Ultima F5J

Debata o izredno popularnih tekmovalnih jadralnih modelih z elektropogonom (F5J-400, 7 in Unlimited)

Moderatorji: Pisaneli, rossi

RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Ultima F5J

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Pozdravljeni!


Kot je že marsikaj opisano glede tega modela v temi xyz, bom tukaj objavil hitri postopek gradnje modela ter delil izkušnje z letenjem itd... :) :D

Sorodna tema na RC Groups: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=2585288

Preden sem ga nabavil sem letel prototip, ki me je totalno navdušil nad modelom. Do sedaj sem že letel Shadowa, Graphita, Hyper Avo, Supro, Maxo, a nič ni letelo tako dobro kot ta model.
Model je specializiran za kategorijo F5J, saj kljub revolucionarno nizki teži ( RTF okoli 1100g ali manj) leti odlično v vetru. To je pa zaradi namensko uporbaljenega tankega profila, ki omogoča odlično prodornost kljub nizki teži.
Krila so narejena kot pri DLG modelu z rohacel sredico, ki zagotavlja zavidljivo trdnost modela pri izjemno nizki teži. Tudi v primeru trka, ta konstrukcija omogoča hitro popravilo krila, kar še kako pride prav na tekmovanjih.

Ta model je prvi popolnama namenski model za F5J in je že sprožil val navdušenja okoli sveta, saj premika meje mogočega. Moram čestitat Denisu in ekipi, za to mojstrovino, ki bo zagotovo postala orodje najboljših pilotov iz sveta F5J.

Čeprav je model tekmovalen, pa ne pomeni da ni primeren za recimo začetnike, saj leti izjemno lahkotno, nemogoča ga je prevleči ali kako drugače izgubiti kontrolo nad njim...

Če bi moral v nekaj besedah opisati kako leti lahko rečem: Kot velik DLG :D Pri tem je pa treba dodati da ima propadanje še manjše zaradi še boljšega razmerja med površino krila in težo =P~ :D =D>


Slike praznega modela :) :

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Slika
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Re: Ultima F5J

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Slika

Slika

Slika

Slika
Slika
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Re: Ultima F5J

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Slika

Slika

Slika

Slika
Slika
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Re: Ultima F5J

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Slika

Slika

Za elerone ter višino in smer bom uporabil KST servote. ( 2 različni verziji, saj so eni oblikovani za krilo drugi pa za trup, kot se vidi na sliki. Za flape pa malo močnejše MKS 6100 servote.

Slika
Slika
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Re: Ultima F5J

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Delo sem začel tako, da sem najprej malo zbrusil bajonete, da so pašejo v krilo brez zatikanja. To je narejeno v 5 minutah. Priporočam, da se brusi najprej ob straneh, šele nato po višini, saj ne sme biti nič lufta po višini, ker mora bajonet tesno držati krilo.

Slika

Nato sem pogledal kako poteka povezava za elerone in sem naredil zarezo, kjer pride rudderhorn.
Slika

Za zarezo sem z pilo, enake debeline kot rudderhorn razširil luknjo, da rudderhorn na tesno paše notri.
Slika
Slika
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Re: Ultima F5J

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Nato sem rudderhorn vstavil noter in zalil z zelo tekočim sekundnim lepilom. Enako sem naredil še za flape.

Slika

Slika

Slika
Slika
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Re: Ultima F5J

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Nato sem v krilo položil servo skupaj z servolockom, da sem ugotovil kako dolga mora biti povezava. Ko sem si ozunačil sem lahko zvil žico za 90 stopinj.

Slika

Slika

Slika
Slika
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Re: Ultima F5J

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Žice sem nato v kotih pobrusil zato, ker pri zvitju nastane krivina, ki bi prepričila, da žica poteka čisto zraven rudderhorna in servoarma.

Slika

Servolocke je na CNC zrezal moj brat Jure 8) . To je bilo narejeno z namenom, da se bodo dali zamenjati v kratkem času (cca. 1 minuta) v primeru da bi odpovedali na tekmi.
Slika

Slika

Slika
Slika
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Re: Ultima F5J

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Nato je vse kar je preostalo bilo, da sem zalimal servolocke na pravo mesto.

