GUPPY GS

Splošna debata o jadralnih modelih, maketah, termičnem jadranju, itd.

Moderatorji: Pisaneli, Zaunkönig

Odgovori
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 897
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

Kaj je bilo ob 3:16s (oz. ob 17:07:02 na posnetku): na desnem delu kabine se nekaj na hitro pojavi in izgine, kot da bi kakšna roka nekaj preklopila?
Andreo
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Andreo29 napisal/-a:Kaj je bilo ob 3:16s (oz. ob 17:07:02 na posnetku): na desnem delu kabine se nekaj na hitro pojavi in izgine, kot da bi kakšna roka nekaj preklopila?
Tisto je bil GPS logger, ki je bil narahlo zapet za vezalno pasovje v kokpitu, pa se je zato lahko sprehajal malo sem, malo tja in malo gor :) , kolikor je pas dopuščal.
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 897
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

Aha. Sicer pa, zvok je res zanimiv skozi cel posnetek. Superca.

LP,
Andreo
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Na originalu sem našl še delčke, kjer sva se parkrat približala z Glajderjem, ter enim akrobatom pred pristankom, pa enkrat se je videl spodaj tudi šlep. Bom videl, če bo čas, pokažem še tiste koščke videa.

Me je pa prijelo, da bi lahko v instrumentno ploščo montiral displej pravega variometra, pa morda še kakšen mali kugel kompas, da bo na posnetkih kaj "migalo" in da se bo dala narediti še kaka Ana-Liza po poletu na osnovi ogleda posnetka in grafa loggerja.

Hmm, pa če bi bila kabina brez napak v pleksiju, ki popačijo sliko, pa če bi notranjost pobarval na črno, da bi bilo manj odsevov na pleksiju kabine....

ah......
Uporabniški avatar
3D
Freak
Prispevkov: 679
Pridružen: 07 Jun 2005, 13:38
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a 3D »

Sem se za tvojega Guppya GS potrudil in po hitrem postopku zmontiral tale film:

http://www.youtube.com/watch?v=ZoHfv5KGJWA

LP Bogo
V mladosti modelar, v starosti iz dneva v dan večkrat pilot kot modelar.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

3D napisal/-a:Sem se za tvojega Guppya GS potrudil in po hitrem postopku zmontiral tale film:

http://www.youtube.com/watch?v=ZoHfv5KGJWA

LP Bogo
Hvala Bogo&Luba!
Tole sta se mi pa ustregla, da lahko še enkrat podoživim nekaj letenja, pa še, da v miru opazujem svoj model v zraku. Ko se dogaja v živo, itak ne opaziš vsega, sedaj na videu je pa lepše in manj stresno :)

Sem šel včeraj s kurami spat, pa sem šele sedajle, ko sem prižgal kompjuter, videl, da si mi naredil film!

LP Mitja

P.S: se obenem zahvaljujem še cujcuj-u za slike, ki so objavljene tukaj.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Uporabil sem nekaj posntkov iz Bogovega videa in skombiniral z mojimi posnetki iz kokpita, pa je nastal en, dobro minutko dolgi, "kompozitni video" :)

http://www.youtube.com/watch?v=bQqvbJA9gQs


LP Mitja
Priponke
dvojno.jpg
dvojno.jpg (57.58 KiB) Pogledano 4933 krat
Uporabniški avatar
3D
Freak
Prispevkov: 679
Pridružen: 07 Jun 2005, 13:38
Kraj: Kranj

Odgovor Napisal/-a 3D »

Ti imaš pa očitno preveč časa. Carsko, kapo dol. =D> =D> =D>

Lp Bogo

PS: Resolucija ti je pa dala tinto pit. :wink: :wink:
V mladosti modelar, v starosti iz dneva v dan večkrat pilot kot modelar.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

3D napisal/-a:Ti imaš pa očitno preveč časa. Carsko, kapo dol. =D> =D> =D>

Lp Bogo

PS: Resolucija ti je pa dala tinto pit. :wink: :wink:
Eh, tole sem na hitro skupaj sestavil, namesto da bi šel na malico.
Nimam veliko časa, ampak ga 110% izkoristim ;)

Resolucija je seveda slaba, ker sem na nek čuden način dol potegnil tvoj video.

Sem pa tvoj video potegnil dol z neta še v HD in je na domačem TVju veselje gledat, tako film od Gupija, kot tudi film, kjer si predstavil celotno dogajanje.

