FAI F5J

Debata o izredno popularnih tekmovalnih jadralnih modelih z elektropogonom (F5J-400, 7 in Unlimited)

Moderatorji: Pisaneli, rossi

Odgovori
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Sašo: preberi limiter spec in predlog sprememb, ki ju bomo obravnavali letos. F5J wg je soglasen okrog tega, da je pravilno delovanje logerja v kombinaciji z reglerjem in sprejemnikom odgovornost tekmovalca.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a raktivec »

pegasus napisal/-a: F5J wg je soglasen okrog tega, da je pravilno delovanje logerja v kombinaciji z reglerjem in sprejemnikom odgovornost tekmovalca.

V tem primeru bi bilo dobro napravit črno listo reglerjev, ki niso kompatibilni z regularnimi loggerji, oziroma raje peščico tistih, ki so.
Meni je YGE delal čudne stvari, enkrat ni hotel startat, drugič je startal z pol moči, vseskozi je nakj piskal in podobno. Ob prihodu domov sem ga moral ponovno sprogramirat in YGE vsaj po moje ni krneki regler.
Na vse skupaj sem se spomnil kak dan nazaj, ko mi je Seba povedal, da je imel neke težave z svojim čajna reglerjem.

Ta stavek iz citata razumem kot zaščito organizatorja zaradi morebitnih šlamparij vsakega posameznika, nikakor pa tega ne morem razumet kot zaščito pred težavami zaradi slabih loggerjev, ki morebiti ne bi bili kompatibilni z nekaterimi uveljavljenimi znamkami reglerjev. Ne nazadnje je bil v elektro modelih prvi regler in logger je le specifičen dodatek, ki se mora kot "prislinjen" član družine prilagodit obstoječemu stanju. Tudi po zakonu o potrošništvu ne gre skoz, če se najde linije reglerjev, ki ne bi bile kompatibilne z loggerji. Če nič drugega se lahko razume kot favoriziranje kompatibilnih znamk in ob živčnem, ter vztrajnem lastniku vzročno razbitega modela lahko na koncu nekoga hudo stane.

Lepo prosim, če zadevo natančneje definirate, citat po moje ne zadostuje za nič drugega kot posamično šlamparijo tekmovalca.




p.s.

Uradno ne razumem angleščine in ne vem kaj piše v priporočenih dveh linkih. Je Slovenija polnopravna članica FAI, ali le podeželski angleški klub?
lp
Sašo
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Te zadeve se bodo sčasoma razčistile.

Problem je v tem, da ne obstaja standard, ki bi rekel kakšne signale mora od sebe dajati sprejemnik in kako jih mora regler razumeti, še posebej ob robnih pogojih (kot npr. priklop napajanja). Zato bodo izdelovalci napravic, ki se vklapljajo v nedokumentiran signal, potrebovali nekaj časa, da se iz prakse naučijo, kako in kaj. Najbolj jim pomagaš tako, da jim ponudiš svoj problematičen sistem z znanim postopkom, kako ponvit težavo, na voljo, da zadevo premerijo in ugotovijo, kaj se pravzaprav dogaja.

Eno tako izkušnjo sem dal skozi pred leti s spektrum sprejemniki, stala pa me je enega pregretega HETa. Napako smo identificirali in odpravili, tako da se sedaj ne more več ponoviti. Ker pa so tovrstne neprijetnosti softverske narave in ker vsak od izdelovalec vpletene elektronike odkriva toplo vodo in piše lasten softver, se bodo nažalost še pojavljale. Njihovo odsotnost ti bom lahko garantiral šele, ko bo softver za procesor v sprejemniku, procesor v logerju in procesor v reglerju na voljo v vpogled in analizo ter bo razumljen timing "boota" teh procesorjev, ko jim priključiš napajanje. Povedano direktno, verjetno nikoli.

Tako da ti zaenkrat preostaja le strpen dialog z izdelovalcem napravice ...


ps. vsebina linkanih zadev uradno še ni sprejeta ;)
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Torej hitro posebno kolumno za jokanje, dirka se bliža.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
skorp_jon
Profesor
Prispevkov: 1329
Pridružen: 09 Avg 2006, 09:02
Kraj: Beltinci

Re: FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a skorp_jon »

Najbolj varno je da imaš 2 gas izhoda na sprejemniku.

Recimo gas na 3 in 6.
Na 3 daš regler, na 6 pa loger.
Samo potem se z lahkoto goljufa, kar pa zopet ni vredu.

Lahko pa daš Y kabel in daš gor regler in loger.