Slika

Skrajšal sem že vgrajene kable in nalotal konektorje, da se lahklo servote zamenja brez lotanja.

Slika

Slika
Slika
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Re: Ultima F5J

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Nato sem zalotal še priložen konektor, ki se ga vlima na predvideno mesto v krilu in trupu:

Slika

Slika

Slika
Slika
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Re: Ultima F5J

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Nato sem servote le še priklopil na konektorje, in jih prišravfal na mesto :) :)

Slika

Slika


Tako je krilo že dokončano :) Tukaj se vidi, da nisem edini pri naši hiši ki sem se navdušil za Ultimo ;D :whistle:
Slika
Slika
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: Ultima F5J

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Krasen model, le tista luknja v kljunu ga kazi :lol:
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Re: Ultima F5J

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

No ta vikend se je delo nadaljevalo.

Z bratom in očetom smo se domislili inovativnega sistema za balast. In sicer izdelana je karbonska mizica, ki ima jeklen pin, ki se ne more zlomiti ali premakniti. Blastne palice iz medenine pa imajo na koncu luknjo, skozi katero gre ta pin.
S tem sistemom lahko damo notri in vzamemo ven utež skoraj v hipu brez težav. Različne teže si zbiramo z različnimi premeri balastnih palic. Težišče pa lahko spreminjamo s tem če damo utež na drugo luknjo ali pa dolžino uteži :) . Če želimo dodatno težo, lahko dodamo utež na sredino blastne palice oz. kjer je težišče.

Mizica se vlima na dno trupa, kjer je dovolj prostora tako za mizico kot za utež. Balastna palica je dovolj ozka, da bo prišla med kontrolne žičke za rep :) .

Slika

Slika

Slika
Slika
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Re: Ultima F5J

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Brat je seveda zrezal tudi mizico za servota :)

Servo za višino je bližje repu in bo imel krajši servoarm, medtem ko servo za smer je malo podložen in bo imel daljši servoarm, zato da se žice med seboj ne bodo prepletale. Kot sem že dejal, utež bo brez problema lahko prišla med žicami in sedla na pin :)

Slika

Slika

Slika
Slika
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Re: Ultima F5J

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Namesto dragega Schambeka smo se odločili za čisto nov koncept pogona.

Uporabili bomo zanesljiv outrunner motor AXI, ki je bil preizkušen iz naše strani neštetokrat. Tako na tekmah kot doma. V času 10 let se še en AXI ni pokvaril :D

Prednosti: Enako ali bolj zanesljiv pogon približno 200€ ceneje, manj gibljivih delov ( gearbox, ki se lahko pokvari),boljše hlajenje ker ni gearboxa, težišče lažje ujamemo ker je motor čisto v nosu, večji izkoristek ker ni prenosa ( z 800Mah se bo lahko 3x prišlo do višine 200m), pri isti teži močnejši pogon.. itd. itd. :-({|=

Za regler smo se odločili za Jeti SPIN, ki je prav tako izjemno kvaliteten in ima močnejši BEC kot YGE. Je tudi malo cenejši. Slaba stvar je let da je 10g težji zaradi dodatnga materijala namenjenega hlajenju.

Propeler bo za začetek 10x6.

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Re: Ultima F5J

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Uporabil bom Vladimirjev 30mm Hyperspiner. Zaradi tega bo kable motorja treba spelati izven trupa, kot sem to storil že na večih modelih ( Supra, Hyperava...).
Edini problem pri tem je, da ni najlepše ampak se bomo potrudili da ne bo izgledalo pregrdo. Kable smo dali v ovoj, ki ima enako teksturo kot trup, zato bodo kabli komaj opazni.

Če bi uporabil 32mm spinner, bi kable brez problema spelal znotraj trupa :) .


