Priprave

Bojevanja z modeli letal

Moderator: Big A

Odgovori
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 897
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Re: Priprave

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

Polikarpov IL-16. Moj prvi sestavljeni plastični modelček. Zato vedno, ko ga vidim mi zasijejo oči :D .
Lp,
Andreo
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Priprave

Odgovor Napisal/-a Big A »

Čestitke Sebo!
Tale tvoja Rata dokazuje kako pomembna je teža .. pri 700 gramih je OS LA .15 več kot dovolj, pa sodi med šibkejše motorje.
Pri tem pa sploh ni važno, da je propeler komaj kaj večji od premera pokrova motorja.
Uporabniški avatar
sebo
Razpravljalec
Prispevkov: 167
Pridružen: 13 Okt 2013, 08:59
Kraj: medvode

Re: Priprave

Odgovor Napisal/-a sebo »

Hvala Andrej! Ja za 700g je motor 2.5 os la vec kot dovolj... ko bo ta korona mal minila boste videli kako zdej tale rata leti kot :-({|= :-({|= :D
pilot Slika
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Priprave

Odgovor Napisal/-a Big A »

Včeraj sem od Aljaža dobil na 3d tiskalniku narejeno kaputažo za Aviatika. Sedaj lahko z gradnjo zaključim.
Z izgledom sem zadovoljen, manjka še nekaj ličarskih opravil.
Priponke
Slika 36.jpg
Slika 36.jpg (303.28 KiB) Pogledano 4697 krat
Uporabniški avatar
vidx
Profesor
Prispevkov: 1048
Pridružen: 26 Jan 2005, 21:27
Kraj: koper
Kontakt:

Re: Priprave

Odgovor Napisal/-a vidx »

Letalski projekti so v večini končani, novih zaenkrat ne bom začenjal. To pa ne pomeni, da se v delavnici nič ne dogaja. Pripravil sem pokale za zaključek sezone. Izdelani so iz 3mm aluminija v obliki elise. Laserski razrez sem naročil pri podjetju OCG. Surovci so nato skrtačeni in črno eloksirani.
Graviranje je potekalo v sosedovi delavnici "pri Jelenu".

Že nekaj časa sem imel v mislih tudi projekt kompozitne čelade, za katerega pa do zdaj ni bilo časa. Slučajno sem ugotovil da ima sodelavec kalup, tako sem si z izposojo prišparal veliko dela. Izdelal sem 3 izdelke in s tem malo izpopolnil znanje dela z kompoziti. Ena je v tehniki kevlar-steklo, drugi dve pa sta v kombinacijah karbona in bazalta z eno plastjo kevlarja umes. Trenutno so v fazi brušenja.. delo, ki mi ni preveč všeč zato gre počasi. Z izdelki sem zadovoljen, vseeno pa imajo minimalne lepotne napake. Vsaj eno bom poskusil narediti v naravnem finišu, ostale pa bom najvrjetneje pobarval, odvisno od tega koliko bodo napake vidne po koncu brušenja.

Sledila bo izdelava notranjosti. V planu imam vpetje iz najlonskih pasov, tako kot sem že naredil na kovinski in se je dobro obneslo, saj poleti diha precej bolj kot kakšna obloga iz spužve. Do konca moram še razmisliti kako bom trakove pritrdil na kompozit. V mislih imam alu nosilčke ki bodo v notranjosti vlepljeni in prelaminirani.
Priponke
p1.jpg
p1.jpg (159.5 KiB) Pogledano 4599 krat
c2.jpg
c2.jpg (168.39 KiB) Pogledano 4599 krat
c1.jpg
c1.jpg (128.1 KiB) Pogledano 4599 krat
Flying Bastard Aircombat squadron
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Priprave

Odgovor Napisal/-a Big A »

Hvala Vid!
Očitno mi je za dokončanje modela ostalo še kar nekaj časa.
Ne samo, da je z letošnjo sezono očitno konec. Tudi prepoved prehajanja občinskih meja mi onemogoča testne polete. Pa še vreme mi ne ustreza...
Tako se lahko posvetim še nekaj malenkostim..
Montaža motorja z glavo navzdol je nerodna za natikanje konektorja za gretje svečice, pa tudi nevarna za prste. Zato sem izdelal bočni priključek za svečico, ki bo za uporabo bolj komforten.
Priponke
Slika 40.jpg
Slika 40.jpg (144.48 KiB) Pogledano 4544 krat
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Priprave

Odgovor Napisal/-a Big A »

