obala

Uživanje v jadranju v vzgonskih vetrovih na slovenskih in tujih pobočjih

Moderatorji: Pisaneli, Zaunkönig

Odgovori
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

obala

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Zdravo,

enkrat sem že spraševal, pa ne najdem več in ponavljam tu.
Danes sem šel na šprancir Strunjan-Izola-Strunjan in se slinil nad travnikom, ki je v googlovem zemljevidu označen kot Dobrava. Ko sem šel skozi kamp Belvedere, sem naletel na popisan avto od nekega okolja, al neki takega. Dva mladca v uniformah sem vprašal, če lahko stojim na tem travniku in spuščam jadralni model. Najprej nista bila nič proti, a nista razumela kaj želim, ko pa sem omenil daljinsko vodenje, sta oba naenkrat povedala:"Ne, ne to ne bo šlo, to so droni, to je prepovedano." Poizkusil sem jima dopovedat, da to nič nima z droni, a sta mi prijazno razložila, da je tam kao nek naravni rezervat in naj pozabim.

Torej primorci , vem, da ste imeli sranje na Ronjeku in ste v preteklosti pustili tam nekaj stiroporja, ampak mar se ne bi mogli dogovorit z oblastjo za eno rahlo dovoljenje okrog letenja z izhodiščem na tem travniku? Ne vem, morda ni tako dober kot se zdi iz tal, ampak meni to deluje kot nekaj najboljšega kar ima Slovenija za jadralno letenje. Pogoj je po moje edino dovolj velik model, da lahko letiš bolj daleč, direkt nad prepadi. Kak F3F bi bil že dovolj, z F5J modelom pa verjetno lahko kar zaspiš nad komandami. Z vsake strani lahko pričakuješ dviganje, galebi tam vsako popoldne DSajo, oni v Kopru al tam nekje pa prepovejo letenje. To se mi zdi tako, kot da bi prepovedali vožnjo po asvtocesti, ker je nekaj nevestnežev vrglo smeti skoz okno.

Imate kaj volje in možnosti, da se to kaj spremeni? Jaz jim lahko že naslednji vikend demonstriram, da tudi z enim večjim DS modelom nič ne prestrašiš galebov. (Čiger itak ni tako visoko nad morjem.)
lp
Sašo
Uporabniški avatar
vidx
Profesor
Prispevkov: 1048
Pridružen: 26 Jan 2005, 21:27
Kraj: koper
Kontakt:

Re: obala

Odgovor Napisal/-a vidx »

Pozdravljen,
Travnik je preverjeno dober za jadranje, ampak oblasti tega nekako ne odobravajo.. več podrobnosti ti bom napisal v zs. Domačini smo tam precej leteli, v zadnjih letih pa kolikor vem iz naših krogov tam ni letel nihče.
Flying Bastard Aircombat squadron
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: obala

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Leta 2017 nisem nobenga vprašal....sam vrgel na blago burjo :)

Slika

Slika

Slika

Čeprav se mi zdi, da je ta travnik zapisan kot zasilno pristajališče za športna letala. No vsaj včasih je bil :o

Morda bi se res dalo kaj rešit...
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Re: obala

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Morda nimam prav in se motim, ampak zaenkrat sem izvedel tole:
- starega, hudega kmeta, z vzdevkom "mesar" ni več na travnik, ga je emšo ujel.
- letenje je prepovedano v naravnem rezervatu, ki ga tvorita obala, ter klifi Ronjeka, ter Mesečevega zaliva in 200 m morja okrog celega parka, tale travnik je pa na parku Strunjan in zanj nič ne piše.
Domačini so mi povedali mnenje, da nas na pokošenem travniku nihče ne bo naganjal, uprava parka nas verjetno ne more na zakonit način, kak zmešan kmet je pa lahko težava kot povsod drugje.

Trenutna situacija mi deluje kot, da naj nihče ne bi nasprotoval modelom nad tem območjem. V kolikor je ta travnik res tako svinjsko dober kot izgleda vam svetujem:
- da se organizirate in previdno pogovorite z tistim, ki kosi.
- da napravite pameten načrt letenja, ter ga predstavite upravi parka. Po možnosti jih vključite v pripravo načrta letenja je, kako, z čim in kdaj. Trenutno ne morejo popolnoma nič, ampak zakone ni težko spreminjat in bolje se je vnaprej dogovorit. Vem za kar nekaj modelarskih letališč, kjer je striktno omejeno:"Tja čez pa ne, tam je prepovedano!" in vsi se tega držijo. Pa še elektro pogone jim lahko prodate kako eko zavedni ste...
lp
Sašo
Odgovori

Vrni se na Jadranje na pobočju