Mešanje metanol-ricinus ?

Splošna debata o motorjih in modelih z eksplozijskim pogonom

Moderator: Mipo

Odgovori
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Mešanje metanol-ricinus ?

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Pozdravljeni!
Zadnje čase je vse večji problem dobiti metanol gorivo (razen Avstrije etc. ) kjer je malo "od rok",ker ga ne smejo pošiljati po pošti.
Ker imam še vedno precej modelov na metanol sem preko kolega prišel do omenjenega goriva in olja(ricinus),vendar nimam podatka s kolikimi procenti se meša.
Za 2 takt motorje mi je znal povedat da je sam mešal 20% ,za 4 Takt motorje pa podatka žal nima. :(
Pred kakim tednom sem že preizkusil gorivo mešano 20°% na 2 taktnem Aspju in je delal brez problemov,le malce bolj je "kadil" kar pomeni da je bilo mazanje dobro.
Ne enem od modelov pa imam OS 91 surpass 4 takt in mi je do sedaj ko sem še uporabljal sintetiko delal perfektno.
Od nekoga sem zvedel da se za 4 taktne motorje daje manj olja ,vendar tudi on ne ve točnega podatka koliko.
Torej je še kak strokovnjak tukaj ki bi vedel kak bolj točen ali vsaj približen podatek?
Hvala,LP!
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Mešanje metanol-ricinus ?

Odgovor Napisal/-a tornado »

https://www.towerhobbies.com/cgi-bin/wti0001p?&I=LXGHC5

Na zgornji povezavi imaš specifikacijo enega zelo poznanega proizvajalca. Navaja vsebnost olja 17% in nitra 15%
Lp Rado
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: Mešanje metanol-ricinus ?

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Uporabljam mešanice:

Za dvotakterje (MVVS) uporabljam 17% ricinusa in 3% nitrometana ter 80% metanola.
Za ostale dvotakterje (COX, West) uporabljam 17% sintetike in 10-25% nitrometana ter ostalo metanol.
Za štiritakterje izključno sintetična olja 17%, 7% nitrometana in ostalo metanol (76%).

Količino nitrometana (če ga nimaš ali ne želiš) lahko zamenjaš z metanolom in boš še vedno na varni in delujoči strani.
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Re: Mešanje metanol-ricinus ?

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Ja,res je,nitrometana ne uporabljam ker je drag oz. ga je tudi problem dobit.Že prej ko sem sam mešal metanol in sintetiko ga nisem uporabljal pa so motorji -tako 2 takt kot 4 takt delali povsem vredu.
Sedaj ko pa sem dobil ricinus ga pa tudi mešam samo z metanolom.
Torej,Mipo...ali za 4 taktne motorje nebi bil vredu ricinus?
Uporabniški avatar
drsitar
Tekmovalec
Prispevkov: 263
Pridružen: 04 Avg 2006, 15:58
Kraj: Žiganja vas

Re: Mešanje metanol-ricinus ?

Odgovor Napisal/-a drsitar »

Marjan je na vseh metanolarjih uporabljal ricinus
je pa res da se rado zapoca okol ventilov
boš pa večkrat podiral in pucal Klemen :D

lp drago
mimixrv
Razpravljalec
Prispevkov: 182
Pridružen: 29 Nov 2016, 18:31

Re: Mešanje metanol-ricinus ?

Odgovor Napisal/-a mimixrv »

Kaj pa tole?

http://www.toprc.eu/sl/aeroplanes/glow- ... ecial-fuel

Sam tukaj kupjem TopRC gorivo za Offroad buggy in sem zelo zadovoljen.

Če kupiš več, se da zmenit za popust.

Obvezno je potrebno poslati kopijo osebne izkaznice naročnika, sicer gorivo čakaš zaman.
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: Mešanje metanol-ricinus ?

