GUPPY GS

Splošna debata o jadralnih modelih, maketah, termičnem jadranju, itd.

Moderatorji: Pisaneli, Zaunkönig

Odgovori
bike-2007
Tekmovalec
Prispevkov: 306
Pridružen: 04 Jul 2007, 12:09
Kraj: Kjer piha...

Odgovor Napisal/-a bike-2007 »

Ultralajt napisal/-a:Vprašanje za mojstre!

Krilo bo imelo poleg glavnega bajoneta, nekje v zadnji tretjini globine jeklen štift, ki se bo zataknil v ustrezno debelo cevko, vlepljeno v korenu trupa. V trupu bo tudi medeninasta cev za glavni bajonet.

Kako narediti to, da bo pasalo tako kot se šika...da bodo štimali vpadni koti in vse ostalo.


Mitja
Čak. Ti se hecaš al resno to? Sem misli, da obvladaš take malenkosti, glede na to, da si že 1001 različico Guppy-a naredu. Sicer pa ja, postopek, kateri si omenil bi bil sprejemljiv. Običajno sam vedno napravim max 2mm večjo odprtino kot je cevka, ki jo nameravaš vlepiti. Sprednji (glavni) bajonet mora biti tako ali tako predhodno ulepljen in cevka v trupu, da se lepo prilega trupu. Nato v krilo zavrtaš mali bajonet, določiš pravilni kot in si na trupu označiš kje bo luknja. Nato cevko vstaviš v trup, krila namontiraš gor in cevko v trupu zalepiš. Ko je lepilo suho, jo ojačaš in stvar je nastavljena na kotu. To je zgolj moja praksa, ampak deluje. Ampak običajo so ti trupi narejeni tako, da je ta kot že nastavljen z obliko profila krila na trupu. :lol:

lp
Sanje so vse!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

bike-2007 napisal/-a:Čak. Ti se hecaš al resno to? Sem misli, da obvladaš take malenkosti, glede na to, da si že 1001 različico Guppy-a naredu. Sicer pa ja, postopek, kateri si omenil bi bil sprejemljiv. Običajno sam vedno napravim max 2mm večjo odprtino kot je cevka, ki jo nameravaš vlepiti. Sprednji (glavni) bajonet mora biti tako ali tako predhodno ulepljen in cevka v trupu, da se lepo prilega trupu. Nato v krilo zavrtaš mali bajonet, določiš pravilni kot in si na trupu označiš kje bo luknja. Nato cevko vstaviš v trup, krila namontiraš gor in cevko v trupu zalepiš. Ko je lepilo suho, jo ojačaš in stvar je nastavljena na kotu. To je zgolj moja praksa, ampak deluje. Ampak običajo so ti trupi narejeni tako, da je ta kot že nastavljen z obliko profila krila na trupu. :lol:
lp
Čak. Ti se hecaš al resno to, da sem naredil 1001 različico Gupija.
Bili so samo trije. Gupi iz leta 2006, Gupi 2 od predlani in Guppy MS od letos.
Noben pa ni imel sistem pritrjevanja krila na način, kot bo na tem plastičnem trupu, tako, da mi to prav nič ne pomaga. (Bi pa rekel, da jih na celem svetu že leti enih 1001) LOL

Imel sem idejo, kako to narediti, jo podal na forumu in čakal, če mi bo kdo povedal kako bolj enostavno ali bolj preprosto finto.

Da bi se zanašal na kot, ki ga ima iztek v krilo na trupu, toliko pa nisem lesen, kajti na globini krila 24cm, pomeni milimeterska napaka centimetersko napako pri wingletu. Kolikor sem preveril, se ni za zanašati na natančnost izdelka niti pri trupu, niti korenu krila...vsaj pri Topp-rippinu ne.
Nato v krilo zavrtaš mali bajonet, določiš pravilni kot in si na trupu označiš kje bo luknja.
Tole je bolj tako/tako....
Kako narediš, da točno označiš na trupu, kje bo luknja in pa kako točno izvrtaš to luknjo?

