tudi hladno je lahko vroče JSF-35 Strike Fighter

Modeli s turbinskim pogonom (jet, pulzo jet, ducted fan & elektro)
Odgovori
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

tudi hladno je lahko vroče JSF-35 Strike Fighter

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Ob pregledovanju spletnih strani sem naletel na posnetek poleta modela JSF-35 firme RBC Kits, ki me je tako navdušil, da sem prvič v življenju kupil model. Do sedaj sem jih v samogradnji, po svojih načrtih izdelal nekaj deset.

V dobrem tednu dni je prispela škatlja z vsemi sestavnimi deli za sestavljanje modela. Presenetila me je natančna izdelava sestavnih delov in selektirana izbira trdote balse. Na začetku sestavljanja sem bil precej skeptičen glede trdnosti modela in sem ga nameraval prevleči z vsaj 163 g/m3 stekleno tkanino. Bolj ko je šla izdelava proti koncu, kompaktnejši je bil model. na koncu sem se odločil in pokril krila ter krmilne površine z tankim japonskim papirjem, trup pa z eno do tremi plastmi 49 g/m3 steklene tkanine. Vse skupaj sem zgladil s pomočjo kita za brizganje in prebarval z barvami za plastične modele. Celotna izdelava je bila po začetnem nerazumevanju poteka gradnje na moč enostavna. Model sem modificiral z flir krilci, kakršna imajo prava letala in jih na načrtu ni. Modificiral sem tudi vstopnike za zrak, ki so v originalni različici za 12% preveliki in kot taki nudijo prevelik zračni upor. Zadnja modifikacija je zračnik na nosu letala, ki sicer kvari izgled, vendar si brez tega ne upam uporabljati Li-Po celic, ki so obremenjene tik pod dovoljeno vrednostjo.
Posebnost modela je krmiljenje po višini in nagibu z višinskim krmilom. Za vse skupaj sta potrebna dva 11 mm servota in oddajnik z funkcijo delta ali V-rep.



V model sem vgradil naslednjo opremo:

- sprejemniška baterija Kan 350
- pogonska baterija 4sp3 1500 ma Kokam
- regulator Hacker 40-0 opto
- futaba sprejemnik
- impeler Wemotec 480 z motorjem Hacker B40-12s


Zaradi enostavnega dostopa do komponent so vsi kabli na moč kratki, kar zmanjšuje možnost motenj in predvsem težo.

Poln model tehta malenkost nad 1 100 g in to ob dobrih 900 g potiska, kar obljublja fantastične polete. Model iz tovarniškega posnetka je opremljen z precej šibkejšim pogonom pod 300 W, pa vseeno deluje več kot suvereno.

Zaenkrat je vse skupaj še na steni in čaka na spomladansko odjugo. Takoj ko bo možen polet, bom poskrbel za slike, za katere upam, da bodo dokumentirale uspešen prvi polet.






Slika[/img]
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Slika
Uporabniški avatar
mihah
Dr. Modelar
Prispevkov: 9302
Pridružen: 27 Apr 2001, 01:00
Kraj: Gmajnica
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mihah »

Superca! =D> Ali lahko objaviš malo več slik detajlov in notranjosti?
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Takšen je izpuh (žal kamere še ne obvladam).

Slika



Še ena od zgoraj.

Slika


Tu je vidna zaokroženost robov vstopne šobe.

Slika



Prostor za baterije in sprejemnik.

Slika

Tak pa je trebuh

Slika
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Video posnetek poleta lahko najdete na spletni strani WWW. RBCKITS.com. Model na sliki ima le malo močnejši pogon od npr Welkoma 2020/20 z 10 celicami!
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Zdravo!


Danes je poetel. Zadeva leti kot vrag! Iz vodoravnega leta se navpično dvigne na mejo vidljivosti, kar je med 150 in 200 m! Pod polnim plinom ga za hrbtni let ni potrebno trimati. Doseže tudi izjemno vodoravno hitrost.
V prvi priložnosti, ko bom imel s sabo na poletu dobrega kamermana sledi posnetek!



Težave imam z elektroniko in prosim pametne glave, če mi lahko pomagajo z konkretnimi nasveti.

