Faster

Debate o ECO colnih.

Moderatorji: KlemenR, Intruder

Uporabniški avatar
fast
Tekmovalec
Prispevkov: 216
Pridružen: 15 Feb 2007, 19:14
Kraj: Primorska
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a fast »

ja dno bom moral še malo pobrusit.sicer pa sledista še dva sloja 50g/m tkanine tako da ni panike. :)

teža:135g (čoln in špika), (z stirodurjem ki ima najmanj 40-50g)


lp 8)
Telstar 2M
Aerotank :)
Eco by MM
-----------------
Uporabniški avatar
fast
Tekmovalec
Prispevkov: 216
Pridružen: 15 Feb 2007, 19:14
Kraj: Primorska
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a fast »

danes pride zadnja plast tkanine :D

malo moram še dodat kita in ga obrusit.


kaj se vam zdi
Priponke
P6130610.jpg
P6130610.jpg (29.15 KiB) Pogledano 4075 krat
P6130609.jpg
P6130609.jpg (37.07 KiB) Pogledano 4075 krat
P6130608.jpg
P6130608.jpg (34.48 KiB) Pogledano 4075 krat
Telstar 2M
Aerotank :)
Eco by MM
-----------------
Uporabniški avatar
blaž berden
Profesor
Prispevkov: 1510
Pridružen: 24 Nov 2005, 16:20
Kraj: Murska Sobota - Maribor

Odgovor Napisal/-a blaž berden »

Not bad :) samo nekaj mi ni jasno, ne vem če je to zaradi kota slikanja al ne, a maš to spodnjo linijo ravno ali ne? Na slike je daleč od ravnega #-o
LP Blaž :)
Uporabniški avatar
fast
Tekmovalec
Prispevkov: 216
Pridružen: 15 Feb 2007, 19:14
Kraj: Primorska
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a fast »

linija je popolnoma ravna. tako zgleda ker je stirodur spodaj mal drugačne barve. sicer pa sem danes že dodal malo kita(da bom lahko oblikoval rob). slike sledijo... :lol:


8)
Telstar 2M
Aerotank :)
Eco by MM
-----------------
Uporabniški avatar
fast
Tekmovalec
Prispevkov: 216
Pridružen: 15 Feb 2007, 19:14
Kraj: Primorska
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a fast »

...pokrov zrezan....sledi špric kit....pole pa opremo noter pa na vodo... :lol:

lp 8)
Priponke
P7100025.jpg
P7100025.jpg (20.92 KiB) Pogledano 3829 krat
Telstar 2M
Aerotank :)
Eco by MM
-----------------
Uporabniški avatar
fast
Tekmovalec
Prispevkov: 216
Pridružen: 15 Feb 2007, 19:14
Kraj: Primorska
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a fast »

zanima me če bi tako hlajenje zadostovalo za 10min zmerne vožnje?

vem da bi blo boljši naredit piksno ali pa inox zviti v spiralo samo na žalost nimam časa in materijala za to...v nedeljo pa mora bi vse pripravljeno za na vodo (slano)....

hvala za odgovore
Priponke
P7260081.JPG
P7260081.JPG (28.48 KiB) Pogledano 3896 krat
Telstar 2M
Aerotank :)
Eco by MM
-----------------
Uporabniški avatar
čalpič
Freak
Prispevkov: 820
Pridružen: 13 Dec 2004, 20:09
Kraj: Selnica ob Muri(Šentilj)---Maribor
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a čalpič »

Če pa nimaš časa za neko pošteno hlajenje, potem pa :roll: ponavadi se to kaj je na hitro narejeno, bolj slabo obnese.

Za probat je, vendar me skrbi, kako bo ko se bo motor malo segrel,tele silikonske cevke pa se ne razumejo najbolje s toploto :roll:


LP
Klemen
Če se počutiš ,da imaš stvar pod nadzorom ,je to samo zato, ker ne greš dovolj hitro!
[M. Andretti]


http://album.email.si/hydro_freak/
Uporabniški avatar
tornado
Dr. Modelar
Prispevkov: 2463
Pridružen: 17 Jan 2003, 01:00
Kraj: Maribor

Odgovor Napisal/-a tornado »

čalpič napisal/-a:Če pa nimaš časa za neko pošteno hlajenje, potem pa :roll: ponavadi se to kaj je na hitro narejeno, bolj slabo obnese.

