SPLOŠNO - Začeti, mogoče pa le..? TEMA ZA HELI ZAČETNIKE

Akrobatski in 3D modeli
Odgovori
oconnor
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 26 Apr 2008, 18:08

Odgovor Napisal/-a oconnor »

ima kdo iz našega konca kja časa v bližnji prihodnosti da mi vse malo bolj natančno razloži, da se ne bom v kar nekaj zapičil in, da mi bo potem žal. :D ker res ne vem kaj kupiti, kaj vse za seboj potegne nakup helija, kako z njim delati, kaj je bolsa varjanta elektro ali nitro, razlika med njima .. uglavnem toliko stvari me zanima da bi bilo fino ce mi poveste kje se naslednjic dobite in da se oglasim :)

Hvala

LP
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Vidiš, saj ni tako težko :D

Kar je pri nakupu helikopterja zelo bistveno, so prve odločitve že na začetku. Z nakupom napačnih komponent se kmalu spet znajdeš s polno košarico in preseženim limitom na kreditni kartici.
Večji helikopter je za začetek v mojih očeh boljša izbira, mora pa biti cenejši kar se tiče vzdrževanja. Crashi se dogajajo in verjetno je v interesu vsakega, da ne da za male napake celega premoženja.

Kar se tiče elektro helikopterjev, ti lahko jaz pokažem moj primerek. Nitro bo pa moral kdo drug. Vsak zagovarja svoje, pravzaprav sta pa zelo primerljiva pogona, le da se v enem skriva bistveno svelejša prihodnost. V tem trenutku smo sredi booma elektro helikopterjev.

S Smily-jem se že meniva, da pride mimo eno popoldne. Najverjetneje kar jutri ali v sredo. Če te zanima, pa pridi še ti zraven.
oconnor
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 26 Apr 2008, 18:08

Odgovor Napisal/-a oconnor »

ja Smily-ju sem glih kar poslal PM, ce ima kaj casa da se dobimo ker sem firbcen, uglavnem zanima me use :) :).. ja lepo bi bilo vedeti kje pa katero uro :) ?? imate mogoce kaksen kontakt da se slisimo?

LP
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

V kratkem lahko pričakujemo vsaj še enega CF hurricana 550, ki bo mlatil slovenski zrak, kajneda Smily? :D

Kot si rekel, se slišimo ob sestavljanju!
smily
Začetnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 12 Mar 2008, 09:47
Kraj: Radovljica

Odgovor Napisal/-a smily »

Uf sem pozen, Evo ga še čakam, mislim da moram dobiti vsak čas obvestilo s carine 8). Pri sestavljanju bova pa definitivno v navezi.
smily
Začetnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 12 Mar 2008, 09:47
Kraj: Radovljica

evo ga

Odgovor Napisal/-a smily »

Evo, ponosni lastnik novega EP550 CF.

Slika

Lp
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Imaš pa že konkretno zbirko =D>
smily
Začetnik
Prispevkov: 27
Pridružen: 12 Mar 2008, 09:47
Kraj: Radovljica

Odgovor Napisal/-a smily »

Hehe, eden še manjka, bom moral povečati akvarij. No ampak če igrač ne štejemo je to to:D
scorpioncek
Freak
Prispevkov: 489
Pridružen: 21 Mar 2004, 23:10

SPLOŠNO - Začeti, mogoče pa le..? TEMA ZA HELI ZAČETNIKE

Odgovor Napisal/-a scorpioncek »

Forum prebiram že veliko časa. Tudi kaj koristnega sem že odnesel od tega.
Modelarim že par let, večinoma z modeli avtomobilov (nekaj elektro, nekaj nitro) nič resnega ali tekmovalnega.

Sedaj bi pa se mogoče malo probal v helikopterske vode usmerit.

Se pravi rabim nasvete za nakup prvega modela. Pred leti sem se nekaj igral z flight simulatorji in komando. Tiste komande nimam več.

Vidim da je zelo dobro začeti na FS tako da bi rabil najprej eno komando ki bi podpirala FS in da bi bila potem zadovoljiva za naprej.

Videl sem tudi da se dajo kupiti osnovni modeli ki imajo že poleg komando s katero lahko vadimo na FS. (BELT CP V2 npr.)

3D me zaenkrat ne zanima tako zelo ker se mi zdi kar kompliciran in ne vem če bom osvojil znanja tako da ni potrebe sedaj po nekem hudem modelu.

Sem pa na forumu prebiral teme in se mi dopadejo modeli v razredu 500+ (Protos, Huricane...)

Kaj mi svetujete? :praskam:

Kot sem že rekel, je veliko napisanega, vendar izkušnje povedo več.
Rad bi tak model ki je podprt z rezervnimi deli, ki ima možnosti nadgradnje in seveda ki ni prekompliciran za začetnika.
Če pa menite da je najbolje začeti na osnovnem modelu za 70€ bom pa na njemu začel...

