Nekaj nasvetov, kako začeti...

Bojevanja z modeli letal

Moderator: Big A

Gregson
Razpravljalec
Prispevkov: 74
Pridružen: 13 Sep 2008, 22:22
Kraj: Ljubljana

Re: Nekaj nasvetov, kako začeti...

Odgovor Napisal/-a Gregson »

Bukova okrogla letvica v sprednjem robu se mi zdi dobra ideja!
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Nekaj nasvetov, kako začeti...

Odgovor Napisal/-a Big A »

Gregson napisal/-a:Pri taksnih izkusnjah (obeh) bomo verjeli na besedo :)
Ali nacin gradnje velja tudi za stiropor ali samo za stirodur? Se za pritrditev me zanima - ali so elastike edina izbira?
bel stiropor po moje nujno potrebuje sredinski nosilec, ker je premehak, da bi zdržal strižne obremenitve.
To velja, če prekrivamo s papirjem.
Če se prekriva s furnirjem (balza, abaki), je situacija drugačna.

Priporočam, da ob gradnji krila napravite stresni preizkus: dajte krilo med dva stola in gor naložite 25 kg. Če zdrži, je OK.

Za pritrditev krila mnogi uporabljajo elastike. To je robustna, enostavna metoda, ki se zelo dobro obnese.
Meni ni preveč všeč, ker kvari igled modela, hkrati pa so elastike po poletu vedno mastne in umazane. Zato raje uporabljam vijake.

Strinjam se z Nacetom, da je dobro imeti ojačan prednji rob krila zaradi trkov in grobe uporabe. To nima veze z nosilnostjo krila.

lp
Uporabniški avatar
murva
Tekmovalec
Prispevkov: 390
Pridružen: 10 Feb 2011, 17:42
Kraj: Šempas

Re: Nekaj nasvetov, kako začeti...

Odgovor Napisal/-a murva »

Big A napisal/-a:
Gregson napisal/-a:Pri taksnih izkusnjah (obeh) bomo verjeli na besedo :)
Ali nacin gradnje velja tudi za stiropor ali samo za stirodur? Se za pritrditev me zanima - ali so elastike edina izbira?
bel stiropor po moje nujno potrebuje sredinski nosilec, ker je premehak, da bi zdržal strižne obremenitve.
To velja, če prekrivamo s papirjem.


lp

+1
The Rose Squardon / Aircombat Slovenija Slika
Gregson
Razpravljalec
Prispevkov: 74
Pridružen: 13 Sep 2008, 22:22
Kraj: Ljubljana

Re: Nekaj nasvetov, kako začeti...

Odgovor Napisal/-a Gregson »

Imam še vprašanje glede brusnega papirja na krilih oz. zarez za rezanje strimerjev. Gledal sem fotografije po različnih Aces internetnih straneh in opazil, da v nekaterih državah uporabljajo brusni papir, v nekaterih pa zareze na krilih. Ponekod je omejena tudi dolžina brusnega papirja na krilu. Zanima me, katere variante so dovoljene pri nas in kaj se v praksi izkaže za najbolj učinkovito?
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Nekaj nasvetov, kako začeti...

Odgovor Napisal/-a Big A »

Gregson napisal/-a:Imam še vprašanje glede brusnega papirja na krilih oz. zarez za rezanje strimerjev. Gledal sem fotografije po različnih Aces internetnih straneh in opazil, da v nekaterih državah uporabljajo brusni papir, v nekaterih pa zareze na krilih. Ponekod je omejena tudi dolžina brusnega papirja na krilu. Zanima me, katere variante so dovoljene pri nas in kaj se v praksi izkaže za najbolj učinkovito?
Zanimiva je izkušnja v lanskem pokalu EPA: na začetku sezone nihče ni imel na robovih kril prilepljenih brusnih trakov... pa se je v eni rundi porezalo le par trakov, čeprav je bilo v zraku po deset in več letal..
Na koncu sezone smo si že vsi na krila namestili brusne papirje, kar je število rezov skoraj podeseterilo. O učinkovitosti lovilcev ni nobenega dvoma!

