FAI F5J

Debata o izredno popularnih tekmovalnih jadralnih modelih z elektropogonom (F5J-400, 7 in Unlimited)

Moderatorji: Pisaneli, rossi

Odgovori
Uporabniški avatar
rossi
Freak
Prispevkov: 951
Pridružen: 08 Dec 2004, 07:42

Odgovor Napisal/-a rossi »

Ultralajt napisal/-a:Jaz še vedno "navijam" za precej enostavno varianto, kjer bi bilo:........................
...............................
Vsekakor bi me pravila, kakršna sem nakazal v tem postu privabila nazaj na travnik, pa mislim, da še marsikoga, ker bi takšna pravila omogočila, da si vsak izbere velikost modela...................

...ti in še trije piloti bi prišli na novo ostali 50 bi šlo pa stran...če pa govorim za slovenijo bi pa samo vi štirje tekmovali.... veliko sreče..
Uporabniški avatar
bray
Freak
Prispevkov: 927
Pridružen: 04 Maj 2006, 20:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a bray »

pegasus napisal/-a:Bray: potem zmaga najlažji model, zato moraš omejiti minimalno maso in tako zožaš nabor konkurenčnih modelov zelo blizu okrog te mase.
Sem malo povrsno prebral celo temo in spregledal, da ta varjanta odpade. Je bil samo jutranji preblisk. ;) Prevec "modelarsko" razmisljam. Zakaj bi omejeval minimalno maso?
Je pa res, da potem to nebi bil vec F5J ampak bol v smer F1A, kar pa je tudi manj zanimivo za razne sponzorje, ker komercialni modeli in kupljene zadeve (tudi motorji) v tem primeru verjetno odpadejo. Sam nimam tekmovalnih ambicij bi mi pa bil izziv izdelati tak model.

Kakorkoli....obilo uspeha pri snovanju novih pravil in ce ne bodo vidne samo pikice na nebu bom z veseljem prisel pogledat se kaksno F5J tekmo.
I didn't know it was impossible when i did it!
http://www.sdgpslogger.com
http://bpp-blog.blogspot.com
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Ultralajt, spoštujem te, ker si eden redkih na tem forumu, ki dejansko zna uporabljati lastno glavo. A kot si že večkrat opazil, forum ni najbolj primerna oblika komunikacije. Zato te vabim, da se v soboto oglasiš v Krškem, kjer bom svetil zraven na F3J tekmi, pa lahko zastaviva kak brainstorming :)
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

rossi napisal/-a:
Ultralajt napisal/-a:Jaz še vedno "navijam" za precej enostavno varianto, kjer bi bilo:........................
...............................
Vsekakor bi me pravila, kakršna sem nakazal v tem postu privabila nazaj na travnik, pa mislim, da še marsikoga, ker bi takšna pravila omogočila, da si vsak izbere velikost modela...................

...ti in še trije piloti bi prišli na novo ostali 50 bi šlo pa stran...če pa govorim za slovenijo bi pa samo vi štirje tekmovali.... veliko sreče..
Pa k ni zdej isto, tekmujete ene šterje,20 ljudi pa zraven sveti...
Zadnjič sem se po telefonu menil z CINX-om s foruma. Slučajno je padla debata tudi na F5J, tako da sem še izvedel za njegovo idejo glede pravil. Naj sam več pove.
V grobem povzeto, bi se omejil regulator.
Sam bi šel tudi v to smer. Omejil regulator in napetost ali maso celic, pri modelih bi pa šel bolj v smer min in max mase. Recimo 350g-5000g. Zdej pa nej se vsak posameznik odloč s čim bo derkal, al s 4m kravo al pa 2m ultra lahkim modelom.
Do sedaj so bila pravila napisana oziroma prirejena za nekatere tekmovalce. Predvsem je tu šlo, da zmaga tisti, ki največ vloži $$$ v model. Zarad tega ste tut začel zgubljat tekmovalce, ker se je marsikomu zdelo brezveze vlagat bajne dnarje, samo zato, da bo lahko prišel med prve 3.
Vedet morate, da nimajo vsi enakih možnosti ($$$), pa tudi zatirate s takimi pravili inovativne rešitve. Verjetno se bo našel kdo, k vas bo scat pelov s modelom za manj kot 150€, pa ne zato, ker ima za sabo en kup nasa strokovnjakov, ampak ker je pridno treniral med tem, ko ste se vi kregali po forumu.

