SPLOŠNO - Začeti, mogoče pa le..? TEMA ZA HELI ZAČETNIKE

Akrobatski in 3D modeli
Odgovori
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Roby napisal/-a: Vprasam vas kako naj zacetnik ve ali je on naredil kaj narobe ali je odpovedala tehnika?
.
Ti bom jaz povedal iz prve roke, ker sem popoln začetnik.
Samo pošten do sebe je treba biti, pa veš. Za to pa ni treba biti izurjen izkušen in nevem kaj še vse.
Ko prvič ne bom vedel ali sem bil jaz ali tehnika, se bom pa javil.
P.S. Na helijiu za 19$+poštnina imam 398 poletov na heliju za 27$+p pa 71. Menda je jasno, da opreme zanje nisem kupoval exkluzivne (daleč najdražja komponenta je bil repni servo za HK 450, 20$ vse ostale komponente so cenejše od 10$ upoštevaje Gyro (neupoštevaje poštnino in naše dajatve 8) )
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
Roby
Tekmovalec
Prispevkov: 408
Pridružen: 18 Nov 2004, 13:56
Kraj: Poljanska dolina

Odgovor Napisal/-a Roby »

@Brane

Mislim da bos na to vprasanje korektno lahko odgovoril sele ko bos nekaj casa letel (imel) prvi malo bolsi heli. Sedaj ti je tako ali tako vse kar se dogaja samoumevno in se prilagajas trenutni situaciji kakersn koli ze je. Med vsemi kitajskimi kopijami in cenenimi heliji kar sem jih spravil v zrak ni niti eden deloval 100%, rahlo driftane girotov in manjse trzanje servotov se da se obvladati in zacetnik jih tudi ne opazi ker ima prevec dela z popraki lovljenja helija, nedopustne napake so pa ko servo zmrzne, gyro popolnoma spusti... Dober heli (tudi nastavljen kot se zagre) se mora peljati lazje in bolje kot na simulatorju!

4 leta preden sem kupil Moskito sport sem imel nek cenen heli (Heli Cat z 6,5 ccm motorjem) ki pa nikoli ni zares letel in ves cas so se stvari kvarile pa se nek cuden gyro od Multiplexa sem imel gor ki ga ni znal nihce usposobiti tako da lahko recem da je bila to izguba casa in denarja.
Edina dobra stvar je da sem se zares dobro naucil sraufanja in servisiranja helija- cela znanstvena studija.
Moram se pa zahvaliti Andreju Sumiju za potrplenje ki mi je vstrajno pomagal da nisem obupal.

Takrat se mi je zdelo samoumevno da to stalno srvisiranje in popravljanje pase zraven tega hobija, ko sem pa kupil Moskvica se je pa situacija obrnila! Helija prakticno ni bilo potrebno servisirati, vse kar sem se delal je bilo ciscenje z krpo in mazanje osi ob koncu letalnega dneva.

Zelim ti veliko uzitkov v letenju z heliji pa ne obupaj ce/ko se bo kaj zalomilo.
Lp.
˙ʇı ʞ�ǝɹq 'ǝʞoɹq ʇ,uı� ʇı ɟı
Uporabniški avatar
Parky
Dr. Modelar
Prispevkov: 3052
Pridružen: 12 Sep 2004, 18:24
Kraj: EU-Slovenia

Odgovor Napisal/-a Parky »

