GUPPY 2

Splošna debata o jadralnih modelih, maketah, termičnem jadranju, itd.

Moderatorji: Pisaneli, Zaunkönig

Odgovori
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Legenda!!

=D> =D> =D>
Uporabniški avatar
REFLEX
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 08 Jun 2007, 21:10
Kraj: LJUBLJANA

Odgovor Napisal/-a REFLEX »

Mene pa zanima, kakšen profil se uporablja na krilu GUPPY 2, če zadeva ni skrivnost [-X Hvala lepa :wink:
L.P. Janko
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

REFLEX napisal/-a:Mene pa zanima, kakšen profil se uporablja na krilu GUPPY 2, če zadeva ni skrivnost [-X Hvala lepa :wink:
Če bi bila skrivnost, potem bi ne pisalo na strani 6, da je uporabljen profil HN-1036, ter zraven prikazan še graf aerodinamičnih količnikov v primerjavi z RG-14. :o 8)

Mitja
Uporabniški avatar
REFLEX
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 08 Jun 2007, 21:10
Kraj: LJUBLJANA

Odgovor Napisal/-a REFLEX »

Ups :oops: . Moja napaka priznam, površen pregled teme. :oops:
Se zahvaljujem za odgovor.
L.P. Janko
Uporabniški avatar
Jakob
Tekmovalec
Prispevkov: 254
Pridružen: 15 Maj 2007, 19:11
Kraj: Podkoren

Odgovor Napisal/-a Jakob »

Danes sem opasal motor v nos... pritrjen bo zadaj, kot pri mojem prvem guppyju... Sistem ni pokazal nobene slabosti, zato sem se odločil, da naredim enako. Čeprav kolega pravi, da me bo Ultralajt kregal, ker po svoje delam..." :oops: #-o
Priponke
nos 017.jpg
nos 017.jpg (151.36 KiB) Pogledano 4539 krat
nos 009.jpg
nos 009.jpg (158.68 KiB) Pogledano 4539 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Tako je naredil tudi Viki na svojem in se je obneslo. Nimam nič proti, če modelarji dodelajo Gupija.

"Jezim" se le, kadar mi kdo zateži s kakšnim V repom za Gupija, ki bi ga le iznakazil, ne pa izboljšal... ;)

Kar tako naprej! Komaj čakam krstni polet!
Uporabniški avatar
REFLEX
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 08 Jun 2007, 21:10
Kraj: LJUBLJANA

Odgovor Napisal/-a REFLEX »

A je to tale motorček? http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... er__1200kv Sem čisto izgubljen ob vrnitvi v modelarske vode po parih letih. Kaj bi vtaknil v trup guppyja 2 . Zadnji motor ki sem ga pred parimi leti kupil je bil speed 400 in prenos 1.5:1 za letalo Klemm L25 1.3m. Kakšen pogonski sestav bi mi priporočili nekako optimalen za guppyja. Hvala!
L.P. Janko
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

REFLEX napisal/-a:A je to tale motorček? http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... er__1200kv Sem čisto izgubljen ob vrnitvi v modelarske vode po parih letih. Kaj bi vtaknil v trup guppyja 2 . Zadnji motor ki sem ga pred parimi leti kupil je bil speed 400 in prenos 1.5:1 za letalo Klemm L25 1.3m. Kakšen pogonski sestav bi mi priporočili nekako optimalen za guppyja. Hvala!
Guppy 2 je v originaluu zamišljen tako, da se motor pritrdi na rebro v nosu od zadnje strani. Torej se motorček potisne skozi kabino z gredjo naprej (enako kot če bi imeli speed 400 motor), ter potem od spredaj privije z dvema vijakoma. nato se na gred motorja pritrdi ustrezen vmesnik z aeronaut kraki in spiner premera 30 mm.

Pri motorju je treba paziti, da:
- ni večjega premera od 28mm
- ni težji od 75g
- ni močnejši od 200W
- ima spredaj dve luknji za pritrditev na 16 ali 19mm
- zunajvrteč motor z manjšimi vrtljaji

Pretiravati z močjo motorja na Gupiju ni smotrno, kajti njegova konstrukcija ni narejena za "nažigavanje" (recimo dolgotrajno letenje s polnim plinom, ali poln plin med akrobacijami)
Poln plin se daje le med vzpenjanjem, pri spuščanju pa ga je treba zmanjšati, sicer lahko pride do flatra repnih površin, ker vgrajena karbonska cev z vzdolžnimi vlakni v repu nima zadostne torzijske trdnosti.

