Century RC - Aerospatiale AS355 1:10

Akrobatski in 3D modeli
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Century RC - Aerospatiale AS355 1:10

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Daleč v Braziliji nastaja nekaj povsem novega, kar bo kmalu letelo po slovenskem nebu. Gre pa za povsem scale maketo helikopterja AS355. Povsem scale v smislu, da bo tudi rotor trikraki brez raznih stabilizacijskih bedarij kot je flybar :D

Mojster, ki mi izdeluje glavčino je Manuel Ramirez, katerega sem spoznal preko Scale RC helis foruma.

Zavoljo nižjih stroškov sem mu poslal:
3x GAUI CNC grip
6x 500mm CF blade (hvala za naročanje Moho)
1x GAUI 550 swash
1x GAUI 550 main rotor shaft

Predelava glave stane približno $800, predvsem zato, ker ima brazilija 70% davka na uvoz. Zaradi tega sem mu poslal dele brez računa kot fizična oseba. Ocenjujeva, da bodo skupni stroški okrog $200 s poštnino.

Od načrtovanega je že naredil glavo in nastavke za gripe, gobo na glavi, ter predelal swash na 120° nastavke, ter dodal še en ball link za t.i. škarje, ki preprečujejo vrtenja dinamičnega swasha. Čaka ga še barvanje krakov, izdelava škarij, balansiranje, trakiranje in pošta :D


Nekaj slik za domišljijo.


Slika


Slika


Slika


Slika
Zadnjič spremenil Phoinix, dne 16 Okt 2008, 12:27, skupaj popravljeno 1 krat.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Slika


Slika


Kraki so porezani zato, da ustrezajo merilu torej, pravemu helikopterju kar se tiče razmerij.


Slika
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Slika


Slika


Barvanje krakov je v teku. Da nebi zamešal uparjene krake je na njih naredil različne vzorce, sicer pa ima take sheme tudi pravi. Za tem čaka krake še barvanje kovinskega sprednjega roba in zaščitni lak. Pobarvana bo tudi sama glava rotorja.
Uporabniški avatar
Saphir
Freak
Prispevkov: 866
Pridružen: 17 Nov 2004, 16:58
Kraj: Domžale
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Saphir »

:o =D> Je tole projekt za čez zimo?

Še ena tema katero bom z zanimanjem spremljal...

lp,S
fly it like u stole it
Uporabniški avatar
Boeing
Freak
Prispevkov: 710
Pridružen: 15 Nov 2004, 15:03
Kraj: Rogaška Slatina

Odgovor Napisal/-a Boeing »

Hudo, vidim da je tebe tudi prijel Ecureuil ;)

Bravo - upam da bo tole čimprej letelo!

Kaj pa body?

=D>
Ko segaš po zvezdah, ne skrbi če katero izmed njih zgrešiš. Morebiti ujameš Luno...
Uporabniški avatar
Moho
Freak
Prispevkov: 558
Pridružen: 17 Jan 2007, 20:57
Kraj: Medvode

Odgovor Napisal/-a Moho »

Opa opa... :o tole je pa že v polnem teku.. =D> :D držim pesti,da bo stvar uspela!!! :wink:

Lp Miha
Uporabniški avatar
Parky
Dr. Modelar
Prispevkov: 3052
Pridružen: 12 Sep 2004, 18:24
Kraj: EU-Slovenia

Odgovor Napisal/-a Parky »

Čist fensy :D pukaž haubo :lol:
Lp,Borut
IksDe --->Das Hubschrauber Heli Team <---xD :car:
Uporabniški avatar
ajnstajn
Freak
Prispevkov: 577
Pridružen: 13 Avg 2006, 09:58
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a ajnstajn »

Ja valda, Phoinix ti si čist nor =D> se ti vid, da si makete delu :lol: še tretjič... pokaž haubo :D
Uporabniški avatar
pilot 96
Profesor
Prispevkov: 1428
Pridružen: 15 Apr 2007, 15:24
Kraj: Domžale
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a pilot 96 »

=D> =D> =D>
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Bomo še vidl če bo projekt za čez zimo. Zaenkrat je plan da bo za zimo tole že v zraku. Predpogoj je le dobavljen jeti in uspešno ojačanje aluminijastih sani.

