VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Splošna debata o jadralnih modelih, maketah, termičnem jadranju, itd.

Moderatorji: Pisaneli, Zaunkönig

Odgovori
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

VESNA, jadralni model za termiko in pobočnik

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Na moji risalni deski nastaja jadralno letalo z oldtimerskim pridihom.
Pri dizajnu mi je bilo glavno vodilo, da bo letalo "drugačno"....

Ime mu bo slovansko, vezano na pomlad, ki se ravno prebuja.

Slika

Slika

Grob opis:

Relativno velika površina krila za manjšo ploskovno obremenitev.
Tanek "custom" aeroprofil za večjo prodornost.
Relativno velike repne površine za večjo stabilnost in upravljivost.
Ločeni zračni zavori, da turbulenca ne zasenči smernega krmila.
Eliptično krilo in repne površine.
Lesena konstrukcija, topolov šper, aviošper, balza, ter pasnice krilnega nosilca iz karbona.

Če bom speljal projekt do konca je pa odvisno od tega, kako dolgo me bo grabila zagnanost, ki je pa v tem trenutku na srečo ne manjka!

Mitja
Priponke
vsn07.jpg
vsn07.jpg (176.11 KiB) Pogledano 11131 krat
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 03 Maj 2016, 18:11, skupaj popravljeno 6 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Trenutno sem tako daleč, da so že vsi kosi za trup izrisani in grobo postavljeni na "material", z rezanjem bom pa še malo počakal, dokler na razpoložljiv material ne namečem še nekaj kosov..morda za repne površine. Potem se pa lotim še kosov za krilo.
vsn06.jpg
vsn06.jpg (96.89 KiB) Pogledano 11132 krat
Odločil sem se, da bo model skoraj v celoti zgrajen iz kvalitetne 3mm debele topolove vezane plošče. Balza se bo uporabila le pri prekrivanju prednjega dela trupa, torzijskega nosu krila, ter repnih stabilizatorjev. K tej izbiri materiala so me je še posebej vzpodbudili pogovor z Robijem in pa njegov najnovejši jadralni model, ki se prav lepo počuti v topolovi koži.

Zaradi eliptičnih oblin bodo zadnji rob krila in repa izrezani iz 1mm debelega aviošpera. Pri krilu bo "potapeciran" z balzo, da dobimo trikoten presek, ter več površine za likanje zadnjega roba folije.

Pri trupu bom prvič uporabil "polovična" peresa in utore (utori izrezkani samo do polovice debeline materiala) tako, da se na zunanji površini stranic trupa ne bodo videle pozicije reber. S tem bo odpadlo nekaj kitanja in brušenja. Bom videl, če se bo obneslo.

Ker so stranice trupa uvite tako na upogib kot na vzvoj, je bilo treba uporabiti 3D CAD pristop, da sem dobil pravilne razvite površine elementov. Upam, da sem zadel....

No, dovolj nakladanja za enkrat... je treba nazaj k risalni deski!

Mitja
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 27 Apr 2016, 18:29, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

=D> bravo mitja spet nekaj obetavnega iz tvoje risalne deske
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

MC GAYVER napisal/-a:=D> bravo mitja spet nekaj obetavnega iz tvoje risalne deske
Hvala Milan!
Moram pa priznati, da mi ugodnost lastnega CNC stroja omogoča, da si izmišljam dele kontrukcije kot puzzle, kar pa je iskreno povedano, skregano s klasičnim letalskim modelarstvom, kjer smo pazili, da so najbolj obremenjeni deli bili tekoči, brez nepotrebnih zareznih učinkov, po možnotsi iz kvalitetnega materiala. Pravzaprav vsak element konstrukcije po debelini in vrsti materiala prilagojen obremenitvam. Ampak dandanes se marsikatera stvar obrne na glavo, časa za gradnjo je malo, nekateri materiali so precej dragi (balza krepko dražja od topolovega špera) in potem se začnemo posluževati tehnik gradnje, ki so drugačne in pisane na kožo CNCju ter hitri in nezahtevni sestavi modela... in zaradi tega mi je včasih malce nerodno. :oops: Ampak, kaj čemo, časi se spreminjajo in je treba iti v korak... Sem se pa odločil, da bo letalo imelo zanimive "obline", da bo lepo za gledat, ko si ga na pobočju zapelješ mimo v višini oči. :D

Trenutno imam v obdelavi (kar me je pravzaprav začelo ovirat pri napredku) dve varianti krila. Enostaven "V" lom krila in pa blažji "V" lom krila, ampak se krilo, proti koncem v krivulji zvija navzgor. Razlika se vidi na prvi in drugi sliki modela v prvem postu. Meni bolj diši druga, zakrivljena oblika, zna pa marsikomu tako krilo malce zakomplicirati gradnjo in prekrivanje. Predvidevam, da bom za zakrivljeno krilo naredil posebno podlogo za na šablonsko desko, ki bo podpirala krilo med gradnjo v pravi drži.

