Konusna karbonska cev

Modeli jadralnih letal z metom iz roke

Moderator: samo3d

Uporabniški avatar
til14
Razpravljalec
Prispevkov: 90
Pridružen: 15 Apr 2006, 16:31

Konusna karbonska cev

Odgovor Napisal/-a til14 »

Zanima me če mogoče kdo ve kje bi lahko kupil konusno karbonsko cev (palico) primerno za DLG model

Lp, Tilen
Uporabniški avatar
GregaU
Freak
Prispevkov: 948
Pridružen: 13 Apr 2005, 16:21
Kraj: HALOZE

Odgovor Napisal/-a GregaU »

Pozdravljen Tilen,

Trupi izdelani v dveh delih za SAL-a niso več v modi :wink: .
Kje bi trenutno lahko nabavil dobro palico nevem :oops: .

Ni pa vsaka lahka palica primerna za SAL obremenitve!

Včasih sta kvalitetne palice za SAL modele izdelovala brata Fidler.
Upam, da Bošti še spremlja temo, in če ima še kakšno na zalogi se ti bo mogoče javil.

Na svojem prvem SAL-u pred mnogimi leti je bila uporabljena karbonska palica kupljena v ribiški trgovini kot rezervni del za ribiško palico.

LP Grega
Uporabniški avatar
tone vidensek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2126
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:04

konusna karbonska cev

Odgovor Napisal/-a tone vidensek »

Poveži se z modelarji iz Prekmurja-konkretno z Lemutom,ki je predsednik DM Pomurja-Murska Sobota-tam uporabljajo take konusne cevi za F1A. :mahaj:
RC rabbit
Razpravljalec
Prispevkov: 60
Pridružen: 31 Okt 2011, 19:45
Kraj: Zadobrova

Re: Konusna karbonska cev

Odgovor Napisal/-a RC rabbit »

Na zrak !
Uporabniški avatar
tone vidensek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2126
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:04

Re: Konusna karbonska cev

Odgovor Napisal/-a tone vidensek »

Dobre cevi iz domačega gnezda( karbona) delajo tudi v Litiji za f5j-400- Žveglič Zvone [-(
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Re: Konusna karbonska cev

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Da si malo sposodim temo... začel sem navijat boome in imam že pravo malo serijo narejeno... kar me muči je teža vs. togost. Ali ima kdo kako tabelo - meritve glede tega, koliko odklona je še sprejemljivo za boom?

Na RCGroupsih sem enkrat bral, da so posamezniki delali teste na način, da debelejši del vpneš na ponk in na 50cm obesiš gor 500g in tam pomeriš odklon. Trenutna "tehnika" mi pride ranga ~21g na 83cm dolžine. Testiram dve metodi:
-> 3x unidirectional CF 50g/m2 + 1x GF 25g/m2
-> 1x tkanina CF 160g/m2 + 1,5x GF 25g/m2
pri obeh načinih dobim cca 1,5cm odklona (če koga zanimajo detajli, lahko pastam tabelico)

Mnenja? Lahko bi bil lažji, pa bi bil še vedno dovolj močan? [-o<


lp
Priponke
IMG_2485 (1).JPG
IMG_2485 (1).JPG (137.7 KiB) Pogledano 9165 krat
Slika
maki
Razpravljalec
Prispevkov: 189
Pridružen: 30 Nov 2004, 20:50

Re: Konusna karbonska cev

Odgovor Napisal/-a maki »

mislim da je teža 21g za tvojo dolžino kar veliko...
Če želiš prišparati pri teži je zelo pomembno tudi koliko karbona, kakšne gramature in kako je orientiran in nenazadnje kateri epoxy uporabljaš, ali ga tempraš?
V mojem spominu so še stari podatki o teži mojih palčk: dolžina 63cm, premer 11,2/8,3 teža 12g
glede na to da sva iz istega kluba se lahko tudi bolj podrobno pogovoriva, če želiš lastno izdelavo.
lp
prije stavljanja jezika u pogon ukljuci mozak!
Uporabniški avatar
samo3d
Freak
Prispevkov: 483
Pridružen: 18 Nov 2004, 19:10
Kraj: Celje

Re: Konusna karbonska cev

Odgovor Napisal/-a samo3d »

Odisej napisal/-a:Da si malo sposodim temo... začel sem navijat boome in imam že pravo malo serijo narejeno... kar me muči je teža vs. togost. Ali ima kdo kako tabelo - meritve glede tega, koliko odklona je še sprejemljivo za boom?

