''Atlantis by Belovic''

Debata o izredno popularnih tekmovalnih jadralnih modelih z elektropogonom (F5J-400, 7 in Unlimited)

Moderatorji: Pisaneli, rossi

raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: ''Atlantis by Belovic''

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Tega ti je pa parkelj ziher direkt iz pekla privlekel, se na daleč vidi, da je karboniziral.

Okrog vingletov sem mnenja, da pri tovrstnem modelu v vsakem primeru povzročajo več škode kot koristi.
Izračunaj za hec upor z in brez v teh treh primerih:
- klasični drsni let
- brisanec z Ca med 0,3 in 0,5
- kroženje na minimalki v stubu
Opazil boš, da se le v ozkem termičnem kroženju lahko najde za kako decimalko koristi, v vodoravnem letu in predvsem, ko hočeš zbežat iz abwinda, pa si na slabšem zaradi povečanega čelnega upora. Ob tem ne pozabi, da tudi z vingleti ne rešiš celotnega problema induciranega upora in maso vinlgetov daj na konec krila, ne le pod skupno maso (okretnost).

Prepričan sem, da je za modele najboljša rešitev stara dobra elipsa, za te počasneže pa niti te ni treba.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Re: ''Atlantis by Belovic''

Odgovor Napisal/-a belovic »

raktivec napisal/-a: Okrog vingletov sem mnenja, da pri tovrstnem modelu v vsakem primeru povzročajo več škode kot koristi.
Izračunaj za hec upor z in brez v teh treh primerih:
- klasični drsni let
- brisanec z Ca med 0,3 in 0,5
- kroženje na minimalki v stubu
Opazil boš, da se le v ozkem termičnem kroženju lahko najde za kako decimalko koristi, v vodoravnem letu in predvsem, ko hočeš zbežat iz abwinda, pa si na slabšem zaradi povečanega čelnega upora. Ob tem ne pozabi, da tudi z vingleti ne rešiš celotnega problema induciranega upora in maso vinlgetov daj na konec krila, ne le pod skupno maso (okretnost).
To drži, že na pravih letalih jim je težko dokazati učinkovitost, a prav čar te kategorije so neomejene možnosti eksperimentiranja brez omembe vrednih stroških... Praktične izkušnje kolegov iz Zaprešića so pozitivne, že od klasičnega HLG Trotterja naprej vse do današnje kategorije 400 in tudi rezultati jim gredo zelo v prid tako, da sem se tudi jaz odločil zaplavati v te vode. Pri vingletsih velja zelo natančno pristopiti k delu, jih pravilno dimenzionirati (obstajajo izračuni-določila ukrajinskih FF konstruktorjev) in upoštevati pravilne kote v obe smeri x in y. :-k :zeham:
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Re: ''Atlantis by Belovic''

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

Tudi moje izkušnje z lanskim modelčkom so pozitivne, torej po namestitvi wingletov je model "bolje" letel in pobiral male termike

Če je računsko "slabši" model, deluje vsaj placebo efekt :D to pa tudi nekaj šteje :P
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Re: ''Atlantis by Belovic''

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

Mogoče zaključki kril v tem primeru ne delujejo toliko v smeri zmanjševanja induciranega upora, ampak bolj kot dodatni smerni stabilizatorji, ki v ostrejšem zavoju preprečujejo zdrs modela v glisado. To naj bi sicer preprečevala polihedrala krila, ampak če ni optimalno narejena model v zavoju ne leti popolnoma koordinirano.
LP
Janez
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: ''Atlantis by Belovic''

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Ja, si me prehitel!
Namesto namestitve vingletov bi bilo boilje ugotovit zakaj leti model bolje z njimi kot brez njih in popravit napako v osnovni konstrukciji. Navadno je napaka v površini smernika in, če vingletsi sanirajo to napako, so zelo škodljivi. Zaradi majhnega navora do centra krila se namreč pretirano postavljajo "v veter" in korigirajo smer kot zračna zavora, ne pa smernik.

