Sezona 2018

Debata o izredno popularnih tekmovalnih jadralnih modelih z elektropogonom (F5J-400, 7 in Unlimited)

Moderatorji: Pisaneli, rossi

Odgovori
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Sezona 2018

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Dajmo letos začet še pred sezono ...
Intertour že teče, contest ima trenutno zgolj neuradni koledar, FAI letos tudi vodi koledar tekem na https://www.fai.org/events?f[0]=fai_eve ... nes%3A1268, a še ni označeno, katere štejejo za svetovni pokal. Večino sem tudi že zložil v svoje koledarje na googlu.

Če je lanska sezona merilo, se bo treba tudi letos zagrebsti in se na vse večje tekme prijaviti v nekaj urah po odprtju prijav, drugače bo hitro zmanjkalo prostih mest. Kar pomeni, da bo počasi treba splanirati, na katere tekme nameravamo iti ...

Posebno poglavje letos je prvo evropsko prvenstvo. Že imamo reprezentanco? ;)
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: Sezona 2018

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Uspel sem se prijavit na tekme v Szegedu, Kulmbachu in Trnavi, prisoten bom tudi v Bolgariji. Verjetno pade še kaka tekma v jesenskem terminu. Kje se vidimo?
Uporabniški avatar
tone vidensek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2126
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:04

Re: Sezona 2018

Odgovor Napisal/-a tone vidensek »

Ojla Jure! Kje se vidimo? Na sestanku panoge za domače termine (ljubo doma,kdor ga ima) :-k
Priponke
004.JPG
004.JPG (120.21 KiB) Pogledano 9426 krat
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: Sezona 2018

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Prva tekma v Szegedu ... 91 tekmovalcev :o , odlično vreme, letenje in družba. Tudi "all you can eat" večerja je omembe vredna, pa še ekspresni turistični ogled centra mesta smo dobili na poti nazaj na letališče. Sprobali smo Ultimo 2, še lažjo in s še tanjšim profilom :o Saj ne da jo zares rabim, po pol leta brez letenja se pridem sprostit na tekmo in moram zadnji let namenoma pristat zunaj, da ne bi slučajno prišel v flyoff ... ne morem hkrati snemati in leteti :lol:

Video na https://youtu.be/Bmw2zIyovi8
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: Sezona 2018

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Minuli vikend sem se zapeljal skoraj do nizozemske meje, ker mi je ravno blizu ... dobrih 300km. BrĂĽggen-Schwalmtal mi je zanimivo ime, kako lahko govorijo o "tal" (dolina) na popolnoma ravnem terenu ;) Modelarski teren je malce ven iz mesta med polji, čudovito urejen in primeren za F5J ob vzhodnih in južnih vetrovih, kakšrne smo imeli ta vikend. V primeru zahodnih vetrov letenje ovirajo bližnje vetrnice. Klubska hišica ponuja vse, od elektrike, kuhinje, klubskih prostorov in wcjev ter z mrežo pokritega prostora, ločenega za obiskovalce in tekmovalce. Posebej zanimiva je ponudba 12v inštalacije za polnjenje baterij, izvedena s konkretnim računalniškim napajalnikom.
Na tekmi nisem sodeloval, ker sem bil prepozen z prijavo; tekma je namreč bila polna v enem večeru. Tako sem samo snemal: https://www.youtube.com/watch?v=Mku-f3GSk8U
Pošten anticiklon je poskrbel za vreme brez oblačka. Kljub temu letenje ni bilo čisto enostavno, saj je veter poskrbel, da je bilo potrebno v 15min vsaj 3x ponoviti iskanje dviganja in vračanje. Tako sem ujel kar nekaj zainmivih scen :)

Naslednje leto se je treba prej pozanimati, kdaj se odprejo prijave ...

Sem pa izvedel, kdaj se bodo odprle prijave za Weilheim: "srednjo sredo v juliju" ;)
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: Sezona 2018

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Nobene besede iz Vipave? Vsaj rezultati?

Vipavo sem moral letos zaradi poslovnih obveznosti izpustiti, zato pa sem takoj naslednji vikend preživel v Kulmbachu. Vreme precej drugačno v primerjavi z lanskim, jasno brez oblačka, temperature čez dan okrog 23, na trenutke hladen vzhodni veter, ki se je kotalil čez breg v dolino in povzročal kar zabavne turbulence. Letelo se je daleč z vetrom in splošno mnenje je bilo, da še nikoli niso videli toliko sprehodov daleč čez polja po modele. Že sam pogled na rezultate je zabaven, ker ima le nekaj tekmovalcev na skupino sploh točke za pristanek, pravtako veliko je nul. Na koncu je za 10. mesto in vstop v flyoff zadostovalo že 87% točk :o