Mitja
Uporabniški avatar
robin24
Profesor
Prispevkov: 1035
Pridružen: 25 Jan 2007, 17:02
Kraj: Komen

Odgovor Napisal/-a robin24 »

JA, je dobr tole...
LP Robi
Majhna žaba daleč skoči...
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

No, pa smo ga zličkal! :ratata: :ratata:


Sedaj bo treba narediti ali dobiti rezervene dele in sicer:

- desno krilo komplet
- pleksi kabine

ter zaflikat trup tam kjer se je prelomil..očitno na najbolj šibkem delu.

No in smo spoet na trdni zemlji, ne več nad oblaki #-o

Aja, kaj je šlo narobe?

Preveč sem pogledoval naokoli in kar naenkrat ne da bi opazil, nisem več gledal moj model. Preden sem opazil, da "me ne uboga", se je moj Gupi že zasvedral v krošnjo topola, rahlo razpadel na dve večji enoti in nekaj drobnarij, nakar je večina tega del tega pristala (se reče prizemljila?) v vodo, ki teče pod topoli.

Hvala Andreju, ki mi je pomagal pri iskanju modela.

Toliko za enkrat... sledi popravilo, ane?!

Kar nas ne ubije, nas učvrsti!

LP Mitja
Priponke
Počena kabina, počen rep, manjka desno krilo....
Počena kabina, počen rep, manjka desno krilo....
Glupi.jpg (229.63 KiB) Pogledano 4498 krat
tadej
Tekmovalec
Prispevkov: 205
Pridružen: 06 Apr 2005, 18:08

Odgovor Napisal/-a tadej »

Če potrebujes krilo, vem za eno, sicer je slabše ohranjeno ampak barvno ustreza :D :D
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

tadej napisal/-a:Če potrebujes krilo, vem za eno, sicer je slabše ohranjeno ampak barvno ustreza :D :D
Si ga uspel dol s topola sklatit? :D

Čeprav je pesnik nekoč napisal:
"Je lepši lažni up,
kot v srcu skrit boleč obup."

Mislim, da bom jutri porufal Sabino od Topp Rippina in poizvedel, če ji kje na lagerju leži še kak abfal od desnega krila, da si ga porihtam :)

LP Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Film od danes!
Jutri naložim še v HD.

LP Mitja
Uporabniški avatar
pete_
Tekmovalec
Prispevkov: 306
Pridružen: 01 Apr 2009, 12:50
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a pete_ »

kot kaže je čas za novega guppya:)


Hec na stran, upam, da bodo poškodbe hitro sanirane in bo model kmalu nazaj v akciji.
Priponke
acrogupi.jpg
acrogupi.jpg (91.02 KiB) Pogledano 4377 krat
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

A še ni dovolj izstopajoče barve, ali si ga mel v stratosferi? Ne rečem da bi zamešal kakšno belo jadrilico, ko so vse iste, ampak flourescentnih guppyjev pa menda ni bilo veliko, ali? :D

Očitno je slab teden za velike jadralce, ki izstopajo iz povprečja... #-o
Fly it like you stole it!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

T0RN4D0 napisal/-a:A še ni dovolj izstopajoče barve, ali si ga mel v stratosferi? Ne rečem da bi zamešal kakšno belo jadrilico, ko so vse iste, ampak flourescentnih guppyjev pa menda ni bilo veliko, ali? :D

Očitno je slab teden za velike jadralce, ki izstopajo iz povprečja... #-o
Stratosfera.. takrat ne. Sem včeraj letel na ~480m (813 nadmorske v.) vendar visoko nad sabo in daleč naokoli nobenega drugega in se je za silo model še kar videl. Res pa je, da je bilo najbolje vidno na belem (oblak) ozadju, na modrem nebu pa je model v zavoju vsaj dvakrat na krog za moment izginil, nato se spet pojavil. Ko se je to zgodilo parkrat, sem zapeljal bližje.

