Soriška planina

Uživanje v jadranju v vzgonskih vetrovih na slovenskih in tujih pobočjih

Moderatorji: Pisaneli, Zaunkönig

Odgovori
robi-crx
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 25 Sep 2011, 21:32
Kraj: Lajše;Topolšica

Odgovor Napisal/-a robi-crx »

madonca vas je iz naših koncev, to mislim, Velenje, Topolšica, Lajše, Šoštanj, pa nikoli nikogar ne vidim letet :)

lp Robi
Uporabniški avatar
matej rozman
Freak
Prispevkov: 852
Pridružen: 26 Jul 2005, 15:06
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a matej rozman »

raktivec napisal/-a:Hvala za tale link. Po temu sodeč bo verjetno kar na domačem Smrekovcu dovolj dobro za prve starte.
Ufff, močno dvomim. Po mojem bo ta vikend bolj žalostno, smer je malo hecna za vse okoliške hribe :-?

Nejc*_ napisal/-a: Kje na smrekovcu se pa leti?


Na vrhu , vetrovi J-JZ smeri ponavadi odlično delujejo, načeloma gre tudi na JV, ampak jaz še nisem nikoli probal. Da se pa tudi na severno stran, samo štart je na S malo hecen :-?

robi-crx napisal/-a: madonca vas je iz naših koncev, to mislim, Velenje, Topolšica, Lajše, Šoštanj, pa nikoli nikogar ne vidim letet


Verjetno zato, ker so vsepovsod nekakšne prepovedi zaradi takšnih in drugačnih razlogov :^o . Mene še najbolj verjetno najdeš v Preboldu :wink:
plp, Matej
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Nejc*_ napisal/-a: Kje na smrekovcu se pa leti?
Dan, dva nazaj je kazalo SV, kar je superca za ta hrib. Tudi S dobro drži, le da je v tem primeru dobro potegnit elastiko, startat "nad Šoštanj" in napravit en hiter krog nad zahodno pobočje. Če dviga te itak odpiči navpično, drugače pač nazaj in pristaneš na frati.
Tudi JV, J ali JZ drži, a če ni tik pred nevihto ni nekaj brutalnega. Ta start je najlažji in ne potrebuješ gumice.
Najbolj smotan je SZ ali Z, ki vleče po grebenu navzdol. Spomnim se kakih 5-6 let nazaj, ko je celo poletje vleklo v to smer.

Za začetnike v pobočnem letenju je Smrekovška Dolga Frata idealen kraj za prve korake. Potreben je le en lep, umirjen poletni dopoldan in lepo enakomerno dviga iz Savinjske, na vrhu pa lahko pristajaš v dolgo, precej mehko gorsko travo. Z večjim modelom lahko mirno preletavaš vse tja nad Golte in nazaj, vseskozi drži.
Pazit je treba le na zelo pogosto kuhanje oblakov v drugi polovici dneva. Meni se je npr. že dogodilo, da je iz koroške strani zakuhalo pod mano in v dveh ali treh minutah po prihodu prvega oblaka je pričelo tako treskat, da sem bil v treh skokih spodaj pri koči. Na vreme je na tej planini treba pazit.

Dobro je upoštevat tudi to, da je planina precej konveksna in poraščena z ogromnimi smrekami. V primeru, da model pade dol malce vstran ga je izjemno težko najti. Vsako drevo ima namreč dovolj dolge veje, da mimogrede skrije model razpona 3 m in, če nimaš resnično nore sreče, ga nikoli več nihče ne bo našel. To sem si nekje ob Dolgi Frati že dvakrat izkusil, oba modela sta bila bela, a ju nihče ni našel, čeprav smo 50 m natančno locirali kreš. Nekoč sem enega parkiral na drevje in smo ga našli le zato, ker je kabina padla na tla. Treba je bilo gledat kar nekaj časa v zrak, da smo ugotovili na kateri veji se model nahaja.
Dokler je lep poletni dan ni nobenih težav. Te nastopijo proti jeseni, ko termike skoraj ni več in nastopi le čisti veter po pobočju. Ta ustvarja precej turbulenc ob teh mini grebenih in, če tega nisi vešč, si hitro na kakem drevesu.



p.s.
Ta teden bo res nekam mirno. Vsak dan predvidevajo manj vetra.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Re: Soriška planina

Odgovor Napisal/-a belovic »

Naslednji vikend se bom potepal v okoliških krajih in glede na to, da se obeta pravo poletno vreme imam v planu v nedeljo 29.04. obiskati Soriško… Glede na to, da bom prvič v teh koncih me zanima za kakšne vetrove je pobočje primerno (trenutno je dolgoročna napoved JV..), hvaležen bi pa tudi bil za kratek opis dostopa iz smeri Bohinja (mogoče kakšne orientacijske točke). [-o<

Zelo vesel bom vsakršne modelarske družbe na hribu… :jumpjump: :mahaj:
Zadnjič spremenil belovic, dne 25 Apr 2012, 11:48, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
bray
Freak
Prispevkov: 927
Pridružen: 04 Maj 2006, 20:57
Kontakt:

Re: Soriška planina

Odgovor Napisal/-a bray »

belovic napisal/-a:... hvaležen bi pa tudi bil za kratek opis dostopa iz smeri Bohinja (mogoče kakšne orientacijske točke)
http://maps.google.com/maps?saddr=Bohin ... ojska+koca

Ko boš prišel do parkirišča (na desni strani ceste) boš takoj opazil SV pobočje in smučišče in to je to. Parkiraš in jo mahneš po smučišču do vrha in si izbereš plac. Za moj okus je lepše na desnem grebenu. ;)

Mogoče še filmček kjer se na začetku vidi kako zgleda hrib od spodaj. Mislim, da ne moreš zgrešit. ;)

http://www.youtube.com/watch?v=ECd5qpLRM9o
I didn't know it was impossible when i did it!
http://www.sdgpslogger.com
http://bpp-blog.blogspot.com
Uporabniški avatar
muha
Freak
Prispevkov: 700
Pridružen: 05 Feb 2006, 18:59
Kraj: nekje vmes

Re: Soriška planina

Odgovor Napisal/-a muha »

Jaz imam namen pobočno letet v petek ali soboto. Žal v nedeljo zaenkrat nimam časa, sem imel pa v mislih tudi soriško, glede na to, da zna biti v karavankah kar malo hladno :-k
Life is short.
Fly hard!!!
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Re: Soriška planina

Odgovor Napisal/-a belovic »

bray napisal/-a: http://maps.google.com/maps?saddr=Bohin ... ojska+koca

Ko boš prišel do parkirišča (na desni strani ceste) boš takoj opazil SV pobočje in smučišče in to je to. Parkiraš in jo mahneš po smučišču do vrha in si izbereš plac. Za moj okus je lepše na desnem grebenu. ;)
Hvala... =;
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: Soriška planina

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Danes seka JZ vse do 21 m/s :)
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Re: Soriška planina

Odgovor Napisal/-a belovic »

Oj, imel se to (NE)srečo da je ob mojem obisku pihal JZ in tole JZ pobočje za nas "navadne dolinske smrtnike" navajene gričkov ni preveč uživaška izkušnja :praskam: Da o tam na grebenu vrtoglavici ne govorim :lol:
Skratka severno pobočje me še privlači, na južno pa me ne bo tako hitro nazaj :P enostavno preveč stresa zame, še posebej če nimaš kakšnega poceni "motornjaka" [-(
Priponke
Radost na začetku :)
Radost na začetku :)
sp1.jpg (168.62 KiB) Pogledano 6086 krat
Sedlo je že malce bolj prijazno...
Sedlo je že malce bolj prijazno...
sp2.jpg (174.73 KiB) Pogledano 6086 krat
Zagi v snegu
Zagi v snegu
sp3.jpg (180.82 KiB) Pogledano 6086 krat
Uporabniški avatar
belovic
Profesor
Prispevkov: 1396
Pridružen: 16 Nov 2004, 00:06

Re: Soriška planina

Odgovor Napisal/-a belovic »

Zame tole ni pa pika... ](*,)
Priponke
sp4.jpg
sp4.jpg (174.18 KiB) Pogledano 6088 krat
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: Soriška planina

Odgovor Napisal/-a raktivec »

belovic napisal/-a:Zame tole ni pa pika... ](*,)
Za modele pa je. Slika
lp
Sašo
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Re: Soriška planina

Odgovor Napisal/-a sasos »

He he, kaj bo šele, če boš kdaj prišel na Mangart :)
Uporabniški avatar
Matjaž_Černivc
Profesor
Prispevkov: 1260
Pridružen: 15 Nov 2004, 14:04

Re: Soriška planina

Odgovor Napisal/-a Matjaž_Černivc »

...ju3 odprava, štart iz železnikov predvidoma ob 11:30; če bi se kdo pridružil naj pokliče 040 89 30 22....
lp
Uporabniški avatar
Matjaž_Černivc
Profesor
Prispevkov: 1260
Pridružen: 15 Nov 2004, 14:04

Re: Soriška planina

Odgovor Napisal/-a Matjaž_Černivc »

Pozdravljeni,

današnji izlet uspel, lahko bi rekli, da nas je nekdo skozi taveliko okno gledal. Štart iz Železnikov smo prestavi za uro naprej, kar nas je reševalo preko celega dneva. Že ob prihodu je kazalo zelo slabo saj se je Možic- desni hrib močno pokrival, ob prihodu na sedlo pa se je vse skupaj povsem zaprlo. A že po nekaj minutah je meglo v nekaj trenutkih skoraj povsem razpihalo, tako da smo trije vsak v dveh etapah naleteli po 2x po 15 minut. Vsak je bil sam v zraku, da ob nižiganju ni zmankalo prostora, saj so bili pogoji dobri, sicer ne extremno dobri kot nas Soriška dostikrat razvaja...Na koncu smo se malo ustrašili radarske slike padavin in odšli še na en mini piknik...