Če ima kdo kakšno ponudbo za rabljeno opremo se tudi lahko name obrne.

Finančni vložek zaenkrat ni točno definiran, no, mogoče le to da po nekih dragih moedlih za začetek ne bom posegal. Ravno tako za komando bi šel nekje do 250€max. Lako pa tudi manj če je kaj že primernega za potem naprej :mahaj:
Zadnjič spremenil scorpioncek, dne 15 Apr 2009, 14:42, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
mongo56
Tekmovalec
Prispevkov: 301
Pridružen: 07 Sep 2007, 17:36
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a mongo56 »

Če že imaš izkušnje s simulatorjem mogoče niti ni tako narobe, da kar takoj začneš s CP helijem.

Za začetek mogoče kaj takega:
Oddajnik in sprejemnik: Spektrum DX6i + AR6200: 110€ (FastLad)
Heli: CopterX 450 SE V2: 160€ (rc-now)
Motor: Scorpion S2221-8 z 11t pinionom: ~45€ (FastLad)
Regulator: Hobbywing 40A oz. Turnigy 40A: ~40€ (Mibo oz. HC)
Ciklika: 3xHitec HS65MG: ~75€ (FastLad)
Gyro in repni servo: Logictech 2100T + LTS-3100G: ~140€ (FastLad)
Baterije: Zippy 2200mAh 3S 25C: ~20€ (HC)

Se pravi te komlet s tremi baterijami in še nekaj malega za poštnino pride okoli 650€.
Če ti denar ni ovira bi ti priporočal DX7 (okroglih 150€ več).
V nasprotnem primeru lahko še konkretno prišparaš pri servotih in žiroskopu (recimo 3xHXT900 za cikliko) in GY401b + en soliden digitalni servo iz HCja za rep. Prišparal bi dobrih 120€.

RTF komplete bi ti odsvetoval, saj te na dolgi rok stanejo več.
Smiselno je, da helikopter sestaviš sam in tako dodobra spoznaš mehaniko in nastavitve.

Lp, Blaž.
scorpioncek
Freak
Prispevkov: 489
Pridružen: 21 Mar 2004, 23:10

Odgovor Napisal/-a scorpioncek »

Za ceno kompleta ki ga je opisal Mongo56 bi dobil spodaj navedeni komplet, mogoče še kaj ceneje

viewtopic.php?t=38135&highlight=

Ali je vredno, je primeren model ali prezahteven?

Hm...
Uporabniški avatar
mongo56
Tekmovalec
Prispevkov: 301
Pridružen: 07 Sep 2007, 17:36
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a mongo56 »

Vsekakor je vredno.
Načeloma drži, da večji kot je helikopter, bolj je stabilen in zato tudi bolj primeren za začetnika.
Sta pa tu dva minusa. Dražji rezervni deli in krepko dražje baterije.
Še najbolj smiseln bi bil nakup rabljenega velikosti 450, če ga kje najdeš.

Lp, Blaž.
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Moj prvi heli je bil Gaui hurricane 550 z njim sem se naučil lebdeti, osmice... Potem sem letel s 450 tkami, sedaj letim s 500 klaso (Protos), mislim, da je večji heli boljša izbira za začetnika saj je bolj stabilen, lažje ga vidiš in oceniš kam leti.
Elektronika stane praktično enako za 450 ali 500 klaso (recimo servo HS5065MG za 450 HS5085MG za 500, gyro je enak...), baterije so pa itak tako poceni, da so potrošni material (recimo 3s2450 po 17e na ebay). Kompletnega Protosa dobiš za dobrih 300e (heli, karbonski blejdi, motor, krmilnik)...
lp Melly
Uporabniški avatar
Karbonko
Tekmovalec
Prispevkov: 277
Pridružen: 09 Sep 2008, 15:24
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a Karbonko »

50 klasa helikopterja je zelo primerna za začetek predvsem zaradi velikosti (stabilnost, lažja vidljivost), deli so večji in bolj robustni..., pa še baterij ne rabiš skos filat.Bencin za začetek tudi ni tako drag (10-15% nitro)!

Trenutno je zelo ugoden helikoter Ely-Q Vision 50.Kit je celo pod 200 Eur.Elektronika te mislim da ne pride dosti dražje kot pa za 450, mogoče če vzameš malo bolše servote ampak za začetek ni mus.
Na koncu dobiš helikopter ki je stabilen in lahko z njim dosti treniraš saj nisi omejen na št. baterij.
Samo natankaš pa greš nazaj u luft :wink:

Lp!
Slika Slika
Uporabniški avatar
Roby
Tekmovalec
Prispevkov: 408
Pridružen: 18 Nov 2004, 13:56
Kraj: Poljanska dolina

Odgovor Napisal/-a Roby »

Se popolnoma strinjam z Karbonkotom glede modela na nitro motor.