Imel sem še manjšo težavo, ki je prej nisem opazil: izpuh je bil ob vertikalno nameščenem motorju usmerjen v levo kolo in/ali v spodnje krilo. To bi mi ob vsaki vožnji zasvinjalo kolo in krilo. Saito ima za večino svojih motorjev na voljo tudi izpušna kolena pod kotom 90 stopinj. Žal ga za FS .30 nimajo, zato ga je bilo treba napraviti. Ob pomoči stružnice to ni velik problem. Saito FS .30 ima nekoliko eksotičen navoj: M9 X 0,75. S takim kolenom je izpuh usmerjen vzdolž trupa in nekoliko proti tlom. Idealno :D/
Priponke
Izpuh usmerjen v kolo
Izpuh usmerjen v kolo
Slika 41.jpg (125.3 KiB) Pogledano 4534 krat
koleno pod kotom 90 stopinj
koleno pod kotom 90 stopinj
Slika 44.jpg (33.07 KiB) Pogledano 4534 krat
zgoraj-originalni izpuh spodaj-izpuh po kotom 90 stopinj
zgoraj-originalni izpuh spodaj-izpuh po kotom 90 stopinj
Slika 42.jpg (121.08 KiB) Pogledano 4534 krat
izpuh usmerjen vzdolž trupa
izpuh usmerjen vzdolž trupa
Slika 43.jpg (130.4 KiB) Pogledano 4534 krat
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Priprave

Odgovor Napisal/-a Big A »

Prijatelj me je opomnil, da bi lahko na forum dal nekaj zaključnih slik Aviatika.
Gradnja je res zaključena, zaradi vremena in zaradi omejitev pa manjka še testni polet.
Zaključna dela niso potekala prav gladko.
Pri barvanju kaputaže sem za zadnji sloj uporabil prozoren avto lak Mobihel, ki pa mi je poškodoval spodnjo plast. Žal sem preskočil predhoden test.. ravno tisto kar sem pred kratkim svetoval na tem forumu. Vseeno se pustil tako kot je izpadlo, saj je obroba hladilnika v zlati barvi izpadla dobro. Za obrobo sem uporabil 23 karatne zlate lističe, ki jih sicer knjigovezi uporabljajo za zlate napise na usnjenih platnicah knjig.
Pri preizkušanju motorja se mi je zdelo, da ima motor, čeprav deluje dobro, precej notranjega trenja. Motor sem ponovno razdrl in ga počasi, korak po koraku znova sestavil, ob tem pa ob vsakem koraku preverjal, če deluje gladko. Sedaj deluje OK in ima izjemno nizek prosti tek .. cca 2000+ vrtljajev.
Bilo je nekaj dilem, kako zapreti odprtino od 'hladilnika' do kokpita. Izdelal sem nekakšen pokrov v obliki in dimenziji 'motorja' Austro-Daimler in par strojnic Schwarzlose iz topolove šper plošče in balze, ki je luknjo pokril, hkrati pa pridobil idealen prostor za baterijo, ki je sedaj kakšnih 15 cm bolj naprej, čisto v nosu. Težišče je sedaj točno tam, kjer mora biti - 2 cm za robom spodnjega krila.
Zaključni posegi so povečali vzletno težo. Sedaj model tehta 1550 gramov. Žal.
Priponke
Slika 46.jpg
Slika 46.jpg (284.06 KiB) Pogledano 4317 krat
Slika 47.jpg
Slika 47.jpg (249.96 KiB) Pogledano 4317 krat
Slika 48.jpg
Slika 48.jpg (201.34 KiB) Pogledano 4317 krat
ramo
Tekmovalec
Prispevkov: 420
Pridružen: 16 Jan 2009, 22:25
Kraj: Kočevje

Re: Priprave

Odgovor Napisal/-a ramo »

Model za nedeljsko letenje in razstave (pa ne tiste nedelje ko so tekme!)
Bravo, Andrej! Lep model, uživaj!
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Priprave

Odgovor Napisal/-a brejker »

Živ. :D

Nabiram košarico za kombat...
Ustavilo se mi je pri sprejemniškem akuju.
V mislih sem imel 2S lipo in UBEC .
Koliko mAh 2S lipo ?

Hvala za info.
www.okarbon.eu
Alenf91
Začetnik
Prispevkov: 44
Pridružen: 15 Dec 2017, 17:18

Re: Priprave

Odgovor Napisal/-a Alenf91 »

Živjo, lahko daš tudi zippy 700mah oz 1100 mah 6.6v bateriji. Mi imamo v vseh letalih take baterije, če ne uporabljaš prastare servote, ne bo nobenih težav, ker pade napetost hitro na 6v.

