Napajanje za svečko in olje za mešanico

Splošna debata o motorjih in modelih z eksplozijskim pogonom

Moderator: Mipo

Odgovori
Uporabniški avatar
manpower
Freak
Prispevkov: 644
Pridružen: 27 Jun 2009, 19:59
Kraj: Okolica KRANJA

Napajanje za svečko in olje za mešanico

Odgovor Napisal/-a manpower »

Pozdrav,

prvič grem na Benzinarja in sicer DLE30 cc, zatakne se mi pri izbiri olja za pripravo mešance, in sicer ali je pomembno ali pač vzamem običajno olje za 2t motorje, katerega že uporabljam doma za kosilnico in motorko.

Če ni primerno prosim za nasvet.
Hvala
Zadnjič spremenil manpower, dne 02 Jun 2021, 11:03, skupaj popravljeno 1 krat.
Bolje biti pameten in zaskrbljen, kot pa neumen in nasmejan!
maki
Razpravljalec
Prispevkov: 189
Pridružen: 30 Nov 2004, 20:50

Re: Olje za mešanco

Odgovor Napisal/-a maki »

Za vtekanje (cca 1-5l) se običajno vzame npr. motul 800, nato pa kvalitetna olja za motorne žage (npr. od STIHL, Husqarna...)
prije stavljanja jezika u pogon ukljuci mozak!
Uporabniški avatar
manpower
Freak
Prispevkov: 644
Pridružen: 27 Jun 2009, 19:59
Kraj: Okolica KRANJA

Re: Olje za mešanco

Odgovor Napisal/-a manpower »

Super hvala za odgovor, sem naročil Motul 800, ga bom še naprej uporabljal ne samo za vtekanje ni tako pretirano drag... :D
Bolje biti pameten in zaskrbljen, kot pa neumen in nasmejan!
maki
Razpravljalec
Prispevkov: 189
Pridružen: 30 Nov 2004, 20:50

Re: Olje za mešanco

Odgovor Napisal/-a maki »

Je že res, da je Motul med cenejšimi vendar se meni ni obnesel. Sem zamenjal za STIHL ultra, bistveno manj kadi, manj saj, manj umazan model itd...
skratka bolj zadovoljen z njim. Zelo podobno je olje od Husqvarne.
prije stavljanja jezika u pogon ukljuci mozak!
Uporabniški avatar
manpower
Freak
Prispevkov: 644
Pridružen: 27 Jun 2009, 19:59
Kraj: Okolica KRANJA

Re: Napajanje za svečko in olje za mešanico

Odgovor Napisal/-a manpower »

Imam še eno vprašanje,

zraven motorja sem dobil naslednji ignition sistem:
Slika

Na njem piše da je vhodna napetost od 6v do 14.4v, ko pa berem navodila pa piše da če uporabiš 2s lipo da vzameš vmesni bec da napetost zmanjša na 6v.

Sedaj mi ni jasno ali so navodila stara ali je res bolje da uporabim ubec???
Prvič sem na benzu pa ne vem.
Hvala
Bolje biti pameten in zaskrbljen, kot pa neumen in nasmejan!
Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Prispevkov: 924
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:05
Kraj: Selca

Re: Napajanje za svečko in olje za mešanico

Odgovor Napisal/-a peugeot1 »

Lp.

Mam enako elektriko. Tole daš direkt na 2S pa dela. Zakaj piše za bec pa ne vem. Ali je motor nov? Pri novih imamo vsi direkt iz 2S.

Lp.Klemen
Ljubezen: ime ji je letenje!!!
Uporabniški avatar
manpower
Freak
Prispevkov: 644
Pridružen: 27 Jun 2009, 19:59
Kraj: Okolica KRANJA

Re: Napajanje za svečko in olje za mešanico

Odgovor Napisal/-a manpower »

Motor je nov iz škatle.

Super poj dam direkt 2s.
Bolje biti pameten in zaskrbljen, kot pa neumen in nasmejan!
maki
Razpravljalec
Prispevkov: 189
Pridružen: 30 Nov 2004, 20:50

Re: Napajanje za svečko in olje za mešanico

Odgovor Napisal/-a maki »

tole gre tudi na 3S, če ti bo elektronika nagajala poizkusi z 3S ne pa nižje.
Raznim Ubec-om in podobnemu sranju se izogibaj, kaj rado se zgodi da se elektronika in bec ne marata, rezultat je iskra vsak 10 obrat ali pa random.
Že videl tako zadevo ko je modelar trdil da je elktronika zanič ker "ne da vsakič iskre" :razpaljot: :razpaljot: :razpaljot:
potem smo priklopili direkt in .... čudežno motor deluje #-o #-o
prije stavljanja jezika u pogon ukljuci mozak!
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Re: Olje za mešanco

