HUNTER

Modeli s turbinskim pogonom (jet, pulzo jet, ducted fan & elektro)
Odgovori
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

HUNTER

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Zdravo!



Na mitingu v Lescah me je Avstrijec z okretnim aradom tako navdušil, da sem sklenil izdelat čim bolj gibčen impeler model. V ožji izbor sta prišla Jastreb in Hunter. Jastreb je zaradi nostalgije vodil vse do pričetka risanja osnutkov, ki so me spomnili na to, da ima to letalo pretanek trup za 70 mm impeler. Pri modelu, ki sem ga izdelal pred leti sem malce goljufal in povečal premer trupa, tokrat pa sem se raje odločil za Hunterja, ki ima ravno dovolj tanek trup, da se vanj z težavo zrine 70 mm impeler.

Od scale se bo moj model razlikoval po slednjem:
- modelarski profil krila MH 22
- večji vstopniki in izstopnik
- ne bo zakrilc, ampak le krilca.
- zračna zavora ne bo delovala, ampak bo le maketa



Za izdelavo bo potreben naslednji material:
- plošča stirodurja 5 cm
- plošča stiroporja 3-5 cm
- nekaj deščic 1 mm balse
- dve poli japonskega papirja
- 1,5 m2 80 g steklene ali 55 g ogljikove tkanine
- 0,5 l epoxi smole
- lahki kit "leichtspachtel"
- "špric kit"
- barve za plastične modelčke
- plastenka bibite za pokrov kabine
- 1 vrečka mavca.

Pričakovana masa ob mojem pogonu bo 1,2 Kg, ob "začetniškem" pa 1,05 kg.

V mojem modelu bo vgrajen Hacker B40-8L in turbina Schuebeler DS30, aku pa bo 4s 3200 kokam. Po mojih izkušnjah bo model dobro letel z pogonom nad 300W in turbino Wemotec 480. Z pogonom kot je moj bi moral pospeševati v vertikali in dosegati hitrosti precej čez 200 km/h.

Izdelavo modela bom predstavil z fotografijami, Ultralajt pa se bo potrudil priprave načrta. Zadeva bo po predvidevanjih potekala podobno kot pri pilonu.

Z izdelavo bom pričel med božičem in novim letom, prej namreč nimam časa. Zaradi časovne stiske bo verjetno tudi izdelava trajala malce dlje, kot je v moji navadi.

To obvestilo sem objavil, ker je precej modelarjev prikazalo zanimanje za model Hunterja. Menim, da boste po tej poti prišli do dobrega modela na najcenejši možen način. Za začetnike na impeler področju predlagam pogon na 3s3200 kokam, za druge pa kaj hujšega.




lp
Sašo
Uporabniški avatar
crt
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 16 Dec 2004, 19:08
Kraj: ljubljana

Odgovor Napisal/-a crt »

Odlično! =D> Sem takoj za.
Pameti je na svetu vedno enaka količina, število ljudi se pa povečuje.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Zdravo!



Model je na papirju skoraj gotov. Izdelan bo v merilu 1:14, torej bo malenkost večji od tega, ki ga prodaja RBCKITS. Pred leti sem namreč izdelal model točno v merilu 1:14,5. Tehtal je okrog 1,25 kg. letel je kolikor toliko, le pristanki so bili morilski. Enostavno je bila površina kril premajhna. Enak problem je zaslediti tudi v podatkih na forumu, kjer se vsi trudijo za aku 3s, ker bi bil pri 4s model pretežak. V izogib prehudim krilnim obremenitvam sem šel v večje merilo in pridobil 10% krilne površine. Model zaradi tega ne bo nič počasnejši, ker bo letel pod manjšim vpadnim kotom, bo pa okretnejši in bo lahko sprejel 4s ali celo 5s aku.



Dimenzije modela:

- dolžina točno 1 m
- premer trupa 88 mm
- razpon 735 mm
- krilna površina skupaj z vsesniki 15,5 dm2, dejansko nekaj manj.

- izbran profil:
- v korenu MH22
- na koncu naca 0008 zvita za 1,5o

-zaradi večje verodostojnosti bo imel smerni stabilizator profil naca 0007.

Čeprav zvijanje tako majhnih kril aerodinamično ni bokve kaj, sem se zaradi negativnega V loma in "pasjega zoba" skorajda moral odločiti za aerodinamično in geometrijsko zvitje krila.
Da ne bo koga strah izbrane kombinacije profilov naj omenim, da pri impeler modelih ni tako redka.


Toliko za danes. V drugi polovici prihajajočega tedna bom imel malce časa in bom v grobem izdelal trup ter problematično jedro za izdelavo učinkovitih vsesnikov. Vse skupaj bo dokumentirano z opisom ter forografijami v rubriki gradnja.





lp
Sašo
Uporabniški avatar
fenix
Freak
Prispevkov: 574
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:07
Kraj: Brestanica

Odgovor Napisal/-a fenix »

Bi lahko, če imaš, prilepil kakšne slike? Me namreč zelo zanima kakšen bo ta avion.
Uporabniški avatar
MATJAŽ
Freak
Prispevkov: 879
Pridružen: 19 Sep 2005, 20:16
Kraj: KAMNIK

