Priprave

Bojevanja z modeli letal

Moderator: Big A

Odgovori
j3rn3j
Razpravljalec
Prispevkov: 107
Pridružen: 16 Sep 2006, 20:55
Kraj: okolica Ptuja

Odgovor Napisal/-a j3rn3j »

Brez besed, dobro izgleda to.

:jumpjump: :jumpjump: :jumpjump:
Jernej
Slika
Uporabniški avatar
RobertH
Tekmovalec
Prispevkov: 334
Pridružen: 13 Jan 2005, 11:53
Kraj: Lovrenc na Pohorju

Odgovor Napisal/-a RobertH »

Kičasto!!! =D> =D> =D> Pa še propa ne bo šlo hitro zlomit..... Da se o hitrosti štarta ne menimo.... Ti boš že čakal v zasedi, ko bom jaz šele do komade prišel.... :oops: :oops:

A prideš na tekno z njim?!


Lp R.
Trije razlogi zakaj biti učitelj: junij, julij, avgust!
Uporabniški avatar
Stormovik
Trgovina
Prispevkov: 389
Pridružen: 24 Jan 2006, 08:40
Kraj: Ptuj

stormovik

Odgovor Napisal/-a Stormovik »

Če bo preživel vse teste in treninge bo vsekakor na tekmi v prvi bojni vrsti :D

LP Gorazd
"Moč ni v obrambi, pač pa v napadu!!!!!!"
www.balcore.si
Uporabniški avatar
AD
Freak
Prispevkov: 597
Pridružen: 21 Nov 2004, 16:57
Kraj: Trebnje

Odgovor Napisal/-a AD »

Super Gorazd!

Še malo, pa mi bo postal combat spet zanimiv!
Lep pozdrav,
Aleksej Dolinšek - LMD Kanja Hrastnik
Uporabniški avatar
dh
Tekmovalec
Prispevkov: 307
Pridružen: 26 Okt 2003, 20:30
Kraj: vamo tamo

Odgovor Napisal/-a dh »

Pozdravljeni

@Gorazd...
Sem mislil, da je elektro verzija bolj čista, ni mastno, umazano... pa vidim, da je tvoj kar precej posmojen po nosu... :o A olje pušča?? :lol: :lol:

Sicer pa, tudi moje priprave potekajo... za prvo tekmo bo še osvežena lanska flota
- IL-10, ranjen, a pokrpan
- Ki-64, lažje ranjen, pa tudi pokrpan
- še en IL-10, zrastel čez zimo...

Sicer pa nova flota tudi pridno raste... :D :lol:

lp, Dejan
Priponke
pic 002_resize.jpg
pic 002_resize.jpg (92.02 KiB) Pogledano 7165 krat
Um je poput padobrana. Radi samo ako je otvoren...
Uporabniški avatar
Stormovik
Trgovina
Prispevkov: 389
Pridružen: 24 Jan 2006, 08:40
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Stormovik »

Zasmojeno je zaradi hitrosti....saj si že videl komet ko se znajde v atmosferi...no to je zelo podobna zadeva :D :D :D #-o

LP
"Moč ni v obrambi, pač pa v napadu!!!!!!"
www.balcore.si
Uporabniški avatar
dh
Tekmovalec
Prispevkov: 307
Pridružen: 26 Okt 2003, 20:30
Kraj: vamo tamo

Odgovor Napisal/-a dh »

Stormovik napisal/-a:Zasmojeno je zaradi hitrosti....saj si že videl komet ko se znajde v atmosferi...no to je zelo podobna zadeva :D :D :D #-o

LP
:lol: :lol:

Ja, seveda!...


... potem pa svizec zavije čokolado...

