HK 550 TT FBL

Akrobatski in 3D modeli
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: HK 550 TT FBL

Odgovor Napisal/-a Brane »

Moj je elektronsko mrtev ne mehansko, ali pa je crknil pogonski motor. Ko servo sučeš na prosto, nepriključenega je občutno trši, a se vrti enakomerno, brez zatikanja ali razlik na določenih mestih. Rezervne zobnike imam pa na zalogi, tako da to nebi bil problem.
V bistvu sem 90% prepričan, da je crknil motor (krtačke) potem motor nekaj časa slabše dela nato se krtačka zaskoči servo se na silo ustavi in crkne še elektronika. Ker je to najpogostejši vzrok, da se servo nenadejano ustavi, je seveda vsa hvala okrog večje trpežnosti in zanesljivosti magnetne indukcije proti običajnim servotom s potenciometri zastonj. Dokler servo ni BLS mu magnetna indukcija ne pomaga do večje življenske dobe.

Sicer se pa servo ki mu odpove motor zaradi obrabe krtačk, ne ustavi povsem nenadejano. Pozoren lastnik s preizkušanjem, tako da nepriključen servo prime za ročko in jo premika, lahko z nekaj občutka z gotovostjo ugotovi, da je s servom nekaj narobe, še preden dokončno odpove.
Bolani servo se na prosto občutno težje suče oz premika, priključen pod obremenitvijo pa se veliko prej ustavi, kot bi se smel.

Torej zaradi tega ni treba pasti dol, bolani servo se z lahkoto odkrije, preden servo dokončno odpove.
Jaz seveda tega ne počnem (vsaj ne zadosti vestno) bolani servo sem odkril tik pred zdajci, pravočasno z nekaj sreče.
Sem pa po menjavi z opisanim preizkusom preveril ostala dva Mi digitalca in ugotovil, da sta zdrava, torej nima smisla da ju menjam.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Gregor
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 22 Jun 2018, 08:38

Re: HK 550 TT FBL

Odgovor Napisal/-a Gregor »

Pozdravljeni vsi.

Ne vem če je ta thread še živ ampak vseeno pišem in upam da bo kdo imel kak predlog za mojo težavo.
Imam že nekaj izkušenj z RC FBL helikopterji, že lep čas letim z HK-450 FBL in moram reči da je izjemna mašinica...
Že kr nekaj let nazaj sem si zeželel nekaj večjega in sem kupil HK 550 TT FBL. Na začetku sem imel bistveno več težav z njim kot z 450, predvsem z repom, pri katerem se je izkazalo za mehansko težavo (pomikanje nagiba repa je bilo izjemno trdo kar pa ni bilo opazno pri nizkih obratih ko ni prisotnosti centrifugalne sile... - ležaj).
Že ves čas imam pa težavo z vibracijami pri zagonu glavnega motorja (pri nizkih RPM). Zamenjal sem že FBL kontroler (sedaj imam NAZA-H), glavo (sedaj imam DFC), zobnike za Align-ove, glavne elise,...
Nikoli nisem imel nesreče, elise so balasirane, v glavnem ne vidim nobene možnosti več da bi bila težava mehanska.
Moje nadaljnjo razmišljanje me je privedlo da je mogoče problem v nastavitvah FLB kontrolerja v kombinaciji z odzivom cyclic servo motorjev. Razmišljal sem da mogoče pride do resonance pri določeni frekvenci med zaznavanjem gyrotov in samega odziva servo motorjev, zato sem poizkusil zmanjševati gain ampak brez uspeha. Servo motorji so Turnigy MI serije (ne spomnim se točno modela ampak lahko sporočim naknadno).
Edino kar mi še preostane je da kupim nove servo motorje, bi pa bil vesel če slišim še kakšno vaše mnenje / izkušnjo preden grem v nakup.

Hvala v naprej.
Uporabniški avatar
Rocher
Freak
Prispevkov: 511
Pridružen: 16 Sep 2013, 20:25
Kraj: Celje

Re: HK 550 TT FBL

Odgovor Napisal/-a Rocher »

Nazadnje sem imel sam težave pri krotenju helikopterja 450 FBL. Pravtako sem imel vibracije, ki so se izkazale v nihanju helikopterja vsepovprek. Na koncu ko sem zamenjal nosilca ležajev glave osi za Tarotove (HK Assault roba) pa so vibracije izginile in helikopter je bilo mogoče krotiti. Preveri, če je pri tebi tudi kaj "lufta" pri nosilcih. Glede na to da poznaš FBL sistem, poglej še ali sta povezavi za odklon lopatic na sredini osi. Morbiti se swash težje premika, kar lahko privede do vibriranja? No če ne drugega, sem ti podal vsaj nekaj idej, kje iskati vibracije :).

lp
*LOSi 8ight 2.0 EU - Novarossi*
*LOSi Tenacity DB PRO*
*HPi SavageX 4.6*
*AXiAL SCX10ii Trail Honcho*
*LOSi Mini T 2.0*
*Custom brushless whoop 65mm*
*TBS Source One*
*FlyFish Volador Vx3*
Gregor
Začetnik
Prispevkov: 2
Pridružen: 22 Jun 2018, 08:38

Re: HK 550 TT FBL

Odgovor Napisal/-a Gregor »

Najlepša hvala.

Bom preveril vse omenjeno. Kar se tiče lopatic sem prepričan da sta na sredini, vse ostalo pa preverim. Drugače pa moj leti dokaj normalno, vibracije se nehajo ko RPM preseže določen prag. Sicer je mogoče da še vedno obstajajo v višjih frekvencah, ki amplitudno niso več opazne..., tega ne vem. Pri zagonu glavnega rotorja pa se zdi kot da ga pri določenih obratih hoče raztrgat...

Hvala še enkrat.

LP, Gregor
Uporabniški avatar
modelarr
Freak
Prispevkov: 491
Pridružen: 06 Feb 2010, 13:22
Kraj: Kočevje

Re: HK 550 TT FBL

Odgovor Napisal/-a modelarr »

Jaz sem svoje lopatice balansiral tako, da je bila teža vsake lopatice enaka. Ni dovolj, da scentriraš samo težišče med njima, kot je na veliko posnetkih na YouTube.
Lp
Kr neki !!
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: HK 550 TT FBL

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Kaj pa sprememba dušenja pod FBL enoto? Sam sem imel izkušnjo, ko je šele penast dvostranski trak drugačne trdote pod enoto ukrotil nihanje helikopterja. Uporabil sem dvostranski lepilni trak TESA in od takrat je mir. Prej pa model ni bil vodljiv pri cca 2.000 RPM na rotorju.
Odgovori

Vrni se na Elektro helikopterji