Sezona 2017

Debata o izredno popularnih tekmovalnih jadralnih modelih z elektropogonom (F5J-400, 7 in Unlimited)

Moderatorji: Pisaneli, rossi

Odgovori
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Sezona 2017

Odgovor Napisal/-a pegasus »

A res še nimamo teme za 2017? #-o

Bili smo že na kar nekaj tekmah, imamo nove igrače, veliko za povedati ...

Ta vikend sem bil sam na nemški tekmi v Kulmbachu, cca 100km severno od Nurnberga. Zanimiv kraj, polje je v dolinici, na vzhodnem delu so daljnovodi. Vremenska napoved je bila pestra, a smo imeli le eno ploho v soboto popoldne. Kljub nestabilni atmosferi s čudovitimi kumulusi je bilo pri tleh bolj malo termičnega dogajanja in izhodiščne višine so bile 100m in več večino dneva. Dviganja so bila šibka, tudi vetra praktično ni bilo. Pravi vikend za vse nove najlažje modele :)

Video. Zanimiva izkušnja v drugem turnusu, ko mi je eden od tekmovalcev zavrtel točno nad mano ... se je očitno od mene odlepil balonček :)

Sama tekma je bila malo čudna. Organizatorju se je strašno mudilo, tako da smo že v soboto odleteli 6 turnusov od napovedanih 7. Ko smo v nedeljo zjutraj končali še sedmega, so kar začeli klicati ljudi še na osmi let. V soboto je ena skupina naletela na senco in večina je bila na tleh po treh minutah ... nakar se je čudežno zgodil refly zaradi organizatorjeve napake. Sodniki tam so prvič videli rc electronics logger, nakar sem jim moral dokazovat, da je to po pravilih fai dovoljena oprema. Za vodenje rezultatov imajo nek svoj softver, katerega izpiski so popolnoma neberljivi; skupni seštevek smo lahko videli šele v soboto zvečer. Ozvočenje je obstajalo, a je bilo praktično nerazumljivo.
Skratka, tam se moraj še malo navaditi, kako se takim tekmam streže ... smo se doma že čisto preveč razvadili.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Sezona 2017

Odgovor Napisal/-a raktivec »

In v katero smer grejo te nove igrač?
lp
Sašo
Uporabniški avatar
zerdoner
Freak
Prispevkov: 612
Pridružen: 18 Dec 2005, 13:19
Kraj: Letuš

Re: Sezona 2017

Odgovor Napisal/-a zerdoner »

Ni teme, niti ne najdem razporeda tekem za SLO pokal in državno prvenstvo. Skratka zelo slabo kaže, da se bo v SLO sploh kaj dogajalo na f5j sceni. Ne vem na podlagi česa se bo zbirala reprezentanca, če ne bo domačih tekem.
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: Sezona 2017

Odgovor Napisal/-a pegasus »

V smer, da bo treba imeti težišče bolj naprej. Ker je vsak izgubljen meter v nekoordiniranem zavoju dragocen.
V smer, da bo treba več trenirat. 980 pik na štart je nekako minimum, da prideš v flyoff.
V smer, da gre masa dol do minimalno dovoljenih 12g/dm^2.
V smer, da je vseeno potreben motor >200w, ker se je treba včasih v 30s odpeljat 300-400m stran na nizki višini.
V smer, da mora biti model prodoren, ker moraš potem priti še nazaj do pike, v veter :)

Primerjal sem ultimo in plusa v zraku in prva očitna opazka je, da ob približno enaki preleteni razdalji z iste višine plus leti opazno hitreje. Se mi pa zdi, da je zaradi kratke ročice do repa vseeno malo živčen po višini (ali pa pilot še ni bil uleten, kar je čisto možno). Ultima je tu z dolgim trupom in relativno velikim repom bolj mirna.

Na koncu so razlike med modeli minimalne ... je vse v roki in glavi pilota. Prihodnost bo še zanimiva =D>
BojanG
Razpravljalec
Prispevkov: 57
Pridružen: 16 Nov 2013, 17:41
Kraj: Maribor

Re: Sezona 2017

Odgovor Napisal/-a BojanG »

zerdoner napisal/-a:Ni teme, niti ne najdem razporeda tekem za SLO pokal in državno prvenstvo. Skratka zelo slabo kaže, da se bo v SLO sploh kaj dogajalo na f5j sceni. Ne vem na podlagi česa se bo zbirala reprezentanca, če ne bo domačih tekem.
Termini letošnjih domačih F5J tekem, ki so bili usklajeni na sestanku podkomisije za RV modele pri LZS:

4. junij 2017 - Qanabiss Team - Slovenski pokal
24. junij 2017 - MD Slovenske Konjice - Državno prvenstvo
24. september 2017 - LC Maribor - Slovenski pokal
1. oktober 2017 - MD Ventus - Slovenski pokal
14. oktober 2017 - MK Ftič - Slovenski pokal