Na RCGroupsih sem enkrat bral, da so posamezniki delali teste na način, da debelejši del vpneš na ponk in na 50cm obesiš gor 500g in tam pomeriš odklon. Trenutna "tehnika" mi pride ranga ~21g na 83cm dolžine. Testiram dve metodi:
-> 3x unidirectional CF 50g/m2 + 1x GF 25g/m2
-> 1x tkanina CF 160g/m2 + 1,5x GF 25g/m2
pri obeh načinih dobim cca 1,5cm odklona (če koga zanimajo detajli, lahko pastam tabelico)

Mnenja? Lahko bi bil lažji, pa bi bil še vedno dovolj močan? [-o<


lp
Zdravo.

Pozabil si napisat premer palice, ki je bistven podatek za deformacijo. Pri konusni palici togost raste približno s 3. potenco premera. Torej, če povečaš polmer za 2x, bo upogib 8x manjši. Laminat plan ima vpliv bolj na nosilnost. Tudi če boš dal 1 sloj 50g enosmerca in 25g steklo, deformacija ne bo bistveno večja, vprašanje pa je, če bo palca dovolj močna. Tvoj primer to zelo lepo kaže. Pri 160g tkanini imaš v vzdolžni smeri skoraj 100% manj materiala, kot pri 3x50g enosmercu, pa je deformacija zelo podobna.
Pri izdelavi palce je zelo pomembno, da vsak sloj prepajaš posebej in na koncu dobro odcediš. Jaz delam tako, da ko je tkanina gor, vse skupaj čvrsto povijem v abrajzo, zavijem v papirnate brisače in dam v vakuum za 24 ur, da je v laminatu res minimalno smole in da je brez zračnih mehurčkov.

LPS
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Re: Konusna karbonska cev

Odgovor Napisal/-a Odisej »

No, že res, da fizika se spreminja s premerom, ampak nisem nikjer našel nobenih priporočil glede trdnosti palice. Rad bi namreč "na mizi" ugotovil, ali bo palica zdržala met ali ne, da se mi ne ponovi zgodba s prvega modela (video v temi Supergee) :whistle:
Bom danes vse skupaj odrezal na neko standardno dolžino in pogledal premere (nisem sploh meril).

Nekako se mi najlepše izide postopek da nalagam plasti eno na drugo, sproti (malo pretirano) prepajam z epoksijem, po tem razvaljam z rollerjem, s kartico stisnem epoksi ven, popivnam z brisačko+trd roller, da dobro stisne, navijem na palico, palico vpnem v vreteno, na "roke" še enkrat od zunaj na trdo obrišem z brisačko, na trdo povijem s tejpom in pustim.

Uporabljam 55min epoksi z modrim trdilcem, firmo lahko pogledam...

lp
Slika
Uporabniški avatar
samo3d
Freak
Prispevkov: 483
Pridružen: 18 Nov 2004, 19:10
Kraj: Celje

Re: Konusna karbonska cev

Odgovor Napisal/-a samo3d »

Odisej napisal/-a: ampak nisem nikjer našel nobenih priporočil glede trdnosti palice. Rad bi namreč "na mizi" ugotovil, ali bo palica zdržala met ali ne, da se mi ne ponovi zgodba s prvega modela (video v temi Supergee) :whistle:

lp
Ne vem, če si me razumel. Eno je togost, ki se odraža v deformaciji, ki si jo meril, drugo nosilnost. Primer: na eni palci imaš 3 plasti enosmerca, na drugi samo eno (seveda enakega preseka in dolžine). Pri enaki obtežbi, bosta deformacije palic praktično enaki (seveda to velja do meje loma). Tista s tremi plastmi karbona pa bo zdržala približno 3x večjo obtežbo. Kaj hočem povedat; ne da se iz deformacije predvidet ali bo palica zdržala met ali ne. Pomembno je, koliko lahko obesiš gor, da se ne zlomi. Žal pa ti ne znam povedat, kolikšna je ta vrednost. Smole, vsaj te, ki so dostopne ljudstvu, vse tehtajo praktično enako, tako da masa ni odvisna od vrste smole.

