Mini ECO Pogon (in ostalo)

Debate o ECO colnih.

Moderatorji: KlemenR, Intruder

Odgovori
Uporabniški avatar
Intruder
Dr. Modelar
Prispevkov: 2285
Pridružen: 16 Nov 2004, 22:56
Kraj: Maribor

Mini ECO Pogon (in ostalo)

Odgovor Napisal/-a Intruder »

Pozdrav!

Spet se vračam v vodo, in imam par vprašanj, kljub prilično dolgem iskanju po tem oddelku foruma. Nekaj časa nazaj sem naredil Svojega Fiky-ja, takrat na BK pogon, zato ni bilo neke dileme kako in kaj, sedaj sem se odločil ga predelati tako, da se bomo lahko spopadli na kakšni tekmi in me matra par stvari:

Motor tipa 400....ok....4,8?, 6,0 ali 7,2? Feritni obroče ali dva ali tri? :)
Kakšna naj bo elisa glede na izbran pogon?


Trenutno imam S400 6V, brez feritnega obročka, vendar ne morem kaj dosti pogruntat, ker imam trenutno težave z flex osjo ter neprimernimi celicami. No že govorimo o celicah...

Kakšne celice imate namen uporabljati v sezoni 2008? Zadostuje 1 paket celic za tekmo, ali je bolje imeti 2?

Varnostni izklop mi je jasen, kako deluje in kako se naredi, vendar iščem čim bolj lično in "čisto" varianto! Imate morda kakšne predloge - slike?

Številke more imeti tekmovalec sam, to razumem...prav tako mi je jasno kako jih izdelati, vendar pa je problem v materialu!

Kje dobiti neprosojno belo plastiko, ki je dovolj mehka, da ne bo nepotrebnih poškodb? Nekaj sem slišal o sladoled posodah...hja...ni mi za 10l sladoleda pojest! :D

Za vsa vprašanja se v naprej zahvaljujem in hkrati oproščam, če postavljam že 100x postavljena vpršanja.

Tole je pa moja EX izvedba fikyja viewtopic.php?t=4923
Komentar: Kar je preveč je preveč :D

Jan Pernarčič
Uporabniški avatar
Jaro
Freak
Prispevkov: 722
Pridružen: 20 Maj 2003, 10:48
Kraj: Izlake

Re: Mini ECO Pogon (in ostalo)

Odgovor Napisal/-a Jaro »

Jan, lepo da se nam nameravaš pridružiti.

Za letos so bile predvidene nekatere spremembe pravilnika za ECO mini. Ker pa je od letos to tudi uradna kategorija Navige in so oni že objavili pravilnik je vse skupaj trenutno malo v zraku.
Predlog lahko prebereš na http://www.naviga.org/ med novicami z datumom 5.12.2007.
Tako je za letos opcija tudi brezkrtačni pogon. Je pa trenutno še vedno v veljavi tale pravilnik: download.php?id=3875

Kar pa se obstoječih pogonov tiče:
Pojavljajo se nekako 3 opcije:
- Speed 400 Race (4,8V)
- Speed 400 6V z obročem
- Speed 400 6V brez obroča

Prva je nekoliko ekstremna in je sam nisem nikoli preizkusil.
Sem pa vozil ostali dve. zadnji 2 leti imam tako Speed 400 6V brez obroča in vodnim hlajenjem. Motor zdrži brez problema eno sezono. Z zadnjim sem vozil sezono in pol. Sem pa eno leto vozil brez hlajenja, v tem primeru pa je potreben obroč, sicer se motor preveč greje (v stilu F5J tekem iz začetka, ko so ljudje kurili po en motor na tekmo - če je šlo po sreči :D ) 1 obroč zadostuje, sem pa tisto leto zamenjal 2 motorja.

Propeler? Videti je vse mogoče, jaz osebno uporabljam 29mm medeninast propeler, ustrezno obrezan seveda.

Celice: Do sedaj se je vozilo na 7 celic NiMH velikosti 2/3AA. Naviga je enak paket predpisala tudi za letos. Današnje celice imajo ravno 2x preveliko kapaciteto za Speed 400 in 5 minutni tek (npr. IB1500), tako da izbira celic ni problematična. Jaz sem npr. z enim in istim paketom GP1100 vozil 3 leta in bil 3x državni prvak.

Še o štartnih številkah: Tablica mora biti predpisane velikosti (80x80mm), neprosojna, številka višine 70mm pa mora biti vidna z obeh strani.
Poleg tega mora biti tablica dovolj trdna, da pri prevračanjih in trkih ne odpade z modela. Če je model brez številke je diskvalificiran. Zato ti priporočam kakšen tanek vitroplast (0,8mm).

Izklop: ne vem icer kaj misliš s "čisto" varianto.
Tale je z mojega čolna:


Slika


Zanka pa je načelno predpisana s pravilnikom. Preberi si ga.


To bi bilo v grobem vse.
Vsekakor si preberi obstoječi pravilnik, kot tudi nove po Navigi.

Še enkrat pa te opozarjam, da za letos vse skupaj zaenkrat še ni "požegnano".
Lep pozdrav,

Jaro

___________________________________
"Zeit ist weg! Letzte Runde!" (Ivan Kneys)
Uporabniški avatar
Intruder
Dr. Modelar
Prispevkov: 2285
Pridružen: 16 Nov 2004, 22:56
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a Intruder »

Pozdravljen Jaro!

Hvala za hiter odgovor. No...kot rečeno. Speed 400 6V in pa vodno hlajenje. Že storjeno. Naredil se t.i. "piksna hlajenje" ki tesni super, vendar me bega le to, da voda ne cirkulira glih v curku, ampak nežno kaplja iz luknje. Zajem vode imam za eliso (med eliso in krmilom), aluminijasto cevko prerezano po diagonali. Se da morda kaj spremeniti, ali je to v redu?
Kar se tiče tablic, mi je pravilnik jasen, sedaj tudi material, ampak še vedno ostaja vprašanje, kje dobiti tale tanek vitroplast (po možnosti brez bakra). Domnevam da imaš v mislih 0,6 - 0,8mm? Moj namen fiksiranja je bil aluminijast nosilec z luknjo, skozi pa M3 plastični vijak ter plastična matica. Kaj pravite? Torej če vzamem GP1100 ali GP 1300 ne bi mogel nič mimo brcnit :D Bom pa malo sledil navigi, da vidimo kaj se izcimi. Prebral sem nekaj, da bi morda LiPO oz. LiFe prišel v poštev, vendar šele v sezoni 2009. to mi je sicer všeč, med tem ko BK me ne vleče toliko, ker sem imel velike težave z stabilnostjo pri BK sistemu!

Jan

EDIT

Domnevam, da imaš zuanji izklop narejen ali z 3mm Gold ali 2mm gold konektorji?
Odgovori

Vrni se na ECO