Vremščica

Uživanje v jadranju v vzgonskih vetrovih na slovenskih in tujih pobočjih

Moderatorji: Pisaneli, Zaunkönig

Odgovori
Uporabniški avatar
Drvar
Razpravljalec
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 Avg 2005, 15:12
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Vremščica

Odgovor Napisal/-a Drvar »

Včeraj sem šel jadrat na Vremščico. Vreme je bilo sončno, veter po moje kar močan. V bistvu nisem natačno vedel kaj me čaka, nekako pa se mi je zdelo, da bi znalo biti zanimivo - in je bilo.
Ker še nikoli nisem jadral na pobočju sem vzel dva jadralca - Davos 1600 (1600 mm razpon) in Easy Glider z 2 m razpona. S tem ali so primerni za tako jadranje ali ne se nisem niti pretirano ubadal (sodeč po slikah s tega dela foruma pa so v rangu fička).
Torej samo letenje je bil čisti užitek, Davos je bil nekoliko prelahek in ga je precej dobro metalo, Easy glider pa je po moje jadral dokaj lepo (v zraku sem bil cca 30 min, potem sem imel pa zadosti).
Vse skupaj smo dali na malce tresoč video (http://petelin.gozdis.si/~toml/flying.htm)
Sicer pa je bil edini problem pristanek. Oba jadralca sta končala v krošnji (kako amatersko). Na srečo z minimalnimi poškodbami.
Iz te zgodbe sem se naučil, da sta oba modela čisto spodobna za začetek, da pa moraš najti pametno mesto za pristanek, če ne je težava in verjetno je dobro imeti zračne zavore, hitrosti pri pristanku so kar velike.
Če si bo kdo slučajno ogledal videe, bi bil kakšne nasvet zelo zaželjen (predvsem na temo pristankov).
LP Tom
Uporabniški avatar
miha100k
Tekmovalec
Prispevkov: 422
Pridružen: 05 Jan 2006, 14:53
Kraj: Divača,vas domača
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a miha100k »

Mislim,da je gor zadosti prostora za pristajenje,recimo v primerjavi s Strmco.Da se čisto lepo tudi brez zavor,gor pa se večinoma pristaja,da zapeleš en mal večji ovinek proti ogradi za ovce in ga prpeleš k sebi. :)
Uporabniški avatar
Drvar
Razpravljalec
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 Avg 2005, 15:12
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Drvar »

miha100k napisal/-a:Mislim,da je gor zadosti prostora za pristajenje,recimo v primerjavi s Strmco.Da se čisto lepo tudi brez zavor,gor pa se večinoma pristaja,da zapeleš en mal večji ovinek proti ogradi za ovce in ga prpeleš k sebi. :)
Bom poskusil ob prvi priliki. S tem prvim letenjem pa je bil problem v tem, da sem štartal z zaletišča za jadralna padala (prva čistina na poti navzgor) in tam je problem ker je malce premalo prostora zaradi gozda na obeh straneh in enega drevesa na sredi, pa še turbulence so zaradi tega. Sicer pa mi je bila Vremščica zelo všeč, v bistvu sem prvič zares jadral. Čeprav imata oba jadralca motor, sem jih mogoče uporabil kakih 10-15s in to je to. Za mene, ki sem navajen Lj-barja in dolgega poganjanja motorja je bil to pravi užitek.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Pogledal sem oba filma, pa se mi ni zdelo nič kaj narobe z letenjem. Za začetek, kot bi bilo za pričakovati. Naslednjič, morda v družbi še kakih modelarjev ki so na pobočju "doma" pa bi znalo biti še bolje.
Morda le pristanek stiroporkota s hrbtnim vetrom...hmm...veter ga je nesel kar hitro, a samo letalo je letelo v tem zraku zelo počasi-prepočasi, zato tudi ni ubogalo na komande in ga je veter potisnil v drevje.