Če je loger med reglerjem in sprejemnikom je še ena možnost več, da lahko kaj odpove. Jaz recimo v 1 ali 2 tisoč evrov vreden model nekako ne bi zaupal neke elektronike, ki ni nujno, da bo delovala.
Futaba 12FG & Taranis Q X7
Uporabniški avatar
sevo
Freak
Prispevkov: 582
Pridružen: 08 Apr 2007, 20:40
Kraj: Letuš

Re: FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a sevo »

Naj še pripomnim. Softič bi lahko bil zasnovan tako, da bi dovoljeval Y kabel, ampak ob priklopu LCD naprave na loger bi ta javila, da je bil motor vključen. Lahko bi na logerju gorela tudi kakšna rdeča lučka.... Mislim, da imajo nekaj podobnega v 400 klasi.
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

.
Zadnjič spremenil Alex 76, dne 18 Feb 2012, 11:24, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
skorp_jon
Profesor
Prispevkov: 1329
Pridružen: 09 Avg 2006, 09:02
Kraj: Beltinci

Re: FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a skorp_jon »

Kaj ko bi "zamenali" zamenjali z "zamenjali".

Ne kompliciraj tam, kjer to ni potrebno.
Futaba 12FG & Taranis Q X7
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Glede na nedorečeno kompatibilnost loggerjev z sprejemniki in predvsem krmilniki predlagam začasni kompromis.
Tisti čigar krmilnik ni skladen z loggerjem naj ima pravico slednjega priklopit nekam na prost kanal sprejemnika, oz. Y kabel. Vem, da bo na ta način možna tudi kakšna goljufija, ampak še vedno bolje kot jeza, ko model noče startat, noče izklopit pogona, ali se zaradi vsega skupaj celo zruši model. (Seveda ob predpostavki, da v takem primeru logger ne resetira krmilnika?)
Tekme so pred vrati in kot kaže se glede te tematike ni čisto nič spremenilo. Nima veze kaj je krivo, kako kompliciran je problem in podobne štorije, časa zanje ni več. Dejstvo je, da je ta oprema sestavni, celo ključni del FAI F5J panoge, da ne špila dovolj dobro za poštene borbe in morda je moj predlog eden od izhodov v sili, vmes pa morebiti "sprogramirat" Sevotovo idejo.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Zabavna tale birokracija ... Fai ciam je objavil agendo za april, v katerem ni omembe F5J, kljub temu, da smo jeseni poslali predloge sprememb. Uradna razlaga je, da v ABR piše "no modification will be accepted in case the rule is not yet implemented". Jeseni pravila res še niso bila v veljavi ...

Sedaj razmišljam, če ima sploh smisel aprila po švici lazit ...
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Re: FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a belovic »

Za FAI zadeve morajo biti "adacta" in dobro utečene, ne pa da ob začetku sezone še vedno niso jasni in določeni osnovni parametri (tukaj mislim na logerje) [-o< Fantje ne pozabit, ne igrate se na domačem travniku kot ste se leta s "slovenskimi" F5J 6celic/7celic/unlimited/ECO/400/75w/Euro/FAI... :praskam:
Uporabniški avatar
sevo
Freak
Prispevkov: 582
Pridružen: 08 Apr 2007, 20:40
Kraj: Letuš

Re: FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a sevo »

Hja to je to kar sem jaz pisal pred 14 dnevi. Kaj dobra sem naštudiral stvar, vi bi se pa šli reprezentanco. Ponovno zavrtite maile nazaj. Srečen peskovnik vam želim pa ne pozabite na bagerje in lopatke. :D
Uporabniški avatar
sevo
Freak
Prispevkov: 582
Pridružen: 08 Apr 2007, 20:40
Kraj: Letuš

Re: FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a sevo »

Upam, da se to uredi čimprej in se začne tekmovanje v drugih sezonah kot se spodobi.
Uporabniški avatar
samo3d
Freak
Prispevkov: 483
Pridružen: 18 Nov 2004, 19:10
Kraj: Celje

Re: FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a samo3d »

Fantje, F3K je bila v čakalni vrsti za FAI več let. V tem času se je pojavila marsikatera sprememba oz. prilagoditev pravil. Tole kar se je zgodilo s F5J je itak fenomen, četudi ne spremljam tako pogosto in ne vem, kakšen status ima trenutno F5J.
Že mednarodno poenotenje pravil oz. sistema tekmovanja in to da je J kot jadranje spet na prvem mestu je čista zmaga. Tak da Jure in ostali zaslužni za to kapo dol.
Imam celo občutek, da bo kakšnega "bivšega" pritegnilo nazaj na tekme. :wink:

LP Samo
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Ivica: vsaka stvar ima svojo inkubacijsko dobo. Tudi FAI pravila. Zato pa se premikajo tako počasi ...

