SPLOŠNO - Začeti, mogoče pa le..? TEMA ZA HELI ZAČETNIKE

Akrobatski in 3D modeli
Odgovori
Uporabniški avatar
sihu
Tekmovalec
Prispevkov: 351
Pridružen: 07 Sep 2011, 10:25
Kraj: Slovenska Bistrica

Odgovor Napisal/-a sihu »

S simulatorjem tako nameravam začeti, preden grem na ta pravi heli. Samo prej se moram odločiti, katerega bom nabavil, da bom treniral s tistim na simulatorju.

Za E-flite-Blade-450-BNF-Basic-3D imajo rezervne dele.
Tudi za Fun-copter so na zalogi. Ne vem, kaj si mislil s to semi-igračo.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Preveri ceno rezervnih delov (gredi, zobniki, glava rotorja), dodaj poštnino in to primerjaj z deli alignovega ali protosa, ki sta načeloma na voljo (deli) iz fast-lada ali lindingerja v roku kakih dveh dni.

Eflite heli ima plastično glavo. Ta ti bo počila ob vsakem rahlem dotiku tal. Išči helikopter z alu komponentami na glavah.

Semi igrača iz tega razloga, ker je mišljen da se ga tepe, komponente so fleksibilne in ravno od takih ne moreš pričakovat neke preciznosti ali kakih kvalitetnih komponent. Primerjaj cene z drugimi (align, protos,...) potem pa povprašaj kaj običajno crkne pri crashu. Opazil boš da pri tipičnem začetniškem crashu, kvalitetni helikopterji bistveno ceneje odnesejo kot cenejši.
Uporabniški avatar
Prapok
Začetnik
Prispevkov: 25
Pridružen: 13 Dec 2011, 07:49

Odgovor Napisal/-a Prapok »

Kateri oddajnik pa je res najboljši pod 450,00 EUR ?

Verjamem, da je Futaba dobra znamka, v prejšnjem forumu smo se menili za 8FG Super ali pa 10CG.
:)

Pomoje bi bila 8FG Super dovolj dobra, poleg te pa so še primerljivi recimo kateri modeli ?

Veselim se vsakega odgovora, mora pa bit pod 450,00 eur saj momentano več nimam.

P.S. PROTOS + 1
lp
Prapok
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Jaz sem na graupnerjevi mx-22 z Jeti Duplex modulom in sem povsem zadovoljen.
Uporabniški avatar
sihu
Tekmovalec
Prispevkov: 351
Pridružen: 07 Sep 2011, 10:25
Kraj: Slovenska Bistrica

Odgovor Napisal/-a sihu »

Potem pa ostane res samo Align-T-Rex-450-V3-Sport. 500-tka je za sedaj namreč predraga.

http://www.live-hobby.de/products/en/He ... 15076.html
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Svetujem, da napišeta post v male oglase - kupim, in pogledata kaj je na razpolago. Taki helikopterji se dobijo po precej nižjih cenah, kot če bi kupoval sam.

Primerjava rabljen / nov helikopter je povsem zanemarljiva. Izpravni helikopterji letijo, drugi pač ne. Torej če lahko leti v redu je vreden nakupa in enakovreden novemu, ob upoštevanju da ni kak norec lepil polomljenih delov namesto nabave novih (to je redko ampak nekaj norcev obstaja).

Sicer pa, vsakdo ga enkat butne; tudi če je nov, je lahko hitro rabljen.
Uporabniški avatar
sihu
Tekmovalec
Prispevkov: 351
Pridružen: 07 Sep 2011, 10:25
Kraj: Slovenska Bistrica

Odgovor Napisal/-a sihu »

Phoinix, oglas oddan. Ker se na helije ne spoznam me zanima, kakšna je realna cena za rabljene T-rexe, da se bom vedel pogovarjati.

Še eno vprašenje. Kljub temu, da ne odobravaš kitajčkov, mi povej svoje mnenje o tem heliju.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html
Zadnjič spremenil sihu, dne 15 Dec 2011, 11:46, skupaj popravljeno 1 krat.
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

To zanima tudi mene.
Sicer je za začetek menda boljša izbira različica s pogonom repnega rotorja na jermen (mislim da je bilo že povedano v tej temi par strani nazaj):
HK450 Belt drive
LP
Janez
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3220
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Do sedaj ni bila še nobena HK kopija čista kopija Align produkta (vsaj kar sem sam dobil). Malenkostne razlike v dizajnu (pri 450PRO se sklop repa fiskira brez vmesne ploščice). Zadnji komplet, ki sem ga vzel (450PRO) me je razočaral tudi pri izrezu karbonskih stranic, ki so bile res obupno odrezane. Slaba je bila tudi kvaliteta glavne osi (polna luknjic in ostalih nepravilnosti v materialu). Swash pa pade narazen že, ko ga grdo pogledaš.