Razlaga kreša pa je taka:
Z Gupijem sem bil 350 metrov stran od sebe v smeri proti zahodu, na višini kakšnih 70m. (kako vem za razdaljo... GPS logger)
Na taki razdalji je tudi Gupi, kot vsi ostali modeli, podobne sive barve in oblike. Bilo je že pozno popoldne..kaj pa vem..recimo pol sedmih...
Nekaj malega je še držalo, a sem vseeno začel misliti na bližajoči pristanek. Levo od mene je bilo še eno letalo, približno na isti višini, zato sem parkrat pogledal modelarje, da vidim, kdo gleda v isto stran. Dva sta bila obrnjena na sever, eden pa v isto smer kot jaz. Med mojim pogledovanjem naokrog, sta se najina modela križala... moj je bil sedaj na levi, oni drugi pa na desni.... Ker tega nisem opazil, (da sta se zamenjala) ker sem očitno takrat preveč s pogledi prečesaval naokoli sem še naprej opazoval desnega, ki je delal velik lok, tako kot moj malo pred tem.
V kotičku očesa opazim, da se je drugi model začel spuščati dol v špirali in najprej pomislim, da se je oni drugi odločil da pride dol in bo pač pristal dosti prej kot jaz, da ne bo gneče.
V tem pogledam spet "svoj model", in ko ga hočem obrniti ne uboga, zategnem nagib smer in višino, do konca a še vedno nič.... tedaj me preblisne skozi možgane, da sem svoj model pravkar zasvedral do tal. Užgal je 430 m stran od mene na topol ob potoku Podlipščica, kjer je desno krilo ostalo zagozdeno na visoki veji, ostalo pa je padlo dol v vodo.

Sem vedno upal, da se to meni ne bo zgodilo, ker sem podobnih slučajev že videl na tekmah F5J, a kot kaže, "vsaka rit mora enkrat na sekret", ali pa "za vsako rit raste v grmu palca", ali pa "vrč hodi po vodo dokler se ne razbije"

Sreča v nesreči je pa to, da je kristalno jasno, da ni šlo za odpoved elektronike v modelu, ampak za čisto banalno pilotovo napako.

Seveda pa je mini kamera fuč (no, k sreči je takrat bila tale nova že spravljena v kovčku), pa variometer je šel rakom žvižgat..dobesedno, ker je ostal nekje v potoku (k sreči imam doma še enega), vse ostalo pa sem splahnil in posušil, tako da bom kmalu lahko preizkusil če deluje. Assan sprejemnika (oba ki sta bila v modelu) že delujera B.P. ostalo pa se še suši.
Sreča je res , kot mi je že bogdan povedal, da 2,4GH sprejemniki nimajo nikakršnih tuljav, kamor bi se lahko zalezla voda. In res, ko sem zadevo odprl, sem videl, da je res edina nevarnost, če pride do oksidacije kontaktov.

Servomotorji bodo zamenjani (grejo v kak izi model za okol glave letet), UBEC moram še stestirat, imam pa še enega novega če ga bo treba zamenjati, ostalo kar se tiče modela, pa tudi mislim da bo z nekaj truda popravljeno in na novo narejeno. ne smem pustiti, da bo podobno naslovu filma: "Plesala sta le eno poletje!" ;)

Škoda le, da sem se tako veselil, da bom cela dva dni na Vrhniki, pa se je vse skupaj na glavo obrnilo.

Ob tej priliki se opravičujem gostiteljem in ostalim modelarjem na pisti, da sem zvečer kar brez kakega poslavljanja naenkrat zgasnil domov... :oops:
Sem naenkrat padel v neko depresivno stanje in jo podurhal domov, razdirat poplavljeno opremo iz modela in sušit.

LP Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

pete_ napisal/-a:kot kaže je čas za novega guppya:)


Hec na stran, upam, da bodo poškodbe hitro sanirane in bo model kmalu nazaj v akciji.
:lol: :lol: Dobra je tale fotomontaža!

Kaj pa vem.. Gupppy Acro? Pred kakimi dvemi-tremi leti sem namen narediti eno karikaturo Gupija za na pobočje v stilu letala Toons, ali pa nekaj sličnega, tako da je to še vedno aktualno.

Sicer pa bo popravilo tega bogega Gupija izvedljivo in se bo opravilo v bljižnji prihodnosti. Vsekakor ne smem zamuditi dvodnevne aerozaprege v Krškem.

Se pa tensta vsekakor še en mini trenažni Gupi, ki bo nekje v rangu začetniškega gradbenega materiala, le da bo iz lesa... primerno za serijsko proizvodnjo..ciljam na nekoga s kitajske, ki bi delal za HK. Ampak do tega kje še daleč.