LPS
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Konusna karbonska cev

Odgovor Napisal/-a rock »

Odisej..... tabelic po moje ne boš našel. In kot je že Samo povedal, ti uklon palice pod obremenitvijo ne bo prav nič povedal ali bo palica zdržala met ali ne....

Navil sem veliko palic, nekaj polomil in se s tem še največ naučil... Dobesedno vse smo se naučili iz izkušenj in prav nič ne iz teoretičnega izračuna.... razen osnov, ki jih je že samo zelo dobro omenil.

Glede na to, da si se odločil še vedno delati trupe na ta način, ti predlagam naslednje.....

- Palico - trn, dobro obdelaj z ločilcem. Včasih smo dodali še sloj najtanjšega PVC-ja v trak rezanega iz vrečk za smeti..... če si to dodal je šlo vedno iz trna.
- Na palico daš 25g steklo in ga na rahklo prepij z epoksijem... na koncu ga lahko tudi obrišeš.... ta sloj si pripravi toliko prej, da bo že "želiral", ko boš imel naslenje korake pripravljene
- nareži si kos PVC-ja.... uporabi vrečke za vakumirnaje živil v roli (se prodaja v vsakem marketu).... odrežeš potrebno dolžino, odrežeš oba varjena roba vrečke in dobiš spodnjo plast in zgornjo ki jo boš uporabil kasneje
- na PVC-ju sedaj prepojiš svoj laminat.... predlagam ti kar tvojo varianto 3x enosmerca 50g/m + 1x 25g/m2 steklo.... sam bi tu uporabil carbon če ga imaš na zalogi... lahko karkoli do 90g/m2... položi obvezno pod 45.... cevka nosi tudi torzijo, sploš če nimaš smeri in višine uravnotežene.... kar pri SuperGee-ju ni in je eden od razlogov, da se lomijo palčke...... še to, 3x 50g/m enosmerec nosi dobesedno vse natege in tlake, ki nastanjeo pri sal metu.... palica gre k vragu bolj zaradi tega ker se tozijsko obremenila in tega ti enosmerni pač ne nosijo.. ali pa se je stena palice pod tlakom uklonila in je zaradi tega šla palica k vragu.... tudi to točkovno uklonitev palice boš lepo rešil z uporabo karbona (doda k debelini stene palice).
- ker delaš na PVC-ju si lahko privoščiš, da vse skupaj brez varčevnaja z epoksijem vse pošteno prepojiš... ko to narediš daš čez dva ali tri sloje kuhinjskih papirnatih brisačk (koliko slojev daš je odvisno koliko si namočil oziroma nekaj testov je potrebnih)... to vse skupaj daš pod vakum in potegnalo ti bo dobesedno skoraj ves epoksi ven, če boš dal preveč slojev brisačk....
- sedaj imaš odlično pripravljen laminat preko katerega položiš še en kos PVC folije iz 3. koraka... pred sabo imaš lep kos "preprega", ki ga brez problema obrežeš po šabloni, da ustreza tvoji palici-trnu... ne pozabi na prekrivnje šiva...
- ker si v 2. koraku na palici že dal steklo z epoksijem in ta lepo želira... lahko na plalico sedaj brez veliko truda položiš še ta ocejen laminat..... vse seveda ni čisto enostavno in je potrebno nekaj prakse, da se to vse med navijanjem ne razleti..
- ko imaš vse to na palici, jo povij še z trakom... lahko tako kot si navajen s"tejpom" kot praviš.... jaz bi jo pa z trakom abrajze, ker se mi pod trdnim navijanem še nikoli ni utrgala....
- če želiš lahko sedaj daš še to vse skupaj v vakum in bo še kaj epoksijo šlo ven.

