Pulzo Jet

Modeli s turbinskim pogonom (jet, pulzo jet, ducted fan & elektro)
Odgovori
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

V zgorevalni komori nenehno prihaja do eksplozij mešanice bencina in zraka. Stene zgorevalne komore so iz jeklene pločevine 0,5 do 0,8 mm in pri mirovanju modela na tleh kar hitro zažarijo od vročine.
Slika
( slika je iz web strani: http://adamone.rchomepage.com/guide6.htm )

Zato je treba tak model, takoj ko motor vžge, katapultirati v zrak da se ne pregrejejo. (videl sem pa tudi, da so imeli modeli podvozje in so vzleteli sami brez pomoči katapulta)

Vsi modeli imajo motorje montirane tako, da jih med letom hladi obtekajoči okoliški zrak. Delta krila jih imajo montirane na hrbtu, pred ~17 leti, pa sem v Ajdovščini videl italjanski model F 86 Sabre, ki je imel pulzomotor vgrajen v notranjosti trupa, a žal motor ni hotel vžgati, da bi videl kako zadeva leti. Drugi model, ki sem ga videl tam, pa je bil elegantne oblike, motor pa je imel skrit v zadnjem delu trupa, ki je bil oblikovan v obliki nvzdol obrnjene črke U. Tako da je bil motor lepo skrit v konturi trupa. vendar je mimo njega lahko še vedno teklo dovolj hladilnega zraka. Ta model je pa dobesedno raztural. Modelar je res obvladal letenje s tem modelom.Takrat me je gledanje tega modela bolj prevzelo, kot katerikoli turbinski jet model, ki so se pojavili mnogo kasneje. Pilot ni delal samo hitre prelete, ampak je izvajal tudi lepe akrobacije.

V eni stari nemški reviji Hobby (okrog leta 1988), sem videl načrt za pulzota in model. Tam je bil model zaščiten s tanko plastjo azbesta (takrat se še ni menda javno vedelo, da je azbest škodljiv za zdravje) preko njega pa še aluminijasta folija. Svetla folija najbrž odbija infrardeče žarke (toploto).

Sem pa nekje prebral, da če pulzo motor vstavimo v pravilno oblikovano cev, se hladilni zrak, ki priteče skoznjo, segreje, kar mu poveča notranjo energijo, ter z nekaj dobrodošle ustvarjene potisne sile steče zadaj ven...

Moj model bom pokril v bližini motorja s tiskarsko aluminijasto pločevino (folijo).

Mitja

Pa še en link, kjer je en prav zanimiv model na pulzojet, z naprej obrnjenimi krili: http://digilander.libero.it/pampy/Pag%2 ... Pulso.html
Uporabniški avatar
Roberto
Dr. Modelar
Prispevkov: 8647
Pridružen: 16 Nov 2004, 18:16
Kraj: Idrija

Odgovor Napisal/-a Roberto »

Ultralajt napisal/-a: Drugi model, ki sem ga videl tam, pa je bil elegantne oblike, motor pa je imel skrit v zadnjem delu trupa, ki je bil oblikovan v obliki nvzdol obrnjene črke U.
V Ajdovščino sta ponavadi hodila nastopat na mitinge dva brata iz Italije s Sagitariji. Eden od teh se je potem preusmeril na motorno zmajarstvo in celo dosegel tedanji višinski svetovni rekord, kasneje pa se mu je na žalost med izvajanjem akrobacij zmaj zložil in ...
Zadnjič sem videl in še bolj slišal :lol: Sagitaria s pulzorjem leteti na mitingu v Italiji pred tremi leti. Se pravi, da še niso šli v pokoj.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Robi, takrat ko sva to gledala v Ajdovščini, sem se seveda bolj zanimal za zmaje, ker sem takrat bil zelo aktiven zmajar, in me žal takrat modeli niso toliko zanimali, so pa seveda ti pulzoti pritegnili mojo pozornost. Nisem si zapomnil imen teh dveh modelarjev. Sta pa vsekakor zelo izstopala od vsega ostalega prikazanega takrat.

Prav zato sem par let zatem na šihtu izrezal kose pločevine, jih s kladivom preoblikloval, kolega mi je pa zadevo zavaril. Seveda pa sem moral dati tudi za pijačo v strojni delavnici, kjer mi je strugar izstružil prednji difuzor in vse tri dele z navojem. Potem je pa to dvakrat prdnilo, skurilo ventilčke (narajene iz pločevinke piva), ter čakalo pozabljeno do sedaj.
Uporabniški avatar
MarE69
Freak
Prispevkov: 525
Pridružen: 30 Nov 2004, 07:45
Kraj: NM

Odgovor Napisal/-a MarE69 »

Za toplotno izolacijo bi bil morda zanimiv aerogel. Seveda ob predpostavki, da se najde dober sponzor.

Dobavitelji aerogela so na tem seznamu:
http://p25ext.lanl.gov/~hubert/aerogel/ ... liers.html

Več o aerogelu pa tukaj:
http://en.wikipedia.org/wiki/Aerogel

Slika
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

:D :D
Poznam tudi tisto pasto, ki jo naneseš na eno stran varjenca in prevzame nase vso toploto, ki nastane zaradi varenja, tako da lahko na drugi strani držiš z golo roko. Uporabno kadar se varijo kakšni ventili na cevovodih, da vročina ne uniči notranjih elementov (tesnila itd...)