@pegasus
Ne zmaga najlažji model ampak odličen pilot.
Sam zagovarjam teorijo, da je pilot 70%, model 30% ( verjetno še manj) zmage.
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Krist napisal/-a:Do sedaj so bila pravila napisana oziroma prirejena za nekatere tekmovalce.
Fatnje, za ta kontekst razmišljate preveč po slovensko. Domači problemi so čisto nekaj drugega kot svetovna f5j scena. FAI prav nič ne zanima, koliko $$$ vložiš v model, že za to ne, ker moraš kar nekaj $$$ vložiti v potne stroške za razna svetovna prvenstva itd.

Ne glede na to, kaj bomo sprejeli v okviru FAI, vedno se bo našel prostor za kako "nacional" kategorijo, znotraj katere se lahko prilagajamo slovenskim $$$ in sorodnim omejitvam.
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Pozdravljeni!

Samo da vas opozorim! Ni res, da so do sedaj bila pravila prirejena dragim modelom. Z Homemade Supro, ki je stala 500€ z VSEM, sva z Samotom odnesla veliko odličja ( 5 medalj in 5 pokalov... In moram reči, da boljšega modela še nikoli nisem letel in ga tudi verjetno nebom )

Na Eurocupu sem bil po skupnem seštevku tretji in sem letel z več kot pol cenejšim letalom od ostalih... Res pa je, da je večina odvisna od pilota. Pravila je pa res treba spremeniti, saj tekmovalec ki ima 8 sec več motorja zagotovo naleti 10 min in to ni vredu.

Upam, da bo kategorija postala FAI :D .

Lep Pozdrav!
Rok Korber
Slika
Uporabniški avatar
rossi
Freak
Prispevkov: 951
Pridružen: 08 Dec 2004, 07:42

Odgovor Napisal/-a rossi »

Krist napisal/-a: Vedet morate, da nimajo vsi enakih možnosti ($$$), pa tudi zatirate s takimi pravili inovativne rešitve. Verjetno se bo našel kdo, k vas bo scat pelov s modelom za manj kot 150€....

....jest ti prodam vižna za 150€ pol me pa pel scat....prosim te ne seri klanf model ki je vrhunski (sicer ne nov) dobiš zelo zelo ugodno sam treba je mal poiskat, pa met voljo do tekmovanja. Poglej kakšni modeli so na slo. F5J sceni pa niso bili vsi po 800€ ker si jih marsikdo ne more privoščiti ampak se tekmovalci pač znajdejo ker hočejo tekmovati ne pa sam serejo in pametujejo kak bi bilo če bi bilo...


Tudi F3j se je razvila z namenom da bi piloti uporablja "rebernjače" in kam so prišli v nekaj letih...F3J modeli so postali najbolj dodelani modeli ker drugače nisi mogel zmagat in v F5J bo čez nekaj let popolnoma enako neglede kam bodo šla pravila in to velja za vse panoge pod FAI in še nekaj če gdo misli da po to poceni se je krepko zmotu...
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Rossi, čisto prav ti dam! Vsaka tekma je draga, cenene zadeve so žal namenjene sanjačem in velikokrat tudi lupljenju naivnežev. Žal je življenje organizirano na tak način.



@Krist;

Z omejitvijo reglerja nisi dosegel prav nič! Različni reglerji se dajo različno preforsirat, nekateri si jih upajo bolj, drugi manj našponat in konec koncev sploh ni težko naročit recimo Jungu, da ti da etiketo na nekaj čisto drugega...

Po moje gre Pečarjeva debata čisto v pravo smer. Lepo prosim ne ga motit z kazanjem mišic. Slika
lp
Sašo
Uporabniški avatar
rossi
Freak
Prispevkov: 951
Pridružen: 08 Dec 2004, 07:42

Odgovor Napisal/-a rossi »

Vsi vemo da bo treba en kompromis, ker pač vsak vleče na svojo stran. Morate vedet da je Jure z našega vidika izjemno spreten in vse "napade" izredno dobr argumetira in odvrača od idej posameznikov, pa čeprav je najmlajši od vseh prisotnih, poleg tega je pa izredno potrpežljiv...
V glavnem če gledamo na vse izbrane ideje bo stvar nekje v teh okvirji:
-Min teža 2kg,
-Omejitev višine z možnostjo predčasnim izklopom motorja
-Omejiti št. celic
-FAI regler A???