Na pravih letalih jim ni težko dokazat učinkovitosti. Bolj je hec v tem, kakšna je krilna obremenitev in kakšen vzgonski količnik letalo potrebuje za letenje. Večja sta, več imajo možnosti, da bodo koristni. Neko bojno letalo jih ne potrebuje, ker ima v bojnem režimu dovolj vzgona za majhen Ca, pri potniških reaktivcih pomagajo, a ne tako hudo, kot recimo pri turboprop transporterjih. Pri jadralnih letalih? Težko, da bi resnično koristili, pri športnih motorcih bi pa znalo priti v poštev.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Re: ''Atlantis by Belovic''

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

Še moje skromno mnenje, ko ste že tako pikolovski pri pravilniku in upoštevate površino horizontalnega krmila k obremenitvi, dodajte zraven še vinglete, mimogrede, vsi izračuni jih vzamejo kot krilno površino.

Kar se pa koristnosti tiče pa lahko rečem, da je vse skupaj en šmorn. Po mojem je tako kot je Mcgyver napisal, placebo in nič drugega. Pri teh globinah in hitrostih ki so aktualne v dotični kategoriji se še Re ne da izračunat. Koristijo, da ampak samo v tistem najbolj idealnem delu letenja, t.j. od najmanjšega propadanja do največjega drsnega razmerja-teoretično. V GPS krogih smo veliko debatirali okoli teh vingletov in vsi bi jih najraje porezali vstran če nebi bilo pravil, ki nam jih zapovedujejo, seveda če jih ima tudi izvirnik. V glavnem temu bi jaz bolj rekel pimp my ride kot pa tuning :^o

Če bi pa kdo rad experimentiral, začetni profil vingleta enak kot na koncu krila, globina v začetku vingleta 0,6xkonec krila, faktor oženja vingleta 0.6, profil na koncu nek super tanek simetričen profil ki deluje pri malih Re-jih, aka HT 08, po možnosti še stanjšan in seveda nobenega, NOBENEGA! zvitja.
plp, Matej
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Re: ''Atlantis by Belovic''

Odgovor Napisal/-a belovic »

matej rozman napisal/-a:Še moje skromno mnenje, ko ste že tako pikolovski pri pravilniku in upoštevate površino horizontalnega krmila k obremenitvi, dodajte zraven še vinglete, mimogrede, vsi izračuni jih vzamejo kot krilno površino.
Seveda tudi vinglete spadajo med tlorisno površino (projekcijo) krilnih površin. Glede na to, da je njihov kot 75 stopinj je ta tlorisna površina (projekcija) sicer bolj boga, ampak vsekakor jo je potrebno upoštevati tako, da pri masi 351gr. površina ne preseže ~29,1dm2 :wink:
LangusJ napisal/-a:Mogoče zaključki kril v tem primeru ne delujejo toliko v smeri zmanjševanja induciranega upora, ampak bolj kot dodatni smerni stabilizatorji, ki v ostrejšem zavoju preprečujejo zdrs modela v glisado. To naj bi sicer preprečevala polihedrala krila, ampak če ni optimalno narejena model v zavoju ne leti popolnoma koordinirano.
Zadel si bistvo, k smerni nestabilnosti doda nekaj še V-rep kar se najlepše vidi v motornem delu leta, kjer je modele s križnim repom veliko lažje nadzorovati =D> =D> =D> ostalih 90% imate popolnoma prav tj. estetika 8)
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Re: ''Atlantis by Belovic''

Odgovor Napisal/-a belovic »

Krilo je pripravljeno za prekrivanje in "šminkanje"... :-({|=
Priponke
Winglets 009.jpg
Winglets 009.jpg (160.39 KiB) Pogledano 7684 krat
Winglets 002.jpg
Winglets 002.jpg (156.65 KiB) Pogledano 7684 krat
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Re: ''Atlantis by Belovic''

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

ivica :o :jumpjump: :jumpjump: :jumpjump:
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Re: ''Atlantis by Belovic''

Odgovor Napisal/-a belovic »

:-({|=
Priponke
400 004.jpg
400 004.jpg (145.15 KiB) Pogledano 7480 krat
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Re: ''Atlantis by Belovic''

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

:whistle: nice
Uporabniški avatar
tone vidensek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2126
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:04

Re: ''Atlantis by Belovic''

Odgovor Napisal/-a tone vidensek »

To bo prava "modna revija" 400 klase na prvi tekmi :roll:
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Re: ''Atlantis by Belovic''

Odgovor Napisal/-a belovic »

