SuperGee

Modeli jadralnih letal z metom iz roke

Moderator: samo3d

Odgovori
GasperS
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 14 Jan 2007, 14:03
Kraj: Vrhnika

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a GasperS »

Ja res je. In zaenkrat služijo super.
GasperS
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 14 Jan 2007, 14:03
Kraj: Vrhnika

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a GasperS »

Ko 20 minut po sončnem zahodu s salom na ravnini odletiš 9 minut se ti smeji še vsaj pol ure :D Danes je bil res čuden dan kar se vremena tiče.
Priponke
18102014.jpg
18102014.jpg (31.72 KiB) Pogledano 8783 krat
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Lep 'kucl' termike si našel :)
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Dejte mi neki povedat... se že precej načrtov obrnil, pa me zanima, kje sem uspel zgrešit podatek za dolžine profilov za repe pri dreli?? Ok, sem pomeril v Illustratorju, ampak sem precej prepričan, da to ni pravi način ](*,)

lp
Slika
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Zdravo!

Naprintaj ta pdf v merilu 1:1 pa pomeri,verjetno štima..?? :

http://www.charlesriverrc.org/articles/ ... 2_tail.pdf


lp
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Iz teh načrtov izhajam :wink: Ampak hecno mi je, da VSE ostalo je v piko dokumentirano, to pa manjka :lol:

No, če se bo kdo lotil tega in naletel na isto dilemo, našel sem na RCGroupsih v nevemkateri temi tudi po tem napisano (brez "od kod" je on to pobral):

Tail feathers specifications

Stab is 83mm chord at center.
41mm long at the tips. (before rounding).
Sweepback 20mm??
178mm span.
HT22 airfoil.

Rudder upper core is
104mm root chord.
40mm tip chord.
152mm span.
HT 23 airfoil.

Rudder lower core is
104mm root chord.
62mm tip chord.
90mm span.
HT 23 airfoil.


Počasi se lotevam izdelave, "pod" mi je nekako uspel, rebra za izrez sem naredil na laser, včeraj sem narezal dve plati stirodurja, presenetljivo, skoraj brez ostankov 8)

lp
Priponke
IMG_2302.JPG
IMG_2302.JPG (50.92 KiB) Pogledano 8419 krat
IMG_2315.JPG
IMG_2315.JPG (75.13 KiB) Pogledano 8419 krat
Slika
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Zdaj gre za res... po navodilih narejena krila, za prvič, mislim da letelo bo. Vsaka polovička po 63g = 126g, višina 8g, smer 7g :whistle:
Priponke
IMG_2330.JPG
IMG_2330.JPG (116.96 KiB) Pogledano 8326 krat
Slika
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Zgleda ok.Me pa zanima zakaj nisi dal še enega kosa karbona tja kjer pride štift ter izvrtine za vijake za pritrditev na trup.Ali boš to kako drugače rešil
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Se posipam s pepelom... ko sva imela že vakuumirano in zavarjeno sem videl, da so mi na mizi ostale ojačitve za sredino. Glede na to, da je tole moj prvi poskus tovrstne tehnike, sem se odločil, da ni vredno odpirati in bom dal ojačitve naknadno, ko bom združeval krila. Pa mislim, da ne bo hudega, ker so nama ostale ojačitve zelo lepo ratale, krila delujejo res kompaktno 8)

Nadaljevanje... tretji poskus navijanja booma je popolnoma uspel; prvega sem navil kot GF-rovingi-GF, sem pridelal par zračnih žepov, 29g, nikakva jakost. Drugi je bil GF-rovingi, odličen, samo je imel še vedno 26g, ker sem bil malo preveč radodaren z epoksijem, no, tretja iteracija GF-rovingi, primerno osušeno pred ovijanjem pa ima prijetnih 19g, kar, kot berem forume, ustreza normi :wink:

Narejene imam pa tudi že rokice - stisnil sem dve plasti karbon-kevlar tkanine, odrezal na laser, upam da bo dovolj močno [-o<

lp
Priponke
IMG_2344.JPG
IMG_2344.JPG (92.31 KiB) Pogledano 8201 krat
IMG_2345.JPG
IMG_2345.JPG (54.64 KiB) Pogledano 8201 krat
Slika
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Seveda ,ojačaj ko boš lepil sredine skupaj .Pri metu kjer so vijaki tar trpi material.Obvezno pa ojačaj tudi del kjet pride štift.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Nadaljevanje...
Nauk zgorbe: epoksi topi alkoholni floki in naredi grd madež :whistle:

