Vortex

Modeli športnih in akrobatskih letal
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Vortex

Odgovor Napisal/-a 2R »

Lotil sem se kabine. Najprej sem odrezal šablone preko katerih sem odrezal blok stirodura. Kabina je odrezana v dveh delih in sicer v pravi obliki, ki paše na trup, ter dodatku, ki je potreben pri vakuumiranju plastike.
Najprej sem z olfa nožem v grobem oblikoval kabino, nato pa pobrusil v pravo obliko. Pramodel se lepo prilega na trup, zato model hitro dobi končno obliko.
Kabina iz stirodura
Kabina iz stirodura
vortex_55.jpg (62.31 KiB) Pogledano 8759 krat
Nato sem opasano kabino prilepil na ostanek, ter po obrušeni kabini obrusil še tega.
Dokončno obrušen pramodel.
Dokončno obrušen pramodel.
vortex_56.jpg (45.82 KiB) Pogledano 8759 krat
Sledi okoli 5 debelih nanosov jupola - barve za stene. Prednost tega je, da je ta barva težko prevodna za toploto, obenem je poceni in odlično se brusi na fino gladkost.
Ta način sem parkrat že prakticiral in se zelo odlično obnese. Res pa je, da je treba biti med vakuumiranjem pazljiv, kajti po parih odtisih se na površini še vedno lahko pojavijo neravnine. Ker bo model tudi v KIT kompletu pomeni, da bo treba narediti veliko brezhibnih odlitkov, zato bom prvo vakuumirano plastiko že takoj zalil z mavcem in tako dobil pramodel za večje serije.

LP2R
Zadnjič spremenil 2R, dne 12 Feb 2014, 14:47, skupaj popravljeno 1 krat.
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Vortex

Odgovor Napisal/-a 2R »

Ker je itak v planu izdelati kalup v mavcu sem prebarvan stirodur le na hitro obrusil in se nisem zafrkaval z neko perfektno gladkostjo. Mudilo se mi je potegnit en odlitek. Uporabil sem starejši štedilnik s pečico, za katerega sem šele kasneje ugotovil, da termostat ne deluje. Po moje bo treba razdret in očistit termostat.
Vivak se je začel lepo vleči iz okvirja, ko so kar na enkrat v vivaku začeli nastajati mehurčki. Seveda sem hitro potegnil plastiko iz pečice in jo poveznil na kalup na vakuum mizi. Odlitek je sicer nastal odlično, le v materialu so ostali zračni mehurčki. Ker je plošča vivaka na poti, meni pa je zmanjkalo kosov, sem vseeno v ta odlitek nalil mavec. V pol ure je bil toliko suh, da sem lahko snel plastični odlitek kabine in ga uporabil za šablono. Kar nekaj časa sem porabil, da sem odlitek opasal na model. Ko bo kalup iz mavca gotov bom lahko to šablonsko kabino enostavno prenesel na nov odlitek. Odrez bo zato lahko natančen in hiter.
Vseeno pa sem na hitro naredil en posnetek, da se vidi kako model zgleda s kabino.

LP2R
Priponke
V lesu dograjen model.
V lesu dograjen model.
vortex_57.jpg (98.57 KiB) Pogledano 8723 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Vortex

Odgovor Napisal/-a 2R »

Te dni se je na modelu premaknilo zelo naprej.
Model je dograjen do te faze, da sem lahko začel z oblačenjem. Seveda pa si je bilo treba najprej izmisliti barvno shemo. Želel sem uporabiti barvo, katere še nisem uporabljal, saj se vedno preveč nagibam k rdeči in beli. Želel sem uporabiti rumeno in rdečo folijo, vendar nikakor nisem uspel najti nekega všečnega dizajna. Z eksperimentiranjem z barvami sem pristal na kombinaciji bele z zeleno ali pa vijolično. Obe barvi sta zelo zoprni, saj je lahko odtenek barve zelo lep ali pa katastrofa. Uspelo mi je najti obe foliji, vendar sem se raje odločil za zeleno folijo.
Cilj mi je bil, da z barvno shemo poudarim obliko modela. Belo - zelena kombinacija je dokaj monotona, zato sem dodal še črno in dva odtenka sive. Že med risanjem oblike trupa sem z ukrivljeno kabino navzdol dobil idejo, da ta lepo ponazarja tok za krilom navzdol, pred krilom pa navzgor. Zaradi tega je model tudi dobil ime Vortex. Prilagam skico za barvno shemo.

