Mystery E (F5J unlimited)

Debata o izredno popularnih tekmovalnih jadralnih modelih z elektropogonom (F5J-400, 7 in Unlimited)

Moderatorji: Pisaneli, rossi

Uporabniški avatar
ANŽE M.
Začetnik
Prispevkov: 18
Pridružen: 10 Jul 2007, 19:54
Kraj: Domžale

Mystery E (F5J unlimited)

Odgovor Napisal/-a ANŽE M. »

Končno je 5.aprila 2008, poletel še en Elektro Mystery
Podatki:

Krila: 2540mm
Trup: 1350mm
Teža: ne povem

-CARBON EDITION
-motor Extreme flight TORQUE series (brushless outrunner)
-propeler Aeronaut CAM carbon 13X8"
-regler HOBBYWING GUARD 40A UBEC 3A/5V
-servo 2x hitec HS-82MG (višina, smer)
-servo 2x hitec HS-65MG (eleroni)
-servo 2x Futaba S3150 MG digital (flapi)
-sprejemnik Graupner R16scan Syn
-LIPO flightpower EVO25 3700mAh s 11.1V

Definitivno model leti noro dobr (bo kaj več povedal testni pilot MihaH), jaz se ga po moram še navaditi.

Ob tej priložnosti se pa zahvaljujem v prvi vrsti
Mihatu H. , Matjažu in Dušanu za pomoč, nasvete, izbiri in nastavitvi.

Pa še nekaj fotk prvega leta. Ostale in kratek film še sledi...........
Priponke
test_040_net.jpg
test_040_net.jpg (13.78 KiB) Pogledano 9075 krat
test_012_net.jpg
test_012_net.jpg (4.35 KiB) Pogledano 9075 krat
test_005_net.jpg
test_005_net.jpg (24.64 KiB) Pogledano 9075 krat
Zadnjič spremenil ANŽE M., dne 08 Apr 2008, 16:31, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
ANŽE M.
Začetnik
Prispevkov: 18
Pridružen: 10 Jul 2007, 19:54
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a ANŽE M. »

..... :D :D :D
Priponke
test_031_net.jpg
test_031_net.jpg (49.18 KiB) Pogledano 9064 krat
test_054_net.jpg
test_054_net.jpg (15.27 KiB) Pogledano 9064 krat
test_048_net.jpg
test_048_net.jpg (15.79 KiB) Pogledano 9064 krat
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Je na tretji in zadnji sliki optična prevara, ali je trup zvit? Rep in krilo nekako ne izgledata v liniji. Slika
lp
Sašo
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Na večini slik res deluje zvit...
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Tudi tlorisno je rep sumljiv.
lp
Sašo
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Rep postrani #-o #-o Na uč bi rekel da je za vsaj 20mm razlike....
Smernik in višinc, še najbolj se vidi na zadnji fotki
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

So what?
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Mitja; opažanja pač!
Morda je polavtomatska serija modela. Naravnost ga vodiš, v zavoj gre pa kar sam? Slika

Verjamem, da je z ustrezno natrimanim modelom lepo termično jadrat in ni kakih problemov, toda:
- ne verjamem, da ga ob brisancu ne vleče iz smeri.
- ne verjamem, da je z njim brez izdatnih popravkov smeri mogoče izdelat lep luping večjega primera.
- tudi "vertikala" (ob ustreznem pogonu) verjetno ne bi bila ravno vertikala.

V kolikor je namenjen izrecno termičnemu letenju lepo, v nasprotnem bi vsaj jaz na vsak način nekako spravil rep v linijo z krilom ali šel k prodajalcu po drug trup brez napake. Tudi, če bi ga imel le za termično letenje bi na model z velikimi črkami napisal kdo ga mi je prodal, da vsak vidi kje prodajajo taka letala.



p.s.
Drugače mi je model všeč in vsaj za moje pojme ravno prav velik za F5J, seveda ob ustreznem pogonu in ne mešanici 3700 mAh akuja ter outrunerja. Slika
lp
Sašo
Uporabniški avatar
AIRGHANADA
Freak
Prispevkov: 976
Pridružen: 30 Nov 2006, 22:41
Kraj: Marburg
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a AIRGHANADA »

Dečki kaj pa če je krilo postrani?