Polovočki kril sem spojil s sparom iz balse, oblečenim v roving (po dolgem), po tem sem dal čez sredino z obeh strani (1,5cm overlapa) pas 180g/m2 ojačitve. Menda bo tole zdržalo...? Seveda vem za prihodnjič, da je bolj pametno na to mislit ko se dajo krila v vakuum, na napakah se učimo :) Ni lepo, ampak, letelo pa menda bo.
Zaenkrat kaže, da bo vzletna masa okoli 310g, kar mislim da je za prvi tovrstni model, kar solidno 8)

Videl sem, da nekateri naredijo "palčko", drugi "ploščico", je kak pro et contra za eno in drugo metodo? Meni je bila po izgledu ljubša ploščica, za to tudi takle zaključek na krilu =P~

lp
Priponke
IMG_2358.JPG
IMG_2358.JPG (112.72 KiB) Pogledano 8104 krat
IMG_2364.JPG
IMG_2364.JPG (139.71 KiB) Pogledano 8054 krat
Slika
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Zdravo!

Ga topi ja.. :lol:

Za naslednjič ti priporočam da šablone izrežež kot kaže slika.
Meni se to najbolje obnese sploh pri tanjših profilih,ker se ne zatika na koncih in dobis raven zadnji rob,kar dvomim da je ratalo tebi.. Začnem z rezajem na zadnjem robu tako da naslonim še ne segreto žico na stirodur..
sablone.png
sablone.png (4.32 KiB) Pogledano 8044 krat
So pa teli profili za supergeeja tolk tanki da je najbolje dat na CNC..

Rokice znajo bit tudi vprašljive,kevlar je sam po sebi elastičen in ti zna čez čas luknja dobivat zračnost.Nekaj se da rešit če pokapaš z sekundnim lepilom..
Sam uporablam pertinax 0,5mm oz neko podobno zadevo..

Za "proper" sal krilo se zelo splača izdelat nosilec npr. iz 3mm pokončno rezane balze in karbonske pasnice 0.5x3 ,je nekoliko več dela ampak s tem podaljšaš življensko dobo vsaj za 2x pa še ne skrbi te pri metu sploh če si po oreng malci :D

Za spoj krila je pas 1,5-2cm trak 200g karbon tkanine dovolj čez daš pa se eno 25-50g steklo za finiš..



LP Simon
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Bom pofotkal ostala krila, ki sem jih še odrezal (imam še dva seta pripravljena). Glede na moje pretekle izkušnje, mislim da mi je kar lepo ratalo odrezat, sem pa moral "na roko" risat vse okoli profila - iz programa (free verzija :roll: ) dobiš samo core. Za rezanje sem si pripravil po dva komada: cokel+zgornja polovica profila in cokel+spodnja polovica profila. Na podoben način kot tvoje, samo da se ne križa, ampak da se na koncu oba končata na ravnino. Najprej režem stran zgornji višek (back to front), po tem pade ven sredica (front to back). Mogoče za naslednjič pripravim res na ta način, saj je mašina pri hiši (cnc laser) 8)

Kje si dobil pertinax brez bakra? Je bila tudi moja prva ideja, pa se mi ni ljubilo sveže ploščice na nulo jedkat samo za rokice :lol: Če bo dobilo luft, lahko razstavim in samo dolepim na obstoječo rokico nekaj trdnejšega in bo mir...ali pa menjam rokice...

Oki, torej spoj je overkill... kar se tiče pritrditve boom-krilo nisem nikjer na netu našel nobenega pametnega detajla, kako je najbolj pametno narest ta patent. Videl sem, da nekateri dajo nabojno matico v boom in vse skup zalijejo, ampak spet, nikjer ni čisto dokumentirano... jaz sem šel takole:
- v boomu karbo cevka 6/4mm v katero pride vrezan navoj
- v krilo karbo cevka 8/6mm ki hkrati služi kot distančnik med krilom in boomom
- skozi krilo z M4 vijakom pritrdiš oboje skupaj
- spoji cevk na krilo/boom ojačani z rovingom

@edit: sem pripel fotko, kjer se vidi zadnji rob krila, mislim da je kar vredu :-k

Lp
Peter
Priponke
IMG_2371 copy.jpg
IMG_2371 copy.jpg (178.58 KiB) Pogledano 7947 krat
Slika
GasperS
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 14 Jan 2007, 14:03
Kraj: Vrhnika

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a GasperS »

Jaz imam rešeno podobno. V trup imam vlepljeno ogljikovo cev 6/5, vanjo je vlepljena aluminijasta cev z navojem, v krilu pa prav tako ogljikova cev 8/6. Krilo imam pritrjeno z dvema M3 vijakoma. Po eni sezoni precej intenzivnega letenja dela brez problemov.
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Plasticni ali kovinski vijaki?