Brane sej ti imaš ogromno znanja iz modelarstva, tudi iz te stvari ti je dosti lažje ;) ... kot pa recimo popoln začetnik.
Lp,Borut
IksDe --->Das Hubschrauber Heli Team <---xD :car:
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Kot prvo, obupal ne bom sem preveč noter padel.
Drugo, če nebi dobil občutka, wauu, saj tole pa lahko jaz probam za majhen denar, se helijev nebi niti dotaknil.
Tretje, kakšno driftanje, kakšno trzanje servotov, gyro za 9,90$ dela neoporečno, servoti (trije skupaj )za skupno 8$ pa še nekaj drobiža, pa tudi.
Za moje začetniške potrebe, je tak heli super, leti odlično in popolnoma mirno. Imam pa občutek, da bi me nekaj izkušenih helikopterašev, rado prepričalo, da ga serjem ker se nisem odločil za boljši helikopter.
Zakaj???
Če ga razbijem, tale cel komplet z opremo ni toliko, kot rezervni deli za kakega boljšega...
Se bom narobe naučil, ker tale narobe leti...
Ali pa bi me radi preprosto prepričali, da sem za heli dal premalo, torej ne more leteti tako kot je treba, le jaz začetnik mislim, da je z njim vse v redu.
Ali pa bom tega razbil in ker je itak zanič, ne bom vedel ali sem ga posral sam, ali je kaj odletelo :-k ](*,)
Ko mi takle kvalitetno ne bo zadoščal, se bom odločil za drugega, takrat bom imel tudi že nekaj izkušenj in znanja letenja, a to bo takrat, ko bo, če bo, zdaj mi tega denarja res ni treba zapraviti.
Morda se pa motim, morda bi lahko kdo znal pojasniti zakaj :wink:
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Brane napisal/-a: Morda se pa motim, morda bi lahko kdo znal pojasniti zakaj :wink:

Kot je že Borut povedal, tebe ne gre primerjati z začetniki, ker imaš konkretno kilometrino na letalih. Tebi je precej jasno glede krmiljenja, letenja, elektronika ti je jasna v celoti in imaš bistveno manj neznank pri učenju kot povprečni začetnik.

Dvomim, da te kdo želi prepričat v nasprotno, samo nekateri imajo povprečno slabše izkušnje s kitajci, ti pa očitno samo dobre. Torej so tebi dali ta dobri servo, meni pa dva slaba #-o
Sam sem imel že kar nekaj izkušen, ko rihtam heli za druge, kjer bi zaradi izgube živcev najraje sam kupil fantu boljši heli, samo da se ga rešim.
Izgleda imaš več sreče s kitajsko robo kot ostali, ampak na kaj takega se ne gre zanašat.
Uporabniški avatar
Roby
Tekmovalec
Prispevkov: 408
Pridružen: 18 Nov 2004, 13:56
Kraj: Poljanska dolina

Odgovor Napisal/-a Roby »

Brane niti slucajno te ne prepricujem da vrzi heli stran ker ti deluje!!!
Tole pisem zato ker sem dobil ze veliko stevilo kitajskih helijev in elektronike od zacetnikov v roke pa niti pri enem niti ena stvar ni delovala kot deluje tebi. Ker je tole tema za vse zacetnike so moji posti namenjeni vsem zacetnikom ki tole berejo da bodo vedeli da je v redkih primerih vse tako roznato kot pri tebi, ce se pa ne strinjas z menoj in vstrajas da pri vseh kitajskih helijih vse deluje odlicno bom pa z veseljem k tebi napotil vse zacetnike ki mi nosijo to "kitajsko robo"

Zmotilo me je prevsem tvoje promoviranje kitajskih helijev po forumu, potem pa ti revezi hodijo k meni in govorijo da so na forumu prebrali da heli dobro deluje in ga je zato kupil, naj se zavedajo da je velika verjetnost da so vrgli denar stran, ce nebojo imeli take srece kot ti.

Cena tukaj nima nobene vloge, vprasljiva je samo kvaliteta!!!
˙ʇı ʞ�ǝɹq 'ǝʞoɹq ʇ,uı� ʇı ɟı
Uporabniški avatar
Parky
Dr. Modelar
Prispevkov: 3052
Pridružen: 12 Sep 2004, 18:24
Kraj: EU-Slovenia

Odgovor Napisal/-a Parky »

Robi je prešranfau že vse od a do ž, tko da verjemi na besedu ;) hehe
Če stvar dela pač dela, če ne je obratno :P
Lp,Borut
IksDe --->Das Hubschrauber Heli Team <---xD :car:
Uporabniški avatar
THE DOCTOR
Freak
Prispevkov: 853
Pridružen: 04 Jun 2008, 19:33

Odgovor Napisal/-a THE DOCTOR »

Jebemtiš Brane si imel pa res krompir, če ti vse deluje kot je treba....