Mitja
Priponke
(Se opravičujem, ker teksti niso slovenski, sem pa na voljo za kakršna koli vprašanja.)
(Se opravičujem, ker teksti niso slovenski, sem pa na voljo za kakršna koli vprašanja.)
Detajl prednjega dela Gupija2.jpg (78.9 KiB) Pogledano 4117 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

No, pa še beseda ali dve o vgrajenih komponentah... v priloženem PDF dokumentu (načrt št.17 iz kompleta Guppy 2)
Priponke
GUPPY 2 -komponente za RV.pdf
(250.59 KiB) Prenešeno 246 krat
Uporabniški avatar
REFLEX
Razpravljalec
Prispevkov: 123
Pridružen: 08 Jun 2007, 21:10
Kraj: LJUBLJANA

Odgovor Napisal/-a REFLEX »

Najlepša hvala za izčrpen odgovor Mitja. Mi bo v pomoč pri izbiri pogona. Ko bo pa kaj zgrajenega pa pripnem še kako fotko. :)
L.P. Janko
Uporabniški avatar
Jakob
Tekmovalec
Prispevkov: 254
Pridružen: 15 Maj 2007, 19:11
Kraj: Podkoren

Odgovor Napisal/-a Jakob »

Delajo se "lojtrce"...
Priponke
krila 1.jpg
krila 1.jpg (175.9 KiB) Pogledano 3782 krat
Uporabniški avatar
Jakob
Tekmovalec
Prispevkov: 254
Pridružen: 15 Maj 2007, 19:11
Kraj: Podkoren

Odgovor Napisal/-a Jakob »

Nisem si mogel kaj, da nebi prekril nečesa in sestavil krila, da pogledam, če vse "sedi" kot je treba, preden ga zapečatim s plankanjem zgornjega dela...
Priponke
gupi 006.jpg
gupi 006.jpg (162.71 KiB) Pogledano 3742 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Lepo!

Pred prekrivanjem priporočam dogradnjo "polreber" R4 v pravokotnem delu krila. Bo torzijski nos bolj odporen...manj občutljiv na prijemanje.

Pa pri plankanju zunanjega trapeznega dela krila ne pozabiti na zvitje krila... s podlaganjem zadnjega roba zadnjega rebra.
Uporabniški avatar
Jakob
Tekmovalec
Prispevkov: 254
Pridružen: 15 Maj 2007, 19:11
Kraj: Podkoren

Odgovor Napisal/-a Jakob »

Bom pazil na to. Za zvitje sem podlagal že tudi, ko sem lepil rebra... Sedaj bom izdelal par drobnarij okrog nosilca in ležišča za serve. Potem pa pritrdim krilo nazaj na desko in vlepim polrebra... Potem pa še oplata, pa bo :wink:
Uporabniški avatar
Jakob
Tekmovalec
Prispevkov: 254
Pridružen: 15 Maj 2007, 19:11
Kraj: Podkoren

Odgovor Napisal/-a Jakob »

Tako... Polrebra so izdelana, cevki za nosilec vlepljeni, konec krila primerno podložen, da bo zvitje pravo. Juri pa poplankam še zgornjo stran.
Priponke
krila 001.jpg
krila 001.jpg (182.14 KiB) Pogledano 4602 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Danes sem vzel Gupija in naredil z njim prvi letošnji let.
Najprej sem mislil vzeti kakšno večjo kračo.. Liso ali Termik Drima, ampak je Guppy 2 bolj priročem, ker ga imam v sobi vedno sestavljenega in pripravljenega na letenje. To mu omogoča ravno pravšnja velikost.. ni prevelik, ni premajhen.

Video!

LP Mitja
Uporabniški avatar
johhan
Razpravljalec
Prispevkov: 150
Pridružen: 02 Nov 2006, 06:57
Kraj: Ljubljana-Bizovik

Odgovor Napisal/-a johhan »