Ne splača se preveč razmišljati o hudi toplotni izolaciji.
Poskrbeti je treba samo za veliko zraka (zrak je tudi izolator) in površino, ki odbija toloto.
Pa takoj ko motor vžge, odleteti...
To je še najceneje.

Seveda pa bi bilo treba resno razmisliti o izolaciji, če bi hotel motor vgraditi v notranjost trupa modela, d abi ne posztal leteča baklja... ali še slabše...nevoden projektil
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Hehe, to si me spomnil ... v eni reviji pred leti je bla fotoreportaža ... je en tip naredil dva Me262 lookalike aviona, rdeča, vsakega z dvema pulzojetoma ... So šli letet v neko puščavo in po prvem letu mu je od obeh avionov ostal en kos krila #-o En se je že v zraku vžgal, drugemu je pa en jet crknu ... in oba sta končala v kratki ognjeni krogli na tleh. Tko da ja, zna bit špas tole :)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ne!
Navkljub tvojim črnogledim napovedim, tole ne bo špas, ker nisem vročeglav začetnik....
Uporabniški avatar
pegasus
Dr. Modelar
Prispevkov: 2847
Pridružen: 14 Okt 2002, 01:00
Kraj: Heidelberg

Odgovor Napisal/-a pegasus »

Kakšna napoved? :praskam: Samo zanimiva asociacija ...
Ni panike, vem da znaš ti bolje in ti ognjene krogle niso v interesu :)
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ja tale tema je čist zamrla, pa naj povem zakaj.

Letos nekje v januarju sem poizkušal vžgati moj pulzo, pa ni mrdnil niti prdnil, pa mi je čisto voljo pobralo in sem dal vse skup za nekaj časa na stran.

Me pa še vedno po malem mika....
mdm-1
Razpravljalec
Prispevkov: 155
Pridružen: 15 Dec 2004, 13:55

Odgovor Napisal/-a mdm-1 »

Mitja,
mi sluzba ne dopusca, drugace je ze zrisan vecji.
Ce imas idejo, kako izolirati ror, ki ima 1300 Celsiusa in pa,
vstopnik s steklene tkanine pa epoxija, dobrodosel z idejo.
Seveda mora tesniti tako gorivo, kot pa zrak.
Lp Gasper
Uporabniški avatar
Iztok S.
Razpravljalec
Prispevkov: 74
Pridružen: 23 Nov 2004, 21:19
Kraj: Ljubljana & Trzin

Odgovor Napisal/-a Iztok S. »

Pozdravljeni
Leta 92 sem bil v Švici na obisku pri "Swiss pulso jet team" skupaj z Bogotom Štempiharjem in nekaj logaškimi modelarji. Skupaj smo šli še na letalski miting v Ambri. Bogo je za njih izdelal nekaj fantastičnih modelov glej sliko. Model je izdelan po njihovem kalupu. Mogoče ima Bogo še kakšnega, ki bi ga ti lahko uporabil ali pa vsaj kakšen nasvet. Prvič je pulso jet letel na modelarskem mitingu v Logatcu 91. Bilo je noro še danes mi gredo kar kocine pokonci, ko se spomnim na to hitrost in predvsem zvok. Spomnim se, da je po pristanku nekaj logaških domačinov pridirjalo na mopedih vprašat, kje je pristal vojaški reaktivec.

Upam da boš zmogel še toliko volje in nadaljeval. Pulso jet je definitivno nekaj posebnega. Glede na enostaven koncept pa je še toliko bolj zanimiv saj praktične uporabe ta motor v praksi (razen V1) skoraj ni doživel.
Lep pozdrav
Priponke
pulso2.jpg
pulso2.jpg (40.87 KiB) Pogledano 5994 krat
Heliji: Futura-Royal competition, Futura-Trainer, Bell 47G indoor, Junior 50II (EXheli: Bell47II(1990), Kyosho xy)
Taxi II, asw-22, Jak55, Lupo, (Guppy v izdelavi), Discus, DC-3 (2,6m), ...jadrnica F5G v izdelavi
Uporabniški avatar
Matjaž_Černivc
Profesor
Prispevkov: 1260
Pridružen: 15 Nov 2004, 14:04

Odgovor Napisal/-a Matjaž_Černivc »

Meni je še vedno najbolj všeč tale posnetek... http://www.voegele-motorsport.de/infernovorbeiflug.wmv kapo dol pred pilotom!
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Moram priznati, da se tudi sam vse bolj nagibam k delta krilu za ta motor, kajti delta krilo ima nedvomno precej dobrih lastnosti, ki jih pilot zelo rabi pri takem modelu:

- delta krilo prenese velik razpon vpadnih kotov
- lahko se naredi kompaktno krilo, ki zdrži veliko obremenitev
- malo nepotrebnega upora (ker ni trupa in repnih površin)