Končana palica bo imela zaradi abrajze grob finiš, ki pa ga lahko obrusiš, ker če je vse lepo povito je ta grob finiša tako ali tako samo epoksi.... ko vse obrusiš, lahko še enkrat premažeš z epksijem in do suhega obrišeš z brisačkami.... boš videl, kak finiš bo prišel O:)

lp,rok
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Konusna karbonska cev

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Mar ni enostavneje izdelat malo debelejši trup, ki je lahko zaradi večjega vztrajnostnega momenta enostavneje izdelan iz precej manj plasti tkanin?
lp
Sašo
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Konusna karbonska cev

Odgovor Napisal/-a rock »

Sašo.... ne samo, da je bolje izdelati malo debelejši trup, kompleten trup za SAL-a je v kalupu lažje izdelati kot pa pravilno naviti to palico. Pa ni s trdnostmi in težami trupov prav nobenih problemov.
Vendar za samo en ali dva trupa je pa skorajda še vedno edini način, da dobiš dovolj lahek in trden trup.... seved pa povečati obseg palic in spremeniti predni del trupa... za krilom kamot premer od 12-16mm pa še ta je lahko ovalen v smeri največjih sil... na koncu pa 8-10mm... lahko tudi več, da je izdelava lažja.... pa je v laminatu kamot dovolj en sloj enosmerca 50g/m.... pa po notranji in zunanjo stani še tkanina jaz bi kar karbon.... še vedno prav pride debela stena... na tekmi in med samo uporabo se trupi lomijo med prenašanjem in pospravljanjem, pa ob nesrečnem udarcu v tla in podobno... na samih štartih se skorajda ne lomijo več, razen, če ni kakšna poškodba od prej

Problem je, da je govora o modelu iz leta 2003 in načinu izdelave, ki je bila aktualna do leta 2005-6. Nebi pa rad uničil veselja vsem modelarjem,ki si za izziv še vedno izberejo Super Gee-ja..... Samo kaj ko je star model in izdelava tako zahtevna in obsežna, da mi je kar škoda vsakega ki se ga loti.... v tistih letih je bil to ednini način da si prišel do odličnega modela.... danes pa je nekaj kar ti kljub veliko vloženega časa ne da pravih rezultatov... razen tega, da se naučiš delati z materiali in postopki...

Vendar pa je vsak, ki se nauči izdelati super gee-ja prav blizu izdelave tudi vrhunskega F3K modela.... samo izbrati pravi profil in namesto stirodurstih sredic, zreskati sredice iz rohacela..... ob izbiri prave folije za finiš in 30g/m2 carbona.... vse lepo in zelo točno spravljeno v vakum vrečo in pod max vakum.... pa je lahko doma izdelano prav vrhunsko krilo. Seveda to ni čisto to kar pride iz kalupa...je pa 90% približek... in če je modelar uleten, bo konkurenčen kuplenim modelom....

lp,rok
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: Konusna karbonska cev

Odgovor Napisal/-a ludwe »

rock napisal/-a:Problem je, da je govora o modelu iz leta 2003 in načinu izdelave, ki je bila aktualna do leta 2005-6. Nebi pa rad uničil veselja vsem modelarjem,ki si za izziv še vedno izberejo Super Gee-ja..... Samo kaj ko je star model in izdelava tako zahtevna in obsežna, da mi je kar škoda vsakega ki se ga loti.... v tistih letih je bil to ednini način da si prišel do odličnega modela.... danes pa je nekaj kar ti kljub veliko vloženega časa ne da pravih rezultatov... razen tega, da se naučiš delati z materiali in postopki...

