SuperGee

Modeli jadralnih letal z metom iz roke

Moderator: samo3d

Odgovori
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Jutro!
Slika
Takole je ratala višina .Ta je vakumirana z 0,5 debelo folijo.Površina je ok je pa prednji rob slab in bom moral nekaj narest z tem.Zgleda da je folija predebela.Na smeri sem namreč uporabil 0,2mm debelo cvetličarsko folijo in je veliko bolje
Slika
Slika
Razmišljam ,da bi prvi rob (med tkanino)namazal z mešanico epoxya in bombaža,dal ponovno v vakum in potem višek odbrusil.
Kakšen predlog??
Aja vakumiral sem na 0,7 bara
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
zerdoner
Freak
Prispevkov: 612
Pridružen: 18 Dec 2005, 13:19
Kraj: Letuš

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a zerdoner »

Zdravo.
Uporablji folijo, ki jo dobiš v cvetličarni. Meni se je najbolje obnesla in sem naredil že mnogo višincev in smercev. Ko polagaš folijo na sredico folije nikoli ne daj čez sprednji rob ampak vedno kakšen mm pred robom. Rob bo stisnila vakumirna vrečka in bo prišel lep sprednji rob, ki ga samo potem malo obrusiš. Vakumiram vedno na -0,8 ali tudi -0,9...
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a ludwe »

AAA tukaj tišči zajec :D .Sam sem položil folijo spodaj ravno z robom ,zgoraj pa seveda 2mm čez (tako mi je narekovala moja logika ](*,) ) zato sem tudi dobil take lunkerje.
Zdaj sem dal repe v popravilo in sem zvakumiral z cvetličarsko folijo.Sem pa najprej po robu namazal z smolo potem pa vmes med foljo namazal še mešanico smole ter bombaža.Upam ,da bo vakum iztisnil bombaž ven in bom potem samo pobrusil višek.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Zdravo !
Višno in smer sem uspel rešit.Ni ratalo tako kot bi želel ,ker sem imel kar dosti težav okoli vakum vreče(ampak letelo bo).Namreč nikakor nisem uspel potegnit vakuma tako kot je treba.Naslednji dan sem porabil za testiranje vakuma saj sem hotel imet krila izdelana bolje od višine ter smeri.Ni in ni šlo.Iz vakumirke namreč smrdi olje ,ki je verjetno ostalo v komresorju.Tako ,da ideja ,da vakumirka laufa dokler ni suho ODPADE.Ideja je bila zvakumirat ter vrečo zavarit ter pustit da se epoxy strdi.Rešitev sem našel v vrečah za vakumiranje mesa.
Slika
Take vreče sem dobil v merkator tehniki največja dim ,ki jo imajo je 280 x3000 v paketu so trije kosi torej 9m rokava. :D.Cena sitnica 8 eur. Prednost te vreče je ,da je na spodnji strani hrapava (ima take majhne žepke) iz katerih enostavno izsesa vez zrak.Za test sem dal v vrečo posteljico ,ki sem jo predhodno pobrusil v zelo majhne radije nanjo pa položol 0,2 debelo folijo.Nalašč sem odrezal folijo večjo da jo bom kasneje uporabil za vakumiranje krila.Na sliki je vreča 1,5 m
Slika
Rezultat je =D> =D> vesel k radio.V vreči ni nič drugega kot posteljica z folijo -brez brisač pivnikov...
Aja vrečo sem zavaril tako ,da sem dobil kar sem hotel.
Takole pa vse skupaj izgleda iz ptičje perspektive.
Slika
To je to
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Za krilo ti priporočam debelejso folijo,0,5mm bi ti moglo lepo zvakumerat ce jo polozis tako da se foliji odspredaj ne stikata.
Bos dobil lepso povrsino pa se manj napak sredic in laminata bo čez udarjalo.


lp
www.okarbon.eu
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Zdravo !
Ja saj je v planu za krilo uporabit 0,5.Glede na to ,da je spodaj profil raven ali je lahko potem folija spodaj daljša?
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Folije lahko narediš večje-zadaj ni problema,je lahko viška tudi kaksen cm tako da samo na prednjem robu lepo polozis do roba,pa tudi ce ti odspredaj spodna folija gleda cez robi bi moglo biti bp
www.okarbon.eu
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Kaj pa tkanina do roba ali lahko mal čez?
Pa na sprednji rob dam roving na tkanino z 3M 77 in na sredico in potem tkanino čez .
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Aja še to kater servo za rp in višino? Bi bil hs 55 OK?
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

ludwe napisal/-a:Kaj pa tkanina do roba ali lahko mal čez?
Pa na sprednji rob dam roving na tkanino z 3M 77 in na sredico in potem tkanino čez .
lahko je čez..
Jaz dam cca 1,5cm trak tkanine- najbolje da ga odrezes pod 90° da te nebo :-s :---) ,in na ta trak naizi 3m nato pa roving v linijo in vse to na prvi rob,prepojim "rob" in zvakumeram se tkanine z folijami.

