Cessna 182 elektro...

Modeli za počasno in sproščeno letenje
Odgovori
Uporabniški avatar
KolarModelar
Freak
Prispevkov: 994
Pridružen: 19 Okt 2007, 15:52
Kraj: Letuš

Odgovor Napisal/-a KolarModelar »

jefk napisal/-a:Lepa letala so nastala...

Tudi jaz sem se ga spravil delat, sem pa šele pri rezanju balze. Imam rahle težave z rezanjem, kjer rez poteka pravokotno na teksturo lesa. Gre za moj sploh prvi model (sicer pa iz lesa ogromno izdelujem), zato se še privajam. Kako ste izrezali tiste "zobke" na rebrih trupa in krila?

Lp
Imam zelo fino pilo za železo. Navadna ploščata pila. Širina je 1,5mm, prav takšne širine pa so tudi tiste letvice. Paše kot ata na mamo. :-)

Tudi jaz sem imel probleme z zvitjem krila. To popraviš tako, da daš krilo na ravno podlago, potem jo pritisneš, da se zravna. Takoj nastanejo nove gubice na foliji. Samo zravnaš jih z vročim fenom in krilo ostane v novi poziciji.

lp, Metod
Nč bat, sam žgat...
jefk
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 25 Dec 2010, 09:22

Odgovor Napisal/-a jefk »

Ugotovil sem, da sem imel eno ploščo balze zelo slabe kvalitete. Ta se je ob rezanju "drobila", medtem ko se ostale ne. Sicer pa sem kasneje tanjšo balzo rezal kar z škarjami in gre odlično. Sem si pa usposobil tudi vbodno žago, s katero režem zobke/utore v koščke letala.
Glede na to, da je to moj prvi model, sem kar zadovoljen s trenutnim rezultatom.

Bom pa, preden prvič poletim, izdelal še kolibrija, in se z njim učil letet (ga je lažje popravit), ker mi je to Cessne prav škoda razbit pri prvem poletu.
Kje na načrtu pa se vidi lom kril? Vidim tisti trapez, ki pa ma zelo top kot, in se mi zdi, da bi bil V lom zelo velik.

Slika

Slika

Slika
Uporabniški avatar
kristjangriljc
Tekmovalec
Prispevkov: 330
Pridružen: 10 Sep 2009, 17:20
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a kristjangriljc »

Iz zadnje slike se vidi kot bi bil spredaj trup zvit!

L.P.Kristjan
jefk
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 25 Dec 2010, 09:22

Odgovor Napisal/-a jefk »

Meni se zdi, da ni zvit, je pa sigurno kakšna letvica malo poševno zalepljena ali pa ni vrezana čisto ravno. Sicer pa pride vse skupaj še pobrušeno in bom takrat bolj videl napake.
Kakšen je kot kril, saj ima tisti W1 angle gauge zelo topi, razen če je mišljeno tako, da se ta trapez obrne na bok, da špic gleda gor (se mi zdi, da je potem čisto majhen kotek).

Lp
Uporabniški avatar
obadek
Tekmovalec
Prispevkov: 366
Pridružen: 07 Mar 2010, 18:57
Kraj: Okolica Kranja - Preddvor

Odgovor Napisal/-a obadek »

Naredi mu mali kot in elerončke, model bo veliko lepše vodljiv dela pa vse skup skoraj nič.
Samo nasvet
jefk
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 25 Dec 2010, 09:22

Odgovor Napisal/-a jefk »

moram malo pobrskat, kako naredit erelone, razen, če mi podate kakšen nasvet. Nekaj se je sicer o tem že govorilo v tej temi, ampak razumljivo le tistim, ki imajo že nekaj izkušenj, tako da je vsak nasvet dobrodošel.

Hvala in lp
Uporabniški avatar
KolarModelar
Freak
Prispevkov: 994
Pridružen: 19 Okt 2007, 15:52
Kraj: Letuš

Odgovor Napisal/-a KolarModelar »

Ne splača se ti. Škoda eleronov, ker to je majhen in lahek parkflyerček. Poleg tega krilo niso načrtovane za njih. Bo treba zadnji rob kar pošteno okrepiti.
Nč bat, sam žgat...
jefk
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 25 Dec 2010, 09:22

Odgovor Napisal/-a jefk »

Ja, mnenja so deljena..jaz bom vrjetno naredil brez, bom jih pa pri naslednjem modelu (ko bom imel že pikico več izkušenj) naredil.

