odvijanje propelerja

Splošna debata o motorjih in modelih z eksplozijskim pogonom

Moderator: Mipo

Odgovori
kelencm
Začetnik
Kraj: postojna

odvijanje propelerja

Odgovor Napisal/-a kelencm » 02 Avg 2013, 12:19

Imam štiritaktni motor Saito FA 125 in vsako toliko čaša se mi pri vžiganju motorja zavrti v napačno smer. Posledica le-tega je, da se mi odvije matica na osi motorja, ki drži propeler. Sicer imam trikraki propeler, zraven matice imam tudi varovalo matice, ki bi naj preprečevala odvijanje matice.

Ker še nisem slišal, da bi kdo imel takšne težave me zanima vaše izkušnje na tem področju.

Za nasete se vam zahvaljujem.

lp
mk

Nemo
Freak
Kraj: Čadovlje

Re: odvijanje propelerja

Odgovor Napisal/-a Nemo » 02 Avg 2013, 17:55

No, potem pa še nisi veliko slišal :) ...To se običajno zgodi, kadar je motor zalit in se potem rad zavrti kontra.
Skoraj vedno na "ročno" vžiganje, s starterjem teh težav običajno ni..
Včasih se kar "med vrtenjem" zamenja smer in se potem zavrti prav. Ni pa nujno, da se ti pri vrtenju
kontra vedno odvije vijak..Skratka, precej normalna zadeva za (običajno) zalit motor... neke škode, razen dela,
pa s tem ni.
LP

Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin » 02 Avg 2013, 22:55

kelencm napisal/-a:Imam štiritaktni motor Saito FA 125 in vsako toliko čaša se mi pri vžiganju motorja zavrti v napačno smer. Posledica le-tega je, da se mi odvije matica na osi motorja, ki drži propeler. Sicer imam trikraki propeler, zraven matice imam tudi varovalo matice, ki bi naj preprečevala odvijanje matice.

Ker še nisem slišal, da bi kdo imel takšne težave me zanima vaše izkušnje na tem področju.

Za nasete se vam zahvaljujem.

lp
mk

lp
Zadnjič spremenil miskolin, dne 26 Sep 2018, 14:06, skupaj popravljeno 1 krat.

Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kladu » 05 Avg 2013, 07:08

Pri SAITO motorjih dobiš zraven dve matici za pritrditev elise ravno zaradi tega.
Veliko matico najprej močno priviješ, tako da je uboklina na drugi strani podložke elise. Nato priviješ močno še malo matico tako, da "trebušček" male matice zleze v udolbino velike matice.
Z dvema ključema jih "kontra" priviješ in zagotovo se ti ne bosta odvili med vrtenjem elise, ne glede na smer.
Priponke
saie056.jpg
saie056.jpg (23.32 KiB) Pogledano 654 krat
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!

Odgovori

Vrni se na