Ce servo dobro centrira in ga bos spravil not je O.K

Sam sem imel enkrat not mislim da HS-50 malo manjši kot hs-55 pa je bil super



lp
www.okarbon.eu
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Vse jasno mal sem pozabil par stvari odkar sem bil pri tebi.
Ja ko pride roving zvakumiram poslikam pa javim kako je ratalo.
LPR
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Ž!
Medtem ,ko čakam rovinge sem si izdelal palčko iz karbona.
Slika
Izdelal sem si tudi orodje za utore kamor bom kasneje položil roving.Na kos plastike sem nalepil dve plasti smirkovega papirja kar znese 0,4mm.
Slika
Takole pa izgleda utor po brušenju.Polagal bom dva rovinga engega poleg drugega.Širina pasu je 8mm.
Slika
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
zerdoner
Freak
Prispevkov: 612
Pridružen: 18 Dec 2005, 13:19
Kraj: Letuš

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a zerdoner »

Zdravo. Braz potrebe daš dva rovinga, ker je en vrh glave.
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Bom videl kako bo prišlo zdaj zaradi širine kanala.V načrtu ima drela še en kanal po sredini ter noter zbasan roving,zgoraj in spodaj.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
LangusJ
Tekmovalec
Prispevkov: 442
Pridružen: 28 Jun 2011, 06:30
Kraj: Križe

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a LangusJ »

Počasi boš lahko zamenjal podpis pod svojimi prispevki =D>
LP
Janez
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a ludwe »

He, he, več časa kot sama gradnja mi bo vzelo razno branje ter testiranje in spoznavanje vakumiranja.(Delam prvič)Če mi krila ratajo bolje od repov sem na dobri poti.
LPR
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

zerdoner napisal/-a:Zdravo. Braz potrebe daš dva rovinga, ker je en vrh glave.
Mogoče veš kakšen roving misli uporabit?
ker če bo not nabasal naprimer 1x tex 200 bo :^o :D

Sam imam 1x tex3200 zgoraj-odspodaj,brez stojine!
Res pa je da bi bilo dovolj 2x tex1600 do priblizno sredine polovice krila ali se manj, nato pa samo 1x tex 1600

Samo "enega" rovinga (najbrs tex1600?) sam raje nebi probaval brez stojne...

lp
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
zerdoner
Freak
Prispevkov: 612
Pridružen: 18 Dec 2005, 13:19
Kraj: Letuš

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a zerdoner »

modelarcina napisal/-a:
zerdoner napisal/-a:Zdravo. Braz potrebe daš dva rovinga, ker je en vrh glave.
Mogoče veš kakšen roving misli uporabit?
ker če bo not nabasal naprimer 1x tex 200 bo :^o :D

Sam imam 1x tex3200 zgoraj-odspodaj,brez stojine!
Res pa je da bi bilo dovolj 2x tex1600 do priblizno sredine polovice krila ali se manj, nato pa samo 1x tex 1600

Samo "enega" rovinga (najbrs tex1600?) sam raje nebi probaval brez stojne...

lp
Po sliki sklepam, da uporablja 1600.

Samo "enega" rovinga (najbrs tex1600?) sam raje nebi probaval brez stojne... Z to trditvijo se nikakor ne morem strinja.

V uporabi pri F5J tekmovalcih je kar nekaj višincev in smercev, ki so narejeni samo iz enega pasa rovinga 1600(seveda en spodaj in en zgoraj) in lahko ti potrdijo, da je zadeva močna vrh glave in da še nikoli ni nobeden odpovedu. Edina stvar, ki je potrebno biti previden je ta, da je roving dovolj namočen v smolo, ker sicer lahko odstopi od sirodura.
Zadnjič spremenil zerdoner, dne 13 Feb 2013, 08:29, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
samo3d
Freak
Prispevkov: 483
Pridružen: 18 Nov 2004, 19:10
Kraj: Celje

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a samo3d »

ludwe napisal/-a:Aja še to kater servo za rp in višino? Bi bil hs 55 OK?
Nekje prej sem zasledil, da misliš uporabit D47 za nagib. Odsvetujem. Imajo zelo mehke servo ročke in hitro dobijo luft. Potem se začne tisi lep zvok FRRRRRRR. V krilo lepo pašejo D60, ki smo jih dolgo uporabljali in ni bilo večjih težav z njimi. Za smer lahko uporabiš D47, za višino pa v kolikor ne boš imel pendl repa tudi. Če imaš pendl rep uporabi raje graupner C261/DS281 ali kaj podobnega. V FF teamu smo to konfiguracijo leteli več let in v različnih modelih brez težav.
Pri povezavah moraš biti pazljiv, da boš izkoristil cel hod servo motorja. Torej pri servotu luknja najbližje vrtišču, pri krmilu dovolj daleč, da je hod serva 100%.