V-rep tudi bo... :-#
Priponke
400 006.jpg
400 006.jpg (160.1 KiB) Pogledano 7293 krat
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Re: ''Atlantis by Belovic''

Odgovor Napisal/-a belovic »

kič...
Priponke
400 003.jpg
400 003.jpg (152.98 KiB) Pogledano 7133 krat
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: ''Atlantis by Belovic''

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Lepo! koliko tehta višinec in koliko je njegova povrsina ce ni skrivnost?


lp Simon
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Re: ''Atlantis by Belovic''

Odgovor Napisal/-a belovic »

modelarcina napisal/-a:Lepo! koliko tehta višinec in koliko je njegova povrsina ce ni skrivnost?


lp Simon
Maso ti sporočim, ko dobim vagico...Tlorisna projekcija ~2,9dm2
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Re: ''Atlantis by Belovic''

Odgovor Napisal/-a belovic »

Uspelo mi je zvagati krilo in rep... ob takšni trdnosti je težko graditi lažje, no vsaj jaz ne zmorem :whistle:
Priponke
400 003.jpg
400 003.jpg (155.27 KiB) Pogledano 6938 krat
400 005.jpg
400 005.jpg (164.67 KiB) Pogledano 6938 krat
Uporabniški avatar
tone vidensek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2126
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:04

Re: ''Atlantis by Belovic''

Odgovor Napisal/-a tone vidensek »

Zdravo Ivica/mene pa zanima izdelava tvojega visinca - :-k
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Re: ''Atlantis by Belovic''

Odgovor Napisal/-a belovic »

Fotodokumentacije nažalost nimam, je pa postopek popolnoma enak kot pri izdelavi repa iz balzovih letvic s to razliko, da na ploščo balze predhodno zlaminiram UD-karbon. Tako pripravljeno ploščo zatem narežem na letvice željenih širin in nadaljujem klasični (leseni) modelarski postopek na šablonski deski. Le tega je lepo opisal kolega Damir: http://www.flyfreak.net/samogradnja/bui ... dinica/30/

Krmilni del je pobrušen iz balzine ploščice v trikotnik na kateri je nato zlaminirana steklenka 25gr. pod kotom 45st.
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Re: ''Atlantis by Belovic''

Odgovor Napisal/-a belovic »

Še malo...
Priponke
13.02.13 002.jpg
13.02.13 002.jpg (84.89 KiB) Pogledano 6680 krat
Uporabniški avatar
sharkpade
Tekmovalec
Prispevkov: 338
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:40
Kraj: Logatec

Re: ''Atlantis by Belovic''

Odgovor Napisal/-a sharkpade »

Ivica morm tud jest tebi cestitat za dobro narejen model :)

lp

miha
Vse je relativno :D
PussyG
Razpravljalec
Prispevkov: 113
Pridružen: 02 Nov 2007, 16:04

Re: ''Atlantis by Belovic''

Odgovor Napisal/-a PussyG »

A na Krtini pa ni letel ta lepotec?
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Re: ''Atlantis by Belovic''

Odgovor Napisal/-a belovic »

PussyG napisal/-a:A na Krtini pa ni letel ta lepotec?
Nažalost, zaradi višje sile (pogreb) sem ostal ta vikend na tleh...
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Re: ''Atlantis by Belovic''

Odgovor Napisal/-a belovic »

belovic napisal/-a:Sanjam namreč o ultralahkem "FAItlantisu" z razpetino ca. 4m in sicer po vzoru na Maxo, kajti ta oblika ala Supra (razen ušk) se mi zdi še najbolj primerna za gradnjo v pozitiv tehniki kril. Tudi design Maxinega trupa mi je blazno všeč, zato sem si skiciral nekaj podobnega in morebiti tudi kaj od tega zaživi do pomladi :-k
Temelji za naslednji projekt 2014(15) light MAXAtlantis 3.8m...
Priponke
MAXAtlantis.jpg
MAXAtlantis.jpg (69.07 KiB) Pogledano 6081 krat
frohlic7
Razpravljalec
Prispevkov: 52
Pridružen: 14 Nov 2005, 18:01
Kontakt:

Re: ''Atlantis by Belovic''

Odgovor Napisal/-a frohlic7 »

Kakšen bo pa setup?
Odgovori

Vrni se na F5J