Odgovor Napisal/-a tornado »

maki napisal/-a: 31 Maj 2021, 11:11 Za vtekanje (cca 1-5l) se običajno vzame npr. motul 800, nato pa kvalitetna olja za motorne žage (npr. od STIHL, Husqarna...)
Zanima me razlaga, zakaj vtekavanje motorja z Motul 800 in potem na prehod na olje za motorne žage? :-k :-k :-k
Lp Rado
maki
Razpravljalec
Prispevkov: 189
Pridružen: 30 Nov 2004, 20:50

Re: Napajanje za svečko in olje za mešanico

Odgovor Napisal/-a maki »

To je tudi mene zanimalo zato sem vprašal direkt na firmo in odgovor je bil, da polsynth hitreje vteče motor kot synth.
Verjetno nekatere firme zato prilagajo svoje olje za vtekanje (vsaj tiste ki jim ni vseeno za stranke ;-) ).
prije stavljanja jezika u pogon ukljuci mozak!
TineK
Razpravljalec
Prispevkov: 78
Pridružen: 07 Jun 2005, 19:19
Kraj: Podbrezje

Re: Napajanje za svečko in olje za mešanico

Odgovor Napisal/-a TineK »

Motul 800 je 100% sintetika.
Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Prispevkov: 924
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:05
Kraj: Selca

Re: Napajanje za svečko in olje za mešanico

Odgovor Napisal/-a peugeot1 »

maki napisal/-a: 03 Jun 2021, 20:03 To je tudi mene zanimalo zato sem vprašal direkt na firmo in odgovor je bil, da polsynth hitreje vteče motor kot synth.
Verjetno nekatere firme zato prilagajo svoje olje za vtekanje (vsaj tiste ki jim ni vseeno za stranke ;-) ).

Tole, sicer ne bom trdil da ni res, ampak kar se pa tiče vtekanja je pa en bullshit. Lahko oni nekaj trdijo, ampak kako je pa v praksi je pa druga. Sam sem vedno vse vtekal na navadno stihl olje. Pa ne letim malo, pa vse dela. Ne vrjamem tem niti pod razno. Pa v klubu nisem sam ki leti bencinarje. Pa motorji delajo na leta. Sploh pri tem olju je znan mvvs. Samo kaj ko ta motor nikol ne dela kot bi mogu. ( govorim za 3D, da me ne bo kdo cukal za rokav).

Lp.Klemen

Seveda ima-te mogoče drugu drugačne izkušnje. Ker v klubu kar je bencinarjev večina leti 3D
Ljubezen: ime ji je letenje!!!
Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Prispevkov: 924
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:05
Kraj: Selca

Re: Napajanje za svečko in olje za mešanico

Odgovor Napisal/-a peugeot1 »

peugeot1 napisal/-a: 03 Jun 2021, 20:39
maki napisal/-a: 03 Jun 2021, 20:03 To je tudi mene zanimalo zato sem vprašal direkt na firmo in odgovor je bil, da polsynth hitreje vteče motor kot synth.
Verjetno nekatere firme zato prilagajo svoje olje za vtekanje (vsaj tiste ki jim ni vseeno za stranke ;-) ).

Tole, sicer ne bom trdil da ni res, ampak kar se pa tiče vtekanja je pa en bullshit. Lahko oni nekaj trdijo, ampak kako je pa v praksi je pa druga. Sam sem vedno vse vtekal na navadno stihl olje. Pa ne letim malo, pa vse dela. Ne vrjamem tem niti pod razno. Pa v klubu nisem sam ki leti bencinarje. Pa motorji delajo na leta. Sploh pri tem olju je znan mvvs. Samo kaj ko ta motor nikol ne dela kot bi mogu. ( govorim za 3D, da me ne bo kdo cukal za rokav).

Lp.Klemen

Seveda ima-te mogoče drugu drugačne izkušnje. Ker v klubu kar je bencinarjev večina leti 3D
Da še to dodam. Kot mulc smo se prevozili z mopedi na tisoče kilometrov. Ja na tisoče. Zmeraj sem tankal Dvotaktol izpetrola. Moped še danes dela brez težav. Tko da, ne vem no. Jst tem študijam ne vrjamem. Če v bencin daš vsaj 2% olja za mešanico dela vse...
Ljubezen: ime ji je letenje!!!
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 899
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Re: Napajanje za svečko in olje za mešanico

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

Še moja izkušnja z bencinarjem: prodajalec (francoz!) mi je svetoval, da prvih par litrov goriva - za utekanje motorja, ko motor ne doseže najvišjih obratov naj bo zmešano z mineralnim oljem in mešanica naj bo bogatejša z oljem, kot jo proizvajalec priporoča (recimo 4% namesto 2,5%).
Po utekanju pa naj bo mešanica v priporočenem procentu.
Tista stara petrolova olja, ki se jih še da dobit so mineralna. Ta niso priporočljiva pri višjih obratih, ki jih moped sigurno nima kot npr. naši letalski bencinarji zato za kasneje - po utekanju je priporočljiveje uporabljat sintetična olja.