Vendar pa je vsak, ki se nauči izdelati super gee-ja prav blizu izdelave tudi vrhunskega F3K modela.... samo izbrati pravi profil in namesto stirodurstih sredic, zreskati sredice iz rohacela..... ob izbiri prave folije za finiš in 30g/m2 carbona.... vse lepo in zelo točno spravljeno v vakum vrečo in pod max vakum.... pa je lahko doma izdelano prav vrhunsko krilo. Seveda to ni čisto to kar pride iz kalupa...je pa 90% približek... in če je modelar uleten, bo konkurenčen kuplenim modelom....

lp,rok

Tole lajkam.
Tudi dam sem izdelal supergeeja in ja kot praviš,letalo je malce zastarelo saj leti ampak ni to to.Imel sem prav tako težave z palico ,ki se je parkrat zlomila.Sem se pa naučil izdelat krilo v vakumu.Še posebej ker sem moral kar experimentirat z raznimi folijami.Zdaj mi je tudi bolj jasno kaj in kako uporabit za nadaljne gradnje.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Re: Konusna karbonska cev

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Glede same debate... Izdelave (in modelarstva na splošno) sem se lotil, ker mi delo v izziv in veselje, ker potrebujem sprostitev. Ko sem se najbolj ukvarjal z vsem, ni bilo drugega kot balsa-folija [pred tem, sem zadnje letalo izdelal pred cca 15 letI]. Za to se mi zdi že sam princip "proizvodnje" kompozita nov in zanimiv.

-> da je Supergee malo "outdated" model, se strinjam - zadeva je stara skoraj 10 let.
-> da je Rohacell neprimerno boljši, ok...
-> da obstajajo boljši modeli, normalno...

-> ampak, ali obstajajo kakšni načrti (novejšega letnika) za gradnjo DLGja, ki bi vključevali novejše profile, trike ipd, ter da zadevo še vedno lahko narediš "doma"? (se priporočam za linke)
-> če nočem razvijati lastnega modela iz nule ali kupovati modela ranga +400€, kaj mi preostane na izbiro? :-k

Sami postopki izdelave in cene materialov so šle na žalost pri temle "hobiju" v nebo, saj ne pravim, tehnologija gre naprej... stvar je v tem, da je zadeva šla tako daleč, da to ni več hobi, ampak rivalstvo, tekmovanje kdo bo koga, posel, kot formula1. Kdo bo naredil boljši, lažji model in za koliko ga bo po tem prodal.... saj je logično, ampak po svoje se mi zdi škoda. Zaradi tega se tudi lotevam domačega izdelka preverjenega konstruktorja :whistle:
Slika
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Konusna karbonska cev

Odgovor Napisal/-a rock »

Seveda... modelarstvo je hobi. Samo ta hobi je glede financ zelo nehvaležen.... en se lahko enako zabava s 50euri kot nekdo s 5000euri...

Nikakor nisem želel reči, da je narobe delati Super Gee-ja.... Samo velik hvala se lahko reče Dreli oziroma njegovim študentom, da je ta projekt šel v tako detaljne načrte in potem še v javnost. Vsak, ki se ga loti, se s tem modelom nauči dobesedno vsega, kar je potrebno vedeti, da si kasneje naredi katerikoli GFK-CFK model....

In kot praviš, če se lotiš modelartva kot sprostitve je Super Gee pravi ferrari..... če pa jemlješ modelarstva kot tekmovalni izziva je tale mali ferrari kmalu premalo in potrebno je imeti čisto pravo formulo...

Če si s ferrarijem zadovoljen ostani z njim, bo prava sprostitev.... pri "formuli" te lahko hitro glava boli in tudi kmalu vidiš, da so dejansko modeli ranga 400-600eur prav poceni modeli :)
Uporabniški avatar
warwick
Tekmovalec
Prispevkov: 361
Pridružen: 02 Apr 2005, 16:44
Kraj: Ptuj
Kontakt:

Re: Konusna karbonska cev

Odgovor Napisal/-a warwick »

samo za informacijo ;)
Priponke
Obremenitev.png
Obremenitev.png (247.06 KiB) Pogledano 8635 krat
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Konusna karbonska cev

Odgovor Napisal/-a rock »

Ob tej sliki sem se pa kar ornk nasmejal... odlična Denis... si pozabil omenit od kot je slika in da je eden prvih primerov o čemer smo govorili.... povečanje obsega trupov.