Odgovor Napisal/-a MATJAŽ »

poglej pod gradnje in projekti :wink:
modelarstvo je ta bol':D/
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

fenix napisal/-a:Bi lahko, če imaš, prilepil kakšne slike? Me namreč zelo zanima kakšen bo ta avion.
Slika

viewtopic.php?t=8049
Slike modela bodo objavljene, ko bo gotov.




lp
Sašo
Uporabniški avatar
fenix
Freak
Prispevkov: 574
Pridružen: 21 Nov 2005, 20:07
Kraj: Brestanica

Odgovor Napisal/-a fenix »

A to je ta HUNTER :oops: ....
Uporabniški avatar
mark8o7
Razpravljalec
Prispevkov: 111
Pridružen: 18 Nov 2004, 17:38
Kraj: Gorenjska

Odgovor Napisal/-a mark8o7 »

evo kakšnega prodaja westwings v kit izvedbi: http://www.flugmodellbau.ch/index.php?s ... art=hunter
merilo je 1:14,5
lp Marko
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

mark8o7 napisal/-a:evo kakšnega prodaja westwings v kit izvedbi: http://www.flugmodellbau.ch/index.php?s ... art=hunter
merilo je 1:14,5

Ta članek je krivec za nastajanje forumskega Hunterja. Poglej si tisto stran o HET FA18.




lp
Sašo
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

NAPOTKI IN NAČRTI ZA IZDELAVO:

viewtopic.php?p=65305#65305

Slika
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Se mi zdi, da so načrti lepši od modela.Slika



Danes in jutri pripnem še nekaj slik, nato pa finiš in kaj malega o pogonu.
V nadaljevanju bi bilo lepo videti kako sliko o gradnji Hunterjev.





lp
Sašo
SyXper
Začetnik
Prispevkov: 13
Pridružen: 27 Dec 2005, 23:19

Odgovor Napisal/-a SyXper »

Ok, ponevedoma sem svoj post napisal v tisto temo kjer je opisana izdelava #-o
Zelo lep model =D>
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Nič hudega!
Saj pravijo: "Lepa beseda, lepo mesto najde!"
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Malce za popestritev:


Tole je moj pogon, ki ga že nekaj časa uporabljam v mojih modelih. Na tej sliki se vidi kako majhna zadevica je to. Ni čudno, da ob več kot 600W piha precej hitro.
Vidijo se tudi zaceljene bojne rane. Kljub majhnosti sem moral porezat bočne nosilce za privijačenje v model. Imajo enostavno prevelik razpon za v spodoben trup.
Slika


Rotor ima 5 krakov, stator pa le štiri, kar je povsem skregano z teorijo, ki jo učijo v šolah. Moralo bi namreč biti obratno. Schuebeler ima še večjo "napako". Stator in rotor imata enako število krakov!!! To je strojniško nezaslišana zadeva.
Premeri so majhni, hitrosti velike in zrak se že prične čudno obnašat. Zato tudi take rešitve, ki pa v obeh primerih odlično delujeta. Ob dovolj močnem pogonu so izkoristki celo boljši od enakovrednih propov.

Spiner sem snel zaradi priporočil, ki pravijo, da je to treba pri več kot 600W.
Slika


Navezujoč se na eno prejšnjih debat o hlajenju motorjev sem v obe čelni plošči motorja zavrtal po štiri izvrtine. Rotor ima namreč v jedru majhno vetrnico, ki veselo žene zrak ob in sedaj tudi skoz motor.
Videti je tudi kako imam speljane žice med motorjem in reglerjem. Na tak način je upor kar se da majhen.
Zadnjega aerodinamičnega konusa ne natikam na motor. Razloga sta dva:
- motor se tako bolje hladi.
- za motorjem se ustvari zajezni otoček zraka, ki deluje podobno ali še bolje od aerodinamičnega zaključka.
Končni efekt je tako boljši.
Slika


lp
Sašo
Uporabniški avatar
Vsenafarbos
Razpravljalec
Prispevkov: 80
Pridružen: 19 Nov 2004, 23:50
Kraj: Sodražica-Radovljica

Odgovor Napisal/-a Vsenafarbos »

Živjo!


A ima kdo načrt za Hunterja doma [-o< ? Tisti link na Megaupload je žal potekel in načrta&navodil se ne da dobiti dol... #-o Če se bo našel kak dobrotnik, naj se javi na ZS, da mu posredujem mail.

LP,K
frcac
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 22 Dec 2003, 17:06
Kraj: Godovič

Odgovor Napisal/-a frcac »

raktivec napisal/-a:Se mi zdi, da so načrti lepši od modela.
Mitja je tu res fenomenalen... kapo dol =D>

Lep dan, Sašo
"It's not how close you get to the ground, but how precise you can fly the airplane..." - Bob Hoover
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

frcac napisal/-a:
raktivec napisal/-a:Se mi zdi, da so načrti lepši od modela.
Mitja je tu res fenomenalen... kapo dol =D>

Lep dan, Sašo
"Itak" :lol: :lol:
Priponke
HUNTER - 6.1.2006.pdf
Navodila za izdelavo in načrt.
Zamisel, konstrukcija, izdelava in opis gradnje, sta raktivčeva, jaz sem to samo &quot;vrgel na papir&quot;.
Mitja
(1.57 MiB) Prenešeno 1118 krat
Odgovori

Vrni se na Jet modeli