predlog za spremembo pravilnika...

Bojevanja z modeli letal

Moderator: Big A

Odgovori
Uporabniški avatar
nace.m
Razpravljalec
Prispevkov: 168
Pridružen: 11 Jan 2013, 20:05

predlog za spremembo pravilnika...

Odgovor Napisal/-a nace.m »

mi je vzelo precej časa razmišljanje o novih pravilih...
čas je da tudi sami nekaj spremenimo...
combat bo bolj varen za vse če začnemo spreminjati pravila mase modelov...
največja nevarnost combat modela je enostaven izračun hitrosti in mase...
do sedaj sem bil priča že veliko spremembam pravilnikov iz enih ali drugih razlogov, mase modela ki velja pa že DESET+ let se pa nobeden ne dotakne...
zakaj so omejitve tako visoke, če vsi poudarjajo da so modeli nevarni???
predlagam da začnemo z spremembami na BOLJE in letos testno v SLO nacionalnem pokalu vozimo brez minimalne omejitve teže...

naprošam vse combat pilote da podajo svoje mnenje, mi je vseeno ali je pozitivno ali negativno, da vidim kje stojimo v tem razmišljanju...

Lep pozdrav!

Nace
No guts no glory!
Uporabniški avatar
Marko1
Freak
Prispevkov: 647
Pridružen: 18 Nov 2004, 18:04
Kraj: Vrhnika
Kontakt:

Re: predlog za spremembo pravilnika...

Odgovor Napisal/-a Marko1 »

Pozdravljen,

Že nekaj časa nisem aktiven, zadnje čase pa me spet zmeraj bolj privlači zvrst, zato spremljam podrobno temo combat. Za razmislek Nace, omejitev zgornje meje mase in ukinitev spodnje? Kot pravim, za razmislek.

LP Marko
Uporabniški avatar
nace.m
Razpravljalec
Prispevkov: 168
Pridružen: 11 Jan 2013, 20:05

Re: predlog za spremembo pravilnika...

Odgovor Napisal/-a nace.m »

Tako nekako Marko ja!
Zgornja se mi že vedno zdi nekako previsoko nastavljena. Čeprav mogoče za začetek samo ukinitev spodnje zgornja pa lahko ostane, ćeprav roko na srce recimo 1,5 kg letalo ni zmožno pametnega letenja, kakšnih 1300 bi bilo dovolj. Že 200g se ob izračunu kinetičene energije že zelo pozna...
No guts no glory!
Uporabniški avatar
cmaet
Tekmovalec
Prispevkov: 215
Pridružen: 22 Apr 2009, 20:33
Kraj: Ljubljana

Re: predlog za spremembo pravilnika...

Odgovor Napisal/-a cmaet »

V WW2 je z elektro modelom v tavečji kategoriji težko računat na maso kaj dosti pod 1300g... baterija v katero lahko naliješ po pravilniku predvideno zalogo energije tehta okrog 500g, motor 180, ...
Jaz za omejitev minimalne teže najdem vsaj dva razloga:
1. varnost: hitro se bo našel kdo, ki bo pogon obesil na letalo iz deprona ali česa podobnega kar bo potem ob prvi priliki frčalo okrog vseh udeležencev.
2. izenačenost modelov: s tem zmanjšaš prednost, ki jo prinaša uporaba dragih lahkih in vzdržljivih materialov. Bisto zračnih bojev je k sreči še vedno pilotiranje, ne velikost vreče z denarjem. Sicer bo treba začet podeljevat dvojne pokale - kot v formuli 1 - enega za pilota in enega za sponzorja
Elektro pogoni delujejo na bel dim. Če beli dim uide iz pogona, ne dela več.
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: predlog za spremembo pravilnika...

Odgovor Napisal/-a Big A »

Nace, prav je, da si to temo odprl.
Na misel mi je prišel preizkus izpred več let. Ko sem kolegu pomagal pri projektu Me163 na MVVS 2,5ccm s propom 7X4 ali 7X5..
Izdelalala sva samo krila brez trupa. Zadaj je bil nataknjen rep, v prednjem robu krila oa nosilec za motor in drobovje v krilih.
Skratka.. vagalo je cca 500 gramov z gorivom vred.
Šlojekoelijamaterduš. Takole med 250 in 300 km/h. Po par minutah je bil vsajen v mehko barjansko zemljo in ni nikoli več letel.
Še vedno imam vtis, da je tak model neprijeten za pilotiranje in neprimeren za tekmo.
Glede kinetične energije sem se iz tega preizkusa naučil, da je ta lahko še večja, ko se manjša masa. Ker energija narašča s kvadratom hitrosti, masa pa le linearno.
Ko teža pada, se hitrosti povečujejo, ker model leti z manj čelnega upora.
Zato se mi zdi, da so kombat pravila nekako kot orkester.. vse mora potekati usklajeno. Omejitve so polagoma nastajale dolga leta. Radikalne spremembe lahko sprožijo nepredvidljive posledice.
Omejitve spodnje in zgornje teže, kubatura motorja, vrtljaji, propeler...naj bi bile zato, da se modeli držijo nekih hitrostnih omejitev in da so med seboj vsaj po hitrosti - približno primerljivi.
Menim, da so spremembe dobrodošle, če so boljše od starih.
Uporabniški avatar
nace.m
Razpravljalec
Prispevkov: 168
Pridružen: 11 Jan 2013, 20:05

Re: predlog za spremembo pravilnika...

Odgovor Napisal/-a nace.m »

CMAET: z manjšo maso bo tudi energije potrebno precej manj...
se pa da tudi z poceni materiali narediti letalo dovolj trdno ena varianta je EPP prekrit z folijo, sicer sem pa recimo pred leti že videl modele iz deprona(trup) na slo sceni pa se ni nihče pritoževal:)
sicer ga pa ni junaka med nami ki bi nasino tehnologijo uporabljal, o raznih orto sponzorstvih pa tudi v kombatu ne duha ne sluha:))))
Zadnjič spremenil nace.m, dne 26 Feb 2014, 22:45, skupaj popravljeno 1 krat.
No guts no glory!
Uporabniški avatar
nace.m
Razpravljalec
Prispevkov: 168
Pridružen: 11 Jan 2013, 20:05

Re: predlog za spremembo pravilnika...

Odgovor Napisal/-a nace.m »

Andrej: za omejitev hitrosti, če prav razumem so tu meritve obratov, propsum, tudi omejitve debeline profilov in dimenzije letal...
če recimo primerjam moja dva aichija, eden nov in nepopravljan težek 1100g, drugi že za v pokoj in n krat popravljan težek 1350g oba v ravnem letu letita isto hitro, razlika je pa v pospeševanju in manevrih...
No guts no glory!
Odgovori

Vrni se na Combat modeli