Na pobočju se je treba za vsako ceno izogibati letenja z vetrom v rit proti hribu, razen če imamo zelo zelo veliko brzino, pa jo lahko pretvorimo v energijo, potrebno za zavoj če je treba.
Torej, vedno obračati proti vetru...če pa le moramo prilesti nad ravnino na vrhu hriba, (morda za pristanek) pa letimo malce počez, pa nas bočni veter sam zanese tja..nato pa SPET obrnemo proti vetru in pristanemo kot kak helikopter :D :D

Če bi gledali od vrha navzdol na model, ki leti ob pobočju, bi opazili da pri zavijanju model proti vetru to naredi skoraj na mestu, če pa zavije stran od vetra, jo pa ucvre z vetrom in še preden bi mignil, je že kakih 50 metrov z vetrom..običajno od tam ni več rešitve. Če je nizko, se razbije v bregu, če je visoko, pa ga zanese na zavetrni del hriba, kjer pade dol kot da je postal težak eno tono!

Mitja
Uporabniški avatar
čavka
Profesor
Prispevkov: 1605
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:45
Kraj: Besnica

Odgovor Napisal/-a čavka »

Ne vem če ti kot začetniku kaj koristi, ampak ob zelo močnem vetru pri pristajanju z vetrom model spustim precej nizko potem ga pa z vetrom peljem skoraj vzporedno s strmino da mu pade hitrost. Ker so hitrosti še precej velike, proti vrhu zavijem kar ostro v veter in model se vsede skoraj kot helikopter (ker je njegova hitrost skoraj enaka hitrosti vetra:-))
Če je meni na LS8 in na Swiftu to uspevalo, bo pa tebi na stiroporčku menda tudi....počasi, vaja dela mojstra. Pozoren moraš biti, da je model takrat, ko začneš zavoj v veter, še dovolj krmarljiv, drugače lahko nastane polom #-o ......pa obilo užitkov pri jadranju!!!
Pa lep dan še naprej............Aleš
Dubi
Tekmovalec
Prispevkov: 203
Pridružen: 25 Maj 2005, 08:13
Kraj: Koper

Odgovor Napisal/-a Dubi »

To ni bil pravi plac za jadranje JOOJ #-o. Tle polomiš avion kot nič. Še je za hodit 1km proti vrhu. Tam je ta pravo. Na poglej (9. sliko po vrsti):
http://www.megam.si/ak-kranj/images/Vremscica/
Uporabniški avatar
miha100k
Tekmovalec
Prispevkov: 422
Pridružen: 05 Jan 2006, 14:53
Kraj: Divača,vas domača
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a miha100k »

Ja o tem sem tudi jaz pravil,vendar sem parkrat latel tudi na spodnjem placu,tako da se tudi tam da,sam ni pa najlepš. :lol:
Uporabniški avatar
Drvar
Razpravljalec
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 Avg 2005, 15:12
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Drvar »

Lahko se samo strinjam z vsem povedanim. Prostor kjer sem se lotil letenja je bil za letenje čisto OK, za pristanek pa katastrofa. V bistvu sem bil prvič na Vremščici z avionom, sicer smo gor enkrat prej že sadili ena dreveščka.
O pristajanju po pobočju navzgor sva govorila tudi z mojim kolegom in bo treba stvar še hudo natrenirati.
Kakorkoli že tele informacije so bile vse zelo koristne in jih bom skušal ob prvi priliki uporabiti. Pa še kar nekaj spretnosti bo treba za popolno letenje. V prvi fazi bom še letel z Gliderjem nato pa mogoče preklopil na kakšen bolj sofisticiran in hitrejši model (men' se je zdel že Glider hudo hiter :lol: ).
Gledajoč slike z Vremščice - ali je tam gori vedno takšna gužva?

Mimogrede ali ima razpon kril tu bistveno vlogo ali 2,5 m boljše od 2m, ali je tu kakšen drug dejavnik bolj bistven (npr. oblika, teža modela)?

LP Tom
s57ra
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 29 Nov 2004, 10:32
Kraj: pod Vremščico

Gneča na Vremščici

Odgovor Napisal/-a s57ra »

Moraš imeti kar srečo da koga na vremščici srečaš, no, razen jadralnih padalcev, ti so bolj zagreti od modelarjev, ali pa jih je več..

LP, s57ra
Uporabniški avatar
Drvar
Razpravljalec
Prispevkov: 107
Pridružen: 19 Avg 2005, 15:12
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Gneča na Vremščici

Odgovor Napisal/-a Drvar »

s57ra napisal/-a:Moraš imeti kar srečo da koga na vremščici srečaš, no, razen jadralnih padalcev, ti so bolj zagreti od modelarjev, ali pa jih je več..

