Maxa 4m - ( F5J Ripper )

Debata o izredno popularnih tekmovalnih jadralnih modelih z elektropogonom (F5J-400, 7 in Unlimited)

Moderatorji: Pisaneli, rossi

RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Maxa 4m - ( F5J Ripper )

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Pozdravljeni!

Danes sem prispel iz Anglije iz počitniškega dela v podjetju Hyperflight. S seboj sem prinesel domnevno najboljše servomotorje MKS , ki bodo kontrolirali sponzorirano Vladimir's Model MAXO.

Na postli me je čakal paket z popolnoma novo Maxo, poslano direktno iz Ukrajine. ( Poimenoval sem jo F5J Ripper, ker je moj cilj dosegati najboljše rezultate na tekmovanjih... In dokazati, da je najboljši produkt na tržišču. )

Nekaj o modelu. Po besedah in pričakovanjih F3J pilotov, je to trenutno eden najboljših, če ne najboljše jadralno letalo v panogah F3J in F5J.
Vladimir je izpopolnil tehniko izdelovanja jadralnih modelov, legendarni jadralni pilot Joe Wurts ( svetovni zmagovalec vseh jadralnih disciplin ), je povečal in izpopolnil že tako legendarno Supro. Nastala je Maxa.

Narejena je iz najsodobnejšega karbona, ki ga Vladimir sam izdeluje v svoji tovarni. ( Isti karbon prodaja ostalim podjetjem, ki kaj takšnega niso sposobne narediti). Imenuje se SPREAD TOW CARBON. Omogoča izjemno trdnost pri najnižji možni teži, zato je Maxa letalo z največjo površino in najmanjšo maso na svetu, pri čem trdnost zadostuje ekstremnim F3J štartom in pristankom! V drugih besedah... Ne boste videli zlomljenih centroplanov, konjic ušk, trupov. Nobenih razpok pri kabinci... itd 8) 8)

Končna masa predvidevam da bo okoli 1800g, ki bo pri 4m razpona in ekstremni trdnosti nepremagljiva. Prav tako je vgrajena balastna cev, ki omogoča čez 500g balasta.

Model ima seveda X rep,in sistem, ki omogoča, da povezave na krmila ne povzročijo skoraj nič upora. Teža repa je izjemno nizka ( V podjetju Hyperflight sem primerjal konkurenčna letala in niso kos Maxi... Npr Stork, Satori...

Kvaliteta je seveda takšna v kateri lahko vsa druga podjetja le sanjajo. Model je Neonske barve, zato se vidi tudi kilometer daleč in iztopa pred vsemi ostalimi, saj je najlepša in kar sije v oči.
Model ima kompleksne vzorčke in različno pobarvane dele krila ( spet edini proizvajalec sposoben česa takšnega).

Nos je kot pri Supri zelo dolg, ker je izdelan za ekstremno lahke pogone, idealne za kategorijo FAI-F5J .

Še nekaj slik:

Legendarna konstrukcija krila ( ki vas ne bo pustila na cedilu niti ko boste pristali na uško ) :-k :D :D :D
Slika
Slika

Fotografija presenečenja, ki mi ga je pripravil oče :jumpjump: :xmas: . ( Komanda je prišla iz servisa, ker je po 1 tednu crknala #-o ) .
Slika

Za vse ki boste pisali brezvezne komentarje kot pri Supri... Da, model je zelo drag ampak imam srečo da sem ga dobil sponzorsko. Je pa vreden svoje cene in prosim, da se zadržite komentarjev =P~ :D :whistle: .
Hvala

Slike letala in gradnje sledijo. Najprej pa moram sprogramirati Supro in se pripraviti na dve tekmi, ki bosta v petek, sobot in nedeljo na Slovaškem. :wink:

LP!
Rok
Slika
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Re: Maxa 4m - ( F5J Ripper )