O tem sem že večkrat pisal. Zaradi varnosti je prepovedano na krila in repne površine pritrjevati 'štrleče' lovilce trakov. Dovoljeno je na robove krila prilepiti brusni trak. Nekateri so robove mazali z medom (kar je precej učinkovito).
Robove se lahko namaže s sekundnim lepilom in potrese s kremenčevim peskom (iz pancer varovalke..). Veljajo tudi zareze v krilu..
Nekoč sem na krilo nanesel takozvano 'mišje lepilo'. Ideja je prišla iz Češke, uporabljal ga je tudi ameriški kombataš Bob Wallace, ki je o tem pisal. Ampak to je največja packarija, ki si jo človek lahko misli! Na tistega hudiča se je prilepila vsaka smet in travica ob pristanku. Pa ne samo to! Če si se dotaknil roba krila, si se posvinjal. Po tekmi sem stran vrgel hlače, majico, spalno vrečo in sklenil, da raje preneham modelariti, kot da še enkrat uporabim to svinjarijo.

Zadnjih par let se je pojavila tudi ideja, da bi lovilce trakov (brusni papir, kremnečev pesek, zareze, med..) nameščali le v širini okrog 80 cm (koliko natančno, še vedno ni dogovorjeno). Pri večjih bi tako pač zunanji deli krila ostali brez lovilcev, kar naj bi delno izenačilo modele z večjimi in z manjšimi razponi kril. O tem debata še traja, v Nemčiji pa to že uveljavljajo na tekmah.. Kako bo, bomo še videli.

lp
Gregson
Razpravljalec
Prispevkov: 74
Pridružen: 13 Sep 2008, 22:22
Kraj: Ljubljana

Re: Nekaj nasvetov, kako začeti...

Odgovor Napisal/-a Gregson »

Robove se lahko namaže s sekundnim lepilom in potrese s kremenčevim peskom (iz pancer varovalke..). Veljajo tudi zareze v krilu..
Nekoč sem na krilo nanesel takozvano 'mišje lepilo'. Ideja je prišla iz Češke, uporabljal ga je tudi ameriški kombataš Bob Wallace, ki je o tem pisal. Ampak to je največja packarija, ki si jo človek lahko misli! Na tistega hudiča se je prilepila vsaka smet in travica ob pristanku. Pa ne samo to! Če si se dotaknil roba krila, si se posvinjal. Po tekmi sem stran vrgel hlače, majico, spalno vrečo in sklenil, da raje preneham modelariti, kot da še enkrat uporabim to svinjarijo.
:D

Ali si mogoče opazil, da bi brusni papir na robu krila vplival na letalne sposobnosti modela? Je bolje nalepiti čisto tanek pas bolj grobega brusnega papirja na sprednji rob krila ali širšega in bolj finega in ga zapogniti navzgor in navzdol, tako, da je "oblečen" cel prednji rob krila? Ali so zareze na krilih v praksi primerljivo učinkovite kot brusni papir?
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Nekaj nasvetov, kako začeti...

Odgovor Napisal/-a Big A »

Gregson napisal/-a:
Robove se lahko namaže s sekundnim lepilom in potrese s kremenčevim peskom (iz pancer varovalke..). Veljajo tudi zareze v krilu..
Nekoč sem na krilo nanesel takozvano 'mišje lepilo'. Ideja je prišla iz Češke, uporabljal ga je tudi ameriški kombataš Bob Wallace, ki je o tem pisal. Ampak to je največja packarija, ki si jo človek lahko misli! Na tistega hudiča se je prilepila vsaka smet in travica ob pristanku. Pa ne samo to! Če si se dotaknil roba krila, si se posvinjal. Po tekmi sem stran vrgel hlače, majico, spalno vrečo in sklenil, da raje preneham modelariti, kot da še enkrat uporabim to svinjarijo.
:D