B.
veni, vici, vomiti
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Miha bo napisal, da je bil ponovno očaran (kljub temu, da ima Raketenwurma F5F). Model leti kot moj bivši (btw, sedaj leti v Izraelu) in ni nič drugače.

Škoda bom rekel, ker komanda ne podpira faz letenja :-?
www.lipo.si
Uporabniški avatar
MATJAŽ
Freak
Prispevkov: 879
Pridružen: 19 Sep 2005, 20:16
Kraj: KAMNIK

Odgovor Napisal/-a MATJAŽ »

Anže me veseli, da si ga uspešno spravil v zrak!! le tako naprej

In želim ti čim več štartov

LP,M
modelarstvo je ta bol':D/
Uporabniški avatar
ANŽE M.
Začetnik
Prispevkov: 18
Pridružen: 10 Jul 2007, 19:54
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a ANŽE M. »

Matjaž hvala!

Moram se oglasiti in res hecno kakšni komentarji,.........
....................vse postrani, razlike, kaj model vse zmore, kako leti, kombinacija opreme,sumljiv tloris.....itd.

Je res da bi lahko bil pogon boljši, oprema bi lahko bila kakršna koli pri tej ponudbi danes res ni problem, ampak ni bistvo to kako je draga bistvo kaj ponuja za to kar želim,potrebujem in sem pripravljen plačati.
Namen posta sploh ni bil v tem ampak v nečem drugem. Pravi že vedo kaj imam v mislih..................

Najboljši komentar vseh je res pravi BISTVO JE OČEM NEVIDNO....kdor hoče videti mora gledati s srcem.........
Ultralajt, vsaka čast res dober komentar na mestu =D> =D> =D>


Lep dan vsem!!! 8)
Anže
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

ANŽE M. napisal/-a:
vse postrani

Je res da bi lahko bil pogon boljši,


1.) Če je pa res vse poševno. Slika
Rep niti čelno, niti z tlorisa ni poravnan z krilom.

2.) Okrog pogona se mi zdi čudna kombinacija outrunerja in velikih 3700 akujev. Navadno se za tak motor uporabi manjši aku in z tem privarčuje pri ojrotih, če se že pri masi ne da. Sodeč po 40A reglerju bi bili že 1800 ali 2000 mAh akuji polna mera.


Anže, oprosti, če so te moje opazke prizadele, ker to nikakor ni bil moj namen! Modelu se že iz zasnove vidi, da mora kar dobro leteti in ker so mi takšna letala všeč, sem si dobro ogledal slike. Žal sem na njih opazil nekaj, kar v realnem svetu sploh ne bi smelo zapustiti tovarniške hale, vsaj za ceno višjo od cene materiala ne. Ta šlamparija me je milo rečeno začudila in sem se oglasil, pa četudi to kaki eminenci ni všeč.




p.s.

Izdelal sem precej modelov in nekaj med njimi jih je imelo podobno zvite trupe. Lepo počasi so vsa dobro letela, toda prav vsi so imeli ob brisancih ali hudih dviganjih tendenco zavijanja iz smeri. Iz tega sklepam, da je tudi pri tem modelu podobno.
Menim, da te moje izkušnje niso prav nič smešne, temveč povsem realne. Smešno je morda to, da sem se sploh oglasil, čeprav ne verjamem, da sem govoril neresnico. Slika
lp
Sašo
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

ANŽE M. napisal/-a:Matjaž hvala!

Moram se oglasiti in res hecno kakšni komentarji,.........
....................vse postrani, razlike, kaj model vse zmore, kako leti, kombinacija opreme,sumljiv tloris.....itd.

Je res da bi lahko bil pogon boljši, oprema bi lahko bila kakršna koli pri tej ponudbi danes res ni problem, ampak ni bistvo to kako je draga bistvo kaj ponuja za to kar želim,potrebujem in sem pripravljen plačati.
Namen posta sploh ni bil v tem ampak v nečem drugem. Pravi že vedo kaj imam v mislih..................

Najboljši komentar vseh je res pravi BISTVO JE OČEM NEVIDNO....kdor hoče videti mora gledati s srcem.........
Ultralajt, vsaka čast res dober komentar na mestu =D> =D> =D>


Lep dan vsem!!! 8)
Anže
Kot je napisal raktivec....