Moje mnenje; od kopij se splača ali ALZ RC ali Tarot, ne rečem da HK za ta denar ni mamljiv - vendar za začetnika sigurno ni primeren.

http://www.alzrc.com/en/InfoView.asp?/12.html
Slika
Jonas
Začetnik
Prispevkov: 6
Pridružen: 14 Dec 2011, 21:18

Odgovor Napisal/-a Jonas »

Sihu, hvala za oglas v mojem imenu.
daddyrider
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 25 Jan 2007, 10:54
Kraj: Okolica Domžal

Odgovor Napisal/-a daddyrider »

Sedaj imam pa še jaz eno vprašanje, oziroma več njih ampak po vrsti...

Imam HK500 heli, katerega sem z muko in celim kupom novih-opcijskih delov sestavil v "zadovoljivo" stanje, kar pomeni da ni luftov na noslicih ležajev, v ball linkih, ne opletajo zobniki in še veliko je takih malenkosti ki so odpravljene.
Sedaj me pa zanima neka "malenkost" v vezi s komandami. Ker je to moj prvi heli ki ima "collective pitch", sem mislil da na modelu prižgeš motor, ko doseže svoje obrate, je pripravljen za letenje...

Kjerkoli sem gledal in doma programiral oddajnik, pa nikjer ni te opcije, vedno je pitch povezan z obrati motorja in tudi med programiranjem sem opazil da motor miruje ko imam ročico v nevtralni legi. Ko začnem "dvigovati" pa šele motor štarta. Najbolj me to moti zato ker imam nekako v glavi teorijo, da če spustiš komando, mora heli obstati na mestu oziroma vsaj na isti višini, pri meni pa to ne pride v poštev ker se motor ugasne.

Vem da je to povezano z mojim neznanjem terminologije, zato bi prosil če mi kdo bolj po domače razloži, kakšne so opcije in zakaj je to tako.
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

sihu napisal/-a:Phoinix, oglas oddan. Ker se na helije ne spoznam me zanima, kakšna je realna cena za rabljene T-rexe, da se bom vedel pogovarjati.

Še eno vprašenje. Kljub temu, da ne odobravaš kitajčkov, mi povej svoje mnenje o tem heliju.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html
Ker sem ravno kakih 14 dni lastnik podobnega (ta cenejšega, z malo več plastike ) HK helikopterja, lahko rečem samo to, da kdor viha nos nad kvaliteto takega helikopterja, za to ceno, je popolnoma nerealen.
Vprašanje sicer kako narastejo zahteve, ko znanje letenja napreduje, a za moje začetniško znanje , trening lebdenja, počasi kaka bolj slaba osmica in podobno, zgolj vaje osnovne motorike, si boljšega helikopterja skoraj misliti ne morem.
HK 450 V2 v katerem so razen repnega servota, res vse komponente, ne čisto, ampak skoraj najcenejše kar se v HK dobi, leti absolutno mirno in nadzorljivo.
Nad tem, kar sem dobil, ne morem skriti navdušenja, tale z linka bi moral biti samo še za eno številko boljši.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

daddyrider napisal/-a: Kjerkoli sem gledal in doma programiral oddajnik, pa nikjer ni te opcije,
Običajno mimajo oddajniki izbiro med letalom in helikopterjem v osnovnem meniju. Potem sledi izbira števila servomotorjev za swashplate in njihova razporeditev, nato nastavljanje krivulje plina....

Če je že v štartu izbrano letalo (ne helikopter), pa seveda vse te helikopterske funkcije ni moč najti v meniju RV oddajnika.
Uporabniški avatar
Parky
Dr. Modelar
Prispevkov: 3052
Pridružen: 12 Sep 2004, 18:24
Kraj: EU-Slovenia

Odgovor Napisal/-a Parky »

Brane ... ponavadi zraven dobiš neko ceneno elektroniko, ki je bistvenega pomena. Materiali za normalno letenje so čisto vredu, fora je ker zadeva ne leti zaradi servota ali pa žiroskopa. Vsi vemo da je Gyro srce helikopterja ;)
Lp,Borut
IksDe --->Das Hubschrauber Heli Team <---xD :car:
daddyrider
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 25 Jan 2007, 10:54
Kraj: Okolica Domžal

Odgovor Napisal/-a daddyrider »

Ultralajt napisal/-a:
daddyrider napisal/-a: Kjerkoli sem gledal in doma programiral oddajnik, pa nikjer ni te opcije,
Običajno mimajo oddajniki izbiro med letalom in helikopterjem v osnovnem meniju. Potem sledi izbira števila servomotorjev za swashplate in njihova razporeditev, nato nastavljanje krivulje plina....