Lp
Lp Alen
Uporabniški avatar
vidx
Profesor
Prispevkov: 1048
Pridružen: 26 Jan 2005, 21:27
Kraj: koper
Kontakt:

Re: Priprave

Odgovor Napisal/-a vidx »

Nekateri še vedno uporabljalo 4S NiMh in zadeva deluje če so celice dobre. Ko se postarajo jim ni več za zaupat, zato nas je večina to tehnologijo že opustila.
Sam tudi uporabljam 2S LiFe kot je predlagal Alen. Preverjeno je 700mAh dovolj za 4 runde WWII kljub temu da nimam stikala in velikokrat med posameznimi rundami če vem da gre model kmalu spet v zrak niti ne odklapljam baterij.
Za WWI vzamem polne, in 700mAh zdrži 2 rundi brez težav. Porabi pa WWI občutno več elektrike kot WWII. Najvrjetneje zaradi tresljajev ki jih povzroča 4T motor + vsaj 1 servo več.
1100mAh je še nekaj rezerve več in malo več teže. Uporabljam pa tudi te.

Prednost vidim samo v tem da je ena komponenta (UBEC) in en spoj na konektorju ki lahko zataji manj, sicer je Lipo+UBEC prav tako ok.
Flying Bastard Aircombat squadron
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Priprave

Odgovor Napisal/-a brejker »

Važi.

Hvala.
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Priprave

Odgovor Napisal/-a Big A »

Baterije 700mah ali 1100mah LiFe 2s so iskana roba. Pri HobbyKingu jih že dolgo nimajo. Menda jih bodo spet imeli enkrat marca 2021.
Jih je mogoče kupiti kje drugje?
Uporabniški avatar
vidx
Profesor
Prispevkov: 1048
Pridružen: 26 Jan 2005, 21:27
Kraj: koper
Kontakt:

Re: Priprave

Odgovor Napisal/-a vidx »

Zaloga je problem. Ponavadi so v HK razpordane v nekaj urah, lahko trajajo nekaj dni.. Ponavadi mi jih uspe kupit max 1x na leto. Opcija je naročilo na backorder, in čakanje za nedoločen čas.
Sem iskal v drugih trgovinah in majhne sprejemniške Life so šekar redkost, tu pa tam se kaj najde večinoma čez 1000mah ampak je cena vsaj x2 ali celo več v primerjavi z HK.

V zadnjem mesecu sem počasi dokončal projekt izdelave čelad. Potekalo je barvanje in lakiranje. Na vodo sem dal odrezat alu nosilčke za pasove ter jih poslal še na kataforezo, da so črni in zaščiteni. Nosilčki so pobrušeni in vlepljeni na čelade z epoxijem. Zaenkrat drži dobro, če se ta način ne bo obnesel trajno bom zadevo čez spoj še prelaminiral z tanko tkanino. Hotel sem se izognit kovicam oz. kakršnemu koli vrtanju ki bi bilo vidno zunaj. Sledilo je Šivanje notranjih pasov. Karbonska ima končana 480g, kevlarska 545g, tretja iz mešanih tkanin pa 525g. Vsekakor občutno manj od kovinske ki ima slabih 1300g.
Priponke
k1.jpg
k1.jpg (103.91 KiB) Pogledano 3975 krat
k2.jpg
k2.jpg (169.21 KiB) Pogledano 3975 krat
k3.jpg
k3.jpg (97.61 KiB) Pogledano 3975 krat
Flying Bastard Aircombat squadron
Uporabniški avatar
vidx
Profesor
Prispevkov: 1048
Pridružen: 26 Jan 2005, 21:27
Kraj: koper
Kontakt:

Re: Priprave

Odgovor Napisal/-a vidx »

Zadnje dni dopusta sem porabil še za pospravljanje raznih kosov epa kompleta Ki-84. Iz večino novih in nekaj recikliranih delov sem sestavil 3 letala. Nekaj let zaradi pomanjkanja časa epa kategorije nisem vozil, zdaj pa se mogoče ponovno vključim na kakšni tekmi.
Priponke
epa2021.jpg
epa2021.jpg (100.47 KiB) Pogledano 3884 krat
Flying Bastard Aircombat squadron
Alenf91
Začetnik
Prispevkov: 44
Pridružen: 15 Dec 2017, 17:18

Re: Priprave

Odgovor Napisal/-a Alenf91 »

