Letalski motorček iz TAM-a

Splošna debata o motorjih in modelih z eksplozijskim pogonom

Moderator: Mipo

Odgovori
tadej
Tekmovalec
Prispevkov: 205
Pridružen: 06 Apr 2005, 18:08

Letalski motorček iz TAM-a

Odgovor Napisal/-a tadej »

Živjo,

že dlje časa se mi je v omari valjal motorček, ki mi ga je pred leti podaril prijazne modelar. Pred kratkim pa nisem mogel spat, zato sem nekje na forumu zasledil enak motor, pa ga ne najdem več. :(

Zdaj bi pa rad poiskusil zadevo zagnati, če se še sploh da in bi prosil tistega ki ima oziroma je imel v lasti tak motor, če mi pove kakšno gorivo ga žene in kam se pravzaprav priklopi dovod goriva?

še slike:
Slika
Slika

LP
Tadej
tadej
Tekmovalec
Prispevkov: 205
Pridružen: 06 Apr 2005, 18:08

Odgovor Napisal/-a tadej »

Živjo,

Sem dobil kar nekaj informacij o tem motorju:

-Narejen je bil v TAM-u okoli leta 1955 ( se pravi da šteje častitljivih 52 let).

-Izdelanih naj bi bilo samo nekaj izdelkov, ker naj bi bili namenjeni za poskusno serijo, vendar so zaradi kunkurence iz Beograda (Aero-150, Aero-250) opustili nadaljno proizvodnjo.

- Glede goriva sem dobil dve informaciji:
1) ricinus:petrolej:eter v razmerju 1:1:1
2) eter 80-85% in pa ricinus olje do 20%

Ko dobim ustrezno gorivo, bom motor poiskusil pognati, če bo kaj uspeha, bom objavil kakšen video posnetk delovanja.

LP
Tadej
Uporabniški avatar
Mipo
Dr. Modelar
Prispevkov: 3309
Pridružen: 15 Nov 2004, 11:59
Kraj: Vrtojba

Odgovor Napisal/-a Mipo »

=D> =D> Lep primerek oldtajmerja.
Še malce ga očisti in zamenjan vijake, ali pa jih skrajšaj. Saj ti niso več originalni.

Podatki, ki si jih dobil o gorivu so kar pravi. Ker motorja verjetno ne boš uporabljal za letenje, je najbolje, da uporabiš kar formulo 1:1:1.

Miloš
tadej
Tekmovalec
Prispevkov: 205
Pridružen: 06 Apr 2005, 18:08

Odgovor Napisal/-a tadej »

Živjo,

vijake sem porezal, ker če sem dal nove mu je vzelo starinski videz saj so se preveč svetili in mi to ni bilo všeč. Tudi očistil sem ga z zobno ščetko in bencinom, kolikor se je dalo, imam pa ga nemen namočit v bencin za kak dan, da se malo bolje očisti.

Prilagam še nekaj slik:
Slika

Slika

Slika

Slika

Če kdo želi kakšno detaljno sliko naj pove, pa bom slikal.


LP
Tadej
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ta motor bi se zelo lepo vklopil na takle starinski tip modela:

http://www.msm-rc.net/forum/download.php?id=4339

http://www.msm-rc.net/forum/viewtopic.p ... er&start=0

Mitja
tadej
Tekmovalec
Prispevkov: 205
Pridružen: 06 Apr 2005, 18:08

Odgovor Napisal/-a tadej »

Živjo,

meni se ta model zdi preveč "nežen" da bi zdržal poln plin, edino če bi naredil primitivno regulacijo plina z zapiranjem izpušnega kanala, to bi ga dušilo in posledično zmanjšalo obrate. Mogoče se res zna zgoditi da bo motor še kdaj služil svojemu namenu, če ne drugega bi bile lepe slike :D.Drugače pa zanimiv model.


LP
Tadej
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

tadej napisal/-a:Živjo,
meni se ta model zdi preveč "nežen" da bi zdržal poln plin, edino če bi naredil primitivno regulacijo plina z zapiranjem izpušnega kanala, to bi ga dušilo in posledično zmanjšalo obrate. Mogoče se res zna zgoditi da bo motor še kdaj služil svojemu namenu, če ne drugega bi bile lepe slike :D.Drugače pa zanimiv model.
LP
Tadej
Ta motor glih ne "trga gate" in bi bil primeren za tak model.
Sploh pa, če bi ga (model s tem motorjem) naredil le za v vitrino, kamor taka rariteta tudi sodi. Predelovanje na regulacijo plina se tu nebi obneslo, pa še škoda bi bilo pokvariti motor.

(Samo moje mnenje)

Pa še na to temo: viewtopic.php?t=5035&postdays=0&postord ... el&start=0
tadej
Tekmovalec
Prispevkov: 205
Pridružen: 06 Apr 2005, 18:08

Odgovor Napisal/-a tadej »

Živjo,

kakšna je moč motorja res nevem, sem samo sklepal, da bi lahko bil tako močen kot speed 400. Kr bo šel najverjetnjeje res v vitrino sem si zanj zamislil podstavek, ki je zaenkrat samo še v digitalni obliki, mislim pa da bo kmalu tudi v realnosti.

Še slika, kako sem si ga zamislil:
Slika
microaero
Začetnik
Prispevkov: 11
Pridružen: 25 Nov 2005, 15:08
Kraj: Srbija i Montenegro
Kontakt:

Modelarski motor TAM

Odgovor Napisal/-a microaero »

Motor je veoma interesantan i ja tragam vec duze vremena za podacima o tom motoru (godina izrade, kolicina izradjenih motora, upotreba....). To mi treba za knjigu o Jugoslovenskim motorima, koju spremam.

Posto sam i kolekcionar, rado bih za taj motor dao neki novi, veci, jaci. Zaista je steta da takav motor ide na model (i polomi se), kada mu je snaga mala i ne odgovara savremenim zahtevima.

Nadam se da se cujemo. Pozdrav, Vladimir
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Slika

:jumpjump:
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Letalski motorček iz TAM-a

Odgovor Napisal/-a tornado »

Ima morda kdo sliko tega motorja?
S kolegom iz Beograda se prepričujeva ali so te motorje delali v TAM-u.
Ker je nejeverni Tomaž mu moram dokazati s sliko. ;)
Lp Rado
Uporabniški avatar
AlesZ
Dr. Modelar
Prispevkov: 3221
Pridružen: 22 Maj 2002, 01:00
Kraj: Ljubljana

Re: Letalski motorček iz TAM-a

Odgovor Napisal/-a AlesZ »

Sliki 8-9: 1952 motor TAM 2 - Slovenija - 2 ccm, prvi in edini motor izdelan v manjši seriji v TAM-u v Mariboru. Skupina modelarskih navdušencev v Tovarni avtomobilov Maribor (TAM) je izdelala nekaj kopij italijanskega motorja Movo D2, ki je imel prmer in hod bata 12 x 18 mm in 5000 obrt./min. Žal več podatkov nimam, zato prosim. če bo kdo iz Maribora dopolnil o motorju.
Petrova tema Moji oldtajmerji na drugi strani..........................
Slika
Odgovori

Vrni se na Splošni pogovori o modelih z eksplozijskim pogonom