Če je že v štartu izbrano letalo (ne helikopter), pa seveda vse te helikopterske funkcije ni moč najti v meniju RV oddajnika.
To mi je jasno, nastavljen imam heli 120° swash, večino trimov in mixov sem naštudiral, krivulje mi siceer še delajo probleme saj imam baje samo 3 točkovne krivuje, čeprav nekateri pravijo da so 5 točkovne... Uglavnem nikjer pa ne najdem pitch-throttle mixa in kako zadevo nastaviti drugače kot je...

Aja, seveda moja komanda je "malo starejša" - FC18 V3
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Tega mixa ne boš našel. Oddajnik, v kolikor podpira helikopterje, bo avtomatsko premikal kolektivno komando (oz. vse tri servote ciklika) skupaj z gasom.
daddyrider
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 25 Jan 2007, 10:54
Kraj: Okolica Domžal

Odgovor Napisal/-a daddyrider »

In kakšna je potem opcija za nastavitev "fiksnih" obratov? Nekaj berem o IDLE UP opcijah, samo kako to nastavim pa tudi v navodilih od komande nisem našel - funkcija je sicer omenjena ampak nikjer pa ne najdem kako to nastaviti. Če seveda jaz to sploh prav razumem in da to dejansko potrebujem če hočem heli spraviti v lebdenje s kontrolami v nevtralni poziciji...
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Brane napisal/-a:
sihu napisal/-a:Phoinix, oglas oddan. Ker se na helije ne spoznam me zanima, kakšna je realna cena za rabljene T-rexe, da se bom vedel pogovarjati.

Še eno vprašenje. Kljub temu, da ne odobravaš kitajčkov, mi povej svoje mnenje o tem heliju.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html
Ker sem ravno kakih 14 dni lastnik podobnega (ta cenejšega, z malo več plastike ) HK helikopterja, lahko rečem samo to, da kdor viha nos nad kvaliteto takega helikopterja, za to ceno, je popolnoma nerealen.
Vprašanje sicer kako narastejo zahteve, ko znanje letenja napreduje, a za moje začetniško znanje , trening lebdenja, počasi kaka bolj slaba osmica in podobno, zgolj vaje osnovne motorike, si boljšega helikopterja skoraj misliti ne morem.
HK 450 V2 v katerem so razen repnega servota, res vse komponente, ne čisto, ampak skoraj najcenejše kar se v HK dobi, leti absolutno mirno in nadzorljivo.
Nad tem, kar sem dobil, ne morem skriti navdušenja, tale z linka bi moral biti samo še za eno številko boljši.
Brane, ce heli ni Henseleit TDR, potem je zanic... :wink:
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Uporabniški avatar
Parky
Dr. Modelar
Prispevkov: 3052
Pridružen: 12 Sep 2004, 18:24
Kraj: EU-Slovenia

Odgovor Napisal/-a Parky »

bruhpilot napisal/-a:
Brane napisal/-a:
sihu napisal/-a:Phoinix, oglas oddan. Ker se na helije ne spoznam me zanima, kakšna je realna cena za rabljene T-rexe, da se bom vedel pogovarjati.