Motor pa itak mora delat na obe vrsti olja, le obraba motorja pri višjih obratih je verjetno drugačna. Sedaj pa se lahko vprašamo, a modelarji res "porabimo" motor do konca? Verjetno ne, torej je treba imet pri vsej stvari eno mero zdrave pameti, ker tudi če uporabljamo "super duper" olja prav kaj dosti razlike ne bo (če jo sploh bomo zaznali) pri naših običajnih letih in tudi potrošili ne bomo motorja s tem, če vozimo na mineralcu (tako kot moped :D )

Lp,
Andreo
Uporabniški avatar
manpower
Freak
Prispevkov: 644
Pridružen: 27 Jun 2009, 19:59
Kraj: Okolica KRANJA

Re: Napajanje za svečko in olje za mešanico

Odgovor Napisal/-a manpower »

Ufff

Zej sem zmeden se pravi da Motul 800 uporabim samo za utekanje???? Za napraj pa kao ni uporaben sem ravno kupil ta Motul 1l.

Klemen prosim za podatk ker Stihl olje uporabljaš, sicer pa se bova itak srečala na pisti pa tam kakšno več rečeva.

Zej pa še eno vprašanje kolk tankov bencina nej spraznem predno gre motor na model.

V navodilih od motorja je napisano da za vtekanje uporabim 30:1 mešanco za naprej pa 40:1, bo to držalo a ima kakšen drug nasvet,

Hvala za nasvete
Bolje biti pameten in zaskrbljen, kot pa neumen in nasmejan!
Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Prispevkov: 924
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:05
Kraj: Selca

Re: Napajanje za svečko in olje za mešanico

Odgovor Napisal/-a peugeot1 »

Lp.

Na točno to sem ciljal kot si napisal Andreo 29. Dokler ne pridemo do nekih tehnološko naprednih zadev je vse zelo podobno. Sicer je res, da sta tud moped in modelarski motor danes 2 pojma. Saj so že materiali drugačni. Bolj je to, da modelarji nimamo nekih obratov ki bi šli v višave.

Manpower

Še da ti odgovorim kako sam utekam. Zakaj bi sploh praznil na ne vem koliko tankov. Tole utekanje je pred leti lepo opisal Brane, škoda ker se nič več ne javi. In točno tako delam tudi sam.
Najprej ko je nov motor se naredi bogato mešanico 4%. Vžge motor in nastavi na bogato. Pokuri 1 tank z neprestanim premikanjem gasa, pa ne do konca. Pol pa v zrak z bogatim motorjem in leteti. Polni gas imamo redko, potem pa vsak tank počasi dvigujemo obrate. To je to. Ko je nekaj litrov skozi smanjšamo % in motor zapiramo. Pa še to, prevelik propeler greje motor. In velikrat je tudi v tem haklc, da motor ne dela ali se obrabi, ker se pregreje. Pol je pa štala.

Imel sem tudi sam dle 30. Na njem doma narejeno kompozitno resonanco, pa se mi je dolgo vrtel na 8500, pol sem ga pa prodal, pa še vedno je bil v kondiciji. Tko da čim manj kompicirat pa letet. Lepo vreme je.

Lp.Klemen
Ljubezen: ime ji je letenje!!!
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 899
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Re: Napajanje za svečko in olje za mešanico

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

Hm. Jaz imam Motul sedaj, ko sem že utekel motor. Za utekanje sem rabil tisto Petrolovo, prav piše na njemu, da je mineralno.
Lp
Andreo
Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Prispevkov: 924
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:05
Kraj: Selca

Re: Napajanje za svečko in olje za mešanico

Odgovor Napisal/-a peugeot1 »

Lp.

