FLY Q

Debata o izredno popularnih tekmovalnih jadralnih modelih z elektropogonom (F5J-400, 7 in Unlimited)

Moderatorji: Pisaneli, rossi

Odgovori
Uporabniški avatar
sopfkreg
Razpravljalec
Prispevkov: 162
Pridružen: 17 Nov 2004, 17:10
Kraj: Rogaška Slatina
Kontakt:

FLY Q

Odgovor Napisal/-a sopfkreg »

Za pogon krmilnih površin V repa in v želji zmanšanja krivljenja pogonske žice se v večini primerov uporablja krogelni zglob.
Pri mojem modelu (FLY-Q), zaradi male velikosti, ta izvedba ni mogoča. Sem pa zasledil v tujih katalogih, da se da dobit pripomoček-kardan s katerim dosežemo, da je vpetje gibljivo v vseh treh oseh. Ali ima kdo izkušnje z tem pripomočkom?

Lp,
Franci
Priponke
L49382.jpg
L49382.jpg (6.77 KiB) Pogledano 5495 krat
Zadnjič spremenil sopfkreg, dne 05 Dec 2005, 22:35, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Franci, jutri me pokliči, da razčistiva.
www.lipo.si
Uporabniški avatar
rossi
Freak
Prispevkov: 951
Pridružen: 08 Dec 2004, 07:42

Odgovor Napisal/-a rossi »

Tiste, ki si dubu zraven so O.K.
Predno jih prlimaš, obrus krmilne površine z finim šmirglom, zvrti malo lukno in zapacaj na obe streni 5 min epoxy.


sebo
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Hvala Sebo za tvoje hitro posredovanje! :D
www.lipo.si
Uporabniški avatar
jernejk
Profesor
Prispevkov: 1116
Pridružen: 02 Apr 2005, 23:29
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a jernejk »

Da ne odpiram nove teme.... pri povsem novem fly-q mi "čepki" krila ne nalegajo lepo na trup :-k

Ali se zadevo da zrihtat in kako?
Priponke
P9220001.JPG
P9220001.JPG (29.12 KiB) Pogledano 4953 krat
Uporabniški avatar
jernejk
Profesor
Prispevkov: 1116
Pridružen: 02 Apr 2005, 23:29
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a jernejk »

Bom poskusil zadaj dat rowing, tole zafilat s smolo in seveda zvrtat novo luknjo (hvala Jure). Sam tole je šlamparija, ki si je ne privoščijo niti kitajci [-X
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Hehe ja tele luknje so res cudne..no pri meni je pasalo samo malo sem jih moral s pilo pobrusit..

Svetujem ti tudi da das nekaj rovinga v trup v delu pod krili ter na ta mosticek...Tako kot ima narejeno jksniper, nekaj slik v tej temi tukaj.
Uporabniški avatar
jernejk
Profesor
Prispevkov: 1116
Pridružen: 02 Apr 2005, 23:29
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a jernejk »

OK, luknje sem nekako zrihtal, zdaj me pa mučijo še naslednje zadeve:
- kako pravilno s šarnirnim trakom (a se reče tako?) zalepim elerone, da bodo omogočali funkcijo flaperonov in spoileronov?

- kako pravilno namestim v-rep, da ne bo postrani ipd... če so kakšni recepti za to?

- kako naj v v-rep vlepim krmilne ročke, da bo zadeva funkcionirala... če jih prilepim pravokotno na krmilne površine, bodo zijale daleč proč od trupa in dvomim, da bi zadeva funkcionirala. Drugje sem videl ročke, ki so narejene pod kotom, ampak priložene so čisto navadne...

Saj vem, čisto osnovna vprašanja, ampak tko je, če se motornjakar loti jadralčka :lol:

Hvala
J
razkent
Freak
Prispevkov: 910
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

Krmilne ročice na V repu morajo biti navpično navzdol, tako najbolj zmanjaš horizontalno opletanje krmilnih povezav.
Uporabniški avatar
jernejk
Profesor
Prispevkov: 1116
Pridružen: 02 Apr 2005, 23:29
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a jernejk »

@rezkent: ampak kako to najeleganteneje uredim? Enostavno naredim lukno in postrani vlepim / zapacam z epoksijem in je to to?

Hvala
J
Uporabniški avatar
jernejk
Profesor
Prispevkov: 1116
Pridružen: 02 Apr 2005, 23:29
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a jernejk »

OK, šarnirje smo zrihtali, spet gre zahvala Juretu =D>
Uporabniški avatar
jernejk
Profesor
Prispevkov: 1116
Pridružen: 02 Apr 2005, 23:29
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a jernejk »

Sej počasi pa bo... ročice sem enostavno vlepil pod kotom. Še kar nekako zgleda.

Najbolj me skrbi pritrditev v-repa. Res prosim za ideje in pomoč, kako naj ga pritrdim, da bo vse klapalo...

Hvala J
Uporabniški avatar
zmelly
Razpravljalec
Prispevkov: 60
Pridružen: 04 Feb 2005, 22:36
Kraj: Logatec

Odgovor Napisal/-a zmelly »

V roke sem dobil nekoliko poškodovanega flyq-ja. Rad pa bi izdelal nov rep in sicer klasičnega bi zamenjal z V-repom.
Sedaj pa me zanima, če mi lahko kdo svetuje velikost repa za ta model. Razpon kril je 1,8m. Na spletni strani http://www.charlesriverrc.org/articles/ ... sizing.htm sem našel nek izračun velikosti in po podatkih ki jih imam dobim površino V-repa 412cm2 in kot med polovicama 116°. Je to nekje vredu?
Ima kdo pri roki model in bi bil pripravljen izmeriti osnovne mere repa?
412cm2 bi recimo dobil če bi višinca povečal za faktor 1,4 in polovički potem zlepil pod omenjenim kotom.

Drugače sem izmeril površino klasičnega repa 294cm2 za višino in 118cm2 za smer.

Prosim za pomoč! [-o<
Uporabniški avatar
jernejk
Profesor
Prispevkov: 1116
Pridružen: 02 Apr 2005, 23:29
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a jernejk »

Hm.. tole je pa ratalo slabše, kot sem mislil.. no ja, to je z orodjem, ki je pri roki :-)

Sicer pa boš original rep dobil pri sosedih ;-)
Priponke
rep.jpg
rep.jpg (87.95 KiB) Pogledano 3056 krat
Uporabniški avatar
zmelly
Razpravljalec
Prispevkov: 60
Pridružen: 04 Feb 2005, 22:36
Kraj: Logatec

Odgovor Napisal/-a zmelly »

Torej to pomeni da je polovička V repa samo za 2cm daljša kot polovička klasičnega repa. :o Po tistih formulah bi moralo biti razlike za 7cm!
No vsekakor bom rajši zaupal ravnilu kot pa matematiki! :) Jutri gremo na delo! Kot med polovicama pa je najbrž okrog 110°, ne?

Original repa pa pri sosedih ne najdem oz. vsaj v spletnihi trgovinah ne. V Mibu pa ga trenutno tudi ni.

Hvala za meritve! :D
Uporabniški avatar
jernejk
Profesor
Prispevkov: 1116
Pridružen: 02 Apr 2005, 23:29
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a jernejk »

Kot je 110 stopinj, ja.

S sosedi sem mislil Mibo, glede na to, da si iz Logatca... če ga nimajo, se boš pa moral pomatrat :-)
Odgovori

Vrni se na F5J