Lp
Hvasti
Freak
Prispevkov: 830
Pridružen: 21 Jul 2005, 11:02

Odgovor Napisal/-a Hvasti »

Tukaj imaš predstavljeno mojo gradnjo te cesne je pa načrt povečan na 1100mm raspona.
viewtopic.php?t=34401

LP Robi
jefk
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 25 Dec 2010, 09:22

Odgovor Napisal/-a jefk »

Kako pa režeš na roko, da dobiš tako čiste reze??
Uporabniški avatar
T0RN4D0
Dr. Modelar
Prispevkov: 2979
Pridružen: 15 Feb 2010, 20:40
Kraj: sevnica

Odgovor Napisal/-a T0RN4D0 »

Ostra rezila so tvoji prijatelji. X-acto, ne pa škarje.

Pa dekupirna žaga namesto vbodne. #-o

Pa šmirglpapir. Pa ne na fleksarci ;)
Fly it like you stole it!
Hvasti
Freak
Prispevkov: 830
Pridružen: 21 Jul 2005, 11:02

Odgovor Napisal/-a Hvasti »

Z 20 let staro šnic žagco :oops: .

LP Robi
jefk
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 25 Dec 2010, 09:22

Odgovor Napisal/-a jefk »

Škarje uporabljam samo pri tanki balzi; npr. 1.5 ali 0.8 in delaš zelo čiste reze (imam fiskars škarje, ki režejo ko šus), kar se pa tiče ostalega orodja, pa uporabljam to kar imam. Nožek bi si že lahko kupil, ti dam prav (verjetno si ga tudi bom). Sicer pa dvomim, da letalo zato lepše leti.

Trup sem pobrusil in zgleda lepo, je pa vseeno pridih ne čistih rezov in premajhne natančnosti (ni prakse in pa pravega orodja). Drugi bo že boljši.

Lp
jefk
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 25 Dec 2010, 09:22

Odgovor Napisal/-a jefk »

Ali je potrebno letalo prekriti z folijo, ali lahko uporabim 0.8 balzo? Trenutno ima letalo 150g (trup+krila), ko bom dodal še rep mislim, da ne bo težji od 200g.

Folija ima težo 7.7g/kvadratni čevelj, kar znese nekje 84g/kvadratni meter.
Balza 0.8mm ima težo 16g/0.107 (na eno ploščo velikosti 107x10), to znese 150g/kvadratni meter.
Torej je razmerje med folijo in balzo 1:2

Če potegnem črto..površina letala je malo več kot 0,5 kvadrata, kar pomeni, da bi, če bi pokrival z balzo, dosegel končnih 300g (če dodam še elektroniko), ali pa nekje 270, če bi pokrival s folijo.

Balse imam doma dovolj (folije pa ne), polek vsega bi predstavljala še dodatno ojačitev.

Ali naj vseeno prekrijem s folijo?

Hvala in lp
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

Glede na to da si začetnik se čimbolj drži načrta, uspeh bo zagotovljen.Prav tako natančno narejen model leti lepše kot pa nekaj krivega skupaj zbito.Tvoj izračun glede folije ter balse je dosti hujši namreč pozabil si lepilo za balso ter potem lak oz barvo.

Kar se tiče orodja pa dober oster olfa nož ali pa skalpel, dobra žagica ter brusni papir nalepljen na deščico.Škarje niso dobre za balso saj se ti lahko naredi da balsa poči po letnicah.