Lp, D.
Um je poput padobrana. Radi samo ako je otvoren...
Uporabniški avatar
Stormovik
Trgovina
Prispevkov: 389
Pridružen: 24 Jan 2006, 08:40
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Stormovik »

Čisto naključno ujet il-10 med nizkim preletom :D :D :D =D>
Priponke
il-10.jpg
il-10.jpg (38.53 KiB) Pogledano 6912 krat
"Moč ni v obrambi, pač pa v napadu!!!!!!"
www.balcore.si
Uporabniški avatar
dh
Tekmovalec
Prispevkov: 307
Pridružen: 26 Okt 2003, 20:30
Kraj: vamo tamo

Odgovor Napisal/-a dh »

Gorazd,

če je model res hiter, potem je trup celi črn... :lol: :lol:

Zgleda pa nekak tak... :o :o

lp, Dejan
Priponke
pic 004_resize.jpg
pic 004_resize.jpg (75.55 KiB) Pogledano 6796 krat
pic 005_resize.jpg
pic 005_resize.jpg (121.94 KiB) Pogledano 6796 krat
Um je poput padobrana. Radi samo ako je otvoren...
Uporabniški avatar
Stormovik
Trgovina
Prispevkov: 389
Pridružen: 24 Jan 2006, 08:40
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Stormovik »

To pa je res brzina...da ga zažge že predn poleti...uf.. :D

LP
"Moč ni v obrambi, pač pa v napadu!!!!!!"
www.balcore.si
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Ta je še bunkast od brzine, ne samo zažgan. Slika
lp
Sašo
Uporabniški avatar
dh
Tekmovalec
Prispevkov: 307
Pridružen: 26 Okt 2003, 20:30
Kraj: vamo tamo

Odgovor Napisal/-a dh »

Stormovik napisal/-a:To pa je res brzina...da ga zažge že predn poleti...uf.. :D

LP
ostalo je zgorelo...

balsa pa stiro pač nista za take reči...

lp, D.
Um je poput padobrana. Radi samo ako je otvoren...
Uporabniški avatar
Stormovik
Trgovina
Prispevkov: 389
Pridružen: 24 Jan 2006, 08:40
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Stormovik »

Šalo na stran...

Zelo lep izdelek...škoda da ga je treba za na tekmo pobarvat v bojne barve...ni lepšega od voll CFK =D> kapo dol...

Upam, da neboma spet midva tista ki takoj po sireni za začetek turnosa že gledama snežinke stiroporja...do sedaj sem ponavadi imel to srečo da sem jo pri trku vedno boljše odnesel od tebe...letos bo zgleda stvar drugačna #-o

LP
"Moč ni v obrambi, pač pa v napadu!!!!!!"
www.balcore.si
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Zakaj še kril ne delate črnih, vsaj prednje tretine z 60 g tkanino in 1200 tex rovingom, naprej pa tisti 55 g kevlar? To bi šlo skoz propeler.
Zadnjič spremenil raktivec, dne 06 Mar 2007, 22:11, skupaj popravljeno 1 krat.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Stormovik
Trgovina
Prispevkov: 389
Pridružen: 24 Jan 2006, 08:40
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Stormovik »

Samo cena je problem...glede na to da brez težav ubijem 20 modelov na leto, ne glede na to če so carbonski,kevlarski ali stekleni...vse umre pri čelnem trku dveh modelov pri 150k/mh...
"Moč ni v obrambi, pač pa v napadu!!!!!!"
www.balcore.si
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

SlikaSlika
lp
Sašo
Uporabniški avatar
dh
Tekmovalec
Prispevkov: 307
Pridružen: 26 Okt 2003, 20:30
Kraj: vamo tamo

Odgovor Napisal/-a dh »

Stormovik napisal/-a: Upam, da neboma spet midva tista ki takoj po sireni za začetek turnosa že gledama snežinke stiroporja...do sedaj sem ponavadi imel to srečo da sem jo pri trku vedno boljše odnesel od tebe...letos bo zgleda stvar drugačna #-o

LP
bom mel šibrovko v avtu, pa ga bom na tleh... v motor... :lol: :lol:

@raktivec....

Smo že nekaj razmišlali, da bi namesto sprednje letve odrezali malo striroporja, pa noter rovinge, pol pa plankali kot celo krilo... samo je kar precej zaj..ncije... vsaj zame... konec koncev pa ima Gorazd prav, če v zraku poči, je vseeno, iz česa je...