..no zdej pa mal kalkulirite...in kot sem reku ne bo poceni...
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

O konkretnih cifrah še nismo govorili, pravtako še ni nič dokončnega, kako bomo izoblikovali omejitve. Dejstvo zaenkrat je, da te bodo in da so nam bolj všeč elektronske naprave za omejevanje kot pa neke komponentne omejitve v smislu mase celic.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

pegasus napisal/-a:Ultralajt, .....Zato te vabim, da se v soboto oglasiš v Krškem, kjer bom svetil zraven na F3J tekmi, pa lahko zastaviva kak brainstorming :)
Hvala za vabilo. Za soboto imam že druge plane in je zasedena, tako da najbrž odpade moja prisotnost v Krškem.

Sicer pa sem tukaj povedal svoje poglede na zadevo in sem take vrste človek, da od svojih idej ne odstopa, poleg tega sem pa že v svoji prvi firmi spoznal, da najbolje delujem kot solist, v timskem delu pa se ne obnesem, ker sem preveč ljubosumno zaverovan v svoje ideje in jih ne pustim kakorkoli spreminjati, da bi se "štekale" v kak drug koncept.
Zato dvomim, da bi najina debata na travniku obrodila kake sadove. Preveč sva si različna, a bi lahko našla kako skupno "rdečo nit".

Očitno se je moj dolgi post s prejšnje strani odbil kot bob od zidu, zato vidim, da nima smisla seme metati tja kamor nima šans da se prime.

En "prijazen" post mi je to le še potrdil. Še vedno sem v F5J "Persona non grata", zato se nimam več namena zapletati v te debate. Povedal in nakazal pa sem itak kar sem hotel in to je to.

LP Mitja
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

2kg omejitev za modele nad 3m ali 2kg omejitev za modele neglede na razpon? #-o
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
tone vidensek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2126
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:04

FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a tone vidensek »

Hi,hi,hi-če bodo omejitve za težo,se boste morali naučiti sami delati klasiko :wink: To pa je za nekatere problem. #-o Začeti bo treba v 1.razredu osnovne šole :wink: To je nekaj takega kot moja Supra v klasiki :-({|=
Priponke
Rebrca iz balse,plankirani del krila itd....Kaj je to balsa?
Rebrca iz balse,plankirani del krila itd....Kaj je to balsa?
IMG_5320.jpg (29.13 KiB) Pogledano 4074 krat
Uporabniški avatar
rossi
Freak
Prispevkov: 951
Pridružen: 08 Dec 2004, 07:42

Odgovor Napisal/-a rossi »

JKSniper napisal/-a:2kg omejitev za modele nad 3m ali 2kg omejitev za modele neglede na razpon? #-o
Kakšen razpon ???tvoja odločitev :oops:
Lahko 2m full GFK ali 5m rebernjača po želji....
Sicer tako kot je Jure napisu pravih št. še ni vendar tu nekje bomo... #-o
Uporabniški avatar
JKSniper
Dr. Modelar
Prispevkov: 3614
Pridružen: 02 Sep 2005, 12:38
Kraj: Celje
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a JKSniper »

rossi napisal/-a:Kakšen razpon ???tvoja odločitev :oops:
Lahko 2m full GFK ali 5m rebernjača po želji....
Sicer tako kot je Jure napisu pravih št. še ni vendar tu nekje bomo... #-o
Ne ne, jaz bi 2m full-balsa in daleč pod 2kg :oops: ... Če že male klase ni več... Saj veš, tak model sam narediš brez večjih težav, oprema je še dovolj poceni, hitro je sestavljen in razstavljen, transport, skladiščenje ni problem, (finančna) škoda ob krešu - trku je minimalna... Se pa da jadrat povsem OK... morda ne tako super kot z večjimi, se pa pristaja bolje :). Pa nisi tako obremenjen če dol pade... :oops: :oops: Ne za EU, za v SLO. :D :D
CNC Frezanje Aluminija, medenine, lesa, karbona in umetnih materialov + Struženje kovin
3D Tisk PLA, PETG, ABS, TPU
Konstruiranje, izdelava in lotanje tiskanih vezij
www.JKTech.si
Uporabniški avatar
zerdoner
Freak
Prispevkov: 612
Pridružen: 18 Dec 2005, 13:19
Kraj: Letuš