Lp, Bojan
Uporabniški avatar
zerdoner
Freak
Prispevkov: 612
Pridružen: 18 Dec 2005, 13:19
Kraj: Letuš

Re: Sezona 2017

Odgovor Napisal/-a zerdoner »

Hvala za termine

Lp
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: Sezona 2017

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Lekcija iz letošnje Trnave ... Vidim da sem zgoraj že omenjal močnejše motorje ... Letos je bila to v Trnavi nuja. Bo treba očitno v arzenalu imeti en lahek, en težak in en hiter model :D Grem brskat med stare 2kW pogone, kaj bo še uporabnega ... Če me spomin ne vara, sem nekoč nekaj fantaziral o 6S 1100mAh pogonu, ki bo sedaj v ta namen ravno pravšnji.
Uporabniški avatar
tone vidensek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2126
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:04

Re: Sezona 2017

Odgovor Napisal/-a tone vidensek »

Menda je bilo tam kar zanimivo :-k Včasih smo gor dali kake rezultate kar sami.......to pot pa nič? Sam ne recite da jih lahko najdemo na face-buku tekmovalca ali na kaki drugi strani Jure :^o
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: Sezona 2017

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: Sezona 2017

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Letos še dve zanimivi tekmi: Kečked konec meseca in Larissa sredi novembra. Kak interesent? :)
Uporabniški avatar
tone vidensek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2126
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:04

Re: Sezona 2017

Odgovor Napisal/-a tone vidensek »

Sezona 2017/2018 preko zime ima bolj zimsko spanje.Še nekaj let nazaj smo se družili in frčali tudi takrat ko ni "držalo".To je bolj stresno kot takrat ko še "vrata letijo od hangarja v termiki".Poglejte prosto leteče panoge-ke do decembra,pa pol že februarja frčijo v zimskem obdobju.Pr,kurah nas je premalo,pa tudi terena ni kaj preveč.Morda bi se našel kak klub za kako srečanje z tistimi,ki samo lovijo grame v f5J [-( Jaz sem sicer bolj za turista v tej panogi,tko,da sem samo mal čveknu :whistle:
Uporabniški avatar
zerdoner
Freak
Prispevkov: 612
Pridružen: 18 Dec 2005, 13:19
Kraj: Letuš

Re: Sezona 2017

Odgovor Napisal/-a zerdoner »

Na današnji dan 2015 sem napisal na forum, da bi organiziral ob lepem vremenu "čokolado" in da podoživimo čase, ko je to še kako živelo. Niti enega odgovora nisem dobil, da bi se kdo udeležil. Mislim, da je vse skupaj malo zamrlo na tem družabnem področju in bi bil zelo vesel, če bi se kak dan dobili na travniku in malo podružili.
Brez težav se lahko kako nedeljo dobimo v Šmartne ob Paki. Sobota žal ne bo šla zaradi zasedenosti terena.

lp
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: Sezona 2017

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Grčija ... to enostavno morate doživeti. Ceste čez bivšo jugo lepše ko v nemčiji, prazne, vožnja lagodna in čisti užitek. Ceste v grčiji čisto nove, še bolj prazne, tako da niti na cestninskih postajah ni žive duše in se enostavno pelješ skozi. Imaš občutek, kot da so tam samo zate :lol:

Letališče v Larisi vrhunsko opremljeno, tako za ultralahka letala kot za razne modelarske tekme. Asfaltirana modelarska steza, primerna za F3A, scale in sorodne dogodivščine. Infrastruktura ponuja vse, streho, mize, stole, vodo, elektriko, roštilje, skratka vse. Na potovanje tja vam tako ni potrebno vlačiti celega kampa. Organizator poskrbi za vse, krije tudi stroške štartnitne, hrane in večerje v mestu. Lani so baje krili tudi hotel :o

Tekma je bila zelo sproščena. V soboto smo imeli oblačno vreme brez vetra, tako da so bili trije od petih letov zgolj tekma v tem, kdo ima najbolje potriman model za minimalno vertikalno hitrost. Ko je sonce uspelo poslati nekaj infrardeče toplote skozi oblake, se je dalo ene dva leta celo malo obdržati višino, brez nekega hudega jadranja. Se je pa zato nedelja odkupila z jasnim in toplim vremenom z okrog 20 stopinjami, svežim snegom na Olimpu v daljavi in širokimi baloni povsod naokrog. Jadranje je bilo tako ponovno zelo sproščujoče, pravi užitek.

Video.

Grčija je odlična destinacija za zaključek sezone, še posebej v kombinaciji s turističnim potepanjem po bližnji in daljni okolici. Priporočam, naslednje leto zagotovo ponovim ta izlet.
Uporabniški avatar
tone vidensek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2126
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:04

Re: Sezona 2017

Odgovor Napisal/-a tone vidensek »

Jaz osebno turista v F5J špiram raje v : Vipavi, Prekmurju,pa na DP,pa v......,,Ni tako huda konkurenca #-o :lol:
adijo :whistle:
Odgovori

Vrni se na F5J