3D natisnjena letala

Bojevanja z modeli letal

Moderator: Big A

Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a cmaet »

Težko priporočam nekaj česar nisem sam preizkusil, tako da tole je na podlagi mnenj iz druge ali tretje roke...
Vem da vsi zelo hvalijo originalni Prusa i3 Mk2.
Od cenejših - kitajskih kit kompletov, pa sem večinoma dobra mnenja prebral o: Creality3D CR-10, Anet A8 ter Tevo Tarantula.
Od kitajcev z manjšim volumnom tiskanja na primer o Tronxy X1 ...

Jaz se ravno zdaj ukvarjam s samogradnjo in se strinjam, da je za prvi printer kit komplet definitivno boljša odločitev :D
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a cmaet »

Po kar nekaj mesecih (občasnega) ukvarjanja z novim tiskalnikom, le ta končno deluje tako kot naj bi :roll: .
Bistvena prednost (poleg večje hitrosti, natančnosti, ...), je večji volumen tiskanja. Stari 200 x 200 x 200 mm, sedaj 320 x 320 x 320 mm.
Printer pri delu
Printer pri delu
Printer.JPG (123.01 KiB) Pogledano 7679 krat
To pomeni da lahko hkrati natisnem vse dele za celotno letalo. V praksi sicer uporabljam tisk v dveh kosih- en print vsi deli trupa, drugi print krila in ves drobni material. Racionalnejše zaradi materiala, manj škode v primeru da gre kaj narobe. To pomeni, da je celo letalo natisnjeno v cca 24 urah (prej 2 do 3 x dlje).
Zima je čas za delanje zalog... Messerschmitki se že veselo tiskajo.

Polikarbonat me, za redno uporabo, ni prepričal - preveč je težav z lepljenjem, premalo prednosti. So pa na trgu že nekaj časa, v zadnjem obdobju tudi po sprejemljivih cenah, filamenti iz izboljšanega PLA. Izboljšave so tako glede temperaturne obstojnosti (upam, da se sedaj letala na poletnem soncu ne bodo več krivila), kot tudi trdnosti in predvsem žilavosti. Običajni PLA fialment poči, če ga prepognešza več kot recimo 120 stopinj. Izboljšani so tako žilavi, da ga lahko pregibaš kolikor hočeš, zavežeš v vozel, pa se na preostrem pregibu samo plastično deformira, poči pa ne. =D>
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
Uporabniški avatar
slo-warhavk
Freak
Prispevkov: 704
Pridružen: 19 Nov 2004, 00:10
Kraj: Hrastnik

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a slo-warhavk »

Zdravo.
Zanimajo me vtisi po nekako dveh letih od zadnje objave. Kako napreduje tiskanje, so letala upravičila nabavo tiskalnika? Kakšni so splošni vtisi po tem času?
Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a cmaet »

Combat sem lansko sezono dal povsem na stranski tir (nisem se udeležil nobene tekme). Še vedno mislim da začasno :roll:. Časa za vse kar bi človek rad počel med vikendi je pač premalo.

Če govoriš o finančnem upravičenju, nikdar ne bom natisnil toliko letal, da bi le ta upravičila nabavo tiskalnika. Če upravičenost misliš v širšem smislu, pa je ta, meni nova in zanimiva tehnologija, prinesla toliko veselja, da je bil nakup prvega tiskalnika upravičen že s prvim natisnjenim modelom. Gradnja drugega mi je bila pa v tolikšno zadovoljstvo, da je bila meni upravičena še predno je natisnil karkoli.

V dobrih dveh letih sem natisnil nekje okrog 25 - 30 letal. "Peš" jih zagotovo ne bi izdelal toliko, res pa je da peš narejenih tudi ne bi toliko razbil :D

Moja ocena, ali povzetek je:
3d natisnjena letala se naredi veliko hitreje kot peš (upoštevam samo čas mojega angažmaja, ne čas dela tiskalnika).
Tako narejena letala letijo na nivoju najboljših narejenih z drugimi tehnologijami.
3d tiskana letala so biiiistveno manj trpežna od kakorkoli drugače narejenih. Marsikdaj je preveč že, sicer povsem lep, pristanek v malo višji travi. So definitivno potrošni material. Za uporabo v zračnih bojih se mi zdijo uporabna, za letenje kar tako pa niti ne. Če se greš combat, pač pričakuješ da boš šel domov s trskami :P .
3D natisnjena letala so cenovno sprejemljiva - material za natisnit eno letalo stane cca 5 - 10 eur.
Največja hiba, je po mojem mnenju občutljivost na toploto. Materiala, ki bi po funkcionalnosti kar se tiče tiskanja in sestavljanja prišel blizu PLA nisem našel. Da moraš letala poleti na tekmi imeti v senci in ne smeš niti pomislit da bi jih dal v avto, je malo nadležno, je pa vseeno za preživet.