Vceraj je bil krstni let, zelo lepo leti, ceprav je malo pretezak. K sreci sem naredil 2cm daljsi pod, in ko natlacim vse v spico, je tezisce ravno prav :) edino servote v krilu bom menjal, ker sem enemu potrgal zobnike v drugem metu.

P.s. Glede na okvaro servota je flutter verjetno posledica tega...kako ugotovit kaj je narobe, ce mi bo po menjavi servotov se vedno delalo frrrrr?
Slika
Uporabniški avatar
Icoman
Freak
Prispevkov: 624
Pridružen: 23 Nov 2004, 16:10
Kraj: Ljubljana

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a Icoman »

frrr ti dela ker: al imaš preveč lufta v povezavah al pa premalo torzijske trdnosti... http://www.rcgroups.com/forums/showpost.php?p=5417283
šmergl itaq rulz
GasperS
Začetnik
Prispevkov: 26
Pridružen: 14 Jan 2007, 14:03
Kraj: Vrhnika

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a GasperS »

Krilo imam seveda pritrjeno s kovinskimi vijaki. Mi pa še ni uspelo zadeve spravit v flutter. Je pa tudi res, da več kot 40 m ne vržem. Moj model z 300 g mase leti prav super, za rekreativno uporabo seveda :)
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a ludwe »

Jest imam na svojem pvc vijake.Spredaj imam alu pušo z navojem zadaj pa karbon cev v katero sem z sekunderjem namazal notranjo steno in urezal navoj in zadeva funkcionira.
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Bil je lep zimski dan :)
Razen tega, da sem se porezal na ploscici za met, je projekt uspesen. (Kaj pocnem narobe, ali naj se navadim na potejpane konice prstov?)
Flutter moram se nekako odpravit (se eno plast tkanine po aileronu, roving mogoce?), sicer pa zelo zabavna zadeva.
Priponke
image.jpg
image.jpg (43.49 KiB) Pogledano 7798 krat
Slika
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Očitno je pritrditev krila vredu, ker se je prvi vdal boom. Sreča v nesreči je ta, da sem ravno včeraj letel s kamero :-({|=

Zdej moram nekako to sanirat, oziroma, zamenjat celoten boom... vem za naslednjega :)

youtube video nesreče

lp
Slika
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Been there done that.. :lol: :lol:
Ponavadi poči tam kjer je zvrtana luknja za cevko,ki "drži" krilo tam je treba obvezno dat kak layer karbona več, na zunanjo stran pa steklo..

..Sredice si izrezal odlično =D>

lp
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
Odisej
Freak
Prispevkov: 506
Pridružen: 06 Jul 2005, 17:00
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a Odisej »

Na to sem mislil že v štartu, za to sem na tanko povil z rovingom od poda, čez obe izvrtini + 1cm. Počilo je 15cm za zadnjim šraufom :o Sem povil z rovingom, samo še povezave za rep dam nazaj in gasa =D>

lp
Slika
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a ludwe »

No men je tudi boom počil pri izmetu vendar v zraku že potem ko sem poravnal iz meta.Samo bolj zadaj.Zadevo sem popravil z rovingom .Ni najlepše ampak dela pa.
Si svetovno tole posnel.So pa teli boomi kar na udaru pri pristankih zaradi repa tako da je bolje pristajat v roke
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
razkent
Freak
Prispevkov: 909
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a razkent »

Oni polet z odlomljenim boomom je neverjeten. Svetski posnetek.
Blahh
Razpravljalec
Prispevkov: 97
Pridružen: 22 Feb 2015, 23:32
Kraj: Centralna močvara

Re: SuperGee

Odgovor Napisal/-a Blahh »

Dober dan!

Hitro vprašanje.
Ima kdo morda izkušnje (dobre ali slabe) s sledečimi servoti
http://www.servodatabase.com/servo/power-hd/dsm-44
kot servoti za ailerone pri Supergee2 oziroma podobnih pticah?
Sicer je nekaj komentarjev po spletu ampak so mnenja zelo deljena, od "super je" do "sranje je" :-?

Lp, M
Odgovori

Vrni se na HLG/SAL/DLG modeli