Samo potem to ni več to... combat je pač tak, da MORA včasih malo stiroporja špricat #-o :lol: :o ... gre za vzdušje, veselje... in če je treba delat kar nekaj kril letno, potem je pač pomembno, da so čim hitreje in čimbolj enostavno napravljena....pa seveda cena igra tudi vlogo...

Tega karbonsekga pa me ma, da bi napravil na 5 ccm 4T in za letenje za dušo... ali pa celo PSS model, Uroš ima že svojega Aichija v "zegler" verziji...

lp, Dejan
Um je poput padobrana. Radi samo ako je otvoren...
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

V mislih sem imel krilo brez balse. Izdelano bi bilo podobno kot ADjev padinski model, ki ga je objavil v Timu. Taka izdelava bi bila še hitrejša kot plankanje z balso. Ker niste pretirano zahtevni, bi lahko barvno shemo nanesli kar na vakuum folijo, čez pa laminat. Ko to zvakuumiraš je vsaj pol krila že gotovega. Ko imaš enkrat obrezane folije in tkanino, gre delo bliskovito, brez vsakršnega naknadnega brušenja.

Okrog razpadanja modelov ima stormovik seveda prav. Slika
lp
Sašo
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Big A »

Stormovik napisal/-a:Samo cena je problem...glede na to da brez težav ubijem 20 modelov na leto, ne glede na to če so carbonski,kevlarski ali stekleni...vse umre pri čelnem trku dveh modelov pri 150k/mh...
Karbonski Ki-64 je res lep in gotovo tudi izredno trden! Čestitke za izdelek!


O trkih bom še jaz kaj povedal.

Vsako leto sem odpeljal okrog 50 bitk. Zadnja leta sem skušal voziti manj napadalno - če me je kdo napadel, sem se izmikal, sam pa sem napadal od zadaj in če je bilo varno. V povprečju se mi je vseeno na vsake 3-4 bitke zgodil trk ali padec. Popravila so smiselna, če je škoda dovolj majhna in če popravilo preveč ne poveča teže modela. Te ocene so seveda odvisne od vsakega posebej. Meni modeli zdržijo v povrečju 3-4 trke.
Se pravi, na leto uničim 2-4 modele.
Če je oprema v modelu dobro zaščitena s peno, jo motor in oprema zelo redko usodno skupita. Še vedno imam dobro delujoče motorje in sprejemnike, ki sem jih za kombat uporabljal pred 10 leti.

Pred 10 leti smo večinoma vozili z 2,5 ccm motorji. Trkov ni bilo dosti manj, vendar je zaradi manjših hitrosti bilo dosti manj škode. Še vedno imam dva spitfirja iz leta 1999, ki bi ju lahko za letenje usposobil v dveh ali treh urah. Zdržala sta mi štiri sezone, kar se pri sedanjih hitrostih ne more zgoditi.

Gorazd ima prav. Direktnega trka tudi rostfrej ne zdrži. Nekaj MORA popustiti.
Sedaj gradim 'foamije'. Trup iz stiropora se ob trku ali padcu razleti in s tem absorbira kinetično energijo. Popravila takih modelov so ekstremno enostavna odkar na trgu obstaja mitopur E-45.

Krila zaenkrat še gradim klasično s prekrivanjem z balzo in folijo. Pa tudi iz rebrc. Vendar bom tudi jaz v kratkem poizkusil izdelati krila iz stiropora, s smrekovim nosilcem in prekrita z rjavim papirjem - z vakumiranjem. Barval bom s tessarolom. Cena materiala za tako krilo bo pod 1 euro - seveda brez servomotorja.

lp

Andrej
Uporabniški avatar
dh
Tekmovalec
Prispevkov: 307
Pridružen: 26 Okt 2003, 20:30
Kraj: vamo tamo

Odgovor Napisal/-a dh »

Big A napisal/-a: Karbonski Ki-64 ............. izredno trden!

Če je oprema v modelu dobro zaščitena s peno, jo motor in oprema zelo redko usodno skupita. Še vedno imam dobro delujoče motorje in sprejemnike, ki sem jih za kombat uporabljal pred 10 leti.