LP2R
Priponke
Barvna shema modela.
Barvna shema modela.
vortex_shema.jpg (29.56 KiB) Pogledano 8665 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Vortex

Odgovor Napisal/-a 2R »

Pa se je začelo oblačenje. Seveda sem začel s krilom in z belo folijo. Ker bodo eleroni za pregib uporabljali kar folijo, sem se lotil najprej zaključkov eleronov in njihovih vogalov v krilu.

LP2R
Priponke
Likanje zaključkov eleronov.
Likanje zaključkov eleronov.
vortex_58.jpg (114.98 KiB) Pogledano 8661 krat
Likanje vogalov na krilu.
Likanje vogalov na krilu.
vortex_59.jpg (104.11 KiB) Pogledano 8661 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Vortex

Odgovor Napisal/-a 2R »

Elerone sem z lepilnim trakom na zgornji strani fiksiral na svoje mesto, nato pa ju zavihal navzgor, da sta ležala na krilu. S trakom folije sem zalikal spoj elerona in krila. Trak folije je nekoliko širši, kasneje pa sem ga z novo olfa klino porezal po robu.
V ta namen vedno uporabim novo klino, režem pa vedno tao, da je klinca obrnjena ravno nasprotno kot če je vpeta v držalo. V tej obratni smeri rezilo veliko bolje reže folijo.

LP2R
Priponke
Likanje traka folije na spoj elerona.
Likanje traka folije na spoj elerona.
vortex_60.jpg (84.91 KiB) Pogledano 8660 krat
Porezava folije po robu.
Porezava folije po robu.
vortex_61.jpg (106.16 KiB) Pogledano 8660 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Vortex

Odgovor Napisal/-a 2R »

Za natančno delo in izrez krojev folije sem si iz trše lepenke naredil šablone, preko katere sem narezal belo folijo.
Na krilu sem si narahlo označil linijo, do kje sega bela folija, nato pa dodal še 5 mm, da bo segala pod zeleno.
Folijo nastavim na pravo mesto in jo najprej na vogalih točkovno fiksiram s konico likalnika, nato pa te točke razširim če čez celotni obod folije, da je razmak med njimi okoli 5 cm. Sledi likanje robu in šele nato likanje po notranji strani folije.

LP2R
Priponke
Ukrojevanje folije.
Ukrojevanje folije.
vortex_62.jpg (80.55 KiB) Pogledano 8659 krat
Likanje krila
Likanje krila
vortex_63.jpg (84.9 KiB) Pogledano 8659 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Vortex

Odgovor Napisal/-a 2R »

Likanje gre počasi, vendar natančno - nič hitenja. Malo več balinanja z likanjem je okoli robov elerona. Na spodnji strani polikam folijo čez celo krilo in tudi čez eleron. Ko je to gotovo pa z rezilom zarežem po robovih elerona ter v pregibu in zalikam robove. Na vogalih pa si pomagam z majhnimi škarjami.

LP2R
Priponke
Ostane le še ena četrtina krila.
Ostane le še ena četrtina krila.
vortex_64.jpg (69.93 KiB) Pogledano 8658 krat
Napeta folija na krilu le z likalnikom.
Napeta folija na krilu le z likalnikom.
vortex_65.jpg (59.15 KiB) Pogledano 8658 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Vortex

Odgovor Napisal/-a 2R »

Bela osnova je gotova in lahko začnem z zelenim prednjim robom. Za natančno obliko sem zopet uporabil kartonsko šablono, preko katere sem tudi ukrojil prednji trak folije. Ko krilo takole dokaj hitro nastaja me kar vleče naprej.

LP2R
Priponke
Prekrivanje prednjega dela krila.
Prekrivanje prednjega dela krila.
vortex_66.jpg (69.59 KiB) Pogledano 8658 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Vortex

Odgovor Napisal/-a 2R »

Prednji rob je zalikan, sedaj pa je treba najprej prilepiti dekorativne črte. Ker te črte nimajo velike površine sem jih naredil kar iz samolepilne folije. Krilo je dokaj ravno, zato sem si z razrezom črt in napisov pomagal z rezalnikom.
Rezanje z rezalnikom
Rezanje z rezalnikom
vortex_67.jpg (84.72 KiB) Pogledano 8649 krat
Črte sem nalepil s pomočjo transportne folije nato pa sem si ročno iz papirja naredil šablone za črte na koncu krila. Te sem odrezal kar ročno. Za šablono prave oblike pa sem si na krilo prilepil papirno šablono.