Priporocam ti pa da v prvo kupis solidno RC napravo da je zanesliva in da te ne omejuje pri napredku nekaj v rangu od Spekrum DX7 pa do Futabe FF-10 (10CP)
AndrejSk
Razpravljalec
Prispevkov: 54
Pridružen: 14 Feb 2009, 21:23
Kraj: Smlednik

Odgovor Napisal/-a AndrejSk »

Jaz tudi kupujem en takle začetniški kompletek, naročil sem klon T-Rexa CopterX 450 SE V2 in zraven komplet elektronike...
Sprejemnik bom pomojem vzel od Futabe 6EX...
Ustavilo pa se je pri balancerju, ali res rabim nek balancer, ki stane cca 100 EUR, ker mislim, da naprej od tega helija dolgo dolgo ne bom šel, ker enostavno nimam tok časa...Torej, bi vzel nek poceni balancer, ki pa vseeno približno opravlja svoje delo, lahko tudi kaj rabljenega, če slučajno kdo prodaja...Ali ima kdo kakšen predlog....Sicer sem se o dražjih že dobro pozanimal, samo se mi zdi malo veliko, dat toliko denarja samo za polnilec....
Uporabniški avatar
mongo56
Tekmovalec
Prispevkov: 301
Pridružen: 07 Sep 2007, 17:36
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a mongo56 »

Balancer za 100€? :o
Če je že potreba po balanciranju celotnega rotorja je lažje in predvsem ceneje, da vzameš en prazen frame, ki ima vstavljene samo ležaje za glavno gred, ga postaviš vodoravno z mizo, vstaviš rotor z glavno gredjo in balanciraš. Najprej samo s flybarom, nato še z lopaticama.
AndrejSk
Razpravljalec
Prispevkov: 54
Pridružen: 14 Feb 2009, 21:23
Kraj: Smlednik

Odgovor Napisal/-a AndrejSk »

@mongo56

Govorim o balancerju za baterije :)
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

AndrejSk napisal/-a:@mongo56

Govorim o balancerju za baterije :)
Verjetno misliš polnilec?
lp Melly
AndrejSk
Razpravljalec
Prispevkov: 54
Pridružen: 14 Feb 2009, 21:23
Kraj: Smlednik

Odgovor Napisal/-a AndrejSk »

Tako ja, polnilec oz. balancer za LiPo baterije.
Uporabniški avatar
mongo56
Tekmovalec
Prispevkov: 301
Pridružen: 07 Sep 2007, 17:36
Kraj: Slovenj Gradec

Odgovor Napisal/-a mongo56 »

:oops:

Najbrž boš uporabljal 3S baterije? Na polici mi že nekaj časa počiva Ultramat 8 (sedaj uporabljam 16ko).
http://shop.lindinger.at/product_info.p ... 0bd9ed24e5
Svoje delo opravlja povsem solidno.
Javi na ZS, če si zainteresiran.

Lp, Blaž.
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Pa v času Life tudi ni potrebno celega premoženja za baterije zapravit, z dvema paketkoma si prav tako non stop v zraku. (en paket napolneš v 15 minutah). Metanol potegne za sabo določeno znanje (power box...) in čiščenje, elektro pa soliden polnilec... na koncu si na istem. Vse je samo stvar odločitve.
lp Melly
scorpioncek
Freak
Prispevkov: 489
Pridružen: 21 Mar 2004, 23:10

Odgovor Napisal/-a scorpioncek »

Še kakšen predlog preden grem v nakup? :D

Sej bom še malo preštudiral...

Sem pa gledal temo o primerjavi treh modelov in je hurican poceni kar se popravil tiče...
Kako je z protosom?

Aha, a je protos 500 klasa?
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Tisti testi so že malo starejši... Hurri ni slab. Protos je cenejši glede popravil... Poglej cenik in primerjaj, dobro je tudi, da se dobi rezervne dele tudi samo plastične kose, brez vijakov in ležajev in drugih drobnarij, tako so zelo poceni. Te dni čakam CF verzijo... Sicer pa moraš videt v živo.

p.s v 14 urah poletov s hurijem nisem potreboval niti enega rezervnega dela (en par ležajev in enosmerni ležaj sem preventivno menjal), v dobrih 20 urah trex450 pa sem menjal za nekaj helijev kosov (kreši), do sedaj sem z Protosom (nekaj čez 7 ur) polomil za 4e kosov. Pa še to zaradi moje neumnosti, ker sem letel z odklopljenim gyrotom... Dejstvo je, da večji heli boljše vidiš in je bolj stabilen. Začetniki gledajo na vsak evro in na koncu porabijo krepko več.
lp Melly
wolf
Začetnik
Prispevkov: 15
Pridružen: 13 Jan 2009, 23:05
Kraj: KK

Odgovor Napisal/-a wolf »

citiram Mellya: Začetniki gledajo na vsak evro in na koncu porabijo krepko več.

Drži kot pribito !
Sem na Blada400 tolk zdeval, da bi lahko imel pošteno zadevo,.. :oops: :cry:

lp
darko
wolf
Odgovori

Vrni se na Elektro helikopterji