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Nekaj za lušte... Lahko povem da model vsebuje 5 različnih barv. Ena od teh je enaka zmagoviti barvi moje Supre... :whistle:

Uška spodaj... :whistle:
Slika

Spread tow carbon na višincu... :P 8)
Slika

Nekaj servotov:
Slika

LP!
Rok
Slika
kos
Profesor
Prispevkov: 1622
Pridružen: 29 Dec 2001, 01:00
Kraj: Maribor-USA-Bangkok-Doha-Bogota-Teheran-Maribor kolodvor

Re: Maxa 4m - ( F5J Ripper )

Odgovor Napisal/-a kos »

... si se najedel steakov :D ?

maximalno dobra Maxa.

...upam, pride kmalu Graphite 3, v rep :D
imas kaksen info?
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re

Odgovor Napisal/-a brejker »

RoK-K napisal/-a: legendarni jadralni pilot Joe Wurts ( svetovni zmagovalec vseh jadralnih disciplin )
Uporabil sem prav enak stavek, ko sem pošiljal gradivo o DS letenju na uredništvo TIMa. :)
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
rossi
Freak
Prispevkov: 951
Pridružen: 08 Dec 2004, 07:42

Re: Maxa 4m - ( F5J Ripper )

Odgovor Napisal/-a rossi »

RoK-K napisal/-a:Pozdravljeni!

Kvaliteta je seveda takšna v kateri lahko vsa druga podjetja le sanjajo

LP!
Rok
.....in tudi cena je tašna da piloti samo sanjajo...
Neki ti more biti jasno da takšnega modela ni več problem narediti ampak ga je problem prodati. Z nabavo tako vrhunskega modela ni garancije da boš prišel, videl in zmagal.
Glede na to da je model 2x dražji od ostalih modelov še ne pomeni tudi da je 2x boljši.
Pa vendarle, čakam kako boš spravu model skupi (oz ata) in prosim ne mi limat servotov direktno na krilo. [-X
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Maxa 4m - ( F5J Ripper )

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

RoK-K napisal/-a:Pozdravljeni!
Danes sem prispel iz Anglije iz počitniškega dela v podjetju Hyperflight.
...
...
LP!
Rok
Čisto iz tehnične radovednosti me zanima, kaj vse si tam gor delal.
Je bila birokracija, papirologija, ali si si tudi kaj konkretno umazal roke v proizvodnji?

Si mogoče delal tudi kaj takega, kar zna "zakoličiti" tvojo nadaljno poklicno usmeritev?
Dostikrat se zgodi, da mlademu človeku pomeni taka preizkušnja da idejo,oziroma odpre oči, kaj početi za naprej.
Če je to na področju, ki ga ima rad, si boljšega ne moreš zamisliti.

Mitja
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Re: Maxa 4m - ( F5J Ripper )

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Živijo!

Da, najedel sem se zrezkov. ( tudi tistih, ki so še krvavi znotraj). Graphite 3? Mislim da obstaja le Graphite 2... :P Vsekakor super model! Oče ga ima že 5 let in niti praskice _D In bil je uporabljen na mnogih tekmovanjih.

Brejker- hehe stavka nisem prepisal. Le naključje =P~ .

Servoti ne bodo nalimani direktno na krilo :D . Včasih se splača nabaviti kvalitetnejši model. Naprimer... Vladimir's model modeli pri nas doma. Graphite star 5 let- ni praske, Ava stara 2 leti - ni praske, Supra stara 1 leto- ni praske. Drugih modelov pa ne bom omenjal, da koga ne užalim... Lahko pa povem da so na kosih ali pa so že bili večkrat popravljeni. ( Pa so bli cenejši, ampak bi mogel 2 ali več kupiti, da bi dosegel enako življensko dobo...)

