Motor zaribal

Splošna debata o motorjih in modelih z eksplozijskim pogonom

Moderator: Mipo

Odgovori
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Motor zaribal

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Lep pozdrav!
Naj mi nekdo pove kako je možno da je pri vsej tej packariji(slika) zaribal motor?? :(
Metanol je neka čudna mešanica z 10%nitra kupljen v Top modeltehniku. Do sedaj sem ga skozi ta motor spustil cca.4 tanke,( prej sem vedno uporabljal Cool power ali Rapicon iz DMTja)še prejšnji četrtek sem z modelom letel in ni zgledalo nič narobe,razen velike svinjarije,danes pa ko sem ponovno hotel dopoldan naredit par poletov mi je pa pri vžiganju cca. 3 x skoraj že zalaufal vendar vedno potem crknil,nato pa je kar naenkrat tako prijelo da se ga niti na roko ni več dalo obrnit.
Sprva sem mislil da je preveč zalit motor in sem odvil svečko,vendar glej ga zlomka,motor sploh ni bil zalit.Kasneje sva govorila s kolegom da se je mogoče razdrl ležaj,vendar se mi je to malo čudno zdelo,ker so bili ležaji ravno letos menjani.
Seveda od letenja potem ni bilo nič,doma sem pa motor podrl in pogledal kaj hudiča bi bilo narobe.
Ležaji vse OK,le bat je zablokiral čisto pod vrhom.Motor je 7.5ccm ASP in je (dokler nisem probal tega metanola) delal res perfektno!!
Bat nima obročka ampak je abc in da sem ga dobil iz srajčke sem moral parkrat kar fino s kladivom udarit da sem ga dobil ven.Seveda je motor fuč in sem model že nadomestil z drugim motorjem oz. iz treh starih motorjev sem uporabil dobre komponente da sem spet "vozen".
Seveda sem kompletno galono goriva tudi takoj preč vrgu in ga niti na deleč več nočem videti!! :evil:
Je imel še kdo drug kake podobne probleme z njihovim gorivom?
Priponke
DSC05794.jpg
DSC05794.jpg (103.66 KiB) Pogledano 5876 krat
Uporabniški avatar
Multijet
Tekmovalec
Prispevkov: 339
Pridružen: 24 Mar 2008, 14:48
Kraj: Šentjernej

Re: Motor zaribal

Odgovor Napisal/-a Multijet »

K to si imel nou motor al je bil ze pred teboj u drugih rokah?
Kdor ne leti sploh ne živi!!!!
tomaz234
Razpravljalec
Prispevkov: 189
Pridružen: 13 Okt 2012, 07:26

Re: Motor zaribal

Odgovor Napisal/-a tomaz234 »

Kupi ricinus in metanol pa sam mešaj, to kupleno je včasih vprašljivo.
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Re: Motor zaribal

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Ja maš prav!
Sem zdaj dobil čisti metanol,sintetiko mam pa tud ..
FANATIC
Razpravljalec
Prispevkov: 135
Pridružen: 04 Feb 2009, 09:31
Kraj: Pod hribom

Re: Motor zaribal

Odgovor Napisal/-a FANATIC »

....................
Zadnjič spremenil FANATIC, dne 12 Apr 2017, 06:14, skupaj popravljeno 1 krat.
Model
Začetnik
Prispevkov: 8
Pridružen: 20 Jul 2005, 13:37

Re: Motor zaribal

Odgovor Napisal/-a Model »

Offshore napisal/-a: Seveda sem kompletno galono goriva tudi takoj preč vrgu in ga niti na deleč več nočem videti!! :evil:
Je imel še kdo drug kake podobne probleme z njihovim gorivom?
Imel. Gorivo istega izvora ni bilo uporabno na štiritaktnem motorju. Nisem ga mogel nastaviti, čeprav je na coolpower vedno pel kot ur'ca. Znebil sem se ga (goriva). Zamenjal z rapiconom in motor deluje brez pripomb.

Tudi umazanija je bila s top gorivom taka kot na fotografiji. Sam bi bil previden pri njegovi uporabi.
Morda je dobro za avtomobile. :oops:
Uporabniški avatar
letalko
Tekmovalec
Prispevkov: 286
Pridružen: 13 Mar 2006, 17:25
Kraj: PREBOLD
Kontakt:

Re: Motor zaribal

Odgovor Napisal/-a letalko »

Več kot 10 let uporabljal gorivo Cool power s 5 % nitrota in nikoli težav. Mnogo tega goriva je preteklo čez moje OS-maxije in skozi so bili zadovoljni; vse do zaslužene upokojitve :D
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Re: Motor zaribal

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Model napisal/-a:
Offshore napisal/-a: Seveda sem kompletno galono goriva tudi takoj preč vrgu in ga niti na deleč več nočem videti!! :evil:
Je imel še kdo drug kake podobne probleme z njihovim gorivom?
Model
Imel. Gorivo istega izvora ni bilo uporabno na štiritaktnem motorju. Nisem ga mogel nastaviti, čeprav je na coolpower vedno pel kot ur'ca. Znebil sem se ga (goriva). Zamenjal z rapiconom in motor deluje brez pripomb.