Jaz bom vzel "T" profilček iz aluminija, ter vanjga izvrtal luknjo, da mi bo služil kot šablona.
Šablono bom fiksiral ob trup in skozi luknjo izvrtal še v trup. Nato pa pritisnil zraven krilo, fiksiral to šablono h krilu, odmaknil krilo od trupa in zavrtal še v krilo. Na ta način, se mi bodo luknje ujele.
(Glej spodnjo srisbo)

Mitja
Priponke
šablona.jpg
šablona.jpg (172.58 KiB) Pogledano 4371 krat
Uporabniški avatar
KamiKaza
Dr. Modelar
Prispevkov: 6029
Pridružen: 09 Jan 2005, 13:28
Kraj: radovljica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a KamiKaza »

Ultralajt napisal/-a:...
Nato v krilo zavrtaš mali bajonet, določiš pravilni kot in si na trupu označiš kje bo luknja.
Tole je bolj tako/tako....
Kako narediš, da točno označiš na trupu, kje bo luknja in pa kako točno izvrtaš to luknjo?

Jaz bom vzel "T" profilček iz aluminija, ter vanjga izvrtal luknjo, da mi bo služil kot šablona.
Šablono bom fiksiral ob trup in skozi luknjo izvrtal še v trup. Nato pa pritisnil zraven krilo, fiksiral to šablono h krilu, odmaknil krilo od trupa in zavrtal še v krilo. Na ta način, se mi bodo luknje ujele.
(Glej spodnjo srisbo)

Mitja
...Mitja, klele grem jaz kar po tistem, mojem sistemu (sej ves.. od oka...), kajti enkrat sem tudi sam dobil popadke, da je to treba narest natančno, rezultat pa #-o ... v trupu naredim, kjer mi je všeč, potem nabijem krilo na glavni bajonet in ga popajsam po pasend štiftu, pa zvrtam malo večjo luknjo v krilo (še en plus tega pristopa- lažje natlačiš tagosto v flugo do tam kjer jo rabiš). Poj pa itak sam še niveliraš...
__od oka, prbližn genau__
______________________

----lp Rupert----
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ja Rupert itak, da bom naredil tako, kakor je bilo prvotno zamišljeno.
Tista zgornja risba je pa ideja, ki sem jo koristno in precej uspešno uporabil na Thermik Drimu, kjer pa je šlo za izvrtino med zalomljenima krilcema, katera povezuje zatič, saj je servo pritrjen le na eno krilce, podaljšek se pa "šverca" zraven prek zatiča. In pozicijo tega zatiča sem določil na tak način kot sem prikazal.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Sinoči sem nekaj laminiral, pa kot kaže danes, sem kar uspel zmešati smolo in trdilec v pravem razmerju. Ni pa kaj pametnega za pokazat, zato samo tole kratko "obvestilo", da se nekaj premika... :D
Uporabniški avatar
pete_
Tekmovalec
Prispevkov: 306
Pridružen: 01 Apr 2009, 12:50
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a pete_ »

:D Na mali bajonet daš malo tempera barve in pritisneš ob trup, da ti nariše pikico kam pride:) Lahko uporabiš indigo papir :)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Nekaj novic!
Gupi se je končno postavil na noge! :jumpjump:
Pravzaprav, le na eno nogo ;) :)
Vratca podvozja so tudi narejena. Vzel sem sistem tečaja narejenega iz bovdna. Bovden je vlepljen na rob vratc in v lupino trupa, skozi gre pa tanka jeklena žica.
Vratca so snemljiva, kar se mi zdi prav priročno, če bo kdaj treba kdaj kaj posegati v prostor pri kolesu.

Sem pa kar grdo popacal in umazal trup, ko sem ga valjal po panku, da je sama sreča, ker ga bom z rumeno pobarval čisto na koncu, ko bom vse kar spada na in v trup, vgradil in nehal svinjati.
Priponke
kolo in vratca.jpg
kolo in vratca.jpg (188.78 KiB) Pogledano 3732 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

"Laminiram" okvir pokrova kabine.
Krist
Dr. Modelar
Prispevkov: 6864
Pridružen: 09 Jul 2005, 05:22

Odgovor Napisal/-a Krist »

Ultralajt napisal/-a:"Laminiram" okvir pokrova kabine.
Sam da ti ne zmanka potem margarine za piškote :wink:
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Okvir je v grobem narejen. Sedaj je še preširok in ga je treba obrezati na pravo dimenzijo.