Skratka enkratno izkoriščen dan! Hvala Alešu in Urošu za družbo!

lp

p.s. mogoče kako sliko prilepita Uroš ali Aleš...
Uporabniški avatar
Glider
Dr. Modelar
Prispevkov: 2031
Pridružen: 26 Dec 2004, 15:04
Kraj: V stebru

Soriška planina

Odgovor Napisal/-a Glider »

Zdravo,

slike na tej povezavi in še več na FB-ju!

viewtopic.php?f=131&t=44609&p=464579#p464579

Lp UB
peglej, peglej, da navš scuru..

www.aerozaprega.si
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Re: Soriška planina

Odgovor Napisal/-a sasos »

Danes menda piha...gre kdo gor?
sasos
Freak
Prispevkov: 713
Pridružen: 19 Sep 2003, 02:21
Kraj: Postojna
Kontakt:

Re: Soriška planina

Odgovor Napisal/-a sasos »

Včeraj bil gor.
Kljub hudim napovedim, je bila hitrost vetra bolj švoh - 8m/s - kar je praktično identično kot na 800m nižjih hribih. Komaj 400m nad hribom je ojačalo na 12m/s. (ja, na sprednji strani si pa takoj na 400m). Očitno tu ni tako lahko ujeti konkretnega vetra.
Hitrosti pri DSu so bile bolj penzionistične - večino časa pod 170 km/h, le v nekaj krogih mi je uspelo prilesti na največ 212.
Zanimivo je, da je veter ob koncu dneva narasel na 10-11m/s, DS hitrosti pa niso bile nič višje.

Še graf 25 minutnega DSanja (tukaj je za zadnji strani skoraj enako sproščeno leteti, kot na sprednji :)). Na začetku z več truda, kasneje so bile vmes še akrobacije in različni poizkusi, zato je hitrost nižja. Vsaka debela črta pomeni 50km/h.
Soriska.jpg
Soriska.jpg (35.65 KiB) Pogledano 5631 krat
Uporabniški avatar
cuvaj
Tekmovalec
Prispevkov: 211
Pridružen: 03 Avg 2009, 10:59
Kraj: Sevnica

Re: Soriška planina

Odgovor Napisal/-a cuvaj »

Živjo.
29.06 se odpravljam na Soriško. Sicer samo kot obiskovalec. A pride kdo malo prevetrit model, da vidim v živo, kako to izgleda?
Lp
mdm-1
Razpravljalec
Prispevkov: 155
Pridružen: 15 Dec 2004, 13:55

Re: Soriška planina

Odgovor Napisal/-a mdm-1 »

Danes soliden JZ, za začetke in test DS modelov več kot dovolj.
Lp G :D :D Gašper
Uporabniški avatar
modelarcina
Profesor
Prispevkov: 1038
Pridružen: 18 Jan 2006, 13:30
Kraj: kamnik

Re: Soriška planina

Odgovor Napisal/-a modelarcina »

Super,lahko predstavis svoje ds mašine v sekciji DS letenje [-o<




lp simon
www.okarbon.eu
mdm-1
Razpravljalec
Prispevkov: 155
Pridružen: 15 Dec 2004, 13:55

Re: Soriška planina

Odgovor Napisal/-a mdm-1 »

Danes še boljši pogoji za DS na Soriški.
Bo pa vsekakor potreben balast za kaj več napredka. Od zadnjič od oka 10-15 km/h več.
Lp Gašper :D 8)
P.S. Slike bodo, ko si bo nekdo vzel čas. O:)
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: Soriška planina

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Uporabniški avatar
cuvaj
Tekmovalec
Prispevkov: 211
Pridružen: 03 Avg 2009, 10:59
Kraj: Sevnica

Re: Soriška planina

Odgovor Napisal/-a cuvaj »

A se na Soriški še kaj dogaja?
Naslednji vikend - verjetno nedeljo bom verjetno prišel malo naokol.
Lp
Silvo
Uporabniški avatar
3D
Freak
Prispevkov: 679
Pridružen: 07 Jun 2005, 13:38
Kraj: Kranj

Re: Soriška planina

Odgovor Napisal/-a 3D »

Danes je bilo na Soriški planini že kar kičasto. Naletel sem 3 ure in 10 min v eni rundi. Roli je svoje dve zverini tudi dobro prezračil. Mirč pa je prišel na ogled z motorjem.
Sem bil na koncu že precej prijetno utrujen. :lol:

LP Bogo
Priponke
P1110955-1.jpg
P1110955-1.jpg (172.94 KiB) Pogledano 4598 krat
V mladosti modelar, v starosti iz dneva v dan večkrat pilot kot modelar.
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Re: Soriška planina

Odgovor Napisal/-a pegasus »

V ponedeljek izgleda da bo tisto pravo. Upam da mi uspe model pripravit ...
Odgovori

Vrni se na Jadranje na pobočju