Še eno vprašenje. Kljub temu, da ne odobravaš kitajčkov, mi povej svoje mnenje o tem heliju.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html
Ker sem ravno kakih 14 dni lastnik podobnega (ta cenejšega, z malo več plastike ) HK helikopterja, lahko rečem samo to, da kdor viha nos nad kvaliteto takega helikopterja, za to ceno, je popolnoma nerealen.
Vprašanje sicer kako narastejo zahteve, ko znanje letenja napreduje, a za moje začetniško znanje , trening lebdenja, počasi kaka bolj slaba osmica in podobno, zgolj vaje osnovne motorike, si boljšega helikopterja skoraj misliti ne morem.
HK 450 V2 v katerem so razen repnega servota, res vse komponente, ne čisto, ampak skoraj najcenejše kar se v HK dobi, leti absolutno mirno in nadzorljivo.
Nad tem, kar sem dobil, ne morem skriti navdušenja, tale z linka bi moral biti samo še za eno številko boljši.
Brane, ce heli ni Henseleit TDR, potem je zanic,...
Kera bedna ... eni zagovarjamo malo boljše helije, če kupiš pocen heli ne dela praktično nič, od servotov do žirota, regler itd.
če kupiš malo boljši heli z boljšo elektroniko ne boš imel problemov, zakaj si kupil Jive, kupil bi en poceni regler iz hobbycitya... Spet se kar nekaj usiraš ... Itak je pa 90 %folka na forumu glupga ...

Sam sem šparal dobro leto in si kupil takrat Raptorja 50 nitro ... nikoli ne bi začel z raznimi HKji, preden sem začel sem pa tudi forum bral kjer so bli še dobri modelarji, takih ni več... zaradi budelaštin ki jih pišete !
Lp,Borut
IksDe --->Das Hubschrauber Heli Team <---xD :car:
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Ampak v mojem helikopterju imam GA 250 mini MEMS gyro za 9,90 $ in tudi ta dela perfektno.
Za ta heli sem imel namenjen sicer HK 401B gyro, a se s servotom HD3688HB, ki sem ga namenil za rep, ni najblje pogovarjal ( rep je sicer držal, a servo se je grel odzivnost repa pa je bila čisto nezadostna).
Pri tem je treba vedeti, da sem popoln začetnik, 2 meseca nazaj na helije skoraj nisem mislil, pa me je prijelo, ker sem pričakoval da mi v HK ne bo treba zapraviti premoženja, za to da preizkusim če mi bo šlo.
Če izvzamem koaksialca, sem si za začetek omislil Fire Foxa 200, kupil poceni opremo in na njem ob pomoči kolega, naredil doktorat okrog nastavitve komande in nastavitev samega helikopterja in vsega kar paše zraven.
Potem sem z njim neumorno vadil lebdenje v dnevni sobi. Ko sem si prvič upal ven na veter, mi je že za silo šlo, res ne kaj več kot zgolj lebdenje in malo sem in tja. Fire Fox ne leti slabo, aktiven na ročicah je pa treba biti neprestano, kot nalašč za trening 8)
Ko sem prvič letel z HK 450 V2, sem mislil, da se mi je Marija pokazala :wink:
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
bruhpilot
Profesor
Prispevkov: 1431
Pridružen: 14 Dec 2004, 17:38
Kraj: blizu Šentilja

Odgovor Napisal/-a bruhpilot »

Cestitke Brane!! Poznam ta obcutek, ko zacnes obvladovati letece ventilatorje. Hm, nas pa je zdaj Zdenko s kerozinom malo zasvojil... :roll:
lp Aleš
Jet fan, acro fan, scale fan, heli fan, glider fan
GSM 031 387 358
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

sihu napisal/-a:Phoinix, oglas oddan. Ker se na helije ne spoznam me zanima, kakšna je realna cena za rabljene T-rexe, da se bom vedel pogovarjati.

Še eno vprašenje. Kljub temu, da ne odobravaš kitajčkov, mi povej svoje mnenje o tem heliju.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... ouse_.html

Ne gre za to, da ne odobravam kitajcev, daleč od tega. Samo primer; mojemu sodelavcu sem priporočil nabavo "kitajca", ampak samo z enim razlogom, ker me lahko vsak trenutek vpraša in skupaj pogledava kaj nagaja, nastaviva ponovno in zopet leti do naslednje minute. Nastavitve so potrebne bolj pogosto, kot tudi kaki preventivni pregledi, ker komponentam ne gre zaupati.

Da bi se s tem moral ukvarjati začetnik, po možnosti še samouk, je povsem nerealno za pričakovati, sploh iz stališča učenja. Če ne veš kaj je naredil helikopter in kaj ti, kako boš ločil tvojo napako od konstrukcijske.