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Offshore napisal/-a: 18 Jan 2018, 09:31 Torej,Mipo...ali za 4 taktne motorje nebi bil vredu ricinus?
Načeloma na štiritakterjih ne uporabljam ricinusa iz razlogov:
1. Boljše izkušnje glede delovanja motorja imam s sintetiko.
2. Veliko manj je umazanije na modelu. Čiščenje tistega (olja) kar ostane na modelu je enostavnejše.
3. Motorji ne izgledajo kot zasmojen štedilnik na drva - vedno so čisti, zato tudi bolje hlajeni in bolje delujoči. Tudi njihova notranjost je temu primerna. Pri sebi ne vidim vzroka zakaj bi uporabljal ricinus na štiritakterjih. Morda ima kdo kašen argument za: z njim na dan!
4. Nobenega vonja po zasmojenem olju, kot smo ga vajeni pri ricinusu. Še osebni avtomobil se mi je napil vonja po ricinusu, ki sem ga uporabljal za kombat tekme in so ga bile polne krpe, s katerimi sem brisal modele. Sedaj tega ni več.

LpM
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Re: Mešanje metanol-ricinus ?

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Mipo,sigurno bi raje dal sintetiko če bi vedel kje jo staknit.
Še na tale ricinus sem čakal skoraj pol leta.
Včasih so imeli sintetična olja po modelarskih štacunah,danes pa razni lindi,švajgi,dmt nimajo skoraj ničesar več podobnega "tistim pravim modelom" ampak imajo ...oprosti izrazu-samo še tisti je**beni stiropor ,pravtako je tudi ostalo vse skupaj ena velika žalost od nekdaj velikih trgovin kjer si dobil za modelarstvo praktično vse.
Od olj sem pred letom nekako gledal da so imeli samo za bencinske motorje ,za metanol -niente :( :(

in da odgovorim še @ miniju....od Topmodela goriva nočem niti zastonj ,ker mi je zaradi ene čudne njihove mešanice zaribal prima motor :evil:
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Mešanje metanol-ricinus ?

Odgovor Napisal/-a tornado »

Ricinus ima zelo dobre mazalne lastnosti, slabost pa je, da ne izgorin. Posledično pa so modeli napacani kot piše Mipo.
Če želiš kupiti sintetiko mi javi na ZS, moji prijatelji, ki vozijo čolne sami mešajo gorivo in te lahko napotim kje ga kupiš. Tudi nitrometen se bi dal dobiti po razumni ceni. :wink:
Lp Rado
Aljaž85_
Začetnik
Prispevkov: 14
Pridružen: 04 Dec 2009, 15:40
Kraj: Maribor

Re: Mešanje metanol-ricinus ?

Odgovor Napisal/-a Aljaž85_ »

Zdravo,

upam da še kdo bere to temo :).

Po res dolgem času se mi je spet malo "zaluštalo" old school letenja z metanolci. Edini model/motor, ki ga še imam na metanol je 2-taktni ASP32, za katerega pa je izrecno predpisano, da se ne sme uporabljati 100% sintetike, temveč mora biti najmanj 50% olja ricinus. Sem malo raziskoval po tujih forumih in dejansko so imeli uporabniki težave pri delovanju motorja, ko so uporabili 100% sintetiko.

Sedaj pa gledam po trgovinah pa se čudim:
- v Sloveniji ni več trgovine z metanol gorivom? Naj me prosim kdo popravi, če sem kakšno spregledal...
- DMT in Schweighofer imata samo OptiFuel in Rapicon oboje 100%sintetika
- lindinger ima Byronov Aerogen2, ki je 50%/50%, kar bi ustrezalo, ampak je 3 ure vožnje v eno smer, torej to odpade.


Kaj torej ni več nikjer za dobiti z ricinusovim oljem, še to malo kar je na voljo dan danes v okolici, pa je samo 100% sintetika? Kakšne ideje?

Lp,
Aljaž
Uporabniški avatar
Peter Karner
Freak
Prispevkov: 558
Pridružen: 30 Mar 2008, 12:12
Kraj: Celje
Kontakt:

Re: Mešanje metanol-ricinus ?

Odgovor Napisal/-a Peter Karner »

Večkrat smo ricinus zamenjali za pafinsko olje, pa je tudi šlo. Kaj pa metanol? Tovarno metanola v Lendavi so prodali!
Svetujem ti, da poiščeš spidvej klub in jih prosiš za nekaj metanola. Spidvej motorji gredo na metanol.
Veliko uspeha ti želim.
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Mešanje metanol-ricinus ?

Odgovor Napisal/-a tornado »

Aljaž85_ napisal/-a: 24 Feb 2020, 13:51 Zdravo,

upam da še kdo bere to temo :).