Narejen je kot sendvič in sicer 1 cm na debelo nalamelirane 2 mm debele balze, ter 0,35mm steklenega laminaza na vsaki strani.
Priponke
Na pol narejen okvir pokrova kabine.
Na pol narejen okvir pokrova kabine.
okvir.jpg (145.43 KiB) Pogledano 3257 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Začela se je modelarska sezona 2011! :lol:

Zato sem danes popoldne dokončal podvozje tako, da sem med vratca in ogrodjem vstavil vzmeti, ter okoli prednjega dela kolesa postavil aluminijast trak, ki preprečuje, da bi se med uvlačenjem, kolo zagozdilo med zapirajoča vratca.
Uporabniški avatar
UROŠ MURKOVIČ
Dr. Modelar
Prispevkov: 2428
Pridružen: 25 Dec 2005, 12:29
Kraj: Lj-Črnuče MKV-Vrhnika

Odgovor Napisal/-a UROŠ MURKOVIČ »

Prvi šlep se neizdržno bliža :lol: .Kako smo z napredkom?
Tut moja ženka je sestavljala avione.

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002305024191
http://www.mkv-klub.si/
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

UROŠ MURKOVIČ napisal/-a:Prvi šlep se neizdržno bliža :lol: .Kako smo z napredkom?
Mal mi gre na jok :cry: "status quo"..... mencam na mestu... #-o
Uporabniški avatar
UROŠ MURKOVIČ
Dr. Modelar
Prispevkov: 2428
Pridružen: 25 Dec 2005, 12:29
Kraj: Lj-Črnuče MKV-Vrhnika

Odgovor Napisal/-a UROŠ MURKOVIČ »

A te pridem mal prestavt,da ne boš mencal na mestu z......
Priponke
images.jpg
images.jpg (4.85 KiB) Pogledano 3673 krat
Tut moja ženka je sestavljala avione.

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002305024191
http://www.mkv-klub.si/
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

:lol: :lol: :lol:
Pir?! Potem ne bom več mencal na mestu, ampak hodil scat.. saj veš, leta pa prostata :lol: :lol: :lol:
Prišparaj ponudbo do prve vročine na aerozapregi. Takrat bo pa pasalo!

Sem pa odhoblal narobe zbrušeno nosno letvico na krilu. Sedaj samo nacepam par letvic in jih zalepim spredaj, potem pa lepo obdelam, da bo profil tak kot se za HQ spodobi. ker tole, kar je bilo sedaj je bilo HQ krneki #-o

Se pa precej ubadam z mislijo, kako narediti spoj krila in krilc. Rad bi naredil nekaj aerodinamičnega (s pripiro), a se bojim, da me bo časovna stiska čez noč prepričala za čisto običajno modelarsko izvedbo, na glavo obrnjen V.

Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Od besed k dejanjem... en, nisem šel piti pivo, ampak sem na prednji rob krila nalepil letvice iz trde balze. Sedajk se suši. Ne vem kako dolgo se bo sušilo, ker je v delavnici precej hladno. :roll:
Uporabil sem kar Mitopur E20, pa ga pred delom imel nad radiatorjem, da je bil lepo tekoč.
Priponke
prednja letvica.jpg
prednja letvica.jpg (220.83 KiB) Pogledano 3259 krat
legenda
Tekmovalec
Prispevkov: 285
Pridružen: 21 Nov 2004, 20:53
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a legenda »