Andrej
V teh dveh stavkih se skriva odločitev, zakaj sem se odločil za gradnjo trdnih trupov, GFK... tale karbonski je bolj za dušo, za redno uporabo je enostavno predrago.... moram pa priznati, da mi je velik izziv predstavljala tudi izdelava kalupa, take stvari sem se lotil prvič... čeprav je malo začetniški, pa sem vseeno zadovoljen...

Torej, lansko leto sem izdelal 4 Zero-je in 3 Hellcate, vsi so imeli stiro-balsa krila... Trup pa je bil pri Zero-jih iz stirodurja + rjavi papir, pri Hellcatih sem uporabil navadni stiropor, ki pa je bil prekrit s stekleno tkanino...

3 Zero-ji so umrli, in to precej grdo... tak stiro-papirnat trup razpade na veliko koškov, odleti nosilec motorja, rezervoar, baterije, sprejemnik... to se drži samo še zaradi kablovja... ali pa iščeš dele na površini nekaj 10 kvadratnih metrov... včasih je zvijo kake pine na sprejemniku... Enostavno se odpre ko konzerva.. #-o #-o

Pri Hellcatih je bilo sicer precej bolje (jpk, tudi ti niso preživeli, dva v zraku, eden pa ... motnja.... med ušesi... :oops: ), pa vseeno še vedno precej slabše kot gfk trup... pa še dela je dooosti več, seveda, če odmislim izdelavo kalupa... najprej stiropor razrezat, sestavit, pobrusit in laminirat...

In ravno zato sem se odločil za GFK trupe. Da zaščitim elektroniko in motor, ki dejansko predstavlajo največjo strošek... Krila so in bodo še nekaj časa iz stiroporja, prekritega z balso... nekaj enostavno mora popustiti.. in če je krilo premočno, pa še zelo robustno vpeto v trup, potem je zopet, posredno, na udaru elektronika...

Ideja s krilo iz stiroporja, z nosilcem, in prekrita z rjavim papirjem mi je tudi zelo zanimiva... recimo, da trčim s krilom, potem ga bo odbilo en kos, upam, da čim manjši, pa morda lahko še nekako pristanem, in rešim preostanek modela, motor, elektroniko...
pa tudi s stališča varnosti je zelo dobrodošlo, če model po trku ostane vodljiv...
tako "na udaru" in nekoliko izpostavljeni ostajajo le še servoti za elerone...

Zadnje dni sem v kontaktu z Danielom Luxom, redno spremljam tudi nemški RC-network in aircobat.de...
Mi je omenil, da je tendenca gradnje modelov v Nemčiji v poceni modele, ki stanejo tam od 25 do 60 Eur, pri tem pa so večinoma iz balse ali stiro___ . Na forumu pa se da videti izredno lepo zrgajene modele iz striodurja. Če ne bi spremlja celotne gradnje, na prvi pogled sploh ne bi opazil da so tako "poceni"..


Lp, Dejan
Um je poput padobrana. Radi samo ako je otvoren...
Uporabniški avatar
Stormovik
Trgovina
Prispevkov: 389
Pridružen: 24 Jan 2006, 08:40
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Stormovik »

Pa še nekaj...pri mojih izkušnjah največ škode model utrpi pri padcu na tla in ne v zraku,čeprav stiropor dobesedno sneži gre po vsej vrjetnost le za odbite koščke krila...najbolj je kritičen padec trupa,ki nosi motor in vso elektroniko...
Največkrat se zgodi trk krilo na krilo - pri meni je to najcenejši del modela (sicer dolgotrajna izdelava----imam bolj malo denarja in časa, ampak še vedno najdem več časa kot denarja :D )
Ko pa je model brez kontrole, po možnosti samo trup z motorjem pod polnim gasom zadeva postane vrh vsega še zelo nevarna za publiko in pilote.
Na podlagi tega sem postavil nekaj "sklepov":
-trup je treba obvarovati pred poškodbami
-elektroniki in motorju prav tako oblažiti padec (pri elektroniki lahko v določeni meri to rešiš z gobo-peno)
-ob vsem tem pa še zavarovati gledalce in pilote

Porodila se je ideja o vgradnji padala v model...kako zadevo izvesti,funkcijo in aktiviranje pa imam nekako že v glavi...