Mitja
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

Jap ukrivljena šablonska deska, zlepljeni ukrivljeni nosilni letvici, pa še kaka mala jeba :D so razlogi da že 100let odlagam izdelavo paraboličnega krila, za katerega pa mislim da bi moral letet bolje kot 2x ali 3x lomljeno krilo

Hmmmm o oblačenju v folijo še nisem razmišljal #-o mi druge jebe niso sedle

to okoli cnc in ostalih digitalijah je pa itak odraz časa. Včasih sem zjutraj sprintal na nalepko par profilov naredil šablonce in zbrusil balsa rebra popoldne to zlepil in obrusil zvečer pa oblekel v folijo nasledje jutro sem trimal novega HLGja na travniku. Danes pa cel dan neki rišem in popravljam in menjam koščke in ........čez tri dni ko sem kao zadovoljen pošljem rezat koščke, nato organizirat dostavo do mene in po kakih 10 dneh lahko začnem kaj popat, jebi ga digi svet je hiter :D
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Hehe, Milan, pozabil si na en pomemben faktor! EMŠO! Naglici ki si jo opisal, je botrovalo tudi dejstvo, da si bil takrat ene 10-20 let mlajši! ;) :)
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Zelo všečna Vesna :D .... se že veselim slikc gradnje.
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Najprej moram dokončat modeliranje in načrte, potem sledi gradnja. Naročil sem material in drobnarije. Prek prvomajskih praznikov planiram rezanje topola in začetek gradnje.
Priponke
Krilo v fazi modeliranja_s.jpg
Krilo v fazi modeliranja_s.jpg (67.26 KiB) Pogledano 10665 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Dokončal sem rep, z ukrivljanjem krila in dokončnim V lomom krila pa še nisem zadovoljen.
vsn10_s.jpg
vsn10_s.jpg (127.66 KiB) Pogledano 10580 krat
vsn09_s.jpg
vsn09_s.jpg (91.93 KiB) Pogledano 10580 krat
Razdelano imam možost dveh različnih V lomov krila z istim bajonetom, ki ga le prestaviš iz ene vrste luknje v drugo.
Pri gradnji pa bo obstajala možnost izvedbe ravnega, ali pa ukrivljenega krila (gledano od spredaj)

Ker je po nekih pravilih razpon krila omejen na 2 metra, bom poleg 2 meterskega, konstruiral še dodatno krilo z večjim razponom.... nekje okoli 2,5metra.

Back to the drawing board!

Slika
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Prenašanje elementov krila iz 3D v 2D....
Priponke
vsn13.jpg
vsn13.jpg (167.43 KiB) Pogledano 10475 krat
ludwe
Freak
Prispevkov: 840
Pridružen: 16 Mar 2008, 14:37
Kraj: CERKNICA

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a ludwe »

:lol: hm tole zgleda da bo treba imet
Zakaj nimamo nikoli dovolj časa da bi zadevo dobro naredili prvič, vedno pa dovolj časa da jo naredimo še enkrat.
Uporabniški avatar
Klemen SU27
Freak
Prispevkov: 782
Pridružen: 29 Nov 2004, 06:15
Kraj: Bejgne-DG-Ligojna flugplac

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Klemen SU27 »

Všečno :wink:
Big and Scale is beautiful!
http://www.aerozaprega.si
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Danes je prispela prva pošiljka materiala, ker nimam vsega na zalogi. Bela samolepilna folija, karbonske palčke za pasnice nosilca krila, balza za plankanje, jeklena žica za v bovdne, panti, sprejemniški akumulator, krmilne ročke in lepilo (10-20min).
Čakam še servomotorje, transparentno folijo, podaljške kablov za servomotorje (zavore v krilu) in večjo pakungo sekundnega lepila.

Zgleda, da bom res naredil ta model! :lol: :lol:
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Vsi kosi za model (upam) narisani. Ko bom dele na plošči še malo preorganiziral, bom imel še prostor za elemente, ki bodo zagotavljali ustrezno ukrivljenost krila med gradnjo na montažni deski.
Jih še nisem narisal, bodo pa najbrž kmalu.
Priponke
vsn14.jpg
vsn14.jpg (230.7 KiB) Pogledano 10284 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Pravkar sem izrezal rebra za krilo in nekaj drobnarij. :D
Jutri pa morda uspem razrezat še preostale tri plošče topola in pol plošče aviošpera, pa bi se morda čez vikend že dalo kaj pokazat zlepljenega!
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 22 Apr 2016, 07:18, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

T o je brzina =D>
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Nisem imel ravno časa za izrez kot sem planiral, zato se pa nisem mogel upreti skušnjavi in sem na "suho" sestavil kose krila, ki so že izrezani, da malo potežkam v rokah in v živo vidim, ali bo krivina krila v redu. Vsi deli so samo potrgani ven iz plošče in nisem (imel časa) nič pobrusil kosmatulj ter naostril vogale utorov s pilico.. :oops:

Slika

Osnova zračne zavore bo iz topola, ker pa je zavora precej velika, sem jo od notranje strani malo odvzel-olajšal.