Tudi umazanija je bila s top gorivom taka kot na fotografiji. Sam bi bil previden pri njegovi uporabi.
Morda je dobro za avtomobile. :oops:
letalko napisal/-a:Več kot 10 let uporabljal gorivo Cool power s 5 % nitrota in nikoli težav. Mnogo tega goriva je preteklo čez moje OS-maxije in skozi so bili zadovoljni; vse do zaslužene upokojitve :D
@ letalko - morda nisi dobro prebral, napisal sem da sem do nedavnega (ko je bil še na zalogi) kuril Cool Pover 5 ali 7% in so vsi motorji ,tako 2 takt kot 4 takt vedno dobro delali brez vsakih težav,kasneje je na tržišče prišel Rapicon (seveda pri sosedih) in tudi ta ni bil slab,problem pa je nastal ko je dol zaprl Primus in z Lindija ni bilo več možno dobiti gorivo,ker ga ne pošiljajo po pošti zaradi varnostnih razlogov( se ve katerih). Kasneje ko sem uporabljal Rapicon sem vedno komu naročil kako kanto če je šel v Avstrijo. Kako leto nazaj sem pri Topu naročil gorivo za avto in čeprav ni bila sintetika mi je motor delal vredu,zato sem tudi tokrat pri njih 1. naročil gorivo za letala, ker so edini ki pošljejo po pošti.No vendar to gorivo očitno ni bilo dobro! Kljub vsej svinjariji in zasigurno ne preveč suhi nastavitvi motorja,je moped pri cca 5 tanku ribnil !! :(

@Model- gorivo sem že vrgel stran ter pravtako nekaj čez 30€ kolikor sem dal za pošiljko s poštnino vred ....Cena zaribanega motorja ni všteta! :-&
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Motor zaribal

Odgovor Napisal/-a tornado »

Omenjate različna goriva in vsebnost nitrometana. Nihče ne pove kakšna je vsebnost olja v teh gorivih.
Avtomobilsko, letalsko ali helikoptersko gorivo se precej razlikujejo po vsebnosti olja.
Lp Rado
tomaz234
Razpravljalec
Prispevkov: 189
Pridružen: 13 Okt 2012, 07:26

Re: Motor zaribal

Odgovor Napisal/-a tomaz234 »

Hmm,ker je gorivo kupil verjetno ne ve koliko bi naj bilo olja,kaj pa na etiketi piše je pa zgodba za drugič da koga ne užalim.
če boš mešal sam, daj za začetek 82%metanola in 18% olja,če boš dodajal še 5% nitrometan pa je formula 77%metanol,18 %olje in 5%nitrometana, nekateri so z oljem prišli tudi do 10%, sicer sem gonil os-max motorje stare 10 let pa še noben v tej kombnaciji ni ribnil.
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Re: Motor zaribal

Odgovor Napisal/-a Offshore »

tornado napisal/-a:Omenjate različna goriva in vsebnost nitrometana. Nihče ne pove kakšna je vsebnost olja v teh gorivih.
Avtomobilsko, letalsko ali helikoptersko gorivo se precej razlikujejo po vsebnosti olja.
To pa morajo v trgovinah vedeti kaj prodajajo,saj upam da vejo da se za določeno sorto modela (avto,helikopter,letalo) goriva razlikujejo!
In ne,na etiketi nič ne piše koliko % je česa ,vsaj ne na Topo-ovi.....žal sem pa kanistre že proč vrgel.
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Motor zaribal

Odgovor Napisal/-a tornado »

Malo sem prečekiral splet in dejansko redko kje(skoraj nikjer) ni podatka o procentu olja v gorivih. Vem, da je včasih pri nas zelo popularno gorivo proizvajalca MORGANFUEL na njihovi strani točno definiral količino olja v vsakem gorivu. Sedaj tega več ne dajejo v javnost. :(
Goriva, ki so namenjena za avtomobilčke imajo običajno 8-12% (večina med 8-9%) olja na glede na količino nitrometana. To gorivo ni primerno za letalske in helikopterske motorje.
Starejši aviomodelarji so včasih za avio motorje koristili 20% ricinusa, celo brez NM. Svoj čas so imeli na tekmovanjih FAI predpisano tako sestavo celo prepisano. Ali je temu tako še sedaj ne vem. :-k
V čolnarstvu kjer so motorji močno obremenjeni ga mislim, da ni junaka, ki bi dajal manj kot 15% olja. Nekaj mojih poznanih je koristilo gorivo Rapicon z 25% NM in 12% olja. Motorji so vrteli ko zmešani, a ne dolgo. Hitro je prišlo do problemov.

Sam sem osebno koristil svojo mešanico goriva z 25%NM in 18% olja (15% sintetika KLOTZ in 3% ricinus). Ricinus ne zgoreva ampak dobro opravi svoje delo. Vem za kup vrhunskih tekmovalcev, ki v že kupljeno gorivo dodajajo nekaj % ricinusa. :wink: Sicer to neradi priznajo, a tako je!
Malo sem zašel iz teme, ki je bila odprta, a mogoče sem vsaj malo pomagal pri iskanju vzroka za te težave.

Na tej strani je razloženo kakšna goriva se naj bi uporabljala v modelarstvu. Večina bi morala uporabljati priporočilo za goriva POWERGLOW ECO-LINE Treibstoff
https://www.conrad.at/de/beratung/hobby ... toren.html
Lp Rado
Odgovori

Vrni se na Splošni pogovori o modelih z eksplozijskim pogonom