3dlabprint je pred kakšnim tednom spet naredil nov model (Focke-Wulf Ta 152 H), ki ga bom definitivno kupil in natisnil, saj me neizmerno navdušujejo njihove konstantne izboljšave konstrukcije in tehnologije. Če bo videl kakšno tekmo pa še ne vem :wink:
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Najlepša hvala za odkrito oceno in mnenje.
Zanimivo razmišljanje. Najbolj všeč mi je bil del o upravičenosti nakupa merjeno z zadovoljstvom. Hvala in bravo! =D> =D> =D>
Uporabniški avatar
slo-warhavk
Freak
Prispevkov: 704
Pridružen: 19 Nov 2004, 00:10
Kraj: Hrastnik

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a slo-warhavk »

Pozdravlje.
Se strinjam z Milošem. V bistvu me je to tudi zanimalo.
Čas je največkrat težava, pa tudi prostor. in če nam je tehnoligija tu v pomoč, toliko bolje.
Hvala in čestitke
👍
S56JSC
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 28 Dec 2014, 17:12
Kraj: Kobarid

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a S56JSC »

Pozdrav
Si poiskusil uporabiti ASA+ material?
Jaz na moji prusi dosti printam ASA, samo ta je malce bolj zahteven in ga nekateri printerji ne prebavijo.
Je UV odporen in ima zelo dobre mehanske lastnosti
Aja lepi se ga tako, da koščke raztopiš v acetonu. Tako dobiš goščo.
Nisem pa razumel katero je lepilo za PLA?
Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a cmaet »

ASA res še nisem preizkusil. Z visokotemperaturnimi materiali pa sem imel doslej relativno slabe izkušnje (PETG, polikarbonat in še dve različni mešanici polikarbonata s še nečem).

Prva težava je v tem, da se veliki tankostenski kosi (plašč vseh kosov letala je debel samo en sloj, se pravi cca 0.4 mm) med ohlajanjem krčijo in posledično krivijo oziroma gubajo. Na delovni površini jih z dovolj visoko temperaturo sicer lahko obdržim, vendar je zunanja površina celega kosa na koncu nagubana... Nisem pa še poskusil z zapiranjem printerja (da ustvarim toplo komoro), saj je to povezano s kar precej nagradnjami ki bi po zaprtju printerja omogočile normalno hlajenje tako coldenda glave, kot nekaterih koračnih motorjev.
PETG je poleg tega tudi preveč elastičen - letala narejena iz njega so v zraku kar nekako gumijasta. Pri ostrejših manevrih se krila in tudi višinsko krmilo vidno upogibajo, kar nima najboljših posledic na letalne sposobnosti (ostri zavoji postanejo nekako nepredvidljivi).

Druga težava je lepljenje teh materialov. Po kar nekaj razno raznih eksperimentih sem nabavil sem neko "specialno" lepilo ki deluje na principu kemičnega varjenja (tako deluje tudi aceton gošča za ABS in kot praviš tudi ASA), vendar stik ni tako močan kot bi moral bit.
Če se prav spomnim sem na koncu nekje v ukrajini našel EU ekvivalent lepila ki se v USA imenuje Weldon (ne spomnim se katera številka je zraven - nekatera so tako redka kot voda, jaz sem iskal bolj gel konstistenco), saj prek luže teh lepil nihče ne pošilja oz. so stroški pošiljanja "nevarnega materiala" astronomski (beri: 100€ + za pošiljanje ene tube)...

PLA pa se fantastično in enostavno lepi s CA lepili + aktivatorjem.
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
S56JSC
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 28 Dec 2014, 17:12
Kraj: Kobarid

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a S56JSC »

ASA ne boš uspel printat, če nimaš zaprt tiskalnik. Jaz sem ga zaprl z dvema mizama iz IKEAe in nekaj plexi stekla. Motorji pa kar brez skrbi ne bo jim hudega.
Mena gre ASA+ tudi na nezaprtemu. Sicer pa če mi zaupaš STL ti sprintam pa lahko testiraš.
CA = https://kemisplus.si/cianoakrilatna-lepila/
??
Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a cmaet »

Hvala za ponudbo, ampak test na drugem tiskalniku mi nič ne pomaga... Se bom ob priliki poigral z ASA. Printer sem že v štartu delal z mislijo na to da ga bom nekoč zaprl (celo grelni element za notranjost, termostat in tako naprej že imam), ampak to sem imel v mislih za polikarbonat in višje temperature notranjosti. Če je za ASA dovolj že mlačna notranjsot, ga lahko na hitro tudi jaz zaprem...

Ja, CA je cianoakrilat oziroma po domače sekundno lepilo.
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
S56JSC
Tekmovalec
Prispevkov: 228
Pridružen: 28 Dec 2014, 17:12
Kraj: Kobarid

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a S56JSC »

Vzemi ASA+ ki je izboljšan ASA.
Shark-357
Razpravljalec
Prispevkov: 75
Pridružen: 13 Dec 2014, 10:10
Kraj: Domžale

Re: 3D natisnjena letala

Odgovor Napisal/-a Shark-357 »

Odgovori

Vrni se na Combat modeli