Trzanje servo motorjev pri bencinskem motorju

Splošna debata o motorjih in modelih z eksplozijskim pogonom

Moderator: Mipo

Odgovori
wlah
Razpravljalec
Prispevkov: 103
Pridružen: 10 Dec 2011, 17:04
Kraj: Ljubljana

Trzanje servo motorjev pri bencinskem motorju

Odgovor Napisal/-a wlah »

Lep pozdrav.

Imam problem s katerim si belim glavo že nekaj dni. Upam da se bo našel kdo ki bi lahko pomagal. Prebrskal sem cel forum a teme za ta problem nisem nikjer našel.

Imam bencinski motor 26 ccm. In medtem ko motor dela, mi trzajo praktično vsi servo motorji na letalu. CDI elektroniko in sprejemnik imam napajano ločeno z dvema Ubec-oma. CDI elektroniko imam čisto spredaj v nosu, takoj za požarno steno, Ubec-a imam (sicer en od drugega cca 5 cm) od CDI enote oddaljeno cca 10 cm, sprejemnik še dodatnih 15 cm od Ubec-ov, torej 25 cm od DCI enote. Ko motor ne dela, se vsi servo mehanizmi odzivajo brez problema.

Mogoče še omembe vredno... na obeh Ubec-ih imam po 2 feridna obročka skupaj. Že original.

Se je mogoče s tem že kdo srečal?
Lepo se imejte, pa veliko se smejte!
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Re: Trzanje servo motorjev pri bencinskem motorju

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Kako imaš priklopljen bovden za gas?
Je elekronika nova ali je bila že kdaj kaj poškodovana,kreširana?
Sam sem imel podobni problem na eleronih,vendar šele po tem ko model prvič krešnil.Ko sem elektroniko zamenjal,tega ni bilo več.
Pravtako je tudi odvisno kakšno imaš povezavo za gas.Če imaš direktno jekleno žico,zna biti problem,zato se na ročici za gas(na motorju) daje plastični vmesnik oz vilčka
wlah
Razpravljalec
Prispevkov: 103
Pridružen: 10 Dec 2011, 17:04
Kraj: Ljubljana

Re: Trzanje servo motorjev pri bencinskem motorju

Odgovor Napisal/-a wlah »

Elektronika je nova, gas pa imam vezan sicer s kovinsko žićko, na eni strani imam plastičen balljoint, na drugi strani kovinskega. Ampak tudi če imam popolnoma odklopljeno tako da gas dodajam z roko, se dogaja isto.
Lepo se imejte, pa veliko se smejte!
Čur
Tekmovalec
Prispevkov: 274
Pridružen: 05 Dec 2004, 14:58
Kraj: Novo mesto

Re: Trzanje servo motorjev pri bencinskem motorju

Odgovor Napisal/-a Čur »

Imaš ustrezno svečko na motorju?
Kabel do svečke, kapica svečke?
Uporabniški avatar
Offshore
Dr. Modelar
Prispevkov: 6684
Pridružen: 23 Avg 2005, 14:24

Re: Trzanje servo motorjev pri bencinskem motorju

Odgovor Napisal/-a Offshore »

Možnost je tudi da svečka prebija oziroma kabel in dela motnje..
wlah
Razpravljalec
Prispevkov: 103
Pridružen: 10 Dec 2011, 17:04
Kraj: Ljubljana

Re: Trzanje servo motorjev pri bencinskem motorju

Odgovor Napisal/-a wlah »

Svečka je nova, use kar se tiče CDI elektronike je novo. Kako pa naj ugotovim ali mi kje prebija?
Lepo se imejte, pa veliko se smejte!
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 897
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Re: Trzanje servo motorjev pri bencinskem motorju

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

Ne morem, da ne pridam tudi sam svojih ugotovitev. Imel sem oz. imam še vedno (sklepam, ker še nisem uspel popravit modela) podobne težave.

Moj sprejemnik je oddaljen od CDI-ja cca 35 cm, napajanje imam popolnoma ločeno in direktno vezano na porabnike (brez BEC-ov ipd). Povezavo za "gas" imam preko plastičnega zgloba na kroglico. Tudi vsi ostali priklopi komand so izvedeni tako, da ni direktnega priklopa kovina na kovino.

Na začetku so mi servoti tako trzali, da če bi poletel bi sigurno naredil kako neumnost. Potem sem dodal feritni obroček in motor dal na "gumice", da sem zmanjšal vibracije. Tako sem tudi z modelom prvič poletel. V nekem položaju pa mi je začel model po zraku "plavati delfina". Seveda sem takoj pristal. Trzal mi je servo od višine.
Zamenjal sem (original!) svečko in trzanje je popolnoma izginilo. Super, dokler... Kar naenkrat mi je v zraku v enem 5-6 poletu postavilo letalo na nož. Po cca 3 sekundah mi je komanda zopet "primila" in sem šel seveda takoj pristajat. Problema nisem mogel ugotoviti. Na tleh je vse delalo bp. Tudi če sem odšel z oddajnikom (2,4GZ!) 100m daleč, je vse delalo bp.

Nato sem razdrl kapo od svečke in jo zamenjal za novo. Kabel svečke sem skrajšal na ustrezno dolžino, da mi višek kabla ni bilo treba ovijat po trupu. Na koncu sem še sam kabel dodatno ovil z samolepljivo aluminijasto folijo. Motnje so izginile za zopet 5-6 poletov. Nakar sem model ob vzletu skreširal. Sprva sem mislil, da se mi je ob vzletanju prikradel šum med ušesi zaradi mehkih kolen :wink: , vendar slučajno fotografiranje vzleta je pokazalo, da sem zopet imel motnjo pri prenosu signala - zopet nagib: eno krilce gor, drugo dol - se pravi pravi signal za nagib???!!!