Ali si mogoče opazil, da bi brusni papir na robu krila vplival na letalne sposobnosti modela? Je bolje nalepiti čisto tanek pas bolj grobega brusnega papirja na sprednji rob krila ali širšega in bolj finega in ga zapogniti navzgor in navzdol, tako, da je "oblečen" cel prednji rob krila? Ali so zareze na krilih v praksi primerljivo učinkovite kot brusni papir?
Aerodinamika je hecna reč. So me učili, da mora model biti narejen čimbolj natančno, drugače ne leti. Pa ni tako. Mi je ob trku odletela četrtina krila na švicarju, pa sem vseeno odletel več minut in na koncu bitke nekako pristal (napol strmoglavil) na pisti .. Brusni papir na prednjem robu ne moti. Uporabljam grobega (60) na tekstilni podlagi in čim ožjega. Širina traku po moji kmečki logiki ne vpliva na učinkovitost. Ponavadi mi uspe odtrgati okrog 5 mm širok trak... včas je mal več, včas pa tud manj.. Nalepim ga po celem prednjem robu. Še nikoli nisem opazil, da bi brusni papir vplival na letalne sposobnosti. Ampač mogoče sem grobijan ](*,) . Nekateri menda opazijo razlike. :D :D
borisk
Zagrizenec
Prispevkov: 273
Pridružen: 20 Jun 2002, 01:00
Kraj: šmarje

Re: Nekaj nasvetov, kako začeti...

Odgovor Napisal/-a borisk »

Mogoče deluje brusni papir kot turbolator in popravlja napake pri kombataški gradnji...
Uporabniški avatar
tone vidensek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2126
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:04

Re: Nekaj nasvetov, kako začeti...

Odgovor Napisal/-a tone vidensek »

Za prvi kombat v EPA so mi bili dobrodošli nasveti Andreja in filmček gradnje od Nejca in njegovega F.W. (volkca) :P
Priponke
P1000011.jpg
P1000011.jpg (143.54 KiB) Pogledano 15238 krat
rutnikb
Razpravljalec
Prispevkov: 60
Pridružen: 28 Avg 2012, 21:33

Re: Nekaj nasvetov, kako začeti...

Odgovor Napisal/-a rutnikb »

lp pred kratkim sem kupil enega kombata zelo lepo narejen. ampak motor je zanič ne da se ga nastavit. kateri motor mi priporočate, katere uporabljate vi. Že v naprej se zahvaljujem za odgovore.
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Nekaj nasvetov, kako začeti...

Odgovor Napisal/-a Big A »

rutnikb napisal/-a:lp pred kratkim sem kupil enega kombata zelo lepo narejen. ampak motor je zanič ne da se ga nastavit. kateri motor mi priporočate, katere uporabljate vi. Že v naprej se zahvaljujem za odgovore.
Bi bilo prav, da navedeš, kateri motor, katero gorivo, kakšno svečico, kakšno pritrditev motorja in rezervoarja imaš in kaj ni mogoče nastaviti..
Uporabniški avatar
tone vidensek
Dr. Modelar
Prispevkov: 2126
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:04

Re: Nekaj nasvetov, kako začeti...

Odgovor Napisal/-a tone vidensek »

Slučajno sem odkril danes v Krtini.....(nekaj nasvetov kako začeti)... :whistle: :-({|=
Priponke
učenec in učitelj
učenec in učitelj
005.jpg (86 KiB) Pogledano 3994 krat
krstni let japončka
krstni let japončka
006.jpg (151.33 KiB) Pogledano 3994 krat
klasika je večna in balsa Andrejeve umetnine
klasika je večna in balsa Andrejeve umetnine
008.jpg (141.19 KiB) Pogledano 3994 krat
Odgovori

Vrni se na Combat modeli