Moje delo v Angliji je blo precej zanimivo. Predvsem sem nove produkte slikal, opisval, meril in jih objavil na internetno stran. Nove pošiljke sem razpakiral in sortiral v posamezne škatle. Pomagal sem pri pakiranju modelov, ki so med drugim šli tudi v Indijo in Japonsko... Naredil sem nekaj video posnetkov. Sestavil sem eno jadralno letalo in naredil navodila za sestavlanje. Veliko sem letel. Nikol ni bilo trdega dela. Zadnji teden je pa prišla punca in sma si ogledala lepše dele Anglije :D .

Na mojo poklicno usmeritev nevem če je to kaj vplivalo. Zanimivo mi je ko sem spoznal kako modelarske trgovine delujejo. Se mi je pa stalno slina cedila, ko sem videl toliko novih modelov na enem mestu! :D

Supra je sprogramirana. Gradnja Maxe se pa bo začela naslednji teden.

LP!
Rok
Slika
Uporabniški avatar
ziga123
Tekmovalec
Prispevkov: 313
Pridružen: 25 Avg 2011, 13:37
Kraj: Šentjur

Re: Maxa 4m - ( F5J Ripper )

Odgovor Napisal/-a ziga123 »

welcome back in Slovenia :wink: :wink: :wink:
Hitec optic 6 sport
Multiplex royal 7
Sanwa MT-44
Pichler Domino, Orion, Sniper FunCub
Libella Dlg
Kyosho Inferno MP7.5 Sports 3 1/8
kyosho inferno mp9e 1:8 tki1
street jam ota r31 drift 1:10
Traxxas e-revo 1/16

Groupner Mc-20
Uporabniški avatar
samo3d
Freak
Prispevkov: 483
Pridružen: 18 Nov 2004, 19:10
Kraj: Celje

Re: Maxa 4m - ( F5J Ripper )

Odgovor Napisal/-a samo3d »

Super Rok, čestitke za sponzorski model. Sem vesel, da si ga dočakal. Verjetno je bilo potrebno kar nekaj dela s promocijo in kar precej mejlanja, da si jo dobil. Lepo jo sestavita, komaj čakam, da se srečamo na travniku. Veliko srečnih poletov ti želim z njo.

lp Samo
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Re: Maxa 4m - ( F5J Ripper )

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Gradnja Maxe se nadaljuje

Med vijačenjem horna za elerone.
Slika

Locktight za vsak slučaj.
Slika

Povezava:
Slika

Podaljševanje kablov za servomotor. ( Vso kablovje v centroplanu je že vgrajeno, le za elerone je treba naredit podaljšek ).
Slika
Servo provizporično:
Slika

Ne skrbite, tokrat so servo locki uporabljeni!
Slika

Brat mi je na CNC mašino zrezal servo lock in sistem pritrditve. Da, karbon je uporabljen za palčko in vanj je vgravirana luknja, da se glava samovreznega vijaka skrije, da se sklada z ostalimi high-tech stvarmi. Hvala Jure !
Slika
Slika

P.S. Vsi servo coverji so ravni, zato na krilu ni NIČ upora zaradi povezav. 8)

LP!
Rok
Slika
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Maxa 4m - ( F5J Ripper )

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Slika

:jumpjump:

No, končno si le po enem letu ugotovil, da servoloki niso ravno nepotrebna krama!
Ne glede na "kvaliteto" servomotorjev, in ne glde na to, da vzame popravilo zalepljenega serva "le 20 minut", je servo lock pametnejša rešitev.

Če bi nam verjel pred enim letom, ko smo ti "kritizirali" lepljenje servov v model, bi se izognil stresu, ki ti ga je prinesel okvarjen servo par dni nazaj na pomembni tekmi.

Sicer ti sedaj (po Murphyu) servo ne bo nikoli več crknil, ker je enostavno zamenljiv (klip/klap), zato bo pa več časa za treninge ali pa za spanje še pred polnočjo.

=D> =D>

LP Mitja
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Re: Maxa 4m - ( F5J Ripper )

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Živijo!

