Mibo SPIN

Modeli jadralnih letal z metom iz roke

Moderator: samo3d

Uporabniški avatar
Damac
Tekmovalec
Prispevkov: 311
Pridružen: 15 Nov 2004, 23:23
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Damac »

Krist,

trenutno so aktualni digitalni Graupner DEC 427BB oz. Hyperion 9mm servoti z karbonit zobniki. Tam okoli 8g pri ceni 21,90 (Lindinger, Schweighofer, Mantua? itd.)

Servoti so novi tako, da nimam izkusenj kako je z luftom po eni sezoni. Graupnerjevi DS281 so referenca ampak pri ceni 39,90 zelo dragi...

LP
Damjan
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Hvala za odgovor.
Sicer Graupnerjevih ne bi rad kupoval, ker imam slabe izkušnje z njihovimi malimi servomotorji.
Še za dimonde sem bilskeptičen, ker so predragi, ampak ker jih rabim še za raketoplan, tam pa ni ravno veliko placa, sem se odločil za njih. Če bi imeli kitajci INO-LAB HG-D202HB še na voljo, bi se definitivno odločil za njih.
Podatki:
Hitrost: .11sec/60deg
Moment: 1.5kgcm
Masa: 9.1g
velikost: 23x11.4x25mm
Carbon zobniki.
Kroglični ležaj

Rep zvagal :-? 17,5g
Uporabniški avatar
p h X'
Razpravljalec
Prispevkov: 51
Pridružen: 25 Apr 2008, 09:48

Odgovor Napisal/-a p h X' »

Jaz imam v krilu d47 in do zdaj nimam problemov...
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Eno butasto uprašanje... :oops:
Kako se pritrdi višinca na vagico? Pri svojih kreacijah mi je vse jasno, ko pa dobim arf, kot je pa ta, pa samo gledam k tele...
Niso nobenih navodil priložil, vse slike, ki sem jih našel na spletu, pa ne prikazujejo montaže.
Repa bom pa naredil še iz balze, in ju pokril s folijo. Mogoče še kako 1mm karbonsko palčko vlepim za ojačitev.
Uporabniški avatar
p h X'
Razpravljalec
Prispevkov: 51
Pridružen: 25 Apr 2008, 09:48

Odgovor Napisal/-a p h X' »

V višincu je cev ki jo samo natakneš skozi luknjici na vagico.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Poštuderal. Jao koji debil :oops: #-o
nikakor mi ni šlo v glavo, zakaj je tista vzmet na vagici, ko sem jo snel, mi je pa kapenlo, kako gre.
No jutri nadaljujem z gradnjo.

sem pa malce tehtal ostale kose.
Krilo 132g
Trup 52g
Rep 18g
Drobnarije in elektronika 52g
Še nekaj lepila, tako da računam, da pridem pod 280g.
razkent
Freak
Prispevkov: 910
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

Par dni nazaj sem dobil dva tale servota. Po moje je to odličen servo za SAL - močen, natančen, tanek. Samo ohišje moraš malo oviti s selotejpom, ker razpade, sodeč po komentarjih.


http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... oduct=8758

Za SPINa z originalnimi repi računaj še na kar nekaj svinca, 280g je po moje utopija.
razkent
Freak
Prispevkov: 910
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

PS - a lahko slikaš, kako je pritrjen višinec, po tvojem komentarju sodeč je ena nova varianta. Tisto pri mojem se mi zdi čisto neuporabno (mam enga kupljenga second hand, nesestavljenga, po moje je ene dve leti star. Lep ko hudič, ampak s čudnimi rešitvami.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

http://rc-sailplane.com/niki/sophia/Sop ... onbar2.jpg
Tako je izvedeno, edino nekdo je imel preveč časa in je porinil to vzmet skozi luknji vagice.
razkent
Freak
Prispevkov: 910
Pridružen: 21 Mar 2006, 19:11
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a razkent »

To je isto kot pri meni - cevko porineš v en kvazi utor iz epoxija v krilu. To mi ravno ne vzbuja zaupanja
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Danes sem uspel izdelat nov rep in zlepit trup.
Smernik in višineca vagata kompletna z rokicami in vagico 15,4g. Originalni rep brez vagice in rokic pa 17,4g.
Sem pa skrajšal trup za 20mm na debelejšem delu in si zmanjšal do zračnost med obema kosoma trupa. Zlepljeno palico sem na koncu, kjer se trupa stikata še povil s kevlarsko vrvico, da ne bi bilo kakih presenečenj.
Jutri se verjetno lotim krila.
Uporabniški avatar
Damac
Tekmovalec
Prispevkov: 311
Pridružen: 15 Nov 2004, 23:23
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Damac »

Lepo lepo...

Naceloma so se kaksen gram da dobiti z luknjanjem repekov ampak 15,4g je kar ok...

LP
Damjan
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Več kot 1g ne bi spravil dol. Če bi imel mehko 4mm balzo, bi verjetno malce prišparal, tako pa je višinec izdelan iz 5mm balze, pobrušene v simetričen profil, smernik pa iz 4mm balze. Če dam vse tisto stran, pride rep glih 14g. Pa s krajšo palico se bo tudi poznalo.
Če pridem na 280g bo več kot uredu zame. Tako in tako bo model namenjen za rekreativno letenje in treniranju, ker mi tehnika meta še povzroča malce težav.
Uporabniški avatar
Damac
Tekmovalec
Prispevkov: 311
Pridružen: 15 Nov 2004, 23:23
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Damac »

Zdravo,

vse med 280g in 320g je OK. Boljse kot "zacetnik" imet robusten model kot pa neko perico, ki jo bos flikal redno...

