Combat trak

Bojevanja z modeli letal

Moderator: Big A

Odgovori
Vombat
Tekmovalec
Prispevkov: 360
Pridružen: 01 Avg 2004, 08:35
Kraj: Novo mesto

Combat trak

Odgovor Napisal/-a Vombat »

Zdravo.

Zanima me kako širok in kako dolg naj bo trak za combat letenje. Na depronarskega delta krilo sem dal sedaj trak od zmaja in to na vsako stran kril, ker je pogon zadaj. Dolžine je okoli 4m in debeline pribl. 3 cm. Ampak model mi kar malo preveč zavira. Akrobatske lastnosti so precej okrnjene. Tako me zanima kakšne trakove uporabljate. Razmišljal sem, da bi dal trak od video kasete ali pa od navadne kasete. Ti so čisto tanki in ozki, samo potem bi se mogoče že slabše videlo. Kaj menite?


LP, Andrej
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Big A »

Pozdravljen Andrej,

Za combat uporabljamo papirnate trakove, ki jih imajo gozdarji za označevanje dreves. Trakovi se v naravi zelo kmalu razgradijo, zraven tega pa so ravno prav močni in na dežju se ne trgajo. Prodajajo se v kolutih premera okrog 15 cm (več kot 50 metrov dolžine) in v dveh širinah - 20 ali 25 mm. Barve so rdeče, modre, rumene, zelene..
Za combat so preširoki, zato imamo na tekmah preprosto napravico, ki trak po dolžini z britvico razreže na pol. Uporabljamo 12 metrov dolge trakove. Ti trakovi v originalni širini povzročajo precej upora zato menim, da bi tudi ti moral trakove razpoloviti.

Sem pa že večkrat videl na modele obešene precej dolge magnetne trakove iz glasbenih kaset. Prav dobro se vidijo in imajo majhen zračni upor. Pazit pa boš moral, da se ti ne zapletejo v propeler - posebno če uporabljaš elektromotorje. Zataknjen trak zlahka ustavi motor in če prav hitro ne izklopiš pogona, pride do kratkega stika in poškodbe pogona.

lp

A
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

En tak trak je na 3W showu sklatil 3 metrskega akrobata :o Trak pripet na krilo je zaneslo pod eleron, potem ga je pa zgrabil propeler, ki je tako stisnil eleron v skrajno lego, da niti štirje visokozmogljivi servoti niso mogli mrdnit in in model vreden čez 5000eur je šel v drobir :-?
Ne vem sicer če je bil trak ravno od kasete, a močan je vsekakor bil :lol:
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Vombat
Tekmovalec
Prispevkov: 360
Pridružen: 01 Avg 2004, 08:35
Kraj: Novo mesto

Odgovor Napisal/-a Vombat »

Hvala.

Bom res najprej probal z trakom od kasete. Ker je model precej hiter, trak lepo nazaj visi in mi najbrž ne bo ušel med propeler.

Drugače pa tudi če model pade dol, ni tako hudega, ker je (brez elektronike) vreden skorajda nič.


LP, Andrej
Odgovori

Vrni se na Combat modeli