Malo sem pobrisal prah iz modelov, nekaj novih, nekaj starih :D Trenutno sem se lotil izdelavo še 6 modelov :)
Priponke
IMG_20210418_150717_copy_640x480.jpg
IMG_20210418_150717_copy_640x480.jpg (152.3 KiB) Pogledano 3271 krat
Lp Alen
ramo
Tekmovalec
Prispevkov: 420
Pridružen: 16 Jan 2009, 22:25
Kraj: Kočevje

Re: Priprave

Odgovor Napisal/-a ramo »

Alen, ti kar delaj, bom dokupil še malo zemljišča, da povečam dvorišče! Ko še z Rokom razstaviva svoje modele....
Alenf91
Začetnik
Prispevkov: 44
Pridružen: 15 Dec 2017, 17:18

Re: Priprave

Odgovor Napisal/-a Alenf91 »

Zmenjeno, dela je skos dovolj. No le dajta še vi2 malo prah obrisat z modelov :D
Lp Alen
Alenf91
Začetnik
Prispevkov: 44
Pridružen: 15 Dec 2017, 17:18

Re: Priprave

Odgovor Napisal/-a Alenf91 »

Big A napisal/-a: 31 Dec 2020, 11:26 Baterije 700mah ali 1100mah LiFe 2s so iskana roba. Pri HobbyKingu jih že dolgo nimajo. Menda jih bodo spet imeli enkrat marca 2021.
Jih je mogoče kupiti kje drugje?
Andrej, jaz jih naročim na HK, ker so tam daleč najcenejše. Dam kr na čakalno listo ali da me obvestijo po emailu, tako sem jih vedno dobil in jih mam na zalogi.
Lp Alen
Uporabniški avatar
Gladiac
Profesor
Prispevkov: 1413
Pridružen: 15 Jun 2010, 16:47
Kraj: Smlednik

Re: Priprave

Odgovor Napisal/-a Gladiac »

Alenf91 napisal/-a: 22 Apr 2021, 12:47
Big A napisal/-a: 31 Dec 2020, 11:26 Baterije 700mah ali 1100mah LiFe 2s so iskana roba. Pri HobbyKingu jih že dolgo nimajo. Menda jih bodo spet imeli enkrat marca 2021.
Jih je mogoče kupiti kje drugje?
Andrej, jaz jih naročim na HK, ker so tam daleč najcenejše. Dam kr na čakalno listo ali da me obvestijo po emailu, tako sem jih vedno dobil in jih mam na zalogi.
Včeraj sem dobil obvestilo, da so na zalogi :D
http://www.onedrone.com
http://www.okarbon.eu
http://www.kopterworx.com
http://www.lipo.si
Alenf91
Začetnik
Prispevkov: 44
Pridružen: 15 Dec 2017, 17:18

Re: Priprave

Odgovor Napisal/-a Alenf91 »

Super :D
Lp Alen
Uporabniški avatar
Big A
Dr. Modelar
Prispevkov: 2065
Pridružen: 17 Nov 2003, 09:11
Kraj: Ljubljana
Kontakt:

Re: Priprave

Odgovor Napisal/-a Big A »

Alen, hvala za nasvet. Te baterije so na zalogi le kakšen dan ali dva, potem pa spet poidejo. Tokrat sem jih 'ujel' in so na poti k meni.

Letos je tekmovalna sezona zaradi korone čudna. Do danes ni v Co-Re zabeležena niti ena tekma. A zadnje čase gre, kljub nenavadno kislemu vremenu, na bolje. Včeraj sva s Srečkom šla na Krtino opravit par poletov. Aviatik je srečno prestal krstni polet, Srečo pa je z mustangom žvižgal po zraku, tik nad zemljo. Hotel sem poleteti tudi z dvajset let starim FW 190, pa se motor ni strinjal. Vseeno, čudovit dan brez nezgod...
Priponke
20210520_185849m.jpg
20210520_185849m.jpg (176.72 KiB) Pogledano 2635 krat
20210520_194633m.jpg
20210520_194633m.jpg (159.13 KiB) Pogledano 2635 krat
Uporabniški avatar
vidx
Profesor
Prispevkov: 1048
Pridružen: 26 Jan 2005, 21:27
Kraj: koper
Kontakt:

Re: Priprave

Odgovor Napisal/-a vidx »

Super, da se trenite. Tekme se kljub čudnem časom približujejo :D
Flying Bastard Aircombat squadron
Alenf91
Začetnik
Prispevkov: 44
Pridružen: 15 Dec 2017, 17:18

Re: Priprave

Odgovor Napisal/-a Alenf91 »

Je že čas, da kaj "razbijemo" :D :whistle:
Lp Alen
Odgovori

Vrni se na Combat modeli