Za probat je, vendar me skrbi, kako bo ko se bo motor malo segrel,tele silikonske cevke pa se ne razumejo najbolje s toploto :roll:


LP
Klemen
Zakaj se silikon ne bi ''razumel'' s toploto? :-k
Problem je edino v prevodnosti.
Lp Rado
Uporabniški avatar
iguana
Razpravljalec
Prispevkov: 122
Pridružen: 31 Jul 2006, 20:40

Odgovor Napisal/-a iguana »

kater motor je tole pa na koliko celic bo šlo?
Doing nothin' is not an option!
Uporabniški avatar
fast
Tekmovalec
Prispevkov: 216
Pridružen: 15 Feb 2007, 19:14
Kraj: Primorska
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a fast »

motor speed 600 race 7,2V, baterije 7,2V 3,3A propeler obdelan. tudi sam močno dvomim da bo silikonska cevka zdržala toploto motorja. 2dni nazaj sm bil v mibotu in niso imeli inox cevke..tako da sem ostal brez hlajenja.

za drugi čoln in v bodoče pa nameravam obvezno nabavit piksno.

lp
Telstar 2M
Aerotank :)
Eco by MM
-----------------
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

Faster

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Pozdravljeni,

Nerad se vtikam v izdelavo modelov bodočih modelarjev, zato bom tiho o modelu.
Silikonska cevka je dobra za dovod do motorja, popolnoma pa neprimerna za uporabo za hlajenje okoli motorja, ker je slab prevodnik toplote.
Že od začetka uporabljam najenostavnejši način hlajenja - tankostensko alumijasto cevko 4 mm zunanjega premera in jo najprej navijem okloli palice ali cevi z cca. 2 mm manjšim premerom, kot ga ima motor. Tudi dovod od zajema vode izdelam, če je le mogoče, iz alu cevke. Le kratek kos silikonske cevke uporabim za priklop na motor zaradi tresljajev.
Tak sistem uporabljam za motorje in krmilnike odkar sem pričel uporabljati elektromotorje in krmilnike - nekaj desetletij.

LP

Peter Burkeljc
Uporabniški avatar
iguana
Razpravljalec
Prispevkov: 122
Pridružen: 31 Jul 2006, 20:40

Odgovor Napisal/-a iguana »

jaz mislim, da bi bilo bolje 7 celic zaradi padca napetosti, pa potem ne tiščiš ročico za gas na komandi do konca

poleg tega bi imel malo večjo moč
P=U x I
zaradi večje napetosti pa se poveča tudi tok

ampak glede na to, da nimaš preveč dobrega hlajenja (prevodnost toplote skozi silikonsko cevko je slaba), pusti tole varianto za naslednjič
Doing nothin' is not an option!
Uporabniški avatar
fast
Tekmovalec
Prispevkov: 216
Pridružen: 15 Feb 2007, 19:14
Kraj: Primorska
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a fast »

ja ja saj razumem tudi sam bi tako naredil vendar ni bilo na zalogi cevke......to je moj prejšni čoln...za novega ki ga delam sem že kupil baterijo 8,4V.

hvala za odgovore
Telstar 2M
Aerotank :)
Eco by MM
-----------------
Uporabniški avatar
fast
Tekmovalec
Prispevkov: 216
Pridružen: 15 Feb 2007, 19:14
Kraj: Primorska
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a fast »

hvala za odgovore rešitev sem že dobil: okoli bom navil bakreno(baker najboljši prevodnik toplote) cevko. po vsaki vožnji po slani vodi bom spustil skozi sladko vodo, pošprical z WD-40 in spihal z kompresorjem. mislim da bi to zadostovalo. :lol:


imam pa še eno vprašanje: pred 2 meseci mi je v prejšnjem motorju prišlo do stika ( v motorju sta bila skupaj + in- (motor se ni zavrtel)). ko sem dodajal gas so se feti na reglerju začeli greti. ker tega nisem videl sem nekaj časa (10sec) držal gas in mi je stopilo skrčko na reglerju. #-o

sedaj imam na reglerju narejeno hlajenje (tudi vodno)

zanima me koliko A približno je steklo skozi?