LP2R
Priponke
Zaključek krila
Zaključek krila
vortex_68.jpg (59.81 KiB) Pogledano 8649 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Vortex

Odgovor Napisal/-a 2R »

Na enak način kot krilo sem se pozabaval tudi z višinskim stabilizatorjem.
Veliko veselih uric z likalnikom in vmes tudi kakšna dobronamerna kletvica in trud je poplačan s pogledom na dokončane dele.

LP2R
Priponke
Dokončano krilo in višinski stabilizator.
Dokončano krilo in višinski stabilizator.
vortex_69.jpg (71.06 KiB) Pogledano 8645 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Vortex

Odgovor Napisal/-a 2R »

Na vrsti je trup. Ukrojil in polikal sem najprej belo folijo, nato pa s šablono izrezal še zelen hrbet in ga polikal na model.

LP2R
Priponke
Bela folija gotova
Bela folija gotova
vortex_70.jpg (67.53 KiB) Pogledano 8643 krat
Polikan hrbet.
Polikan hrbet.
vortex_71.jpg (63.6 KiB) Pogledano 8643 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Vortex

Odgovor Napisal/-a 2R »

Sledil je prednji del trupa. Ker se trup konča z okroglino sem uporabil štiri kroje folije.
Za zračnike sem si izdelal šablono za globoki vlek folije. Dve deščici iz 6 mm špera sem s folijo zalepil med seboj, da se lahko pregibata. Na eni stranici je zbušen kos v obliki 3D elipse, na drugi stranici pa luknja enake oblike le za pol milimetra večja na vse strani. Na luknjo sem postavil kos prozornega vivaka in ga pogrel z vročim fenom. Ko se plastika dovolj zmehča, samo še stisnem obe polovici skupaj in nastaneta dva zračnika. Eksperimentiral sem tudi tako, da sem najprej na folijo nalepil samolepilno folijo in nato obe foliji naenkrat preoblikoval v šabloni. Odlično se obnese. Naletel pa sem na eno veliko težavo. Samolepilne folije enakega odtenka zelene nisem imel, zato sem poskusil kar z oracover folijo. Z likalnikom sem jo nalikal na folijo, nato pa pogrel in potegnil v kalup. Žal se vivak na temperaturi razteguje, oracover folija pa krči zato je tak način neuporaben. Poskusil sem še par variant in še najbolje se je obnesla varianta, da sem oracover folijo le postavil pod vivak, vse skupaj pogrel in potegnil v kalup. Izdelek ni brezhiben, zato sem gube poskusil zgladiti z likalnikom. Po par neuspelih poskusih mi je nekako uspelo izdelati dva zračnika, ki sta bolj tako narejena, vendar sem se udal v usodo. Vseeno imam raje enake barve zračnik kot trup, kot pa če bi uporabil kakšno drugo barvo folije. Te zračnike želim narediti čim bolj neopazne.

LP2R
Priponke
Priprava za vleko zračnikov in polikan nos modela.
Priprava za vleko zračnikov in polikan nos modela.
vortex_72.jpg (61.31 KiB) Pogledano 8642 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Vortex

Odgovor Napisal/-a 2R »

Polikal sem še pokrov v trupu ter okvir na krilu, ki drži kabino.
Vse skupaj sem obtežil in fiksiral na mizo. Okvir nad krilom sem zalepil na svoje mesto z belim mizarskim lepilom. Seveda sem pred tem krilo lepo poravnal, da je pravokotno na trup. Okvir kabine ima namreč na zadnji strani dva čepa, ki držita krilo na trup.
Poravnal sem tudi višinski stabilizator in tudi tega prilepil na trup z belim lepilom.
Po končnih preverjanjih, da so vsi koti točni sem vse skupaj pustil, da se je lepilo dobro posušilo čez noč.