Haubo še ne bom pokazal, je pa lepa :D Taka, barvita zasedba bo, da bo izstopala v zraku. Bo pa potrebovala nekaj modifikacij, ker npr. nalepka na mestu kjer mora biti okno ali mrežica vstopnika za zrak enostavno ni v stilu z izdelkom.

Za tem si moram še naredit podvesno kljuko in mehanizem zaklepanja, brez česar bo ta delovni konj kot bik brez jajc :D

Zelo napreduje zadeva, sploh ker ne delam tega jaz :D

Še malo napredka:


Slika


Slika


Slika


Slika


Slika
Uporabniški avatar
Parky
Dr. Modelar
Prispevkov: 3052
Pridružen: 12 Sep 2004, 18:24
Kraj: EU-Slovenia

Odgovor Napisal/-a Parky »

Pohvalno =D> =P~ drool
Aja ... blejde fajn prelakiraj, da se bodo svetli pa da ne bo mušic in druge svinarije #-o
Lp,Borut
IksDe --->Das Hubschrauber Heli Team <---xD :car:
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Bo mojster vse zrihtal :D Poleg barvanja bodo kraki tudi perfektno zbalansirani.

Takole izgleda njegov izdelek: TT AS355
Uporabniški avatar
Flash
Začetnik
Prispevkov: 23
Pridružen: 06 Apr 2008, 17:10
Kraj: Smokuč

Odgovor Napisal/-a Flash »

Zvok ima pa zelo dober. Ko bi vsaj moj zvenel tako.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Velikost naredi svoje. Pri razredu 450 imaš najnižje možne obrate že tako visoke, da vse piska.
Uporabniški avatar
Parky
Dr. Modelar
Prispevkov: 3052
Pridružen: 12 Sep 2004, 18:24
Kraj: EU-Slovenia

Odgovor Napisal/-a Parky »

Je kar ''žval'' tole :) , sam me so 3 kraki porv smešni pa nevem zakaj :roll: bi dal kr 5 krakov na tazga al pa 4 :lol: , sam pol nebi bil scale :P
Lp,Borut
IksDe --->Das Hubschrauber Heli Team <---xD :car:
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Agusta bo mela 4 :D Men so tile kraki malo hecni samo zato, ker nimajo statičnega povesa ko se rotor ne vrti. Vse štrli kot da je na viagri.
Uporabniški avatar
Parky
Dr. Modelar
Prispevkov: 3052
Pridružen: 12 Sep 2004, 18:24
Kraj: EU-Slovenia

Odgovor Napisal/-a Parky »

Haha ta je dobra :D pol so bolj žilavi ;)
Lp,Borut
IksDe --->Das Hubschrauber Heli Team <---xD :car:
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Še malo napredka:

Poliranje jeklenih osi za gripe


Slika


Slika


Slika


...in končni izdelek, ki je ta trenutek na relaciji Brazilija - Slovenija.


Slika


Slika


Slika
Uporabniški avatar
Boeing
Freak
Prispevkov: 710
Pridružen: 15 Nov 2004, 15:03
Kraj: Rogaška Slatina

Odgovor Napisal/-a Boeing »

Ma ni drugega komentirat kot =D>
Ko segaš po zvezdah, ne skrbi če katero izmed njih zgrešiš. Morebiti ujameš Luno...
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Manuel obvlada svoj posel. Komaj čakam da sprobam novo glavo na hurricanu. To bo pomojem prava poslastica.