( Kabli še niso prilimani na trup. Kasneje bodo potekali tik ob trupu. )
Slika

Slika
Slika
Uporabniški avatar
Pisaneli
Dr. Modelar
Prispevkov: 3509
Pridružen: 13 Sep 2006, 20:47
Kraj: Žiče-Slov. Konjice

Re: Ultima F5J

Odgovor Napisal/-a Pisaneli »

Škoda, da nisi vzel inrunnerja od Mege. Ne bi bilo potrebno kablov vleči izven trupa.
Da se ne bodo kraki haklali ob kable?
Fear of a Flat Planet.
-slopescream-
Uporabniški avatar
gandalf
Freak
Prispevkov: 881
Pridružen: 13 Jul 2008, 12:40
Kraj: Slov. Konjice
Kontakt:

Re: Ultima F5J

Odgovor Napisal/-a gandalf »

Familja Korber se vrača na sceno F5J :D
http://www.slometeo.net/bezina/
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Ultima F5J

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Haha :D menda res :D lej, še jst sem prišel pogledat kaj se dogaja na temle forumu. :D

Dejstvo je, da so izkušnje z AXI-ji v preteklosti nekako pokazale da bi se dalo precej dobro za tovrstne namen uporabit tole kombinacijo, ki je nekako skoraj pol cenejša, nič težja, kvečjemu še bolj efikasna in zanesljiva (čimmanj premikajočih delov, nobenih visokih vrtljajev nikjer, nobenega trenja, rožljanja, lepljenja aks...). Če je nuja po 30mm spinnerju, potem so kabli zunaj (in to tako narejeno, kot je treba :D), sicer pa se jih tudi stišči noter pri 32mm spinerju. Prop se v kable ne zapenja, seveda - saj je tudi profil propa tak, da se ne more zataknit zanje.

Se bo pa stestiralo pogon ko bo stvar končana in videlo ustreznost izbire propa / obratov motorja, ter naredilo meritve... Glede na to da regler meri in beleži obrate, tok, napetost itd... se bo dalo precej dobro videt kje pogon stoji in kako je efikasen.

LP!
Jure
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Ultima F5J

Odgovor Napisal/-a raktivec »

http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... 200kv.html
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oller.html

Tole zgoraj je še cenejše in se skupaj z Holčevim 3s800 mAh akumulatorjem, ter 10x6 ali 10x7 propelerjem super obnese. Mojega motorčka mi v štirih letih še ni uspelo skurit. In ob aktualnih pravilih v F5J sploh ni pomembno kak je izkoristek, da le čim manj tehta in potegne model po potrebi na 250 m.
Zadnjič spremenil raktivec, dne 23 Maj 2016, 14:31, skupaj popravljeno 2 krat.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
pan hlastek
Razpravljalec
Prispevkov: 102
Pridružen: 26 Dec 2006, 18:47
Kraj: Slov. Konjice

Re: Ultima F5J

Odgovor Napisal/-a pan hlastek »

Rok, kaj preprečuje balastu, da se ne sname iz inovativno izdelanega jeklenega pina? Glede na pravilnik ("All ballast must be carried internally and FASTENED securely within the airframe"), predlagam, da pin zamenjate z imbus vijakom ki ga lahko malo manj inovativno odviješ in dodaš ali odstraniš balast.
Samo moj dodatek k super predstavitvi sestavljanja modela!
There is no need to be Perfect, you just have to have a Vision!!
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Re: Ultima F5J

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Jan, na vrh jeklenega pina pride silikonska cev, da utež ne more ven skočit, kar tako ali tako ne more, razn če bi hrbtno letel, kar pa itak ne mislim ;D .

Hvala za skrb :)
Slika
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Ultima F5J

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ugibam, da je premer pina 3 ali pa 3,17mm? :wink:
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Ultima F5J

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

Mitja, to pa ni blo težko ugant :D 1/8" :D
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Re: Ultima F5J

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Tako deluje utež. Nato se le doda silikonska cev na vrh pina, da utež ne pade dol. Izkaže se, da lahko menjam utež v 10 sekundah ;
Slika

Različne debeline, različne teže :D
Slika

Priložen konektor se prilima v trup in paše s tistim v krilu. Tako da ko se pritrdi krilo na trup, so vsi kabli že povezani :)
Slika
Slika
Odgovori

Vrni se na F5J