LP2R
Priponke
Sušenje višinskega stabilizatorja in okvirja nad krilom.
Sušenje višinskega stabilizatorja in okvirja nad krilom.
vortex_73.jpg (90.66 KiB) Pogledano 8641 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Vortex

Odgovor Napisal/-a 2R »

Lotil sem se izdelave pramodela za kabino. Iz stirodurnega kalupa sem potegnil eno kabino, katero sem takoj vlil iz mavca. Mavec se hitro strdi, vendar pa se suši kar dolgo. Neravnine sem pokital kar z izravnalno maso za stene, nato pa celoten odlitek 5x premazal z jupolom.
Zelena kabina iz stirodura in zadaj odlitek iz mavca.
Zelena kabina iz stirodura in zadaj odlitek iz mavca.
vortex_74.jpg (102.27 KiB) Pogledano 8628 krat
Po temeljitem sušenju sem kabino obrusil z brusnim papirjem 320 na gumijasti gobici in nato še s finim zrnatosti 500. Nastal je odlično gladek pramodel. Tak pramodel je praktično večen, saj ni občutljiv na višje temperature, gladkost ostane enaka, le previdno je treba delat z njim. Gladkost površine je ravno pravšnja, da se ne pozna na vakuumiranem vivaku, obenem pa ne toliko gladka, da bi na vrhu nastal zračni žep, ki včasih pokvari končno kabino.
Zbrušen pramodel za kabino.
Zbrušen pramodel za kabino.
vortex_75.jpg (115.71 KiB) Pogledano 8628 krat
Iz smrekovih letvic 10 x 20 mm sem zlepil in s sponkami ojačal dva okvirja za vakuumiranje. Okoli kabine mora ostati še toliko prostora, da se razvlečena plastika med vakuumiranjem preveč ne stanjša.

LP2R
Priponke
Pramodel, okvir in plošča vivaka.
Pramodel, okvir in plošča vivaka.
vortex_76.jpg (101.03 KiB) Pogledano 8628 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Vortex

Odgovor Napisal/-a 2R »

Ker je višinski stabilizator že dovolj trdno prilepljen na trup sem izdelal še iztek trupa, ki ima utor za smerni stabilizator. Pred lepljenjem sem ga prekril s folijo ter na prednjem delu pustil folijo, da gleda 5 mm iz zaključka. Po lepljenju sem ta kos folije le še polikan po trupu, da sem skril spoj.

LP2R
Priponke
Opasan zaključek.
Opasan zaključek.
vortex_77.jpg (60.45 KiB) Pogledano 8585 krat
Dokončan zaključek
Dokončan zaključek
vortex_78.jpg (58.38 KiB) Pogledano 8585 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Vortex

Odgovor Napisal/-a 2R »

Na pokrovu trupa sem opasal in prilepil zatič, ter v krilu zvrtal luknjo, kamor se ta zatič zatakne.
Zatič pokrova trupa.
Zatič pokrova trupa.
vortex_80.jpg (45.97 KiB) Pogledano 8585 krat
S temno sivo barvo sem prebarval notranjost kabine, saj bi izgled surove balse zelo kazil model.
Prebarvana notranjost kabine.
Prebarvana notranjost kabine.
vortex_79.jpg (66.91 KiB) Pogledano 8585 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
Klemen P
Dr. Modelar
Prispevkov: 2369
Pridružen: 25 Feb 2011, 15:14
Kraj: na vasi ..

Re: Vortex

Odgovor Napisal/-a Klemen P »

Roberto,a pa tole bo poletelo ,ali bo spet ena "statika" več ??
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Re: Vortex

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Odlično oblikovan in narejen model!
Vsak dan parkrat pridem pogledat kaj je novega in vsako nadaljevanje potrjuje, da si ustvaril lep model, za katerega sem prepričan, da bo tudi odlično letel.
Kar se pa prikaza gradnje tiče, pa lahko marsikomu služi za vzorec, kako se stvari pravilno pristopi.
LP Mitja
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Vortex

Odgovor Napisal/-a 2R »

Prilepil sem smerni stabilizator nato pa nadaljeval s kozmetiko. S črtami na trupu je bilo kar nekaj dela. Zaradi ukrivljenosti trupa in črt sem moral za vsako narediti papirnat model, nato pa kar ročno izrezati iz samolepilne folije. Na rezalnik sem odrezal le belo registracijo in napis na repu. Oblačenje je skoraj pri koncu, manjka mi le še detajl okoli kabine.