Okoli sprednjega roba in vakumiranja; z lepilom v spreju nalepiš na sprednji rob ca 4 cm širok trak tkanine (mi smo uporabljali tanek karbonski štrumf prerezan na pol), dobro je, če je pod 45st, da se lepo uleže čez. Tkanino na foliji potem prepojiš, popivnaš,... in jo po sprednjem robu odrežeš natančno po foliji, na zadnjem robu lahko gleda čez. Ko polagaš folijo s tkanino na sredico jo daš samo par mm preko traku, ki je nalepljen na sprednji rob. Tako dobiš dober stik med spodnjo in zgornjo tkanino. Seveda je treba potem s smolo namazati sprednji rob, preden gre reč v vakum. Na zadnjem robu daš obvezno ob zadnji rob sredice tanek steklen ali karbonski roving, da dobiš močnejši in bolj raven zadnji rob.

Drugače pa čestitke za korajžo in poročaj o napredku.

lp Samo
Uporabniški avatar
zerdoner
Freak
Prispevkov: 612
Pridružen: 18 Dec 2005, 13:19
Kraj: Letuš

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a zerdoner »

Samo lahko poveš kateri sprej ste uporabljali in ali ste nasprejali tkanino ali sredico. Kako se pa kaj tkanina uleže na okroglinah(zaključki kril)?
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a ludwe »

O pa je le nekaj življenja v tej temi.
No gremo lepo po vrsti.
V kanal ,ki sem ga naredil bom položil roving tex 3200 zgoraj spodaj in delal bom brez stojine.

@Samo:
Ja za nagib sem mislil uporabit d 47 in sem jih tudi že kupil.Za višino pa imam naročenega hs 45 hb,smer še ne vem imam nekaj kitajske robe po predalih pa bom verjetno tam kakšnega pobral,da bo le dobro centriral.Povezave mislim izdelat iz karbonske palice na razpolago imam 0,8,1,5,in 2mm votlo vse skupaj vstavljeno v bovden na koncu pa zica(kakšen predlog??)
Za prednji rob je plan tak :pas stekla cca 2 cm na njega pripikam roving tex1600 ter vse skupaj z lepilom v spreju (3m 77) pripikam na sredico.Prepojim z smolo ter čez položim tkanino 50g ter vakum.
Zadni rob najbrž misliš na koncu krilca-ni bilo v planu ampak naredim tudi to.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Bom tukaj vprašal če ne moti ludwe-ja. Samo če prav razumem je potem karbonski sprednji rob(cca 1,5cm na vsaki strani če je trak 4cm širok ter prekrijemo za 5mm) v vakumu brez vakumirne folije in ga potem k robu zgoraj tišči vreča oz spodaj spodnja posteljica v primeru uporabe le te? Sklepam da je potrebno takšen del še obdelat?
Priponke
vakum.jpg
vakum.jpg (22.11 KiB) Pogledano 5793 krat
Zadnjič spremenil mihec87, dne 13 Feb 2013, 11:23, skupaj popravljeno 1 krat.
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Ne ,pomoje daš folijo vseeno in imaš ko je suho lepo površino spredaj pa kabonski nos,pa folija mora bit spredaj toliko velika kot sredica.Če temu ni tako me popravte.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Dan
:jumpjump: dobil roving
Danes sem se ustavil še pri Bogdanu,ki mi je dal še par nasvetov za katere sem se odločil ,da tudi uporabim.
Vmes ko sem čakal paket sem izdelal repe
Slika
Sem pa danes zvakumiral prvo polovico krila vendar ne v celoti.Odločil sem se ,da delam krilo v dveh fazah in sicer :Spodaj roving tex3200 ,nos- steklo +roving tex840 ter spodaj tkanina 50g.Zgoraj sem na nos po tkanini položil abrajzo katero bom jutri potegnil dol ter še zgoraj zvakumiral roving ter steklo 50g.Aja pa na zadni rob bom dal še kakšen pramen steklenega rovinga.
Slika
Slika
Slika
Slika
Jutri pa naprej
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a ludwe »

No pa sem.
Prva polovica je gotofa.Zjutraj sem kar vse skupaj z folijo vrgel na vago in mi je pokazalo 230g :o ,ker sem predvideval ,da je pol teže folija sem bil kar oreng slabe volje saj bi z tako težo bilo krilo dobro samo za na omaro.No ko sem odstranil folijo in odbrusil odvečno smolo sem z strahom še enkrat vrgel na vago.Tokrat bolje 72g.
Kaj sem se navadil?
Prvi rob bom na sredici naslednjič odbrusil več .Zdaj sem ga 1mm boljše bi bilo 1,5-2mm ter več rovinga ,da imaš kaj brusit.
In pa mislim ,da bi bilo 1x 1600 zgoraj spodaj dovolj saj je krilo kar trdo.Z tem bi prišparal še kakšen gram.Koliko bo na koncu kazala vaga bomo pa še videli.Upam pa da več kot 300 ne.Aja še slike
Slika
Površina je kar ok
Slika
Me pa zanima kakšen ločilc bi potreboval ,če bi zadevo hotel pred vakumiranjem še pobarvat.Zdaj je najbrž že prepozno.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Odgovori

Vrni se na HLG/SAL/DLG modeli