lp 8)
Telstar 2M
Aerotank :)
Eco by MM
-----------------
Uporabniški avatar
fast
Tekmovalec
Prispevkov: 216
Pridružen: 15 Feb 2007, 19:14
Kraj: Primorska
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a fast »

danes sem prišel z morja in lahko povem da je hlajenje zakon. motor pri največjem gasu ostane skoraj mrzel. imel sem pa en problem. kupil sem nove baterije Xcell 8,4V 3,6A.baterije delujejo odlično vendar mi regler PRE hitro izklaplja in baterija se zelo segreje? kaj bi lahko bilo krivo?
ko mi regler prvič izklopi imam v bateriji še za 5min vožnje pri 80% gasa.


hvala za odgovore in lp
Telstar 2M
Aerotank :)
Eco by MM
-----------------
Niko
Profesor
Prispevkov: 1540
Pridružen: 05 Dec 2001, 01:00
Kraj: Hrastnik

Odgovor Napisal/-a Niko »

Zdravo
No malo bolje je že. Sedaj pa je čas za drugo poglavje.
Dogajanje v z elektriko je treba razumeti. Motor kot porabnik spreminja električni naboj iz baterije v mehansko delo. To delo elisa prenaša na vodo in reakcija potiska čoln naprej.
Torej: če hočeš, da bo čoln peljal čim hitreje mora elisa dobiti čim več dela. S tem iz baterije črpaš naboj in ker ta ni neskončen bateriji poide sapa, se greje in napetost na priključkih pade. Ta padec pa zazna regulator in ker je tako programiran izklopi pogon.
Rešitev: čim boljše baterije (pušnjene), pravilno praznjenje baterij (kekci) in pravilno polnjenje baterij (dober polnilec), pravilno vzdrževanje baterij (cikliranje vsakih xx dni ko ne voziš). Optimalno nastavljen motor (timing), dobro vzdrževan (ležaji, kolektor in krtačke) ali celo brezkrtačni motor, primerna elisa (obdelana in zbalansirana), pa še in še.
Vendar, ker vsega pač ne moremo imeti potem popustimo malo tu in malo tam in nastane segediner, ko vemo, da je to NAJVEČ, kar lahko stisnemo iz trenutnega setupa ven, za kaj več pa gremo v trgovino in kupimo.
Tako je in tako to bo, vmes pa lahko premišljujemo kaj bi še popravili.
LP Niko
Uporabniški avatar
alesb
Profesor
Prispevkov: 1660
Pridružen: 03 Maj 2001, 01:00
Kraj: Nova Gorica

Odgovor Napisal/-a alesb »

fast napisal/-a:danes sem prišel z morja
Z Raba?
Slika
Uporabniški avatar
fast
Tekmovalec
Prispevkov: 216
Pridružen: 15 Feb 2007, 19:14
Kraj: Primorska
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a fast »

ja z raba (lopar) :lol: . havla za nekatere odgovore bom poskušal čim več postorit.

lp
Telstar 2M
Aerotank :)
Eco by MM
-----------------
Uporabniški avatar
fast
Tekmovalec
Prispevkov: 216
Pridružen: 15 Feb 2007, 19:14
Kraj: Primorska
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a fast »

zanima me če je kot osi pravi in če je lahko vse tako skupaj (prop,hlajenje,krmilo)

propeler je simbolični (K36) za krmilo pa ne vem al bi ga zamenjal al bi pa tega samo malo zmanjšal.
Priponke
os_1.JPG
os_1.JPG (73.31 KiB) Pogledano 3780 krat
Telstar 2M
Aerotank :)
Eco by MM
-----------------
Uporabniški avatar
Hy2
Profesor
Prispevkov: 1057
Pridružen: 18 Nov 2001, 01:00
Kraj: Krasnja 77
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Hy2 »

kot zgleda ok,hlajenje lahko mal bol spiliš da ne boš lovil vse trave in listja,krmilo pa dej čist do podna in če se da med dnom in krmilom (listom krmila) ne sme biti reže (zadaj lahko,spredaj pa sploh ne! ) ker boš vso travo polovil v režo! velikost krmila kar ok, lahko ga malo zožaš,dolžina pa je ok.
kolesarjev.info...najbolša stran o vrhunskem kolesarstvu in drugih dobrih zadevah
Uporabniški avatar
fast
Tekmovalec
Prispevkov: 216
Pridružen: 15 Feb 2007, 19:14
Kraj: Primorska
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a fast »