Po res dolgem času se mi je spet malo "zaluštalo" old school letenja z metanolci. Edini model/motor, ki ga še imam na metanol je 2-taktni ASP32, za katerega pa je izrecno predpisano, da se ne sme uporabljati 100% sintetike, temveč mora biti najmanj 50% olja ricinus. Sem malo raziskoval po tujih forumih in dejansko so imeli uporabniki težave pri delovanju motorja, ko so uporabili 100% sintetiko.

Sedaj pa gledam po trgovinah pa se čudim:
- v Sloveniji ni več trgovine z metanol gorivom? Naj me prosim kdo popravi, če sem kakšno spregledal...
- DMT in Schweighofer imata samo OptiFuel in Rapicon oboje 100%sintetika
- lindinger ima Byronov Aerogen2, ki je 50%/50%, kar bi ustrezalo, ampak je 3 ure vožnje v eno smer, torej to odpade.


Kaj torej ni več nikjer za dobiti z ricinusovim oljem, še to malo kar je na voljo dan danes v okolici, pa je samo 100% sintetika? Kakšne ideje?

Lp,
Aljaž
Koliko goriva rabiš za eno sezono?
Lp Rado
Aljaž85_
Začetnik
Prispevkov: 14
Pridružen: 04 Dec 2009, 15:40
Kraj: Maribor

Re: Mešanje metanol-ricinus ?

Odgovor Napisal/-a Aljaž85_ »

tornado napisal/-a: 24 Feb 2020, 23:10
Aljaž85_ napisal/-a: 24 Feb 2020, 13:51 Zdravo,

upam da še kdo bere to temo :).

Po res dolgem času se mi je spet malo "zaluštalo" old school letenja z metanolci. Edini model/motor, ki ga še imam na metanol je 2-taktni ASP32, za katerega pa je izrecno predpisano, da se ne sme uporabljati 100% sintetike, temveč mora biti najmanj 50% olja ricinus. Sem malo raziskoval po tujih forumih in dejansko so imeli uporabniki težave pri delovanju motorja, ko so uporabili 100% sintetiko.

Sedaj pa gledam po trgovinah pa se čudim:
- v Sloveniji ni več trgovine z metanol gorivom? Naj me prosim kdo popravi, če sem kakšno spregledal...
- DMT in Schweighofer imata samo OptiFuel in Rapicon oboje 100%sintetika
- lindinger ima Byronov Aerogen2, ki je 50%/50%, kar bi ustrezalo, ampak je 3 ure vožnje v eno smer, torej to odpade.


Kaj torej ni več nikjer za dobiti z ricinusovim oljem, še to malo kar je na voljo dan danes v okolici, pa je samo 100% sintetika? Kakšne ideje?

Lp,
Aljaž
Koliko goriva rabiš za eno sezono?

Zdravo,

malo, kakšnih 5l, da malo stare čase obujam, potem pa dalje na elektriko.
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Mešanje metanol-ricinus ?

Odgovor Napisal/-a tornado »

Za kak liter se lahko zmeniva, za več pa se boš moral znajti. ;)
Kakšno mešanico (%) imaš namen koristiti?
Zadnjič spremenil tornado, dne 26 Feb 2020, 12:35, skupaj popravljeno 1 krat.
Lp Rado
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3304
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Re: Mešanje metanol-ricinus ?

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Aljaž85_ napisal/-a: 25 Feb 2020, 11:16
Zdravo,

malo, kakšnih 5l, da malo stare čase obujam, potem pa dalje na elektriko.
Tole je za slabih 6 ur čistega letenja. Kar veliko. Ob predpostavki: 20 minut na dan, pomeni cca 18 letalnih dni.
Aljaž85_
Začetnik
Prispevkov: 14
Pridružen: 04 Dec 2009, 15:40
Kraj: Maribor

Re: Mešanje metanol-ricinus ?

Odgovor Napisal/-a Aljaž85_ »

tornado napisal/-a: 26 Feb 2020, 10:29 Za kak liter se lahko zmeniva, za več pa se boš moral znajti. ;)
Kakšno mešanico (%) imaš namen koristiti?
Kakršna koli količina če bo, bi bilo super =D> . 20% ricinusa in nekaj nitrometana (npr. 10%), če je možno?
Odgovori

Vrni se na Splošni pogovori o modelih z eksplozijskim pogonom