Še nekaj tehnikalij s strani proizvajalca:
I just finished your set!.
The hub and shaft are polished and applied a coat of varnish to protect against rust ( the steel shafts).
The rotor head with blade grips will come to you adjusted in "phasing" and balanced. I will send you a CDrom with video of the balance process. You simply change the mainshaft for this one and work in the tracking... thats all you need to fly!.

The pitch curve is the same as for any RC helicopter: -2 / +5,5 / +11 degre. The throtle curve a little bit high: low stick 0% midle stick 75% high stick 100%.

I recommend do not over speed the rotorhead, the best head RPM is 1600 in hovering, higher than that is dangerous and the helicopter become more unstable, I do not trust 100% in the 5 mm spindle shafts with a heavier helicopter like the scale one. Each blade weight 100g, the 600mm T-Rex 600 blades weight 130g and the shaft diameter is 8mm.
Uporabniški avatar
Parky
Dr. Modelar
Prispevkov: 3052
Pridružen: 12 Sep 2004, 18:24
Kraj: EU-Slovenia

Odgovor Napisal/-a Parky »

Zanimivo :D sam da neboš preveč obrate našpiču :lol:
Lp,Borut
IksDe --->Das Hubschrauber Heli Team <---xD :car:
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

To je Manuel že naredu, ne da bi kaj razpadlo. Mene bolj skrbi da bi kaj usadu, potem ko sem izjavil da je stabilizacija za p*čke :D
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Končno sem našel čas za testni let - da nebi bil ravno v zamrzovalni skrinji, bi še kaj odnesel od tega.

http://www.youtube.com/watch?v=4rq33SkNd54

Treba bo še znižati idle in dvigniti delovne obrate, sedaj sta na 1100 in 1560 rpm. Nekaj ga malenkost trese, mogoče bi se spustil v malenkost trackinga, defenitivno pa tak ne sme nositi trupa, ker bo v zraku razpadel.

Občutek? Pojma nimam, čez rokavice sem imel občutek da je slaboten, da potrebuje izredno kolektiva za rahlo dviganje, po drugi strani pa pogledam kolektiv in je malo nad sredino... Bo treba tole testirat na kak toplejši dan ali v praznem hangarju.
Kar lahko rečem je, da ga vsaka sapica zmoti, da se pozna sunek v nagibu pri prehodu v progresivni let in za letenje je potrebno bistveno več dela s ciklikom... izredno mi je to všeč, kot bi letel Jetrangerja :D

Naj še omenim, da bom moral snovalca glavčine opozoriti na nekaj konkretnih napak. Še dobro da sem se jo lotil razdirat pred testnim letom, drugače bi se med :D
Zadnjič spremenil Phoinix, dne 05 Okt 2009, 09:03, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
Saphir
Freak
Prispevkov: 866
Pridružen: 17 Nov 2004, 16:58
Kraj: Domžale
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Saphir »

=D>

Torej ne bo nobene pomoči v smislu elektronike? Morda kakšen hint kaj je bilo narobe z glavo, ker zadnjič u bufetu je zgledala :o :D
lp,S
fly it like u stole it
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Edina pomoč je -40% exp. :D Stabilizacijska elektronika je za p*čke :D Upam da ga ne usujem do takrat. Glavčina je v spindlu dopuščala premikanje gripa, kar sem rešil z medeninasto podložko. Poleg tega je bil eden od spindlov v premeru četrt milimetra zarezan. Kjerkoli samo na spindlu ne bom tega toleriral. Imel sem tudi težave z navojem spindla v glavčino. Le dva od 6 spindlov sta šla v glavo ne da bi bila zavita navzgor. Potem pa še osnovno šolska napaka, loctitan vijak, ki drži grip na spindle shaft sem odvil z neverjetno lahkoto. O napakah je bil Manuel že obveščen, da se ja ne ponovi :D
Še vedno sem mnenja da je glavčina super za tako ceno.


Evo video
Zadnjič spremenil Phoinix, dne 02 Jan 2009, 20:45, skupaj popravljeno 1 krat.
Odgovori

Vrni se na Elektro helikopterji