če bom ta čoln usbosobil do 30.septembra (ga bom) in ČE pridem v nedeljo si ogledat tekmo na koseze ali lahko na vogrščku tekmujem. ker nisem nikjer zasledil ali lahko začnem z zadnjo tekmo ali mora biti to obvezno prva. nisem še včlanjen v noben klub. za nalednje leto se pa nameravam včlanit.

V logatcu imajo en kovinski propeler (29) zanima me če je vreden svojega denarja (15€) in koliko ga je potrebno obdelovat.

P.S. če ga kdo prodaja z druge roke ga kupim

os sem prilepil in sicer z 5min epoxy +narezana steklena vlakna.(mislim da bi moglo to zadosti držat?)

zanima pa me še nekaj za hlajenje: kje naj naredim izhod:
-pri strani (da gre voda takoj ven in da se vidi ali hlajenje deluje)
-spodaj pred propelerjem(da bi še propeler vlekel vodo ven)
-zadaj (bilo bi sicer lepo vendar bi mogel vlečt cevi skozi cel čoln)
Telstar 2M
Aerotank :)
Eco by MM
-----------------
Vrtovec A
Začetnik
Prispevkov: 17
Pridružen: 21 Maj 2006, 20:44
Kraj: Osek

Odgovor Napisal/-a Vrtovec A »

Živjo,
1. glede tekem: tekmovati lahko začneš na katerikoli tekmi samo dobro je, da si včlanjen v kakšen klub.
2. glede kovinskega propa: v startu ne smeš tekmovati s kovinskimi propelrji sicer pa ne vem, če je vreden svojega denarja (15 eur se mi zdi zelo malo-ne sledim cenam, ker jih izdelujem sam)
3. izhod hlajenja: kot si že rekel je dobro, da je pri strani, da lahko vidiš če stvar deluje.
:P :lol:
LP Ambrož
Uporabniški avatar
fast
Tekmovalec
Prispevkov: 216
Pridružen: 15 Feb 2007, 19:14
Kraj: Primorska
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a fast »

vrtovec hvala za odgovor. točno #-o sem se malo spozabil glede propa.

če pav razumem: če si včlanjen v klub se ti štejejo točke
če nisi se ti pa ne.(je še kaj?) to leto se ne mislim še včlanit. rad bi prvo malo proval pa bom vidu potem kako mi bo šlo. drugo leto pa zagotovo tekmujem in se tudi včlanim v klub.

kateri klub je meni najbližji (vipavska dolina)
Telstar 2M
Aerotank :)
Eco by MM
-----------------
Vrtovec A
Začetnik
Prispevkov: 17
Pridružen: 21 Maj 2006, 20:44
Kraj: Osek

Odgovor Napisal/-a Vrtovec A »

Točno tako. Če nisi včlanjen, se ti točke ne štejejo.
Najbližji klub pa se mi zdi, da je Modelarsko društvo Nova Gorica (MDNG). Tudi jaz sem tam včlanjen. Drugo leto pa kar poženi, da nas bo več :lol: =D>
LP Ambrož
Peter Burkeljc
Tekmovalec
Prispevkov: 262
Pridružen: 12 Mar 2005, 14:09

faster

Odgovor Napisal/-a Peter Burkeljc »

Pozdravljeni,

"fast" pridi v nedeljo na tekmo s svojim modelom in ti bom jaz ali drugi razložil, kaj manjka tvojemu modelu.
Glede pravilnika, ki si ga prebral trikrat, dovolj je enkrat, vendar moraš razumeti vsebino, ki pa si jo ti, s tvojimi vprašanji na forumu ne razumeš.

Pridi v ne deljo, moje ime in priimek poznaš!

Peter Burkeljc
Odgovori

Vrni se na ECO