Mitja

P.S.: hvala za ponudbe za delta krilo...vendar vedno model naredil sam (čeprav sem se zadnje čase nekam "skomercializiral" :oops: )
Uporabniški avatar
Hy2
Profesor
Prispevkov: 1057
Pridružen: 18 Nov 2001, 01:00
Kraj: Krasnja 77
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Hy2 »

Upam da uspe projekt! Bi rad samo slišal ta zvok [-o<
kolesarjev.info...najbolša stran o vrhunskem kolesarstvu in drugih dobrih zadevah
Uporabniški avatar
rantov
Tekmovalec
Prispevkov: 382
Pridružen: 13 Nov 2006, 23:06
Kraj: Godešič

Odgovor Napisal/-a rantov »

Za tvoj projekt bi bilkot nalašč model SAGITTARIO. Sem ga že večkrat videlna mitingih. Lahko leti počasi ali pa tudi presneto hitro. Rabiš pulzarja s cca 3,5 kg potiska. Model izdeluje Zanini (Z-model) www.zmodel.it
Sem pa kar malo užaljen ko praviš da naj se s turbinami ukvarjajo stari in bogati. Ne počutim se še starega, pa tudi bogat nisem. naredil sem pa že nekaj turbin.
Lp
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Ti Rantov poba pa še nisi star, tako, da ne biti užaljen zaradi kake moje (pre)hitre besede :D

Hvala za namig o tipu motorja in modela...vendar imam motor že narejen kake 15 let, le vsake par let me prime, da bi ga pognal in vgradil na model.

LP Mitja
Uporabniški avatar
rantov
Tekmovalec
Prispevkov: 382
Pridružen: 13 Nov 2006, 23:06
Kraj: Godešič

Odgovor Napisal/-a rantov »

Tole sem izbrskal iz arhiva mojih obiskov Italijanskih mitingov. Je še iz časov ko naravovarstveniki niso imeli take besede. Ko je zadeva zalaufala si čutil vibracije v trebuhu in ni se bilo mogoče normalno pogovarjat, tko ropota. Ušesa so pa zabolela ko je zadeva ugasnila. Naenkrat tišina!
Veliko uspeha pri tvojem projektu!
Priponke
pulzar.jpg
pulzar.jpg (26.1 KiB) Pogledano 6034 krat
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a brejker »

:o :o :o :o :o :o :o
potem pa men fotr očita da mi 7.5ccm jeu preveč prdi
_če bi si pa kej tazga umislu :wink: ga pa še slišu nebi: jest fotra
hehe
www.okarbon.eu
Uporabniški avatar
AIRGHANADA
Freak
Prispevkov: 976
Pridružen: 30 Nov 2006, 22:41
Kraj: Marburg
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a AIRGHANADA »

Ej to meni zgleda nekako tako, kot takrat ko sem v realfligt-u dal neko hudo turbino v sabre-a...

Hitro in nevarno.... samo jaz sem takoj za!


dajte mi nacrt pa gajbo pira


B.
Uporabniški avatar
no_name
Profesor
Prispevkov: 1134
Pridružen: 18 Nov 2004, 13:25
Kraj: Lesce
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a no_name »

Jest bi tud eno gajbo [-o< :kronik:
Babooni so ponovno med nami !
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Nisem si mislil, da je Pulzo jet navdušencev toliko, da si naredijo celo svoje srečanje :o :o :jumpjump:

slike modelov na pulzomotorje:

http://www.pulsotriebwerk.de/nachlese/DOT.html

Slika

prireditev Days of Speed and Thunder:
http://www.pulsotriebwerk.de/

Mitja
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Pa še en dolgi film z zgoraj omenjene (lanskoletne)prireditve:

http://video.google.de/videoplay?docid= ... 7194394854
mdm-1
Razpravljalec
Prispevkov: 155
Pridružen: 15 Dec 2004, 13:55

Odgovor Napisal/-a mdm-1 »

Mitja,
imam idejo!
Ko boš prišel na Hom dirkat, prideš uro prej, se lahko oglasiš in s seboj prineseš pulzota. Ni hudič, da ne kresne, pa še mojo stvaritev lahko vidiš.
Rabim mal spodbude, da štartam nov projekt. Kaj praviš?
Drugače je pa odločitev padla, ko bo asfaltna steza v Lescah, ma da pulzo -delta poleti.
Lp Gašper :D :D
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Kako je z požarno varnostjo pri teh stvareh? Mene je strah pred sežigom domače kotline odvrnil od teh vročih zadev.
lp
Sašo
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

mdm-1 napisal/-a:Mitja,
imam idejo!
Ko boš prišel na Hom dirkat, prideš uro prej, se lahko oglasiš in s seboj prineseš pulzota. Ni hudič, da ne kresne, pa še mojo stvaritev lahko vidiš.
Rabim mal spodbude, da štartam nov projekt. Kaj praviš?
Drugače je pa odločitev padla, ko bo asfaltna steza v Lescah, ma da pulzo -delta poleti.
Lp Gašper :D :D
Ni problem! Ga vržem v koferam, pa bova drug drugemu dala malo več zagona, ali pa se vsaj dobro nasmejala :D :D
Odgovori

Vrni se na Jet modeli