Chipmunk - problem z izpuhom

Modeli športnih in akrobatskih letal
Odgovori
Ernest
Razpravljalec
Prispevkov: 119
Pridružen: 06 Jun 2003, 14:51
Kraj: Maribor

Chipmunk - problem z izpuhom

Odgovor Napisal/-a Ernest »

Danes sem po dolgem času letel z Chipmunkom. Motor O.S. FS-91 SURPASS je deloval kot švicarska ura. Naredil sem nekaj poletov, cca. 45 minut letenja.

Ko sem začel pospravljati model opazim to:
c1.jpg
c1.jpg (33.59 KiB) Pogledano 8106 krat
Ko malo boljše pogledam...
c2.jpg
c2.jpg (30.15 KiB) Pogledano 8106 krat
Še dobro, da ni zagorel [-o<
c3.jpg
c3.jpg (53.39 KiB) Pogledano 8106 krat
Ko sem pregledal silikonski deflektor sem opazil, da je bila stena na zunanji strani krivulje zelo tanka.
Sedaj nameravam nabaviti nov deflektor (seveda bom bolj pazil na debelino stene). Za primer, da deflektor ponovno prežge, bi trup ob izpuhu zaščitil s samolepilno alu folijo.

Mi lahko predlagate kakšno boljšo rešitev?

lp,
Ernest
Uporabniški avatar
Modelko
Tekmovalec
Prispevkov: 291
Pridružen: 23 Nov 2012, 23:08
Kraj: Bled

Re: Chipmunk - problem z izpuhom

Odgovor Napisal/-a Modelko »

Mogoče zakrivljena alu cev, oblečena v deflektor.


Lp
Uporabniški avatar
Kladu
Profesor
Prispevkov: 1306
Pridružen: 29 Mar 2005, 15:09
Kraj: Center Evrope-Šiška
Kontakt:

Re: Chipmunk - problem z izpuhom

Odgovor Napisal/-a Kladu »

Po mojih izkušnjah sta možna vzroka:

1. Silikonski deflektor je imel tovarniško napako; pretanko steno
2. Luknja v kaputaži je premajhna ali/in preostra (zaradi tresljajev) je prerezala cevko

Če je vzrok 2, rešitev ni v foliji, dodatno boš moral na luknjo kaputaže vgraditi zaščitno cevko.

Tresljaji na izpuhu 4-taktarjev so veliki in deflektor kar vidno "opleta"
Davno nazaj smo na balso v vrstah čakali!!!!!!!!
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Chipmunk - problem z izpuhom

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Nekatere snovi podobne silikonom niso posebej obstojne, če so izpostavljene povišanim temperaturam, oljem ipd., prav tako se nekateri materiali v takšnih razmerah nekoliko bolj občutljivi na staranje. V kolikor na zadnji strani ni sledi drgnjenja, mehanske poškodbe najverjetneje niso botrovale problemu. Sam bi zadevo zamenjal s podobno cevko, v bodoče pa le nekoliko podrobneje spremljal kako se obnaša.

Kaputaž, kaj je narobe z domačim izrazom »okrov motorja«, da bi bilo potrebno uporabiti tujko?


LP
Alex
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: Chipmunk - problem z izpuhom

Odgovor Napisal/-a brejker »

Alex: Ko kaj zmontiraš... Uporabiš izvijač ali šraufnciger?
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
Alex 76
Profesor
Prispevkov: 1189
Pridružen: 27 Okt 2006, 08:14
Kraj: Ljubljana

Re: Chipmunk - problem z izpuhom

Odgovor Napisal/-a Alex 76 »

Veljal ali ne, tudi pri delu mi nikoli ne pade na misel, da bi potreboval šravfciger, vedno izvijač, mi pa, skorajda vedno odzvanja ideja, ki so jo pred leti želeli uvesti jezikoslovci in to je vijačnik.
Asociacija s šrafcigerjem pa je Jaka Šrafciger, ki ga upodablja slovenski komik Vinko Šimek.

Pustimo ob strani tiste, ki določenega izrazoslovja ne poznajo in stvar razložijo opisno, vsi ostali pa so, smo, se naučili bolj, ali manj, ustreznih izrazov. Če je bilo torej porabljena energija za učenja, zakaj se ne naučiti pravilnih, kar je pomembno predvsem za mlajše člane? Pri starejših velja pregovor: »Navada je železna srajca«, zato je pri tej skupini potrebno vložiti nekaj več naporov za spremembo, z nekaj volje in vztrajnosti pa je seveda tudi to mogoče.


LP
Alex
Ernest
Razpravljalec
Prispevkov: 119
Pridružen: 06 Jun 2003, 14:51
Kraj: Maribor

Re: Chipmunk - problem z izpuhom

Odgovor Napisal/-a Ernest »

Ja, pa kaj je z vami, je to res treba pisat v tej temi.

Mi je vseeno, če kdo uporablja izraz šraufnciger (kot pravimo na našem koncu) ali pa izvijač.
Če bom pa slučajno kdaj izdal kakšno knjigo, bom pa vsekakor uporabil pravilne slovenske izraze.

Na tem forumu opažam vedno več komentarjev, ki bi bolj spadali na forum slovist.si, se pa najde tudi kakšen primeren za na psiholog.sem.


P.S.
Danes mi je po drugem poletu snelo nov deflektor. Zopet mi je malo ožgalo trup.
Na izpuhu bom naredil "zob", preko katerega vezica ne bo zdrsnila. Upam, da bo držalo.
Odgovori

Vrni se na Športna in akrobatska letala