LP, s57ra
Še sreča, sicer se bom pa verjetno spravil na Vremščico v ponedeljek (če bom dobil rezervni del za sesutega Davosa...) in če bo vreme štimalo.
LP Tom
fago
Razpravljalec
Prispevkov: 63
Pridružen: 16 Mar 2006, 17:19
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a fago »

Stem se ne strinjam [-X , na Vremščici kar mrgoli modelarjev še posebno Italjanskih , ki zasedejo celotno pobočje :roll: . Srečo moraš imeti, da ni nobenega.

Lep pozdrav Nejc!
Uporabniški avatar
miha100k
Tekmovalec
Prispevkov: 422
Pridružen: 05 Jan 2006, 14:53
Kraj: Divača,vas domača
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a miha100k »

Ma kdaj pa ti hodiš gor,jst imam pogled na Vremščico tako rekoč iz vsakega okna v bajti in celo teleskop imam usmerjen gor :D ,tako da kokr jst vem gor ne hodi skoraj nihče. 8)
Uporabniški avatar
Mefisto
Razpravljalec
Prispevkov: 120
Pridružen: 01 Jan 2005, 10:09
Kraj: Matenja vas

Odgovor Napisal/-a Mefisto »

To srečo sem že imel večkrat, da sem bil sam gor, vendar pa tudi nesrečo, da kljub JZ ni ravno "držalo".
Pozdrav !

Bojan
Uporabniški avatar
miha100k
Tekmovalec
Prispevkov: 422
Pridružen: 05 Jan 2006, 14:53
Kraj: Divača,vas domača
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a miha100k »

A bo kakšna slika od včeraj? [-o<
Uporabniški avatar
RomanM
Tekmovalec
Prispevkov: 394
Pridružen: 02 Maj 2001, 01:00
Kraj: Il._Bistrica

Odgovor Napisal/-a RomanM »

Živjo

tudi sam sem veèkrat letel na vremšĂ¨ici, je lepo vèasih pa je treba kljub jz vetru po model malo nižje iskat, no èe bo juri- v ponedeljek kaj boljše veme, bi se z veseljem pridružil še komu ki bi šel gor, zato èe je kakšen ki bi šel gor naj javi.

lp R
KEEP AWAY FROM LAND
s57ra
Razpravljalec
Prispevkov: 148
Pridružen: 29 Nov 2004, 10:32
Kraj: pod Vremščico

Odgovor Napisal/-a s57ra »

miha100k napisal/-a:A bo kakšna slika od včeraj? [-o<
Pa naj bo...
Slika

Slika

Slika

sem stopil pred vrata in piha rahla burja, tako da danes ne bo najbrž nič....

lp, s57ra
Luftar
Razpravljalec
Prispevkov: 89
Pridružen: 09 Maj 2005, 10:39
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Luftar »

Podatki z vremenskih postaj so danes rekli, da bo treba bolj proti morju, če hočeš jugozahodnik. No pa sem se odpravil pogledat, kje je tale Vremščica.

Šel sem en odcep predaleč z avtoceste, na Divačo. Potem sem se pač odpelja l po magistralki nazaj. Po moje je z Ljubljanske smeri bolje, če greš dol v Senožečah. Tabla za Vremščico z magistralke mi je iskanje še olajšala. Po makadamu se pa zavije enkrat levo. Držiš se pač smeri, ki gre gor (kakopak).
Ko se pripelješ gor, ti je takoj jasno, zakaj je to tako priljubljen kraj za vsa frčala. Ogromno prostora, ogromno pobočje, mehka trava, hrib pa na vrhu blago zaobljen, tako da se kakšnih nevarnih turbulenc ni bati.
Avto sem pustil ob cesti in šel raje peš tistih 200 metrov do vrha.

Držalo je dobro že na vetru, če se je pa še termika pripeljala, potem je bilo pa že kar kičasto. Pristajanje tam je res igrača. Kot na letališču. Veter stabilen, nobenega stresa ali negotovosti. Prostora je tam dovolj tudi za ogromne modele.

Tako sem podil svojega Twixa, naletel kakšne dve uri in se resnično sprostil.
Prav s težkim srcem sem zapustil Vremščico. Takoj sem vedel, da je to kraj, kamor se bom gotovo vračal.