Verjamem da kitajci delajo bistveno ceneješe zadeve, ki ravno tako delajo. Od tega da žiroskop, ki ni heading hold gyro drži kot da je, do ravno obratne situacije. Kitajci delajo poceni in temu primeren je raztros kvalitetne robe po vzorcu. Brane je dobil dobro serijo, marsikdo drug pa je zaradi nabave enakega izdelka razočaran.
Primer iz servomotorjev na hobbykingu, ko ljudje naročijo 10 servomotorjev, od katerega štirje ne delajo, eden trza, pet pa je brezhibnih. Kakor naletiš.



daddyrider napisal/-a:In kakšna je potem opcija za nastavitev "fiksnih" obratov? Nekaj berem o IDLE UP opcijah, samo kako to nastavim pa tudi v navodilih od komande nisem našel - funkcija je sicer omenjena ampak nikjer pa ne najdem kako to nastaviti. Če seveda jaz to sploh prav razumem in da to dejansko potrebujem če hočem heli spraviti v lebdenje s kontrolami v nevtralni poziciji...

Nekateri reglerji podpirajo opcijo konstantnih vrtljajev, kjer pa potrebuješ dejansko dober regler. Tudi večina alignovih, čeprav podpira t.i. governor mode, kjer drži konstantne vrtljaje, tu pogrne po celi črti.

To rešiš z pametno razporejeno krivuljo, običajno pa za začetnike kar po priporočilih proizvajalca helikopterja. Torej, ne potrebuješ fiksnh obratov za letenje, je pa bolj elegantno.

V lebdenju ne boš mogel imeti komand v nevtrani poziciji. Sama krivulja kolektiva oz. gasa nima nič s tem - razen če misliš kolektiv.
Za začetek se drži navodil proizvajalca, pa bo najbolje. Ko ugotiviš, da ti ne ustreza več oz. da znanje presega te nastavitve, pa poiščeš nove rešitve.
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

bruhpilot napisal/-a:Cestitke Brane!! Poznam ta obcutek, ko zacnes obvladovati letece ventilatorje. Hm, nas pa je zdaj Zdenko s kerozinom malo zasvojil... :roll:
Aj aj aj #-o a tudi še kerozin obstaja :lol: pa hvala za čestitke :)

Ok nazaj h helikopterjem.
Priporočati kitajsko robo je nehvaležno, razsip kvalitete je dejansko velik in jaz se tega zavedam. Kdor to vzame v zakup, ne more biti razočaran.
Moj oče je rekel, "ne hodi v nobel lokale, veliko prej boš razočaran, kot v najbolj zanikrni vaški gostilni, kjer je lahko samo tako, ali bolje kot pričakuješ."

Moja realnost je taka, da se helikopterjev nebi niti dotaknil, če bi moral za to, da se bom učil prvih korakov, odmeriti 500 ali več evrov.
No moji čisto ta prvi koraki so že mimo, imam 3 leteče helikopterje in enega neletečega, ki sem ga kupil za rezervne dele ( pa jih še nisem veliko porabil). Posebej za helikopterje sem si omislil 9 kanalno komando, pa tudi nekaj delov za ostala dva helikopterja, se je že nabralo.
Za vse skupaj še ni šlo 500eurov, če bi šel seštet, ostane še za kit kakega 500 morda celo 600 serije iz HK, a na ta prestiž bom počakal najmanj do pomladi.
Nikakor mi pa ni žal da sem se lotil tako (svojeglavo) kot sem se.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
daddyrider
Tekmovalec
Prispevkov: 204
Pridružen: 25 Jan 2007, 10:54
Kraj: Okolica Domžal

Odgovor Napisal/-a daddyrider »

@Phoinix:

Mislil sem na to da mi motor dela tudi v primeru ko ročko spustim, to da moram potem kolektiv nastavit za lebdenje mi je pa jasno, baje da mora biti okrog +5°. Drugače pa trmast kolikor sem, mi je včeraj končno uspelo najti vse "skrite" menije v komandi in sem nastavil idleup1 krivuljo na 90-80-75-80-90 in kolektiv zaenkrat na 0° in max odklon imam zaenkrat cca +9,5°. Verjetno bo to dovolj zaenkrat? Sedaj pa samo še čakam nov regler ker ta ki ga imam je samo z teste, potem se bom pa verjetno pojavil z novimi vprašanji :)
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Razumem te, idle up si želel naštimat. Koliko imaš negativnega kolektiva? Krivulja, ki so jo nastavil za gas je bolj kot ne za 3D. Če boš letel od začetka tako in na simulatorju predhodno povadil, bo ok. Začetniki pogosto nastavijo tako krivuljo, potem pa nastanejo problemi, ko se učijo, jih zagrabi panika, spustijo kolektiv (ki gre dodobra v negativo) in zalepijo helikopter v tla.
Odgovori

Vrni se na Elektro helikopterji