Jaz sem ene 15 ( ne pretiravam ) HKjev pošravfal, pa niti pri enem ni vse delovalo tako kot je potrebno. Največkrat ni delovala kombinacija žiro repni servo.....oziroma je delala nekaj na pol...

Eden je bil sploh zvezdica :D :D :D , dam gas, hočem dvignit, heli mirno razvije obrate do polovice potem pa začne rep otepat ko neumn....

Vstavim grem pogledat, repna axa kriva za ene 20 stopinj, potem si pa rečem me pa prav zanima kakšno trdoto ima ta axa.
Tisti dan sem malo bolj orenk jedel ter jo primem s prsti na dveh koncih in jo zakrivim kot Holkholgen :o :o :o :o .

Po moje je še žebu ki ga kupiš v bauhausu trši kot tista axa ki bi morala biti kaljena nekje na 55Hrc.....

Spet drugemu je jermen kar plunil ven, tretjemu je bilo treba šponat jermen po vsakem štartu ....po ene treh se je strgal...
Bile so glave s pedli, komande so imele dolge antene in quartze ter letelo se je na metanol
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Mene je pa ravno danes kitajska roba tako navdušila - Turnigy 16 kg digitalc - se 4x dražji Hitec lahko skrije in 50 ccm bencinar - da se 4x dražji švabski 3W lahko skrije daleč za njim...

Ne smemo pozabiti da so kitajčki prišli že zelo daleč. Če ne bi bili tako šlampasti, bi bili še dalje. Dobro delajo, če imajo enega Hitlerja, ki jim gleda po prste, ampak tudi to že obvladajo.

Mi smo za njih nerazvita dežela. Pred par leti je bilo drugače. Kdo še ni kupil kitajskih Lipotov :P #-o ?

Tudi helije bodo hitro naštudirali, saj ni noter nobena vesoljska tehnologija....
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Mi za njih nerazvita dežela? Hmm, definiraj razvito deželo... Za njih smo zlata jama, po tem ko so delavci za pest riža za plačo pometli z evropsko konkurenco, kmalu pa bodo za relativno nekvalitetne izdelkezahtevali več in več, kar se že sedaj opazi.
Kitajci so skopirali vse kar se je dalo in iz 0 zavzeli pol sveta, brez sramu in brez sankcij.

Saj ni nobena huda tehnologija v helikopterjih. Potrebna je samo resnost in zanesljivost, drugače kaj hitro dobiš poceni kitajski karbon skozi lobanjo. Prav zaradi te hecne domneve ne bom nikoli zaupal kitajskim izdelkom, saj je izmet zalo vitalnih komponent daleč od šivanke v senu.
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Niso skopirali. Mi (zahod) smo jim dali. Zaradi pohlepa.

Tehnološko smo zelo nerazvita dežela v primerjavi s kakšnim Šanghajem, Pekingom. Kar pa ne pomeni, da bi tam raje živel :wink:
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Ok, tu ne bomo prisli do dna, predlagam da se vrnemo na temo.
Uporabniški avatar
klemen7
Profesor
Prispevkov: 1178
Pridružen: 21 Jun 2008, 18:28
Kraj: Dolenja Trebuša/Ljubljana

Odgovor Napisal/-a klemen7 »

bruhpilot napisal/-a: Kdo še ni kupil kitajskih Lipotov :P #-o ?
Jz sm kupu še kej druzga kt sam kitajske lipote pa lahk iz lastnih izkušn povem da se pred Thunder power lipoti lahko skrijejo vsi paketki ki jih v HKju prodajajo :)
https://www.argentglobalnetwork.com/?klemen7
Uporabniški avatar
Parky
Dr. Modelar
Prispevkov: 3052
Pridružen: 12 Sep 2004, 18:24
Kraj: EU-Slovenia

Odgovor Napisal/-a Parky »

klemen7 napisal/-a:
bruhpilot napisal/-a: Kdo še ni kupil kitajskih Lipotov :P #-o ?
Jz sm kupu še kej druzga kt sam kitajske lipote pa lahk iz lastnih izkušn povem da se pred Thunder power lipoti lahko skrijejo vsi paketki ki jih v HKju prodajajo :)
Fora lipekov je da so kitajci le prišli toliko k pameti da so jih po svoje začeli tržiti ... boste rekli da nemške baterije delajo v nemčiji. ... lepo vas prosim !
Lp,Borut
IksDe --->Das Hubschrauber Heli Team <---xD :car:
Uporabniški avatar
THE DOCTOR
Freak
Prispevkov: 853
Pridružen: 04 Jun 2008, 19:33