Prva stvar je aktiviranje: preprosto bi bilo z dodatnim servotom,ampak se takoj nabere veliko nepotrebne teže in po vrhu vsega ponavadi po trku ostaneš brez kontrole (izklop baterij,konektorjev itd.) Zato sem si zamislil krilo pritrjeno z istimi plastičnimi vijaki kot jih imam sedaj (da ni potrebnih pravelikih posegov) ampak vijake bi po dolžini prevrtal...cca 2mm luknjo. S tem bi jih toliko oslabil da bi ob trku popustili a še vedno bi prenesli vse sile ki se pojavijo pri manevrih med letom. Ko bi ob trku krilo odtrgalo iz trupa bi hkrati potegnilo ven padalo (podoben način imajo rakete,le da ga tam izvleče "špic")

Padalo: za padalo sem si zamislil kar uporabo platna dežnika. Temu platnu bi naredil v sredini luknjo premer okrog 15 cm,s tem bi zelo zmanjšal sile pri izvleku padala pri veliki hitrosti, pa še stabilnost modela bi bila večja...čeprav to niti ni pomembno.

Moj cilj namreč ni, da model pristane kot pero ampak, da zmanjšam hitrost modela vsaj toliko,da v čim večji meri ostanejo stvari cele. Kot je rekel Big-A pred leti ko so bile hitrosti manjše je bilo veliko več celega...

Z vsem tem pa bi tudi močno zmanjšal nevarnost za pilote in publiko...

Kaj pravite na zamisel?
Ima kdo kako idejo v povezavi s tem?


LP Gorazd
"Moč ni v obrambi, pač pa v napadu!!!!!!"
www.balcore.si
gregor94
Freak
Prispevkov: 675
Pridružen: 21 Avg 2006, 07:32
Kraj: dobova
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a gregor94 »

Kaj pa, če bi za kabino naredil reže in čez reže bi bila speljana cevka čez katero bi pihal zrak.Potem bi naredil še majhno škatlico za padalo ter loputo na en servo in, ko bi odprl loputo bi potem pritisk iz cevke potisnil padalo iz škatlice.

Ni pa rečeno da bi delovalo(treba bi bilo probati na zemlji:D)

lp.gregor
Uporabniški avatar
Stormovik
Trgovina
Prispevkov: 389
Pridružen: 24 Jan 2006, 08:40
Kraj: Ptuj

Odgovor Napisal/-a Stormovik »

Prva stvar je aktiviranje: preprosto bi bilo z dodatnim servotom,ampak se takoj nabere veliko nepotrebne teže in po vrhu vsega ponavadi po trku ostaneš brez kontrole (izklop baterij,konektorjev itd.)
"Moč ni v obrambi, pač pa v napadu!!!!!!"
www.balcore.si
Uporabniški avatar
JG
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 02 Nov 2006, 14:34
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a JG »

Ena ideja o aktivaciji

Nek elektromagnet drži štift ki blokira sprožitev padala. In ko elektromagnetu zmanka štroma se padalo sproži. Da pa bi elektromagnetu elektrike zmankal takoj po trku, ki poškoduje letalo napelješ po letalu tank trak bakrene folije (pa ne po cele sam na bol udarnih mestih, da ni letalo pol bl kup bakra)po kateri teče elektrika. Energijo pa bi lahko vzel iz napajalnih baterij za sprejemnik samo izklop nebi smel bit vezan za sprejemnikom k čene bo vse crkn k se zaletiš.

narišem še skico če bo zanimanje
LP Jan
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a štajerc »

hmmm????Zanima me kako sploh vi delate te kalupe za combat??????Ali je posebem postopek??Mi lahko kdo pošlje na zs kako in kaj???
L.P.Samo
P.S.Pridem letos še zaenkrat samo gledat kot lani.
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
Odgovori

Vrni se na Combat modeli