Ne vem zakaj je tako moderno da začetniki tako radi filozofirajo okoli nečesa ki je na načrtu jasno.
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
jefk
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 25 Dec 2010, 09:22

Odgovor Napisal/-a jefk »

Ta, 0.8 debela, je tako prožna, da bi jo lahko popolnoma prilagodil obliki, zato sem mislil, glede na to, da je imam dovolj, prekrit kar z njo in mi ne bi bilo treba kupovati folije.
Nikjer nisem zasledil kakšen motorček uporabit. Gledal sem tega http://www.modelarstvo-stopar.si/produc ... product=58, ampak ne vem če je ok (ali pa tistega od dvd rom pogona :lol:). Ali lahko vgradim še močnejšega ?
Uporabniški avatar
ute74
Razpravljalec
Prispevkov: 152
Pridružen: 10 Jun 2010, 16:48
Kraj: Loče

Odgovor Napisal/-a ute74 »

glede na to, da boš letalo hitro zlomil (verjetno še nisi kaj preveč letel), se ti ne splača preveč zapraviti za setup. sicer pa ne vem zakaj ne bi dal tistih 15€ za 2 kvadrata folije (ali 15€ za 5 kvadratov na kitajskem), ker je balze pa res škoda, verjetno jo boš namesto 1 kvadrat porabil vsaj 2,5, tako da te cenej pride folija, čeprav imaš doma "ogromno" balze.

lp
jefk
Začetnik
Prispevkov: 12
Pridružen: 25 Dec 2010, 09:22

Odgovor Napisal/-a jefk »

Ma ja, sej bom oblekel s folijo. Bom moral pač prej kje sprobat. Še vedno ne vem, kateri motor naj vzamem. Servote bom vzel hitec hs55, kot piše na načrtu.

Lp
Uporabniški avatar
smuggy14
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 19 Dec 2010, 15:49
Kraj: jesenice

Odgovor Napisal/-a smuggy14 »

jaz bi tudi prosil za načrt!!!!!!!!!!!!!
na email
hahahahahahahaha.....................................................................................................
Uporabniški avatar
štajerc
Dr. Modelar
Prispevkov: 2301
Pridružen: 08 Avg 2006, 14:36
Kraj: Ormož

Odgovor Napisal/-a štajerc »

smuggy14 napisal/-a:jaz bi tudi prosil za načrt!!!!!!!!!!!!!
na email
natipkati in prositi za načrt je enostavno, da bi pa kdo pregledal prvo celotno temo. če ga že zanima izgradnja modela...to pa se nikomur ne da. Načrt je na eni izmed strani.
L.P.
P.S. Še vedno podarim naprintan načrt na A3 listih za ta model !
Štromar ima včasih prav, elektrika pa vedno!
mihec87
Dr. Modelar
Prispevkov: 3864
Pridružen: 24 Jan 2005, 18:57
Kraj: Velenje

Odgovor Napisal/-a mihec87 »

smuggy14 napisal/-a:jaz bi tudi prosil za načrt!!!!!!!!!!!!!
na email
Pa vi niste normalni,kako boš naredil model če nisi niti prebral zadnjih 10strani.
Modelarji smo kot trobentice,ko skopni sneg ter pride pomlad, pokukamo na plano..
Uporabniški avatar
smuggy14
Začetnik
Prispevkov: 5
Pridružen: 19 Dec 2010, 15:49
Kraj: jesenice

Odgovor Napisal/-a smuggy14 »

ja.........pru bi pač malo preuču načrt................saj sem že malo preletaval temo samo do načrta nisem pršu
hahahahahahahaha.....................................................................................................
Uporabniški avatar
Nejc*_
Freak
Prispevkov: 616
Pridružen: 11 Apr 2007, 13:42
Kraj: Velenje, Paški Kozjak

Odgovor Napisal/-a Nejc*_ »

Na 13. strani je.
L.p.
Jernej
Uporabniški avatar
peter6637
Razpravljalec
Prispevkov: 134
Pridružen: 16 Jan 2011, 12:43
Kraj: okolica Radovljice

Re: Cessna 182 elektro...

Odgovor Napisal/-a peter6637 »

jest bi te prosu če mi pošleš načrt na
[email protected]

hvala !!!
peter borič
Uporabniški avatar
kristjangriljc
Tekmovalec
Prispevkov: 330
Pridružen: 10 Sep 2009, 17:20
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a kristjangriljc »

Ja pa dobr kva je z vami?
Pogledaš en post nazaj in ti lepo piše kje je načrt! :razpaljot: :-#

Pa dobro! Kaj je z vami?
Odgovori

Vrni se na Parkflyerji in slowflyerji