Odgovor Napisal/-a THE DOCTOR »

Ja to se pa strinjam Thunderce rocks !!!
Bile so glave s pedli, komande so imele dolge antene in quartze ter letelo se je na metanol
Uporabniški avatar
sihu
Tekmovalec
Prispevkov: 351
Pridružen: 07 Sep 2011, 10:25
Kraj: Slovenska Bistrica

Odgovor Napisal/-a sihu »

Res zanimiva debata. Sicer se šele odpravljam na heli sceno, pa nisem tako v podrobnosti seznanjen z vsemi finesami, vendar sem malo poizvedoval in se pogovarjal ter dognal, da skoraj nobena svetovna, še manj pa evropska prizvajalka letal, helijev in ostale modelarske robe ne proizvaja več sama, vse jim namreč delajo kitajci. V Evropi je samo še manufakturna proizvodnja za modele, ki krepko presegajo 2000 EUR.
Zdaj ne bom sodil o kvaliteti, ki jo izdelujejo pod svojim imenom, lahko rečem samo to, da mi njihovi lipoti držijo prav tako dobro kot Thunder power, da so njihovi regulatorji serije Plush v svetovnih forumih najbolj hvaljeni ter da se z 9g servoti HXT 900 ne more primerjati niti po ceni niti po delovanju marsikateri tudi do 15x dražji servo.
Kljub naštetemu bom nabavil original T-rex heli, ker verjamem in zaupam "starim mačkom", ki so mi tako svetovali.
Uporabniški avatar
bovi
Freak
Prispevkov: 671
Pridružen: 24 Jul 2009, 11:58
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a bovi »

Da pristavim še moje mnenje.
Sam sem imel tako originalne Rexe in tudi kitajce.
Vse je letelo.

Dejstvo je, da ni problem v kvaliteti kaitajcev, ta je sigurno slabša (po drugi strani pa je včasih potrebno tudi na originalu kaj poštimati...) ampak v znanju začetnika. Zanj je sigurno težje skupaj spraviti kitajca, sploh, če še kaj ne štima...

Mislim, da je za začetnika najbolje, da kupi nekaj rabljenega od kakšnega, ki se na helije spozna, da je roba preverjena in da se naredi predstavitev.
Fajn bi bilo tudi, da prodajalec za prvič kupcu naštima vse potrebno, tudi na komandi, tako, da je model polno leteč. V tem primeru je pa čisto vseeno ali je original ali kitajc.

Kar se baterij tiče in glede na to, da smo v temi za začetnike, so Lipoti iz HK-ja čisto primerni. Ko pa si enkrat naprej, pa lahko vzameš kaj dražjega.
Uporabniški avatar
THE DOCTOR
Freak
Prispevkov: 853
Pridružen: 04 Jun 2008, 19:33

Odgovor Napisal/-a THE DOCTOR »

O jebemtiš kam pluje Slovenska heli scena, bog ji pomagaj............ :oops: :oops: :oops:

Jest dajem odpoved.....

LP
Bile so glave s pedli, komande so imele dolge antene in quartze ter letelo se je na metanol
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Pa dajte no fantje, si bo kak začetnik mislil da je obiskal fanpage od Esmeralde namesto forum heli modelarjev.

Na temo...

