Začetne težave

Splošna debata o motorjih in modelih z eksplozijskim pogonom

Moderator: Mipo

Odgovori
lukcsmukc
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 17 Maj 2011, 20:50

ola

Odgovor Napisal/-a lukcsmukc »

zanima me na kaj priključiš kabel od svečke ina ali je to vse kar rabiš pri motorju:servo za gas, starter ,grelec svečke, sprejemniško baterijo in seved sprejemnik in rezervoar ali rabiš še kakšno elektroniko da ti daje iskro
MODELARSTVO JE ZAKON!
lukcsmukc
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 17 Maj 2011, 20:50

sprorčilo

Odgovor Napisal/-a lukcsmukc »

MODELARSTVO JE ZAKON!
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Re: ola

Odgovor Napisal/-a miskolin »

...
Zadnjič spremenil miskolin, dne 26 Mar 2019, 04:38, skupaj popravljeno 1 krat.
lukcsmukc
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 17 Maj 2011, 20:50

sporočilo

Odgovor Napisal/-a lukcsmukc »

a to mislite kot grelec svečke ali je to kaj drugega in kaj daje svečki iskro ali ima motor svojo elektriko ali moraš dodati kaj
MODELARSTVO JE ZAKON!
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Kakšna iskra, če pa govoriš o metanolskem motorju z _žarilno_ svečko. Tako se ji reče zato, ker žari (in ne daje iskre, kot bencinske svečke- tistih se seveda ne greje) :)

Malo si lahko prebereš kakšne osnove o motorjih, ti bo verjetno še kdaj prav prišlo :)
Fly it like you stole it!
Uporabniški avatar
Kralj Luka
Freak
Prispevkov: 720
Pridružen: 25 Avg 2006, 10:49
Kraj: Rožna dolina (Nova gorica)

Odgovor Napisal/-a Kralj Luka »

#-o Tej motorji ne rabijo nobene elektronike ko delujejo. Vžgeš ga s pomočjo kabla ki ga priključiš na svečko poglej post od miškolina. Ko pa motor vžge svečka stalno žari zaradi eksplozij ki se dogajajo v motorju
Lp Luka
lukcsmukc
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 17 Maj 2011, 20:50

sporočilo

Odgovor Napisal/-a lukcsmukc »

TORN4DO ni me treba zdaj kregati če ne vem
MODELARSTVO JE ZAKON!
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a štajerc »

ali pa vzameš tako zadevo
http://www.modelarstvo-stopar.si/produc ... roduct=534

in ne potrebuješ pover panela. Glede na to da si začetnik bi ti priporočal da osnove o motorju, vtekanje, vžig itd predebatiraš v živo z kakim modelarjem v bližini.
L.P.
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
klima49
Freak
Prispevkov: 542
Pridružen: 21 Mar 2009, 18:00
Kraj: Sv. Tomaž / Pršetinci

Odgovor Napisal/-a klima49 »

Da pa ne boš zmeden: Nitka v svečki pri metanolskih motorjih med obratovanjem žari, saj jo eksplozije v cilindru segrevajo. Svečki pomagamo žareti samo pri prižiganju motorja.
LP Klemen

Ceniš tisto, kar narediš sam.
Slika
lukcsmukc
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 17 Maj 2011, 20:50

sporočilo

Odgovor Napisal/-a lukcsmukc »

ali kdo ve kej si lahko kaj več preberem o metanolarjih in ali moraš v gorivo dodajati kakšno olje ko naprimer tole http://www.modelarstvo-stopar.si/produc ... roduct=147
MODELARSTVO JE ZAKON!
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Ne bi ti rad zbijal veselja ali česa podobnega..

Toda verjetno si začetnik in še ne znaš leteti....
Sam bi ti toplo priporočal elektro model v stilu easy star ipd...

Zakaj..
Zato ker metanol motor je za začetnika brez znanja letenja ter samega motorja ne najbol posrečena kombinacija(motor ugaša,ne deluje, potem še samo vodenje modela in je vsega skupaj preveč)..

Metanol motorčke je potrebno vedno(ob spremebi vremena itd. kar pomeni vsak letalni dan.) nastavljati saj v nasprotnem ne delajo vredu ali pa se uniči...

Zato je ta pot priporočena v kombinaciji z izkušenim modelarjem ki ti pomaga na prvih poletih..

Sedaj če začneš z elektro modelom je dosti manj oz nič dela z motorjem,tačas da znaš leteti pa se informiraš kako pa kaj in je tvoj naslednji model z metanolarskim motorjem..

Za metanol motorje se ponavadi uporablja že predpripravljeno gorivo ki je sestavljeno iz metanola,nitrometana ter olja..

Dodaj v profil iz kje si, ni hudič da ni v bližini kakega modelarja/društva ki bi ti zadeve razložili,pokazali ter pomagali pri prvih štartih...

Žal je tako da se želje o modelu ter želja po učenju večinoma ne združujeta...
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

Kolikor sem jaz poučen, svečka žari zaradi katalitične reakcije, ki steče, ko motor vžge ( podobno kot v katalizatorju avtomobila) in ne od temperature ko se zmes vžge. Eksplozija v cilindru ne nudi dovolj temperature in traja veliko premalo časa, da bi to zadoščalo za stalno žarenje svečke pri metanolcu.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
lukcsmukc
Razpravljalec
Prispevkov: 73
Pridružen: 17 Maj 2011, 20:50

sporočilo

Odgovor Napisal/-a lukcsmukc »

glede moje vožnej imam doma dva letala in sem z njima kar precej letel sta elektro motor oba pa sem zgradil sam
zdaj pa sem se odločil da zgradim še enega na metanol
MODELARSTVO JE ZAKON!
Uporabniški avatar
david5570
Tekmovalec
Prispevkov: 383
Pridružen: 01 Sep 2005, 07:19
Kraj: Šentjernej

Odgovor Napisal/-a david5570 »

Brane napisal/-a:Kolikor sem jaz poučen, svečka žari zaradi katalitične reakcije, ki steče, ko motor vžge ( podobno kot v katalizatorju avtomobila) in ne od temperature ko se zmes vžge. Eksplozija v cilindru ne nudi dovolj temperature in traja veliko premalo časa, da bi to zadoščalo za stalno žarenje svečke pri metanolcu.
Tole kar si napisal je zanimivo in sem mislil, da deluje tako kot je napisal klima49. Malo sem pobrskal po netu in našel tole. http://www.rc-airplane-world.com/glow-plugs-for-rc.html Rad bi pa vedel kaj je prav, da ne širim krive vere.

lp, David
"Kdor leti ne zboli!"
Odgovori

Vrni se na Splošni pogovori o modelih z eksplozijskim pogonom