LP2R
Priponke
vortex_81.jpg
vortex_81.jpg (81.11 KiB) Pogledano 8488 krat
vortex_82.jpg
vortex_82.jpg (90.02 KiB) Pogledano 8488 krat
vortex_83.jpg
vortex_83.jpg (91.86 KiB) Pogledano 8488 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Vortex

Odgovor Napisal/-a 2R »

Model je dobil še črte na nosu.
vortex_84.jpg
vortex_84.jpg (94.64 KiB) Pogledano 8480 krat
Potegnil sem tudi novo kabino, s katero pa žal še vedno nisem zadovoljen. Očitno še vedno nekaj ni v redu s pečico v kateri segrevam plastiko. Uporabil sem samo zgornji grelec in ventilator. Temperatura niti še ni dosegla prave temperature, ki je predvidena od 155 do 160 stopinj, pa se mi je vivak že začel vleči navzdol ter pojavljati mehurčki v plastiki. Sicer so ti mehurčki sedaj veliko manjši kot v prvem poskusu, pa vendar še vedno nisem zadovoljen. Za enkrat se mi niti ne sanja kaj bi lahko šlo narobe. V drugi pečici se plastika pogreje na višji temperaturi in brez mehurčkov. Žal pa žena dobi pikice, če se tega dela lotim v kuhinji, saj potem smrdi cela hiša.
Bom počakal na pošiljko novega vivaka in naredim še par poskusov.

LP2R
Priponke
Drobni mehurčki v kabini.
Drobni mehurčki v kabini.
vortex_85.jpg (39.26 KiB) Pogledano 8480 krat
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Re: Vortex

Odgovor Napisal/-a Brane »

2R napisal/-a: Za enkrat se mi niti ne sanja kaj bi lahko šlo narobe. V drugi pečici se plastika pogreje na višji temperaturi in brez mehurčkov.

LP2R
Sklepam, da se v drugi pečici plastika ne pogreje na višji temperaturi, ampak na nižji, le termostat ali kazalček v eni od pečic kaže narobe (predvidoma v prvi oz. tvoji delovni, kjer je resnična temperatura najbrž bistveno višja od željene oz. prikazane)
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Vortex

Odgovor Napisal/-a 2R »

Res je da sumim na termostat. Ampak sem se ravno zaradi tega lotil tako, da sem dal termostat na 50 stopinj in plastiko dal v pečico že ko je bila hladna. Počasi sem gumb za temperaturo dvigal na 120 in stalno opazoval plastiko. Ko se je začela vleči iz okvirja, predvidevam, da je temperatura prava. Sem pa zaradi varnosti vivak vzel iz pečice prej kot ponavadi, se pravi, da se je vivak manj usločil kot sem vajen prej. Že takoj, preden sem potisnil plastiko na vakuumirko, sem opazil majhne mehurčke.
Sklepam takole:
- glede na počasno segrevanje ne verjamem, da je bila temperatura previsoka, prej prenizka.
- s termostatom je res nekaj narobe
- mogoče je problem v tem, da se plastika prepočasi in predolgo segreva
- prostor kjer delam ni ogrevan in mogoče kondenzirana vlaga vpliva na plastiko
- mogoče je problem v uporabi ventilatorja v pečici
En kup razlogov, ki jim je treba priti do dna.
Rad bi res dober odlitek kabine, saj bi se rad pozabaval s toniranjem. Nekoliko temnejša in še vedno prozorna kabina v zraku veliko bolje deluje kot čisto navadna prozorna.

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
Uporabniški avatar
MOJSTR
Tekmovalec
Prispevkov: 206
Pridružen: 17 Maj 2007, 07:44
Kraj: Kranj

Re: Vortex

Odgovor Napisal/-a MOJSTR »

Brutalen design. Hvala za idejo.
Takle dolgočasen design bo najvrjetneje nadomestil tvoj. Če lahko:)
http://www.google.si/search?q=yak+54+88 ... B650%3B488

Mogoče ne v istih barvah... Priložim sliko ko prelepim Yak-ca.
p.s. upam da za čim dlje...
Uporabniški avatar
2R
Profesor
Prispevkov: 1201
Pridružen: 12 Jan 2005, 10:23
Kraj: Sr. Dobrava pri Kropi
Kontakt:

Re: Vortex

Odgovor Napisal/-a 2R »

He he, zaradi mene se lahko kopira, ampak ne prevzemam odgovornosti za kletvice med delom. Ko sem bil nekje na sredi dela mi je bilo že pošteno žal za tako kompliciran design. Ampak, na koncu se ves trud izplača.

LP2R
http://www.modelarstvo.si
Modelarstvo je ustvarjalen hobi - ne nakupovanje
JanezP
Tekmovalec
Prispevkov: 208
Pridružen: 03 Dec 2007, 19:30

Re: Vortex

Odgovor Napisal/-a JanezP »

2R,

zadeva je rešljiva za majhen denar.
Kupi laserski merilnik temperature in problema ne bo več.
Kitajca dobiš že za nekaj EUR!

lp,Janez
Odgovori

Vrni se na Športna in akrobatska letala