Če dobro pogledaš, je tvoj trup proti repu dejansko zategnjen v eno stran, pa ne za kak mm , ampak očitno #-o (BISTVO TE DEBATE JE OČEM VIDNO, SAMO OČI ODPRI IN DOBRO POGLEJ).
Ponavadi sem pri svojih S4B raketoplanih nagnil višinca, da je lepše krožil, brez pretiranega premika smernega krmila. Glede na to, da gre tukaj za RC model, pa tega sploh ne bi smelo biti. Če bi model gradil sam doma, pa bi se ti to zgodilo, pač je... ga, šola za drugič. Glede na to, da gre pa tukaj za kupljen model ( raje ne pogledam, koliko stane model, ker bom dobil občutek manjvrednosti), si pa dobil dobro škrt robo. Največ je tukaj kriv proizvajalec, ki je slabo opravil svoje delo (verjetno zvit kalup in slaba kontrola končnega izdelka). Na tvojem mestu bi zadevo reklamiral tam kjer si kupil (imena ne bom navajal, da ne bi komu delal reklame), če bodo fer, ti bodo zadevo zamenjali brez težav in še dodal kako malenkost zraven, samo da si ne naredijo slabe reklame.

To je moje skromno mnenje, če ga pač nočeš sprejeti, pač tvoj problem. Mislim, da ti tukaj skušamo samo pomagati, od tebe pa je odvisno, če hočeš pomoč sprejet.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Anže, tisto je delček besedila iz "Malega Princa" in ni komentar, marveč moj nov podpis, ki ha nastaviš v svojem profilu....


LP Mitja
Uporabniški avatar
ANŽE M.
Začetnik
Prispevkov: 18
Pridružen: 10 Jul 2007, 19:54
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a ANŽE M. »

Ultralajt sem opazil ja, vendar kljub vsemu mi je bil ta delček besedila zelo primeren v kontekstu. Vseeno dobro je. Brez zamere prosim.

No fantje ne sploh nisem prizadet glede komentarjev ravno nasprotno. Zato je pa forum, da se pokomentirajo stvari pa kot pravi Krist pomaga z nasveti.

Samo tipično "slovensko" se mi je zdelo :D ...........


Lp
Anze
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Kakorkoli že, tole je prov fejst avion in meni je zelo žal, da sem svojega zličkal :cry: ... ampak se lahko tolažim s tem, da me je s tem tudi nekaj naučil.
Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak
Prispevkov: 789
Pridružen: 16 Nov 2004, 10:21

Odgovor Napisal/-a A. Kovač »

Zdravo

tudi sam sem se odločil za nakup tega modela. Po raziskavi ponudbe sem ugotovil da se model skriva pod različnimi imeni, tako da sem se na koncu odločil za varianto : http://shop.lindinger.at/product_info.p ... s_id=56648

Želel bi odpreti diskusijo glede servotov. Po daljšem premoru se namreč vračam v modelarstvo zato ne poznam nabolje zadnjih trendov na področju servotov,....

ANŽE je napisal seznam uporabljene opreme, jaz pa sem napravil pregledenico o kateri bi želel dobiti kakšen komentar. Moja izbira je Rumeni stolpec, ANŽETOVA pa je pod Varianta II. Seveda ni moj namen debatirati o tem kdo se je kje narobe odločil vendar le konstruktivna debata z argumenti.



Skratka želim dobiti informacijo ali bi pri moji kombinaciji model lahko uporabljal za f5j unlimited in za pobočno letenje (brisanci ipd.) Ali sem mogoče kje pretiraval s kvaliteto servotov in ali je mogoče še kakšna cenejša oz. boljša varianta.

Mogoče bi povdaril samo še to, da je višinc tipa "Pendl"

Še nekaj o modelu : http://www.aufwind-magazin.de/redaktion ... index.html

V nadaljevanju pa bi želel dobiti kakšen nasvet glede pogona. Moj cilj ni vgraditi pogon za 20 m/s ampak normalen dvig modela tako da bi bil v kategorij f5j unlimited nekje na spodnji meji med konkurenčnimi pogoni.
p.s. Pri pogonu ne bi preveč razsipaval zato iščem optimum med težo / ceno / razpoložljivim prostorom v trupu.
Vsem ki sem jih gnjavil za nakup rabljanega f3j modela se opravičujem, ker sem se na koncu odločil za nakup novega modela vključno s servoti. Mislim, da imam tako v rokah zadeve v katere sem lahko "siguren" pri rabljenih f3j modelah pa nikoli ne veš (brutalno zabijanje modelov v zemljo mi nekako na potegne #-o )
Priponke
Alex-XXL-Servo.png
Alex-XXL-Servo.png (51.54 KiB) Pogledano 5568 krat
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Predlagam ti pogon:
- 5s 1800 30C ali 2000 30C aku
- regler YGE 80
- motor Mega 16/25/2 ali Typhon 2W25
- reduktor Kontronik KPG 27 ali 25 z razmerjem 5,2:1
- 13x11.


