Najmanjši diesel motor???

Splošna debata o motorjih in modelih z eksplozijskim pogonom

Moderator: Mipo

Uporabniški avatar
alesb
Profesor
Prispevkov: 1660
Pridružen: 03 Maj 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica

Najmanjši diesel motor???

Odgovor Napisal/-a alesb »

Slučajno kdo pozna kakšen link ali proizvajalca diesel motorjev, ki bi bili tako majhni, da bi še bili primerni za modelarsko uporabo?
Slika
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Teh je pa kar nekaj. Začneš lahko z MVVS, nadaljuješ s pregledom Angležev, Rusov,...

Za pokušino MVVS: http://www.mvvs.cz/dieselove%20motory.html,
pa še .40 review: http://www.davisdieseldevelopment.com/g ... mvvs40.htm

Mipo
Uporabniški avatar
alesb
Profesor
Prispevkov: 1660
Pridružen: 03 Maj 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica

Odgovor Napisal/-a alesb »

Miloš, mislil sem na take diesle, kot jih imajo naprimer električni generatorji, kosilnice,...


lp
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

Torej dizle na nafto! :wink:

Nekoč so imeli kompresorji na hladilnikih (kamionih) pogon z wankli. Če kdo ve kaj več o temu, ga prosim za pomoč.

Miloš
GorazdK
Freak
Prispevkov: 467
Pridružen: 17 Okt 2006, 00:49
Kraj: Velike Lašče
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a GorazdK »

http://www.lombardinigroup.it/starter.php?lang=2

Ampak 28kg je verjetno vseeno preveč :-)

Lp, Gorazd
Uporabniški avatar
žuž
Razpravljalec
Prispevkov: 158
Pridružen: 25 Nov 2004, 20:59
Kraj: Bela krajina

Odgovor Napisal/-a žuž »

Od vsega kar sem izgubil, pogrešam najbolj svojo pamet.
Uporabniški avatar
shqwarch
Profesor
Prispevkov: 1482
Pridružen: 02 Avg 2006, 20:24
Kraj: Nisem Profesor, Sem Razpravljalec :) ;)
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a shqwarch »

alesb, saj dizel motorčki naj bi lavfali na dizel vendar ne samo na dizel polek so še dodatki npr. eter pa kakšno ustrezno mazivo verjetno kakšno sintetično olje. Nevem trenutno na pamet vendar pa je napisano v neki starejši knjižici od brodarskega modelarstva kjer se nafta priporoča za ulavfavanje novega motorčka, menda se da to tudi potem vendar z drugačnim razmerjem seveda pa bo izpuh masten, sajast, uglavnem črna brozga(ja bi moral imeti zraven še čistilo za čistiti model). Aja delujejo pa menda šekar lepo tudi z mešanico v kombinaciji z bio dizlom(prvotno je petrol).

Edit: Načel filemček z opisom v infobox-u
Slika
andraz16
Razpravljalec
Prispevkov: 126
Pridružen: 31 Jul 2008, 11:07
Kraj: radeče

Odgovor Napisal/-a andraz16 »

jaz imam enga dizla, sam je že kar star, malo ljubezni, pa novi spiner samo potrebuje in bo tekel kakor urica
lp. Andraž

40Mh CH 58
Uporabniški avatar
Zvone
Tekmovalec
Prispevkov: 347
Pridružen: 13 Sep 2006, 16:12
Kraj: Litija

Odgovor Napisal/-a Zvone »

Slika mojega ena oseminštirideset kubični tako imenovano disel.Ni še nikoli bil vpogonu. Me pa ima da bi naredu model (ukontrol).To smo učasih furali do onemoglosti.
Priponke
IMG_3525.jpg
IMG_3525.jpg (57.26 KiB) Pogledano 7050 krat
andraz16
Razpravljalec
Prispevkov: 126
Pridružen: 31 Jul 2008, 11:07
Kraj: radeče

Odgovor Napisal/-a andraz16 »

jaz imam enakega samo da ima rdeču glavo in da je malo bolj zdelan. :D
lp. Andraž

40Mh CH 58
Uporabniški avatar
truplo
Freak
Prispevkov: 638
Pridružen: 28 Apr 2005, 11:02
Kraj: Dubai - UAE

Odgovor Napisal/-a truplo »

Zvone napisal/-a:Slika mojega ena oseminštirideset kubični tako imenovano disel.Ni še nikoli bil vpogonu. Me pa ima da bi naredu model (ukontrol).To smo učasih furali do onemoglosti.
Evo zvone, nekaj takega ane :wink:

Narejen popolnoma iz gajbic!! :-#
Priponke
ucontrol 2.jpg
ucontrol 2.jpg (48.72 KiB) Pogledano 6696 krat
ucontrol1.jpg
ucontrol1.jpg (43.61 KiB) Pogledano 6696 krat
I was so broke growing up...if I wasn`t a boy...I`d have nothing to play with!
lp Nejc
Uporabniški avatar
Zvone
Tekmovalec
Prispevkov: 347
Pridružen: 13 Sep 2006, 16:12
Kraj: Litija

Odgovor Napisal/-a Zvone »

Ali pa kaj takega!
Priponke
IMG_3530.JPG
IMG_3530.JPG (78.31 KiB) Pogledano 6621 krat
IMG_3529.jpg
IMG_3529.jpg (67.61 KiB) Pogledano 6621 krat
andraz16
Razpravljalec
Prispevkov: 126
Pridružen: 31 Jul 2008, 11:07
Kraj: radeče

Odgovor Napisal/-a andraz16 »

dajte mi prosim poved kaj morem še k dizlu zmešat, da bo ta motor laufal, men ga je en pdaril pred nekaj časa pa še zdaj nisem pogruntal ka bi se k dizlu zmešalo :-?
hvala za pomoč
lp. Andraž

40Mh CH 58
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
Se bom še jaz vrnil v zgodovino. Za tak motor (s katerim sem se jaz ukvarjal pred pol stoletja) sem zmešal eter, nafto in ricinusovo olje. Že takrat sem eter nabavljal v lekarni, za kar sem moral imeti potrdilo, da ne bom počel kaj drugega in vžiganje je bila bolj muka kot užitek, dokler nisem ujel položaja nadbata.
Težava tega motorja je tudi v tem, da ni bilo mogoče spreminjati števila obratov. Deloval je le na full.
Če ne misliš poustvarjati zgodovine in obujati spominov, se ti po moje s tem motorjem ne splača ukvarjati. Zabij en žebelj v steno in obesi motor nanj kot trofejo.
LP Niko
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Niko napisal/-a:...
Če ne misliš poustvarjati zgodovine in obujati spominov, se ti po moje s tem motorjem ne splača ukvarjati. Zabij en žebelj v steno in obesi motor nanj kot trofejo.
LP Niko
Res je!
Dandanes je zgodovinska vrednost takega motorja večja kot pa njegova uporabnost.
Uporabniški avatar
truplo
Freak
Prispevkov: 638
Pridružen: 28 Apr 2005, 11:02
Kraj: Dubai - UAE

Odgovor Napisal/-a truplo »

Najbol problematičen je ravno eter! V lekarnah mislim, da ga ne bos dobil, vprasaj v KEFO.
Je pa tako kot je ze zgoraj napisano ta motorček je kar zahtevno zagnati! Če si izgubljal živce pri metanol motorjih, ti odsvetujem vziganje dizla :lol:
I was so broke growing up...if I wasn`t a boy...I`d have nothing to play with!
lp Nejc
Uporabniški avatar
truplo
Freak
Prispevkov: 638
Pridružen: 28 Apr 2005, 11:02
Kraj: Dubai - UAE

Odgovor Napisal/-a truplo »

Ultralajt se podpišem pod tvoj post, a vendar bi bilo se vedno zanimivo spremljati let na kakšnem mitingu, tega celotnega sistema.
I was so broke growing up...if I wasn`t a boy...I`d have nothing to play with!
lp Nejc
andraz16
Razpravljalec
Prispevkov: 126
Pridružen: 31 Jul 2008, 11:07
Kraj: radeče

Odgovor Napisal/-a andraz16 »

hvala
lp. Andraž

40Mh CH 58
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Dvotaktni modelarski dizli so delali na mešanico 1/3 etra, 1/3 metanola in 1/3 ricinusovega olja. Nikoli nismo probavali metanol zamenjati z nafto #-o #-o . Kot je že Niko navedel vžig je bila bolj sreča kot pa teoretična priprava motorja na delovanje [-o< [-o< .

Morda bi probal s štarterjem? :lol:


Lp

Tomaž
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
križnikm
Razpravljalec
Prispevkov: 163
Pridružen: 20 Feb 2006, 11:41
Kraj: Tabor

Odgovor Napisal/-a križnikm »

Pozdravljeni!

Da se še jaz malo vmešam v debato!
Tudi jaz sem lastnik diesel motorčka. In sicer z imenom JUNIOR. Rad bi ga usposobil, vendar nimam izpuha.
A je kakšna verjetnost med vami da komu morda doma leži kakšen odslužen motorček te znamke? Potreboval bi namreč kot sem že zgoraj omenil izpuh.