Gre za primer Steigeisen trupa (letnik 2008). Točno se ne spomnim, če so res bili prvi ampak menim, da imam prav. Prvi so bili, ki so povečali obseg trupov in zmanjšali laninat na minimum... tak minimum, da ko je naš hud Samo samo pogledal trup se je že vse mečkalo.... pa je vseeno nosilo 4kg (njihov test) in zdržalo prav vse brutalne Samove štarte, še potem ko je model v glavnem sekundno lepilo držalo skupaj.... :D menim da je bil laminat na prvih v sestavi 25g steklo, takrat najlažji en sloj enosmerca, mislim da ga pod 120g/m še ni bilo in spet en sloj 25gstekla.... verjetno je bil še kje kak roving
Blahh
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 22 Feb 2015, 23:32
Kraj: Centralna močvara

Re: Konusna karbonska cev

Odgovor Napisal/-a Blahh »

hmmm kje bi se pa dalo kako širšo cev za osnovo dobit... ker te tanjše se navija na golf palce / ribiške pace / karkoli že. Če se ne motim ima Odisej tam cca 18-8mm kje bi se pa dobila ne vem 30-10mm? da sprobamo če je bo to res pomagalo...

kot že omenjeno, kalupe za lastno uporabo delat je malo nesmiselno...
Uporabniški avatar
rock
Freak
Prispevkov: 596
Pridružen: 28 Avg 2001, 01:00
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Konusna karbonska cev

Odgovor Napisal/-a rock »

Lahko verjameš, da bo pomagalo.... trenutno so F3K modeli na svojem optimumu, glede na razpoložjive materiale ter tehniko, tako da je odkrivanja novih stvari bolj malo... se bo pa z vsakim pojavom kakega novega materila spet kaj optimiziralo.... tako pač gre ta začaran krog razvoja....

Za v prihodnje bi vama bolj predlagal nakup kakega profi trupa in postavita svoja krila gor. Cena ni pretirana sploh, če pomislita, koliko vaju pride, da ga naredita sama..... ker pa vem, da je čar modelartva koncu koncev v tem, da narediš model sam, bi vama pa vseeno predlagal izdelavo kalupa.... za malo izdelkov se ga da narediti zelo enostavno in za malo ceno .... zanima vaju ta tehnika dela in po moje je najbolje, da se spravita še nad kalupe... :D

Če vaju bo vse kupaj res zanimalo in se bosta podala v to izkušnjo vama bom počasi vse skupaj razložil.... tako izdelavo cenenga kalupa za prototipe kot kako izdelati trup v kalupu.... je tako enostavno, da ne bosta nikoli več pomislila na navijanje :D

lp,rok
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Konusna karbonska cev

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Polarni moment okrogle cevi čez palec narašča z tretjo potenco premera, torej je v korenu ob enako debeli steni laminata več kot štirikrat močnejša na upogib.
lp
Sašo
Blahh
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 22 Feb 2015, 23:32
Kraj: Centralna močvara

Re: Konusna karbonska cev

Odgovor Napisal/-a Blahh »

@rock jaz osebno še nisem obupal nad navijanjem palice... sem malo za Odisejem ki ima že kakih 10 testnih kosev in sem kak dober teden nazaj šele svojo prvo navil... ni ravno najlepa, tehta pa 17g in se mi zdi/upam da bo mojo normalno in rekreativno uporabo zdržala... sem pa uporabljal malo drugačno kombinacijo tkanin kot odisej

si pa tudi v sanjah ne bi upal 4kg na vogal obesit, vsaj ne dokler ne naredim še kake druge.

Trenutno čakam še na nek drug material da vidim kako se mi bo druga kombinacija obnesla, če še kak gram shujša pa ostane isto trdna (bog daj da je še malo bolj) bom pomoje za prvi model čisto zadovoljen.