Ultralajt, menjava servota na tej tekmi je trajala več kot tri ure. ( Do enih ponoč). In to s pomočjo celotne slovenske ekipe. Da, me je izučilo. Najraje bi zmetal servote iz Supre in jih ponovno vgradil z servolocki.


No to se redko kdaj zgodi ampak imam 40 stopinj vročine, zato gradnjo Maxe nadaljujeta oče in brat.

Slike:

Kot vedno zelo malo prostora za vgradnjo servomotorjev:

Slika

Na srečo sta brat in oče domiselno lotila problema. Brat je na CNC izrezal ''double servo lock''. Servota sta natančno prilepljena na servo lock, ki bo pritrjen z malimi šravfeki in bo v primeru nedelujočega servota to preprosto zamenjati.

Slika

Za višino je uporabljen MKS DS65K, za smer pa Hyperion Atlas 09-AMD.
Slika
Slika
Slika
Slika

LP!
Rok
Slika
kos
Profesor
Prispevkov: 1622
Pridružen: 29 Dec 2001, 01:00
Kraj: Maribor-USA-Bangkok-Doha-Bogota-Teheran-Maribor kolodvor

Re: Maxa 4m - ( F5J Ripper )

Odgovor Napisal/-a kos »

za visino mali MKS DS65K? bo to dovolj? kak je ta servo drugac?
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Re: Maxa 4m - ( F5J Ripper )

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Živijo!

Ja, bo dovolj. Potegne 1.85 kg in ima odlično centriranje. Uporablja se za hotlinerje in DLG-je.

Kar veliko napredka:

Video delovanja višine in smeri:
http://www.youtube.com/watch?v=UMa5023H ... e=youtu.be

Repna servota:
Slika
Slika

Še glavni izvajalec dela na repnem odseku :) .
Slika

No, tako pa izgledajo uške zgoraj:
Slika
Slika

Povezave za elerone:
Slika
Slika

Vgrajen servo za elerone:
Slika
Slika

Čisto nič ne gleda ven iz krila, zato se uporabijo ravni servo coverji ( Zraven Maxe se dobijo ravni in tisti z bunkico ).
Slika

Vliman servo lock za flape:
Slika
Slika
Slika

Centroplan spodaj:
Slika

Butterfly test:
Slika


Lp!
Rok
Slika
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Re: Maxa 4m - ( F5J Ripper )

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Seveda sem moral preveriti kako izgleda sestavljeno krilo. Naprosil sem dedka da me slika ob krilu, zato da se vidi velikost ( Visok sem 189cm ).

Slika
Slika

Krilo zgoraj:
Slika

Krilo spodaj:
Slika

LP!
Rok
Slika
MatejŠ
Razpravljalec
Prispevkov: 115
Pridružen: 19 Jan 2011, 06:53
Kraj: Maribor

Re: Maxa 4m - ( F5J Ripper )

Odgovor Napisal/-a MatejŠ »

=P~ =P~ =P~ =P~ =P~
razkent
Freak
Prispevkov: 910
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Re: Maxa 4m - ( F5J Ripper )

Odgovor Napisal/-a razkent »

Na tem* videu res pride do izraza, kako je vse narejeno v nulo. :o Rolls =D>

*mislim tvoj video delovanja repov
Zadnjič spremenil razkent, dne 16 Avg 2012, 22:13, skupaj popravljeno 2 krat.
razkent
Freak
Prispevkov: 910
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Re: Maxa 4m - ( F5J Ripper )

Odgovor Napisal/-a razkent »

gledam tale video http://www.youtube.com/watch?v=6xitzoO2xCQ

Mogoče veš, kako je narejen ta spiner, da je spodnji krak propa med jadranjem tako lepo nalepljen na trup in ne visi dol kot pasji jezik ?
Uporabniški avatar
samo3d
Freak
Prispevkov: 483
Pridružen: 18 Nov 2004, 19:10
Kraj: Celje

Re: Maxa 4m - ( F5J Ripper )

Odgovor Napisal/-a samo3d »

Super. Lepo napredujete. Glede na to kako ste se zadeve lotili imam samo eno pripombo, pod sliko z naslovom "repna servota"; Vijaki z vgreznjeno glavo :D. V Trnavi bo sekalo. Upam, da dobim en krog.