Bravo Mitja!
Tudi Jaz sem prezračil Izija, saj edino z njim lahko letim par korakov od hiše.
Tudi pri meni se nadaljuje saga o Guppy-ju, namreč po treh sestavljenih "enicah" je na vrsto prišla dvojka. Po dolgem dogovarjanju z pobi iz Ribnice, sem se odločil model narediti iz nule-tako kot vse do sedaj.
Namreč, bil je predviden laserski razrez za tri graditelje enk-

načrt si poslal enemu od teh, še enkrat hvala tudi v mojem imenu

-Mirkatmir,OPT in JOHHAN, pa je vmes prišla gradnja stanovanja, recesija, pomanjkanje časa, lenoba.... Pri meni je bilo največ slednjega, tako je šla gradnja počasneje kot bi si želel. Vendar je v slabih petih mesecih nastalo že soraj vse kar je potrebno za prvi polet. Manjka samo še izdelava kabine, nosilec motorja in prekrivanje trupa.
Upam da se opogumita tudi kolega iz Ribnice, da skupaj zajadramo v nove modelarske dogodivščine.
Čestitsm ob uspešni gradnji in splovitvi Čaplje =D> =D> =D>
Matr sem se razpisal, tko, da bi skoraj pozabil na slike
Slika
Slika
Slika

L.p. JOHHAN
Življenje je lepo,brez modelarstva pa bi bilo kot sadna kupa brez smetane!!!
40Mhz K58,K83
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Lepo!

Zanima me pa, zakaj si dekoracijo "obrnil na glavo" ?


(original)
Slika
Uporabniški avatar
johhan
Razpravljalec
Prispevkov: 150
Pridružen: 02 Nov 2006, 06:57
Kraj: Ljubljana-Bizovik

Odgovor Napisal/-a johhan »

Haj
No :oops: :oops: :oops: Ko sem končal z dekoracijo sem tudi sam opazil,ne grem pa tega trgat dol. Je nalepka tako močna da če to storim, lahko še enkrat prekrivam krilo, :evil: kar pa mi sploh ne diši.
Nikakor pa nisem hotel namerno obračat dekorja po svoje, trenutek nepazljivosti........
L.p. JOHHAN
Življenje je lepo,brez modelarstva pa bi bilo kot sadna kupa brez smetane!!!
40Mhz K58,K83
Uporabniški avatar
Jakob
Tekmovalec
Prispevkov: 254
Pridružen: 15 Maj 2007, 19:11
Kraj: Podkoren

Odgovor Napisal/-a Jakob »

Pa je polankano in prednja letvica nalepljena... še elerone izdelam in prilepim zaključke kril, pa bo ta hujša tišlarija pri kraju...
Priponke
arc.jpg
arc.jpg (154.54 KiB) Pogledano 3955 krat
Uporabniški avatar
flyboy00486
Razpravljalec
Prispevkov: 160
Pridružen: 10 Jun 2006, 18:12
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a flyboy00486 »

Bi mi lahko prosim nekdo, ki se na te reči bolj spozna, povedal kateri od teh treh motorjev je najmočnejši, ker je sam podatek za moč podan samo pri enem od motorjev.

http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... oduct=5655
http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... oduct=4908
http://www.hobbycity.com/hobbycity/stor ... oduct=2110

Glede na lastnost, ki so napisane pri popisu materialov za Guppy 2 naj bi bili ti trije primerni. Ve kdo mogoče še za kaj bolj optimalnega ali bo to v redu?

Hvala in lp!
Lp, Primož.
"Aerodynamically, the bumble bee shouldn't be able to fly, but the bumble bee doesn't know it, so it goes on flying anyway."
Uporabniški avatar
AIRGHANADA
Freak
Prispevkov: 976
Pridružen: 30 Nov 2006, 22:41
Kraj: Marburg
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a AIRGHANADA »

Stari vsi so tu nekje 200-500g vleka!

200g pri najmanj ugodnih in 500g pri najbolj ugodnih pogojih. Osebno bi vzel tistega na katerega gre največji prop. Samo bi pa blo fajn, če v kakšnem DRIVECALC-u obstajajo kakšni izračuni za te motorje oz. kje kakšne tabele!

B.
veni, vici, vomiti
Uporabniški avatar
flyboy00486
Razpravljalec
Prispevkov: 160
Pridružen: 10 Jun 2006, 18:12
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a flyboy00486 »

Lp, Primož.
"Aerodynamically, the bumble bee shouldn't be able to fly, but the bumble bee doesn't know it, so it goes on flying anyway."
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Še en Guppy2 je pripravljen na polet. Ta je doma na Floridi!
Priponke
leroy1-s.jpg
leroy1-s.jpg (74.79 KiB) Pogledano 4098 krat
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Poljski modelar je obremenil Gupija s 190g težko kamero..in pravi, da se je dalo celo s to nenormalno dodatno maso, pojadrati na robu med travnikom in gozdom... :o

VIDEO



LP Mitja
Odgovori

Vrni se na Jadralni modeli splošno