Si pa bom zapomnil kam it prašat glede koristnih nasvetov če se bom lotil kaj s "kalupi" delat ampak za začetek mislim da rabim najprej lost foam za pod in pa navijanje za boom malo bolj dodelat oziroma sprobat kot le vsakega po en izvod in takoj obupat.

ne dvomim pa da lahko s kalupom prideš do kakovostno boljšega in lepšega izdelka... sicer ne bi profiji s tem delali, ampak tut zelo zeleni amaterji moramo obstajat :)

Hvala še enkrat na ponudbi.
Lp, M
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Re: Konusna karbonska cev

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Treuntno "znam" narest palico ranga 16g, ki nosi 1,5kg na koncu, ker je ratala tako lepa, ne upam obesit več :lol: Glede na to da je po občutku močnejša od "prve" iteracije (ki je slavno razpadla pri metu), mislim da bi morala zdržat.

Hvala še z moje strani za ponudbo, mogoče (verjetno) se nekoč res lotiva kalupiranja, ampak tu vidim več ovir:
- pravilna izdelava pramodela (kako, iz česa, po čigavi predlogi, finish obdelava)
- izdelava kalupa in potem hranjenje le-tega nekje v stanovanju
- izdelava odlitkov in njihova obdelava

Realno, v koliko iteracijah lahko nekdo, ki dela zgornji postopek prvič, pride do končnega produkta? Verjetno bo treba vsak dva kalupa narest, preden bo en lepo uspel, odlitkov predvidevam, da rabiš narest še več, da dobiš feeling :lol: ?

Mislim, da bo tole projekt za naslednjo jesen-zimo-pomlad, ker sam postopek bo vzel vsaj 1 mesec (da se vse posuši ipd...)?

Pa, ne mi zamerit, ampak še vedno imam odprto vprašanje, ali je po dr.Dreli objavljen še kakršen koli načrt, kaj bo "letelo"? Ne bi se lotil po "občutku in izkušnjah" delat pramodela za cel trup ali cela krila in ne vedeti, ali bo stvar vredu/boljša kot supergee (če vzamemo ta model za bentchmark). Edino, kar najdem so "novejši" profili (NMserija ipd.), ampak glede samega designa krila pa nihče ni pretirano radodaren :-k


lp
Slika
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Konusna karbonska cev

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Najenostavnejši model izdelaš takole:

Iz zelenega ali modrega stirodurja izrežeš model, ga lepo obrusiš in čim lepše oblepiš z rjavim selotejpom. To mora biti opravljeno brez gub!
Dobro je, da v ta stirodur najprej z belim lepilom ali mitopurjem vlepiš palico, da bo držala na torzijo med delom.

Čez z ne preveč smole zlaminiraš željeno količino tkanine in lepo poviješ z narobe obrnjenim selotejpom. Ko se strdi vliješ not aceton in vse skupaj z rjavim selotejpom potegneš ven kot vrečko.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
samo3d
Freak
Prispevkov: 483
Pridružen: 18 Nov 2004, 19:10
Kraj: Celje

Re: Konusna karbonska cev

Odgovor Napisal/-a samo3d »

Odisej napisal/-a: Pa, ne mi zamerit, ampak še vedno imam odprto vprašanje, ali je po dr.Dreli objavljen še kakršen koli načrt, kaj bo "letelo"? Ne bi se lotil po "občutku in izkušnjah" delat pramodela za cel trup ali cela krila in ne vedeti, ali bo stvar vredu/boljša kot supergee (če vzamemo ta model za bentchmark). Edino, kar najdem so "novejši" profili (NMserija ipd.), ampak glede samega designa krila pa nihče ni pretirano radodaren :-k
lp
Poišči po RC groups za Edge f3k. Tip je objavil popolnoma vse, od začetka razvoja profilov. Malo se je treba čez gradivo prebit. Če prav vem, je to osnova za vse najmodernejše F3K modele.

LPS
Odgovori

Vrni se na HLG/SAL/DLG modeli