Tale forum skriva kar dosti informacij. Vedel sem za tole temo, pa sem malo pobrskal. Škoda, ker se večino teh modelarjev ne javlja več.

viewtopic.php?f=40&t=5027
viewtopic.php?f=40&t=35248

Lp.Klemen
Ljubezen: ime ji je letenje!!!
Uporabniški avatar
manpower
Freak
Prispevkov: 644
Pridružen: 27 Jun 2009, 19:59
Kraj: Okolica KRANJA

Re: Napajanje za svečko in olje za mešanico

Odgovor Napisal/-a manpower »

Evo sem motor zalavfal imam pa hude težave z vžigom. Grem po protokolu ampak težave vseeno. Sem odšravfal svečko in glej ga zlomka ne da vsakič iskre vmes manjka, par ubratov je potem je ni in tako naprej. Priklopleno imam direkt na 2s. Zej ne vem ali je zanič svečka ali imam res srečo da sem prejel fejk elektroniko, je kdo imel kdaj podobne težave. Sem pa gledal svečko in ima tam ki iskro da pri elektrodi kar nekaj lufta, pravijo da bi ga moglo bit za cca 1 list papirja. Zej sem dal malenkost skupaj in mislim da je iskra prisotna pri vsakem obratu. Jutri bom probal danes je ze pozno.
Tezava pa je najbolj pri zagonu segretega motorja. Ko je hladen s pomocjo čoka nekak užge in kasneje na malo višjem štandgasu dela ce ga pa znizam pa rad ugasne in mislim da preveč vibrira. Gasa mu sedaj se ne upam preveč dodajat. L igla je odprta 1.5 obrata H 2 obrata. Prosti tek cca 2500 obratov. Pokuril sem do sedaj 0.5 l benzina mešanca 4 %. Če me nebi zajebaval bi bil ze ulavfan.
Imam pa motor DLA 32.
Upam da se težavo da rešiti. Sem preveril timing pa je na 28 do 29 stopinj ce sem seveda prov delal. Tko je tovarnisko nastiman
Bolje biti pameten in zaskrbljen, kot pa neumen in nasmejan!
Uporabniški avatar
Andreo29
Freak
Prispevkov: 899
Pridružen: 13 Avg 2007, 20:43
Kraj: Nova Gorica

Re: Napajanje za svečko in olje za mešanico

Odgovor Napisal/-a Andreo29 »

manpower napisal/-a: 06 Jun 2021, 20:40 Tezava pa je najbolj pri zagonu segretega motorja.
Ja, to so bencinske muhe :D
Vendar, počakaš 5 minut, malo napumpaš gorivo (propeler levo desno od skrajne do skrajne točke - ne čez, tako na mehko) in gremo dalje :-({|=

Lp,
Andreo
maki
Razpravljalec
Prispevkov: 189
Pridružen: 30 Nov 2004, 20:50

Re: Napajanje za svečko in olje za mešanico

Odgovor Napisal/-a maki »

in zakaj ne priklopiš 3S ?
prije stavljanja jezika u pogon ukljuci mozak!
Uporabniški avatar
manpower
Freak
Prispevkov: 644
Pridružen: 27 Jun 2009, 19:59
Kraj: Okolica KRANJA

Re: Napajanje za svečko in olje za mešanico

Odgovor Napisal/-a manpower »

Sem probal isti k. Danes dobim novo svečko pa testiram upam da je svečka.
Bolje biti pameten in zaskrbljen, kot pa neumen in nasmejan!
Uporabniški avatar
peugeot1
Freak
Prispevkov: 924
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:05
Kraj: Selca

Re: Napajanje za svečko in olje za mešanico

Odgovor Napisal/-a peugeot1 »

manpower napisal/-a: 07 Jun 2021, 07:48 Sem probal isti k. Danes dobim novo svečko pa testiram upam da je svečka.
Lp.
Zdi se mi, da mam eno elektriko doma novo, pa lahko prineseš beštijo na letališče pa probamo. Bom pogledal.
Nove sveče ne stiskaj skupaj.

Javi če ne bo delalo, pa se dobimo.

Lp.Klemen
Ljubezen: ime ji je letenje!!!
Uporabniški avatar
manpower
Freak
Prispevkov: 644
Pridružen: 27 Jun 2009, 19:59
Kraj: Okolica KRANJA

Re: Napajanje za svečko in olje za mešanico

Odgovor Napisal/-a manpower »

peugeot1 napisal/-a: 07 Jun 2021, 08:24
manpower napisal/-a: 07 Jun 2021, 07:48 Sem probal isti k. Danes dobim novo svečko pa testiram upam da je svečka.
Lp.
Zdi se mi, da mam eno elektriko doma novo, pa lahko prineseš beštijo na letališče pa probamo. Bom pogledal.
Nove sveče ne stiskaj skupaj.

Javi če ne bo delalo, pa se dobimo.

Lp.Klemen
Seveda Klemen, če ne bo delalo ti javim pa se srečamo na pisti da vidimo kaj se dogaja.

LP
Grega
Bolje biti pameten in zaskrbljen, kot pa neumen in nasmejan!
Odgovori

Vrni se na Splošni pogovori o modelih z eksplozijskim pogonom