U glavnem, ni me potrlo, samo malce zavrlo.....

LP Mitja
Uporabniški avatar
Klemen SU27
Freak
Prispevkov: 782
Pridružen: 29 Nov 2004, 06:15
Kraj: Bejgne-DG-Ligojna flugplac

Odgovor Napisal/-a Klemen SU27 »

Mitja, verjamem da ga boš kmalu popravil :wink:
Film s ta novo kamero nad Ligojno je odličen!
Za vspodbudo pa nekaj sobotnih slik...
Priponke
Ligojna2011DSC_3040.jpg
Ligojna2011DSC_3040.jpg (118.96 KiB) Pogledano 4673 krat
Ligojna2011DSC_3039.jpg
Ligojna2011DSC_3039.jpg (125.69 KiB) Pogledano 4673 krat
Ligojna2011DSC_3038.jpg
Ligojna2011DSC_3038.jpg (150.03 KiB) Pogledano 4673 krat
Big and Scale is beautiful!
http://www.aerozaprega.si
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Klemen SU27 napisal/-a:Mitja, verjamem da ga boš kmalu popravil :wink:
Film s ta novo kamero nad Ligojno je odličen!
Za vspodbudo pa nekaj sobotnih slik...
Hvala Klemen!

Tvoj stavek, da ga bom kmalu popravil, mi je dal sedajle preblisk, da se jutri popoldne odpravim s "teleskopsko" lojtro na "kraj nesrečnega pristanka" in poizkusim sneti krilo. Morda pa le ni toliko poškodovano, in se ga bo morda dalo poflikati... Nimam kaj zgubit, razen tri ure časa.

Upam le, da krilo še vedno visi zagozdeno na drevesni veji.

Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Upam, da se bo spet kmalu letelo in pristajalo takole:

En pristanek naravnost po pisti... končno! :jumpjump:

http://www.youtube.com/watch?v=4w-0Nc4pSi0


LP Mitja
Uporabniški avatar
flesh
Profesor
Prispevkov: 1005
Pridružen: 11 Dec 2006, 22:16
Kraj: Logatec

Odgovor Napisal/-a flesh »

Ultralajt napisal/-a:
Klemen SU27 napisal/-a:Mitja, verjamem da ga boš kmalu popravil :wink:
Film s ta novo kamero nad Ligojno je odličen!
Za vspodbudo pa nekaj sobotnih slik...

Tvoj stavek, da ga bom kmalu popravil, mi je dal sedajle preblisk, da se jutri popoldne odpravim s "teleskopsko" lojtro na "kraj nesrečnega pristanka" in poizkusim sneti krilo. Morda pa le ni toliko poškodovano, in se ga bo morda dalo poflikati... Nimam kaj zgubit, razen tri ure časa.

Upam le, da krilo še vedno visi zagozdeno na drevesni veji.

Mitja
Mitja jaz imam tudi eno lojtro mislim da 11m, poleg tega pa še teleskopsko palco za obrezovanje ene 5m
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Matej, moja lojtra sicer ni tako dolga, bom pa z njo lahko prišel do veje in jo zguncal, ali v najslabšem primeru stran odpali, pa se bo prevrnila in zabrisala krilo na drugi breg. Če akcija ne uspe (v kar pa dvomim), se bom pa obrnil po pomoč nate. Dotlej pa ne bi rad gušil ljudi..vsaj dokler ne pridem v resno zagato ;)

LP Mitja
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Razne lestve so navadno brez koristi, pa še nevarno zna biti. Kadar se je meni pripetilo drevo sem se navadno obrnil na "desovce". Oni imajo pravo orodje in so navajeni plezat po lesenih daljnovodih.
lp
Sašo
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

raktivec napisal/-a:Razne lestve so navadno brez koristi, pa še nevarno zna biti....
Rabim priti samo na višino enih petih metrov. To ne bo noben problem, niti nevarno, saj sem si zadevo v soboto dodobra ogledal, prespal eno noč in natuhtal, kaj in kako bom naredil. Se pa strinjam, da je na tako višino za katero bi rabil profi reševalce, najbrž tvegano na lastno pest, ampak moj problem je precej bolj enostaven in rešljiv brez tveganja in potrebe bo kaih hudih reševalnih akcijah.

Neč bat, zvečer bom objavil kako sliko.
Odgovori

Vrni se na Jadralni modeli splošno