Pa še to: vidim U kontrolca. Še kdo med vami vozi to? Z modelarjem iz Celja sva že debatirala da bi to poizkusil tudi jaz. On pa seveda vozi to že zelo dolgo in seveda obvlada to v nulo!
Uporabniški avatar
truplo
Freak
Prispevkov: 638
Pridružen: 28 Apr 2005, 11:02
Kraj: Dubai - UAE

Odgovor Napisal/-a truplo »

lahko bi pa bilo srecanje u kontrolcev slovenije, ce se zbirajo recimo z mini foxi, gupiji... :roll:
I was so broke growing up...if I wasn`t a boy...I`d have nothing to play with!
lp Nejc
dremih
Tekmovalec
Prispevkov: 396
Pridružen: 08 Jan 2004, 20:22
Kraj: kočevje

Odgovor Napisal/-a dremih »

Kladu napisal/-a:Dvotaktni modelarski dizli so delali na mešanico 1/3 etra, 1/3 metanola in 1/3 ricinusovega olja. Nikoli nismo probavali metanol zamenjati z nafto #-o #-o . Kot je že Niko navedel vžig je bila bolj sreča kot pa teoretična priprava motorja na delovanje [-o< [-o< .

Morda bi probal s štarterjem? :lol:


Lp

Tomaž

[-X Narobe :lol:

Nikoli ni bil v gorivu metanol ali nafta.Temveč petrolej. :D Torej :eter,petrolej in ricinzus v osnovni mešanici 1:1:1.Z različnimi razmerji se je povečevalo št .vrtljajev,stem pa tudi težave pri vžigu :evil: :D
Ti motorji niso imeli možnosti regulacije plina med letom ,ampak samo osnovno nastavitev pred startom z pomočjo igle in protibata.
Dosegajo "ohoho" vrtljaje pri pravem razmerju goriva,so bili idealni za hitrostne modele (seveda U- control- vezane modele)
Tedaj ni bilo el. starterjev in so šle marsikatere usnjene rokavice v "franže".Motor zna "hudirjevo" vsekati nazaj
-proti vžig-Metanolec se lahko skrije.So bili pa omejeni z kubaturami tja do nekako 4 ccm.
Zanimivi so bili zračni boji,ko sta bila hkrati v krogu dva tekmovalca.Polmer kroga pa je bil nekako 27 m(če me spomin ne vara :roll: -starost pač)
Me veseli ,da je v Sloveniji še kakšen pilot ,ki obvlada to stvar.
Kot zanimivost:Obstojali so tudi "hidro" modeli,kateri pa pri "letu" niso smeli biti v zraku več kot le določen kot kroga,ampak na vodi.
Sem pa lastnik kakšnih dvajsetih takšnih motorjev.Eter dobim pri veterinarjih(ga uporabljajo pri uspavanju-narkozi konj)
Lep pozdrav Dušan
tudi trske spadajo zraven
dremih
Tekmovalec
Prispevkov: 396
Pridružen: 08 Jan 2004, 20:22
Kraj: kočevje

Diesel

Odgovor Napisal/-a dremih »

križnikm napisal/-a:Pozdravljeni!

Da se še jaz malo vmešam v debato!
Tudi jaz sem lastnik diesel motorčka. In sicer z imenom JUNIOR. Rad bi ga usposobil, vendar nimam izpuha.
A je kakšna verjetnost med vami da komu morda doma leži kakšen odslužen motorček te znamke? Potreboval bi namreč kot sem že zgoraj omenil izpuh.

Pa še to: vidim U kontrolca. Še kdo med vami vozi to? Z modelarjem iz Celja sva že debatirala da bi to poizkusil tudi jaz. On pa seveda vozi to že zelo dolgo in seveda obvlada to v nulo!
Pozdrav!
Tedaj ti motorji niso imeli izpuha :DGlasnost oz . zvočno onasneževanje ni bila pomembno.Vse je šlo "lepo v Luft" :o #-o Še motor MVVS iz leta 1985-88 ga nima.
Lep pozdrav Dušan
tudi trske spadajo zraven
Uporabniški avatar
truplo
Freak
Prispevkov: 638
Pridružen: 28 Apr 2005, 11:02
Kraj: Dubai - UAE

Odgovor Napisal/-a truplo »

Dušan potem se da preko tebe dobiti mogoče kakšen deci etra?
I was so broke growing up...if I wasn`t a boy...I`d have nothing to play with!
lp Nejc
križnikm
Razpravljalec
Prispevkov: 163
Pridružen: 20 Feb 2006, 11:41
Kraj: Tabor

Odgovor Napisal/-a križnikm »

Na mojem motorju je na strani kjer se nahaja izpušni kanal so luknje, tako kot pri metanolarjih za pritrditev izpuha.
A potem tudi v mojem primeru ne rabim izpuha? Kako pa je potem z nadtlakom za dovod goriva?
Odgovori

Vrni se na Splošni pogovori o modelih z eksplozijskim pogonom