Servoti?
V kolikor gredo flapi in eleroni mehko bi jaz vzel Dymond D60, za smer enako, za višino pa npr Hitec B85MG.
Dymondi bodo zagotovo dovolj močni, če boš uporabil takšno prestavo, da bodo imela krilca ravno prav hoda ob polnem hodu servov.
Ploščatih Hitecov 125 in 5125 se raje izogni, takoj dobijo zračnost. Tudi moje Futabe S3150 že imajo po le nekaj poletih nekaj zračnosti.
Glede navora servov se ti ni treba posebno utrujat, model je premajhen in ne zmore hitrosti za neke super navore.

http://www.dynamic-soaring.de/bauberichte.htm
Klikni link pod skico pri 3. Rudermomente in boš prišel do enostavnega kalkulatorja navora.


Končna masa tako opremljenega modela bi morala biti nekje okrog 1,85 kg, dviganje z priporočenim propom pa okrog 20 m/s, kar je ravno spodnja meja za F5J. Za boljše dviganje natakneš prop 14x12 in zadeva bo prav posrečena.
Lahko se odločiš tudi za 6s1800 aku in ostaneš pri 13x11 propu, tudi to lepo dviga.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Pri meni sem ob 16-25-4 megici v nosu moral uporabit več kot pol kile nicd celic, da je težišče štimalo. Tako da ne preveč šparat z maso v nosu ... Pa tudi glede na razpoložljiv prostor kaj drugega kot 3s po širini ne boš spravil notri, tako da vzemi 2 paketa in ju zveži zaporedno.
Servoti pa ... S3150 je presenetljivo trpežna reč. Pri nas se jih dobi ceneje, kot imaš napisano v tabeli :)
Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak
Prispevkov: 789
Pridružen: 16 Nov 2004, 10:21

Odgovor Napisal/-a A. Kovač »

Kakšna pa je cena za S3150, po kateri je možno pri nas kupiti omenjeni servo.

Ali mi lahko kdo napiše dimenzije "škatle" v katero bom moral spraviti akuje.
Uporabniški avatar
miholič
Freak
Prispevkov: 499
Pridružen: 06 Nov 2005, 11:38
Kraj: Odranci

Odgovor Napisal/-a miholič »

izdelaj, probaj, izdelaj boljše
Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak
Prispevkov: 789
Pridružen: 16 Nov 2004, 10:21

Odgovor Napisal/-a A. Kovač »

Končno sem tudi jaz dobil model, le da se drugače imenuje. http://shop.lindinger.at/product_info.p ... s_id=56648

- Zelo kvalitetna izdelava
- Prostor v trupu nad pričakovanji
- višinski stabilizator vzporedno s krili

skratka izredno sem zadovoljen, glede na to da ga v živo prej nisem videl.

Je pa res dober filing, ko stakneš novo krilo v bajonet in se pokadi ven karbonski prah :lol: .
Priponke
01-DSC01191.jpg
01-DSC01191.jpg (45.77 KiB) Pogledano 5398 krat
Zadnjič spremenil A. Kovač, dne 19 Jun 2008, 20:45, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak
Prispevkov: 789
Pridružen: 16 Nov 2004, 10:21

Odgovor Napisal/-a A. Kovač »

..
Zadnjič spremenil A. Kovač, dne 19 Jun 2008, 20:46, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
ANŽE M.
Začetnik
Prispevkov: 18
Pridružen: 10 Jul 2007, 19:54
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a ANŽE M. »

A.Kovac, čestitke. Super model. Bos vidu kako bo letel. Noro ti povem. Jaz sem res zadovoljen kljub temu da imam model z napako, ustrezno je 'striman' pa je. Glede na to da sem ga zelo ugodno dobil se nimam kaj za pritoževat.
Želim ti da ga čim prej sestaviš in se kdaj pridružiš pri letenju.
Lp
Anže :D
Odgovori

Vrni se na F5J