Ne vem več kaj popravit. Sedaj nameravam še zamenjat sprejemnik, čeprav mi isti sprejemnik v drugem modelu dela bp in priklop na PC mi ne pokaže, da bi imel kakšne težave s sprejemom signala. Servote krilc in ostalega pa dodatno oborožit s feriti. Upam, da bo potem v redu.

Pa še eno vprašanje: od česa je odvisna izbira CDI-ja? Študiram zamenjati CDI. To je moj prvi bencinar, a mi lahko kdo pove kateri CDI-ji so zaupanja vredni za 15 ccm motor?

Hvala vnaprej za odgovor.

Lp,
Andreo
wlah
Razpravljalec
Prispevkov: 103
Pridružen: 10 Dec 2011, 17:04
Kraj: Ljubljana

Re: Trzanje servo motorjev pri bencinskem motorju

Odgovor Napisal/-a wlah »

Danes probam z gumjasto kapico za svečko (do zdaj sem imel kovinsko, original) in drugo svečko. Kaj drugega mi več ne preostane. ](*,) ](*,)
Lepo se imejte, pa veliko se smejte!
maki
Razpravljalec
Prispevkov: 189
Pridružen: 30 Nov 2004, 20:50

Re: Trzanje servo motorjev pri bencinskem motorju

Odgovor Napisal/-a maki »

wlah napisal/-a:Danes probam z gumjasto kapico za svečko (do zdaj sem imel kovinsko, original) in drugo svečko. Kaj drugega mi več ne preostane. ](*,) ](*,)
to bo slabo, kovinske kapice imajo vgrajen upor(upam da si ga videl in namestil nazaj)
velika verjetnost je da so servomotorji preobčutljivi na motnje, posledično jih prenašajo na sprejemnik. Zamenjaj povezavo z npr. Sulivan plastik ali GFK polno palčko fi2mm (NE CFK!!)
Nikakor pa ne kovinske povezave! tudi kovinska ročka na servomotorju s kovinskimi zobniki lahko predstavlja težavo še posebej v teh primerih.
Večina dobrih elektronik ima to vgrajeno serijsko kljub namenski svečki (ki je prav tako z uporom)
prije stavljanja jezika u pogon ukljuci mozak!
Uporabniški avatar
JozeS
Dr. Modelar
Prispevkov: 2130
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica, SI

Re: Trzanje servo motorjev pri bencinskem motorju

Odgovor Napisal/-a JozeS »

Včasih nekateri elementi ne pašejo skupaj.

Napiši znamko in tip (oznako): zgorevalnega motorja, CDI, servomotorjev in sprejemnika v modelu ter oddajnika.

LP, J.
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 897
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Re: Trzanje servo motorjev pri bencinskem motorju

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

Pričakovati je, da ti proizvajalec (in tudi prodajalec) da skupaj kar paše, kajne? Npr. ustrezen CDI za ta in ta motor. Kar bi lahko "ne pašalo" je le sprejemnik s servomotorji s CDI-jem.
Glede na dotedanje izkušnje menim, da je običajno najverjetneje sprejemnik preblizu CDI-ja oz. v takem položaju, da preveč "lovi" motnje, in kabel od svečke, ki je lahko kje načet - vsaj moj je bil, ker se je zdrsal ob požarni steni. Ko sem to odpravil je bilo znatno boljše ne pa še dokončno v redu, ker sta mi servota od krilc dobivala čudne signale - kot sem že omenil, sklepam da iz sprejmnika, krilci sta bili pravilno odklonjeni eno gor drugo dol.

Lp
Andreo
Uporabniški avatar
murva
Tekmovalec
Prispevkov: 390
Pridružen: 10 Feb 2011, 17:42
Kraj: Šempas

Re: Trzanje servo motorjev pri bencinskem motorju

Odgovor Napisal/-a murva »

Offshore napisal/-a:Možnost je tudi da svečka prebija oziroma kabel in dela motnje..

Mel sam isti problem ko je prebijala kapa svečke na cilinder in so vsi servoti trzali.
The Rose Squardon / Aircombat Slovenija Slika
wlah
Razpravljalec
Prispevkov: 103
Pridružen: 10 Dec 2011, 17:04
Kraj: Ljubljana

Re: Trzanje servo motorjev pri bencinskem motorju

Odgovor Napisal/-a wlah »

Lep pozdrav

Po krajšem premoru se spet oglašam. Najprej naj se zahvalim vsem s kakršnimi koli predlogi. Včeraj sem se še malo igral z mojim modelom in ugotovil sledeče.

Kot sem rekel sem kapico za svečko zamenjal z gumijasto. Kovinsko kapico sem razstavil in ugotovil da v tej kapici ni bilo upora, kakor je napisal "maki". Iz enega skurjenega kompleta CDI enote sem vzel upor, in ga vstavil na kabel in vse skupaj zatlačil v gumjasto kapico. Zamenjal sem tudi servo za gas, kateri je bil najbližje motorju in posledično CDI enoti. Zdaj ne vem zaradi katerega razloga (menjava serva ali dodan upor), ampak servo motorji ne trzajo več.
Najbrž je trzanje preko sprejemnika vplivalo tudi na druge servo motorje.

Hvala vsem za vse nasvete, upam pa da še komu pomaga.

LP, Wlah
Lepo se imejte, pa veliko se smejte!
Odgovori

Vrni se na Splošni pogovori o modelih z eksplozijskim pogonom