Matic: ja, se že iščejo birokratski obvodi v smislu "technical guideline". Morm še preštudirat, kaj to točno je ;)

Sicer pa ja, kar je bilo do sedaj feedbacka, so vsi podprli trenutno stanje pravil, ki jih bodo uporabljali že letos, CIAM pa jih bo sodeč po današnji novici požegnal šele 2013 za veljavo v 2014. No, vsekakor sem prepričan, da bomo zaradi tega lahko na koncu letošnje sezone poleg obstoječih dodali v obravnavo še kak utemeljen popravek ...
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Re: FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a belovic »

pegasus napisal/-a:Ivica: vsaka stvar ima svojo inkubacijsko dobo. Tudi FAI pravila. Zato pa se premikajo tako počasi ...
Res, je... Sicer pa mi je že Samo vzel besede iz ust kajti vsi dobro vemo kako dolgo je trajalo da so F3K sprejeli pod okrilje FAI, pa je že bilo vse definirano na leta. Ravno iz tega razloga sem napisal da je stvar potrebno vzeli maksimalno resno in zelo natančno definirat brez kakršnihkoli ČE-jev in samo tako bo F5J postal pravi kandidat za FAI. Po eni strani poslušam kako so Nemci zagrabili klaso, po drugi pa prebiram njihove forume in nimajo pojma za kaj se gre. Mešajo ga z F5B-jem :-k In dokler se F5J ne uveljavi na zahodu se bojim da ga niti FAI ne akceptira. Močno si želim da se motim...
Uporabniški avatar
sevo
Freak
Prispevkov: 582
Pridružen: 08 Apr 2007, 20:40
Kraj: Letuš

Re: FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a sevo »

Malo sem testiral loger in deluje vredu z najnovejšo posodobitvijo. Sicer se mi je zgodilo, da mi pri nekaterih grafih izriše heroglif ampak višino zabeleži.
Prilagam link grafovhttp://www.mglider.net/komponenta/forum/18/51#post_181
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

A potem je sploh potrebno imeti FAI licenco že letos in za njo plačevati??? :o
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Re: FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

hehe se že ''kopira'' ;)

hecam se :)

Japonci že letijo po FAI pravilih :D

http://www.youtube.com/watch?v=EjSodVTs ... e=youtu.be

LP!
Rok
Slika
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Zelo zanimivo ... bo treba naslednjič v švico iti s to majco in naštudirat, kako poskriptat sodnike :)
Uporabniški avatar
sharkpade
Tekmovalec
Prispevkov: 338
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:40
Kraj: Logatec

Re: FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a sharkpade »

OK mam dve vprašanji.

Ali za Slo pokal rabimo FAI licenco, pa ali bi bil za tekmovanja primeren tudi Hobbyking-ov loger?

lp

Miha
Vse je relativno :D
Uporabniški avatar
rossi
Freak
Prispevkov: 951
Pridružen: 08 Dec 2004, 07:42

Re: FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a rossi »

Rabiš licenco in ustrezen loger (rc elektronik)....
Uporabniški avatar
skorp_jon
Profesor
Prispevkov: 1329
Pridružen: 09 Avg 2006, 09:02
Kraj: Beltinci

Re: FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a skorp_jon »

Kje v FAI pravilniku pa piše da je samo loger od rc elektronik dovoljen?
Futaba 12FG & Taranis Q X7
Uporabniški avatar
rossi
Freak
Prispevkov: 951
Pridružen: 08 Dec 2004, 07:42

Re: FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a rossi »

Še ustraza temu pol ni problem....

APPENDIX A
1. Specifications for the altimeter / motor run timer
An electronic altimeter / motor run timer carried in an F5J model shall fulfil the following technical
specifications:
a) Must use barometric measurement technique.
b) Altitude indication must be based on the International Standard Atmosphere, as defined in
ICAO Document 7488/2.
c) Must record the maximum difference in pressure altitude from initialization until 10 seconds
after the motor is stopped manually by the competitor or automatically by the motor run timer,
whichever occurs first. At initialization, the altimeter must set a zero reference level so that
the actual pressure altitude above ground level is recorded and displayed by the device.
d) Must retain the data until specifically cleared, as is required before flight
e) Give the data readout by visual means directly from the altimeter, with an internal or external
display unit.
f) Displayed altitude in metres shall be rounded down to the nearest metre.
g) Device must stop the motor 30 seconds after it is started at launch, if not already stopped
within this time limit by the competitor.
h) Device must not allow any further restart of the motor.
i) Can operate with all types of ESC.
j) Power will be only from receiver battery if OPTO ESC is used, or from motor drive power
batteries if BEC ESC is used.
k) Use of universal plugs (JR/Futaba).
2. Installation environment
a) The electronic altimeter / motor run timer must be installed in such a way that it is protected
from pressure fluctuations other than changes in atmospheric pressure which results from the
height of the model above ground level.
b) The device must be placed inside the model as supplied by the manufacturer. The use of any
method that modifies the true barometric pressure at any time is prohibited.
c) The ESC must always operate via its series connection to the altimeter / motor run timer and
not with direct connection with to the receiver.
Uporabniški avatar
tone vidensek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2126
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:04

Re: FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a tone vidensek »

Razpis za prvo tekmo F5J-FAI,ter vse ostalo najdete na klubski strani Modre Ptice........... :P
Odgovori

Vrni se na F5J