Ultralajt napisal/-a: Uporabil sem kar Mitopur E20, pa ga pred delom imel nad radiatorjem, da je bil lepo tekoč.
Sicer uporabljam Mitopur E45 in kadar se mi mudi dam kartušo za 1-2 minute kar v mikrovalovko pogret pol pa akcija...
Ni težko uspeti. Razumeti zakaj je mnogo težje.
Uporabniški avatar
UROŠ MURKOVIČ
Dr. Modelar
Prispevkov: 2428
Pridružen: 25 Dec 2005, 12:29
Kraj: Lj-Črnuče MKV-Vrhnika

Odgovor Napisal/-a UROŠ MURKOVIČ »

No pa te je pir le premaknu... :lol: .
Tut moja ženka je sestavljala avione.

http://www.facebook.com/profile.php?id=100002305024191
http://www.mkv-klub.si/
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

UROŠ MURKOVIČ napisal/-a:No pa te je pir le premaknu... :lol: .
:lol: :lol: :wink:

Pravkar sem v hišo prišel pogret lepilo, kajti:

- od kril sem odrezal krilca
- pripravil letvice za zapreti zadnji rob krila, kjer pride krilce
- odbil krmilo stran od višinca, ter zaddnji rob stabilizatorja poplankal s trdo balzo
- pripravil 12 mm široke kose 6 mm debele balze za zapiranje krila zadaj pri krilcu

Sedaj grem v zadnji rob krila (kjer se začne krilce) vlepit masivno tdro balzo.

Jutri računam, da se bom spravil hoblat nosno letev, ter jo potem z brusnim papirjem obdelat v lep profil. (HQ NEkrneki)

Zrisal sem si tudi smerno krmilo in upam, da se bo premaknilo tudi tu....

Torej, kot sta že dva učenjaka rekla pred mano:

"Eppur si muove",
in
"No pa te je pir le premaknu..."

se res premika tole naprej! 8)

Mitja
Uporabniški avatar
A. Kovač
Freak
Prispevkov: 789
Pridružen: 16 Nov 2004, 10:21

Odgovor Napisal/-a A. Kovač »

Super :D

Mitja je vžgal motorje :D , je blo že kr mal praznine ko ni objavljal kaj trenutno počne.

z veseljem pričakujem nadaljevanje.

lp
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

:wink:

Tako! Vse okoli krila in krilc je zlepljeno in na grobo obdelano. Jutri grem v finiširanje.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Krilca in krila so že skoraj gotova. Le še superfiniš s finim brusnim papirjem, pred prekrivanjem. Najbrž bom winglete kar fiksno pritrdil na krilo, saj niso tako visoki, da bi motili pri rokovanju in transportom.
Priponke
Obdelana nosna letev profila krila.
Obdelana nosna letev profila krila.
nova nosna letev.jpg (211.4 KiB) Pogledano 3883 krat
Skoblanje in brušenje.
Skoblanje in brušenje.
obdelava krilca.jpg (245.53 KiB) Pogledano 3883 krat
Lesena toplota.....
Lesena toplota.....
toplota.jpg (208.41 KiB) Pogledano 3883 krat
Uporabniški avatar
klementercon
Profesor
Prispevkov: 1397
Pridružen: 08 Nov 2008, 12:14
Kraj: Sezana Milano
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a klementercon »

Ultralajt imate isto pecko kot mi :lol: :lol:

drgac pa =D>
http://karst-eagle-projects.webs.com/
https://www.facebook.com/groups/1070481479650458/
Uporabniški avatar
Longi
Tekmovalec
Prispevkov: 323
Pridružen: 26 Avg 2005, 17:01
Kraj: radovljica

Odgovor Napisal/-a Longi »

Ampak balza pa hitr zgori :D :D :D

Lp Longi
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Longi napisal/-a:Ampak balza pa hitr zgori :D :D :D

Lp Longi
Za netivo je bila dobra ampak potem sem nametal na ogenj še v naslednjem redu: smreka, bukev, hrast.

Sem pa od zadnjega javljanja vlepil vlečno kljuko v nos, vlepil glavno cevko v trupu za krilni bajonet, ter posprejal trup s špric kitom.

To bo pa tudi zaenkrat vse. Ni veliko, nekaj pa le.
Odgovori

Vrni se na Jadralni modeli splošno