Glede meta pa najboljse, da se oglasis na kaksni tekmi (recimo 31.5. v Murski) in potreniras kar med tekmo :)

LP
Damjan
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Lepo napreduješ! Boš prej v zraku kot jaz ;)

Imam eno vprašanje (se mi ne da odpirat nove teme) !?

Kje locirati štift za metanje, na koncu krila?
Najbrž pride do kakih neželjenih stranskih efektov, če je preveč naprej, ali preveč nazaj na tetivi. Če bi narisali pravokotnico od štifta na os trupa, kje bi ta črta priletela na trup? Pred, v ali za težiščem modela?

Mi lahko kdo proba na svojem SAL modelu pogledati, če ga obesi za štift, kako leži trup takrat glede na horizontalo?
(namreč, če se štift in težišče modela ujemata, bo trup ležal vzporedno z zemljo, če je štift bolj naprej, bo trp visel na rep in obratno, če je štift bolj nazaj na tetivi..)

(Sprašujem za en X model... Sidewinder II.....nekaj iz USA za začetnike, pa nimam vseh potrebnih podatkov, zato sem kar tukaj vprašal za nasvet...)

Hvala za morebitne namige....

LP Mitja
Uporabniški avatar
Damac
Tekmovalec
Prispevkov: 311
Pridružen: 15 Nov 2004, 23:23
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Damac »

Zdravo,

tukaj najdes par primerov:
http://www.pcm.at/downloads/Bauanleitun ... -Dtsch.pdf#

http://www.tud-modelltechnik.de/downloa ... manual.pdf

Na obeh mojih SALih za teziscem (krepko)

LP
Damjan
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ooooo Damjan, hvala za oba linka!

Že prvi me je navdušil z obilico informacij, ta drugi je pa kar ena mala "seminarska naloga" ;)
Sem tudi videl, kako lahko olajšam moje malce pretežke (premočne) repke!
Fajn!!!

Hvala!

LP Mitja
Uporabniški avatar
Damac
Tekmovalec
Prispevkov: 311
Pridružen: 15 Nov 2004, 23:23
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Damac »

kar ena mala "seminarska naloga"
Par racunalnicarjev bo se prepoznalo, da je bila pisana z pomocjo jezika LaTeX . Pac pravi raziskovalci :)
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Hvala za odlična navodila.
Sicer tisto kar sem našel od spina in njegovih bratcev, vsi omenjajo okroglo palčko. V vrečki z drobnarijami je bil na pol prerezan 6mm karbonski bajonet za štift za metanje. Sicer ga ne bom uporabil, ker mi ne diši preveč ta izvedba. Ko sem to uporabil pri modelu K-1 prototipu, so me še 2 dni boleli prsti.
Za štift bom uporabil karbonsko ploščico izdelano iz 25g steklene tkanine in karbonskega štumfa 40mm.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Danes malce vrgel na vago.
Manjkajo mi samo akumulatorji za napajanje modela in ena povezava na eleronu. Sem pa vzel 44g " uteži", ki predstavljajo akumulator in uteži, če bodo potrebne. Pokazalo je 280g :D

Je normalno, da se eleroni premikajo tako na trdo, ker se bojim, da se bo servo odlepil, ko bom uporabil elerone, pri pristajanju pa sploh, ko bosta oba elerona dol za več kot 10mm?
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Evo moj končno poletel. Odklone sem nastavil po navodilih, težišče dal na 78mm od prvega roba(ga premaknem še nazaj za cca 5mm). Vaga je pokazala 282.
Pri prvem metu ni bilo potrebnega trimanja. Model se lepo pelje, edino mečem k ena baba. Sem pa ugotovil, da je potrebno pol manj moči za ta model da doseže enako višino, kot 1m velik model lastne izdelave. Sicer mi je malce nagajala visoka trava, tako da nisem mogel metati više, pa tudi nekaj prvih metov sem s krilom potegnil po travi tik preden sem model izpustil, tako da je zvenelo, kot da je krilo začelo odpirat. šele kasneje mi je kapnilo, kaj sem delal narobe. Drugače pa iz 10m višine naletim v povprečju minuto, mogoče kako sekundo več. Sem imel pa umes če čas fotograferat...
Uporabniški avatar
p h X'
Razpravljalec
Prispevkov: 51
Pridružen: 25 Apr 2008, 09:48

Odgovor Napisal/-a p h X' »

Nikjer nisem zasledil...s čim imaš narejene povezave?
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Smer in višina sta povezana z jekleno pletenico, elerona pa jeklena žica in karbon.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

zaradi pomanjkanja časa malce manj treneram, ampak vseeno nekaj se dogaja.
Danes sem si naročil še DVD Handlaunch Pro Clinic, da si zadevo ogledam malce bolj v detajle. Mislim da za 27€ s poštnino ponujata 2 DVD-ja veliko koristnih informacij.

Slika
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Danes letel kljub močnemu vetru. Sicer je bilo na trenutke divje, ampak vseeno je bilo fino, vsaj do zadnjega pristanka... Tako da bo treba flikat malce trup :oops:

Roman mi je še posodil altimeter skupaj z RC T1000 enoto, tako da sem končno ugotovil višino meta in sprobal vario.
Super zadeva, tako da se znajde tudi pri meni ena enota.

Se pozna, da je konkretno pihalo, pa tudi video je bil v veliko pomoč. Sploh, ker sem model večinoma narobe držal pri metu. Danes je bilo vse bolj lahkotno.
Odgovori

Vrni se na HLG/SAL/DLG modeli