fai

Odgovor Napisal/-a zerdoner »

v današnjem času sploh ne bo problem dobiti full gfk model pod 2kg. Tudi vižni in šedovi bodo to dosegli...
Uporabniški avatar
gizmo
Tekmovalec
Prispevkov: 219
Pridružen: 03 Apr 2005, 21:59
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a gizmo »

Mičo, Seba je napisal, da govorijo o 2kg min. ne max. :)
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Pismo se znate zapet za nepotrjene govorice in namigovanja ;)
Govori se marsikaj, a nič še ni določeno!
Uporabniški avatar
sevo
Freak
Prispevkov: 582
Pridružen: 08 Apr 2007, 20:40
Kraj: Letuš

Odgovor Napisal/-a sevo »

Čez 2kg že itak fura več kot 2/3 tekmovalcev, že kr en cajt...če ne pa gor ne potegne tak kot mora 8) 8)
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

sevo napisal/-a:Čez 2kg ...., že kr en cajt...če ne pa gor ne potegne tak kot mora 8) 8)

Ma ja... z 1,5 kg krila posmodiš, tako potegne. Slika
lp
Sašo
Uporabniški avatar
tone vidensek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2126
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:04

FAI "F5J"

Odgovor Napisal/-a tone vidensek »

Jaz vas imam vse rad ko ste tako daleč-na tekmi bo pa drugače :mahaj:
RoK-K
Tekmovalec
Prispevkov: 349
Pridružen: 04 Nov 2007, 16:51
Kraj: Celje

Odgovor Napisal/-a RoK-K »

Živijo!


Če bote še pa maso modela omejil potem pa tak super...

btw... Moj 1.2kg Tango gre gor 30 m/s in je vse cool z krilom, samo znat ga je treba peljati :roll: .

LP!
Rok
Slika
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Debata se razvija naprej v smeri kompromisa. Mi bomo sprejeli počasno penjanje (okrog 10m/s) in zgornjo omejitev višine, zato da bodo drugi sprejeli naš izklop motorja po želji pilota. Hitrost vzpenjanja bo nadziral kar višinomer in po potrebi za kazen izklapljal motor.

Mislim da bomo tako dobili pravila, sprejemljiva za vse, ki nas bodo maksimalno približala F3J. Torej zmaga za vse.
Uporabniški avatar
sevo
Freak
Prispevkov: 582
Pridružen: 08 Apr 2007, 20:40
Kraj: Letuš

Odgovor Napisal/-a sevo »

Zanimivo. Samo če malo pomislim 10m/s penjanje pri čelnem vetru 3-4m/s je bol bogo...če mogoče pomislimo tudi na veter 5-6m/s bodo naši avijončki komajda še penjali ali kar celo stali, seveda pri 2kg in 3.7m razpona.
Glede samega dodeljevanja točkovanja pri uporabi motrja bo veliko prijaznejše in pravično. Se pravi če boš hotel 50m vešje od svojega sotekmovalca boš za to porabil teoretično 5s več motorja. Do sedaj si porabil 5s več motorja in si prišel 170m višje. Jaz osebno bi omejil na 20m/s...

No če pa pogledamo F3J pa avijon visi dobrih 6s na laksu pa tud pride na 170m pa še več ob dobrem vetru in ostalih pogojih.

Se pravi da moramo nabavit še močnješe motorje kot jih mamo sedaj, da bomo podobni F3J :D :D :D malo heca...
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Ja, veter se je že omenjal kot potencialni problem ... bomo videil, kako se bo ta štorija izšla.
Načeloma imaš 30s časa, da priplezaš kamor pač priplezaš ... 10m/s pa tudi ni tako malo, da avion ne bi letel.

Again, številke še niso končne, koncept tudi ne, a je zaenkrat najbolj obetaven. Alternativa je omejevalec energije, ki bi bil nastavljen na neko cifro glede na maso modela, a to zaenkrat ni preveč dobro sprejet koncept.
Odgovori

Vrni se na F5J