V flyoffu smo videli polete v res ekstremne daljave, ki so bile še toliko bolj zahtevni, ker je bilo nebo popolnoma jasno. Vračanje iz teh daljav je tudi bil svojevrsten užitek, ker je zahteval kar dobro časovno planiranje ob upanju, da imaš dovolj višine za povratek. Vsem ni uspelo in vsaj en model so iskali več kot kilometer daleč. V tej igri živcev in dobrih oči je na koncu zmagal junior in domov odnesel oba največja piskra =D>

Še video: https://www.youtube.com/watch?v=A2NbZ8SxAhc
Uporabniški avatar
tone vidensek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2126
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:04

Re: Sezona 2018

Odgovor Napisal/-a tone vidensek »

Kljub temu,da je sezona 2018 že v teku,ni nič narobe pogledati malo nazaj za DP 2017.V zvezi z tem predlagam osebno organizatorju DP za 2018 da uredi naslednje:
-organizator naj uredi,da vodja tekme ali delegat jasno in glasno pred startom napovesta smer starta.DEJSTVA!
-lanski problem tega so tekmovalci od enega konca na drugega vpili med sabo,v katero smer bomo metali..veter se je namreč stalno obračal...
.vodja tekme ali morda delegat pa sta samo delila kazenske točke za nepravilno smer..???
. [-( se vidimo morda...
Uporabniški avatar
pan hlastek
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 26 Dec 2006, 18:47
Kraj: Slov. Konjice

Re: Sezona 2018

Odgovor Napisal/-a pan hlastek »

Najprej Vipava:
V petek popoldan je ob prihodu pihala šibka burja, ki se je do večera toliko umirila, da se je lahko letelo. V soboto zjutraj zopet burja, ki se je hitro pomirila in se je lahko normalno letelo. Lepo vroče vreme do nedelje dopoldan. Zelo male razlike, 98,xx% za vstop v flyoff. Odleteli smo 2 finalna leta, vodja tekmovanja je 3 štart odpovedal zaradi plohe! Višine v finalu pa kljub čisto pokritemu nebu na 20-30m in gužva v nizki termiki, refly 2. finalnega leta, ki je malo premešal rezultate!

Zmagal Sebastian Manhardt (NEM), drugi Primož Rižner. Od Slovencev v finalu še Emil Zubalič in Tilen Marc, ki sta končala na 5. in 8. mestu?
Kot vedno super tekma v Vipavi, vse BP...


Kar se tiče Državnega prvenstva:
Lani je bil vodja tekmovanja izkušeni tekmovalec, za delegata pa mislim, da ne rabim posebej razlagati...

Smer štarta in posledično pristanka se določi pred pričetkom, kar se lani tudi je! Če se veter termično obrača, kot se je lani, pa lahko smer pristanka vsako minuto spreminjamo. Res je, da s(m)o tekmovalci med sabo kričali kako pristajati, ampak to ni problem vodstva tekme, ki je določilo smer vzleta in posledično tudi pristanka!
Kazenske točke so se delile tistim, ki kljub jasnim navodilom niso upoštevali smeri pristanka- tako, po mojem mnenju, neumno, so napisana pravila!

Osebno menim, da spreminjanje smeri pristanka med letom povzroča zmedo, zato bo letos pred pričetkom DP jasno povedano, da se smer pristanka ob spremenljivem vetru ne bo spreminjala- za državnega prvaka moraš znati pristati tudi s termičnim vetrom v hrbet...

Upam, da bomo tako vsi zadovoljni in da se vidimo v čim večjem številu!
There is no need to be Perfect, you just have to have a Vision!!
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: Sezona 2018

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Holič, kamor se radi vračamo, nas je zadovoljil tudi letos. Zanimivo vreme je poskrbelo za ravno prav zahtevne pogoje, da so se delale res velike razlike v točkovanju, videli smo tudi veliko sprehodov daleč preko steze po modele. Podobno se je zgodilo tudi v flyoffu: https://www.youtube.com/watch?v=FBjRdZrEXIk
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: Sezona 2018

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Trnava ... ena vetrovna: https://www.youtube.com/watch?v=PjKZ-W06XQU in ena lepa: https://www.youtube.com/watch?v=ZvybFBc2xPE
Naslednje leto se tu obeta največja fešta, svetovno prvenstvo. Vabljeni na ogled, je blizu :)

Letos sem sezono ponovno zaključil v grčiji: https://www.youtube.com/watch?v=0LYew47HYsk Fantastično vreme, štarti na okrog 25m =D> Wurts je rekel, da je imel v flyoffu povprečno višino na treh štartih 22m. Lepa demonstracija, kako hitro se je F5J razvil in kaj omogoča, če vreme sodeluje.

In sedaj se polni vtisov in novih poznanstev vračamo v delavnice, da čez zimo spesnimo nove detajle in trike na modelih ... vsaj jaz sem poln idej :)
Odgovori

Vrni se na F5J