Tomaž
Priponke
Twix_ob poÄŤitku_Edit_1.JPG
Twix_ob poÄŤitku_Edit_1.JPG (34.57 KiB) Pogledano 15423 krat
Im king of the world_Edit_1.JPG
Im king of the world_Edit_1.JPG (27.69 KiB) Pogledano 15423 krat
A_bo dost_prostora_Edit_1.JPG
A_bo dost_prostora_Edit_1.JPG (27.32 KiB) Pogledano 15423 krat
Vse to je zakuhal Newton
Uporabniški avatar
miha100k
Tekmovalec
Prispevkov: 422
Pridružen: 05 Jan 2006, 14:53
Kraj: Divača,vas domača
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a miha100k »

Danes je bila pa gužva gor,tako da sva treščila z enim Italijanom #-o #-o .
Priponke
Vremscica pan1.jpg
Vremscica pan1.jpg (18.88 KiB) Pogledano 15170 krat
piloti.JPG
piloti.JPG (106.92 KiB) Pogledano 15170 krat
gasilska.JPG
gasilska.JPG (105.36 KiB) Pogledano 15171 krat
Uporabniški avatar
vidx
Profesor
Prispevkov: 1048
Pridružen: 26 Jan 2005, 21:27
Kraj: koper
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a vidx »

res je bla gužva ma je blo vseeno super. pa tudi pihalo je ful (skoraj preveč za moj majhen avijon, ki je na sliki komaj opazen). :D/
Flying Bastard Aircombat squadron
Uporabniški avatar
miha100k
Tekmovalec
Prispevkov: 422
Pridružen: 05 Jan 2006, 14:53
Kraj: Divača,vas domača
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a miha100k »

:D
Priponke
vremscica1p.jpg
vremscica1p.jpg (21.24 KiB) Pogledano 15027 krat
vremscica2.jpg
vremscica2.jpg (13.41 KiB) Pogledano 15027 krat
Uporabniški avatar
Glider
Dr. Modelar
Prispevkov: 2031
Pridružen: 26 Dec 2004, 15:04
Kraj: V stebru

Danes

Odgovor Napisal/-a Glider »

Danes odlično letenje na JZ in na šibki do zmerni termiki in seveda mrazu...
Več bodo povedale Rupartove slike, ko se vrne domov...

LP Uroš
peglej, peglej, da navš scuru..

www.aerozaprega.si
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6017
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

:evil: :grrrrrrrrrrr: :grrrrrrrrrrr: :evilfly: :evilfly: bemti psa :ratata: :ratata: :ratata: :ratata: :ratata:
Priponke
DSCF8915.JPG
DSCF8915.JPG (26.5 KiB) Pogledano 14074 krat
__od oka, prbližn genau__
______________________

----lp Rupert----
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6017
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

kot je že Uroš rekel, konstantno letenje, malo tudi požvižgali, se vozili blizu velikih glajd #-o , na koncu pa kot po olju- kot si ga nacentriral v zavoj, tako je letelo :whistle: ; zeblo pa ko psa
Priponke
ONE    ;)
ONE ;)
DSCF8865.JPG (56.8 KiB) Pogledano 14064 krat
U zaklon!!!
U zaklon!!!
DSCF8864.JPG (55.79 KiB) Pogledano 14064 krat
DSCF8863.JPG
DSCF8863.JPG (47.71 KiB) Pogledano 14064 krat
__od oka, prbližn genau__
______________________

----lp Rupert----
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6017
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

...priprave...
Priponke
DSCF8877.JPG
DSCF8877.JPG (26.71 KiB) Pogledano 14058 krat
DSCF8889.JPG
DSCF8889.JPG (49.03 KiB) Pogledano 14058 krat
v napad...
v napad...
DSCF8881.JPG (71.61 KiB) Pogledano 14058 krat
__od oka, prbližn genau__
______________________

----lp Rupert----
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6017
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

...da ne bomo v napoto :wink:
Priponke
DSCF8876.JPG
DSCF8876.JPG (25.97 KiB) Pogledano 14056 krat
__od oka, prbližn genau__
______________________

----lp Rupert----
Odgovori

Vrni se na Jadranje na pobočju