LP Samo
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Re: Maxa 4m - ( F5J Ripper )

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Živijo!

Spiner mam gor enak kot je na videoposnetku, ampak nimam gumice, ki bi zlagala propeler. ( Gumica ga tako zloži).
To je Vladimirjev spinner.

Samo, :D kaj je narobe z šravfeki? Če to kaj vpliva na aerodinamiko pol pa ](*,) :D . Itak da boš dobil za en krog al pa dva :D .

Včeraj sem bil cel dan v delavnici. Od zjutraj do enih ponoč. Od treh popoldne je še foter delal zraven. :D

Maxa je končana! Sem hotel že ponoč objaviti ampak sem se nakako znašel na postli in sm kar oblečen zaspal :P Pri prižganem računalniku.

Danes bo krstni let!

Podaljševanje kablov na repu ( Od Supre sem se naučil, da so lahko uporabljeni le štirje :D ).
Slika

Palčka vlimana, zato se za daljša potovanja da rep sneti :D
Slika

Limanje palce in trupa:
Slika
Slika

Kabli spredaj:
Slika
Slika

Pogon je vzet iz Supre, ker novega še nisem dobil.
Slika

Luknjica za antenco :D
Slika

Perfection :D :D
Slika

Danes preverim težišče in seveda težo kompletnega modela. In pa testni let... Držte pesti!!! :D

LP!
Rok
Slika
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Re: Maxa 4m - ( F5J Ripper )

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Živijo!!

Teža RTF je 1830g :D .

:lol: :lol: :lol: Nasmešeka ne morem spravit iz obraza! Letel sem Maxo... Nastavil težišče brez svinca. Poezija. :-({|= :-({|=

Ko mi jo je oče vrgel iz roke je kar letela in letela... po 50m je bila predaleč in se mi je ne bi dalo iti iskat zato sem kar dal po gasu in v zrak :D .

Propadanje ima še nižje kot Hyper Ava. Pojadra se z njo na vsakem prdecu. Še lažje je ovinkati kot Supro, pristanki so že od prvega dalje bili znotraj 1 metra... :D :D

S ocetom sma naredila mini tekmico. On je letel njegovo electro. Cas letenja je imel vedno kakšne 30% krajši.

Definitivno bom letel Maxo v Trnavi in ne Supre! :D

Še nekaj slikic:
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

LP!
Rok
Slika
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Maxa 4m - ( F5J Ripper )

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Lepo.

Kako površino krila ima tvoj model?
lp
Sašo
kos
Profesor
Prispevkov: 1622
Pridružen: 29 Dec 2001, 01:00
Kraj: Maribor-USA-Bangkok-Doha-Bogota-Teheran-Maribor kolodvor

Re: Maxa 4m - ( F5J Ripper )

Odgovor Napisal/-a kos »

zelo lep model in design.
Ceno ima tudi zelo lepo. Me zanima koliko teh Max bo v Soveniji
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: Maxa 4m - ( F5J Ripper )

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Upam da ni narobe če pripnem povezavo do ostalih parametrov..
http://f3j.in.ua/en/maxa-family.html?model=maxa4m#tab4
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
zerdoner
Freak
Prispevkov: 612
Pridružen: 18 Dec 2005, 13:19
Kraj: Letuš

Re: Maxa 4m - ( F5J Ripper )

Odgovor Napisal/-a zerdoner »

kos napisal/-a:zelo lep model in design.
Ceno ima tudi zelo lepo. Me zanima koliko teh Max bo v Soveniji
Verjetno bo Rok edini, ki jo bo imel. Drugače pa res lep model
Odgovori

Vrni se na F5J