Slika

Še z zgornje strani... svetloba pokaže "ausšparunge" :)

Slika

Jutri bom pa res ( :lol: :lol: :lol: #-o ) odrezal preostale kose za rep in trup.... [-o< [-o<
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 22 Apr 2016, 19:55, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
MC GAYVER
Profesor
Prispevkov: 1973
Pridružen: 12 Dec 2002, 01:00
Kraj: lj
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a MC GAYVER »

=D> =D> =D> lepo delo Mitja

mi je pa všeč, da nisem edini, ki je nestrpen pri kakem novem projektu po vseh teh letih :D
Uporabniški avatar
Zaunkönig
Profesor
Prispevkov: 1473
Pridružen: 20 Feb 2012, 09:51
Kraj: Ljubljana

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Zaunkönig »

Potem pa hitro našniclat par kosov in dat tole temo še na rc-network .... tam se tere kandidatov za takle 'drugačen' RES model :D
DS Day - Velika Planina Official Video ... Welcome to the Dark Side

https://youtu.be/OAtj3f9Wsv0
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Zaunkönig napisal/-a:Potem pa hitro našniclat par kosov in dat tole temo še na rc-network .... tam se tere kandidatov za takle 'drugačen' RES model :D
:D
Ja, morda, če bo letalo res narejeno in letelo po pričakovanjih in tudi v resnici bilo videti kakor si sedaj samo v mislih in 3D vizualiziram, potem bi lahko zadevo predstavil tudi tam.
Sem že precej let član rc-network foruma, a kaj več kot slikco Cirusa in Marabuja gor še nisem pokazal. Morda se bom moral malo zbrcat v rit in ukrepat! :lol: :lol:
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 27 Apr 2016, 18:35, skupaj popravljeno 1 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ultralajt napisal/-a:Čakam še servomotorje, transparentno folijo, podaljške kablov za servomotorje (zavore v krilu) in večjo pakungo sekundnega lepila.
No, včeraj je pozvonil GLS in dostavil še to manjkajoče.

Sem pa v Lindiju zadnjič naročil eno malo plastično zadevo, ki mi je takoj postala všeč!
Za konce krmilnih povezav, sem do sedaj vedno uporabljal v "Z" ukrivljeno žico, ki pa potem zakomplicira montažo v krmilno ročko. Ker bom imel višinski rep na modelu snemljiv, bo treba odpeti tudi njegov pogon. Ker se mi je zdela uporaba vilice preveč "glomazna", sem se odločil za to plastično varovalo, ki omogoča bolj preprost in razstavljiv priključek žice na krmilno ročko, saj se enostavno natakne na žico in "klikne", da se zaskoči.

Slika

Slika
Zadnjič spremenil Ultralajt, dne 27 Apr 2016, 18:35, skupaj popravljeno 1 krat.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Se pa sprašujem, kaj za vraga sedajle tipkam po forumu namesto, da bi se spravil v delavnico!?

:lol: :lol: :lol: #-o #-o

Vidim pa, da bo treba slike v tej temi še malce "formatirati", da ne bo imela vsaka svojo velikost. Tako kot je sedaj, izgleda nekako na hitro vkup zmetano. :oops:
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Zdravo Mitja,

Z RES velikim zanimanjem spremljam tole.

Par dni nazaj sem zasledil tole enostavno samograditeljsko verzijo povezave za servo:
https://youtu.be/3zlXiIOzS7s
Isti koncept, samo, da je iz domače delavnice...

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Če imaš material na zalogi v delavnici (tanka jeklena živca in termoskrčka, je tak način čisto v redu, če pa bi modelar, ki nima nič doma, nabavljal za ta model, je bolje da kupi gotov izdelek. Po mojih dosedanjih izkušnjah z graditelji mojih modelov, je dosti modelarjev, ki nimajo doma na zalogi skoraj nič od materialov, potem pa kupujejo vse kar je treba za model.
Za štiri kose da 1,99€, medtem, ko bi dal za žico in termoskrčko 2,53€ (cene iz Lindingerja), pa še vprašanje je, kako bi na koncu izgledalo, saj bi moral greti termoskrčko čisto v bližini folije na modelu. Malce nepazljivosti, pa je luknja v foliji. Sicer je pa razlika v ceni v vrednosti ene pol kave. Je pa res, da modelarju ostane na zalogi žice in termoskrčke še za nekaj takih spojev, če bo še kdaj delal kakšen HLG ali parkflajer. :roll:

Vsekakor pa upam na iznajdljivost in spretnost modelarjev in bo tudi ta DIY varianta bila uporabljena.
Uporabniški avatar
rc-ryder
Dr. Modelar
Prispevkov: 3140
Pridružen: 10 Dec 2012, 23:03

Re: VESNA, jadralni model za pobočni in termični let

Odgovor Napisal/-a rc-ryder »

Zdravo,

Se strinjam s tabo. Edino to bi še omenil, da ni treba skrčke greti na modelu. Žica mora biti dovolj elastična, da se umakne dovolj, da se sname / natakne.

Lp
RC-Ryder - Degustiram modelarstvo O:)
Odgovori

Vrni se na Jadralni modeli splošno