Ko smo že pri tem, kako kaže z začetniškim tečajem? Se bo organiziral?
Uporabniški avatar
sihu
Tekmovalec
Prispevkov: 351
Pridružen: 07 Sep 2011, 10:25
Kraj: Slovenska Bistrica

Odgovor Napisal/-a sihu »

Phoinix,

včeraj sem imel priložnost leteti 4ch heli z enim rotorjem - koaksialec.
Zdi se mi, da te takšen model nauči kar nekaj osnovnih prijemov, zato sprašujem, če je pametno za "nizke pare" kupiti rabljenega in do nabave pravega Aligna malo potrenirati?
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

bovi napisal/-a:Kar se baterij tiče in glede na to, da smo v temi za začetnike, so Lipoti iz HK-ja čisto primerni. Ko pa si enkrat naprej, pa lahko vzameš kaj dražjega.
Mislim, da so HK Lipoti primerni tudi za vse ostale, ki ne želijo razmetavati denarja za potrošno robo, bodisi za začetnike ali profiće. Jaz nisem začetnik, pa uporabljam izključno HK lipote. Turnigy in Nanotech.
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

sihu napisal/-a:Phoinix,

včeraj sem imel priložnost leteti 4ch heli z enim rotorjem - koaksialec.
Zdi se mi, da te takšen model nauči kar nekaj osnovnih prijemov, zato sprašujem, če je pametno za "nizke pare" kupiti rabljenega in do nabave pravega Aligna malo potrenirati?
Koaksialni je z dvema rotorjema, eden nad drugim. Taki heliji so super za priucitev logike upravljanja, za naprej pa bo seveda premalo. Ce je ohranjen in delujoc ni problema.
Uporabniški avatar
Parky
Dr. Modelar
Prispevkov: 3052
Pridružen: 12 Sep 2004, 18:24
Kraj: EU-Slovenia

Odgovor Napisal/-a Parky »

bruhpilot napisal/-a:
bovi napisal/-a:Kar se baterij tiče in glede na to, da smo v temi za začetnike, so Lipoti iz HK-ja čisto primerni. Ko pa si enkrat naprej, pa lahko vzameš kaj dražjega.
Mislim, da so HK Lipoti primerni tudi za vse ostale, ki ne želijo razmetavati denarja za potrošno robo, bodisi za začetnike ali profiće. Jaz nisem začetnik, pa uporabljam izključno HK lipote. Turnigy in Nanotech.

Kot prvo vprašaj za razliko med HK in SLS,TP,Police na primer rozmana ali pustinka ki sta profića ;)
Tko da ne govori neumnosti ... ker je med HK baterijo in dobro baterijo razlika očitna, verjetno ne tebi ampak profičem sigurno !!!
Amen :)
Lp,Borut
IksDe --->Das Hubschrauber Heli Team <---xD :car:
Uporabniški avatar
pustinek
Razpravljalec
Prispevkov: 65
Pridružen: 18 Maj 2008, 08:28

Odgovor Napisal/-a pustinek »

No sam bi samo nekaj dodal glede na kvaliteto baterij:
Na začetku sem tudi sam mislil da je 400€ za paket baterij preveč. Kupil sem si 3 pakete turnigy baterij. (6s 4500mah 30c) Sedaj so dale skozi približno 200 cikolov vsaka (točnega podatka nimam ker se je polnilec vmes restartiral).So nekoliko dotrajane vendar ne kažejo znakov napihnjenosti ali da bi bile kaj ne zbalansirane. Sedaj sem dobil Lipolice 6s 4400mah 55C. Včeraj sem odšel sprobati nove baterije in naj povem, da so pri -5°C toliko ven dale da je Jive pri prvem ''pitch pump-u'' izklopil zaradi previsokega toka. Kar se na turnigy do sedaj ni zgodilo nikoli. Poleg tega je Jive na koncu poleta ker vroč ne glede nato, da je zunaj hladno, baterije pa so ''mrtvo'' hladne. Temperatura Jive-ta je priblizno enaka kot je bila poleti pri 35°C ozračja z turnigy baterijami. Moč se res močno pozna.
Ampak še vedno mislim, da pilot ki leti bolj sportno oz ''light'' 3D razlike ne bo opazil.

Lp Kristjan :)
Zadnjič spremenil pustinek, dne 27 Dec 2011, 21:19, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
sihu
Tekmovalec
Prispevkov: 351
Pridružen: 07 Sep 2011, 10:25
Kraj: Slovenska Bistrica

Odgovor Napisal/-a sihu »

Parky, pa smo končno dobili pošten odgovor profesionalca.
Odgovori

Vrni se na Elektro helikopterji