Model res divje leti in z polovičnim plinom izvaja akrobacije z velikimi radiji kot pravi reaktivec. Opazil pa sem, da zadeva dobro deluje pod polnim plinom, če letim z zmanjšanim plinom se pojavijo motnje. Model naenkrat trzne. Ko se je to prvič pojavilo, sem mislil, da sem ga sredi lupinga prevlekel in vrgel v kovit, nato pa se je zadeva še nekajkrat pojavila. Model je npr. v vodoravnem letu "zajahal" in letel naprej kot da se nič ni zgodilo. Pod polnim plinom teh motenj nisem opazil, zato nisem tvegal in sem odkuril aku z polno hitrostjo.


Vgrajeno imam naslednjo opremo:

- sprejemnik Jeti rex, ki je ločen od vsega ostalega
- oddajnik futaba fc 16
- servote Protech B109
- regler Hacker B40-0-flight
- motor Hacker B40-12S
- aku 4sp3 kokam 1500 hd


Ko sem prišel domov sem na kable od servov in reglerja namestil feritne obročke. Upam, da bodo pomagali.

Če kdo ve kaj bi lahko bil vzrok motenj, naj mi prosim pove.


lp
Sašo
Slowfly
Profesor
Prispevkov: 1015
Pridružen: 11 Jun 2003, 19:04
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Slowfly »

Sašo , sam imam z Jeti sprejemniki zelo slabe izkušnje. Sem lastnik dveh , REX4 in REX 5+ , pa se ne morem odločiti , kateri od njiju je večje sranje. Razen v kak počasen čolniček (ali pa kanto za smeti :-? ) , ne bom dal nobenega od njiju.
Na tvojem mestu , bi vsekakor najprej v model vgradil kak resnejši sprejemnik - škoda je lepega modela.

lp Jože
Uporabniški avatar
Kroko
Tekmovalec
Prispevkov: 445
Pridružen: 05 Apr 2004, 19:15
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a Kroko »

Baje rex sprejemniki slabo prenašajo elektromotorje
viewtopic.php?p=26825#26825
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Tako nekako je danes zgledalo od starta do pristanka:
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika

Ta bi morala biti druga.
Slika

lp
Sašo
frcac
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 22 Dec 2003, 17:06
Kraj: Godovič

Odgovor Napisal/-a frcac »

Super, samo pri vsej high-tech opremi si naredi uslugo in zamenjaj Jetija za kaj bolj konkretnega, upam da ti kdaj ne bo žal.

Lp, Sašo
Uporabniški avatar
Stari89
Razpravljalec
Prispevkov: 96
Pridružen: 19 Jun 2005, 17:20
Kraj: Brežice

Odgovor Napisal/-a Stari89 »

Kaj pa lebdenje, kot harrier? Kolikor vem, naj bi pravi to zmogel. Kaj pa ta?

Zares lep model. =D> =D>
LP, Damjan

Run, live to fly, fly to live, do or die! Run, live to fly, fly to live. Aces high.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Zdravo!


Samo ena izpeljanka F-35 lahko lebdi, mislim, da je F-35B. Moj je F-35C, ki je mornariški model za vzlete in pristanke na letalonosilkah. Original ne lebdi ampak starta z parnim katapultom.

Moj model bi lebdel, če bi mu pomaknil težišče rahlo nazaj, česar si ne upam, ker bi bil preveč živčen in bi klical po uničenju. Ko z polnim akujem vstopim v vertikalo v določenem trenutku rahlo odvzamem plin. Takoj, ko se začne ustavljat mu dam poln plin. Model za nekaj trenutkov stoji na stebru izpušnega zraka, nato pa navadno kinkne na nos in zdivja. Če bi mu težišče dal rahlo nazaj bi imel center težišča in center potiska bolj skupaj in bi lažje ostal v navpičnici, vendar kot sem že dejal ne tvegam. Že tako imam polno glavo dela z njim, ko je v zraku. Zagotovo ima dovolj potiska, da bi iz mirovanja prešel v ponovno dviganje, kar je kot sem bral na forumih en Nizozemec že storil z enako močnim setupom kot je moj.



lp
Sašo
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Zdravo!



Ta F-35 je v še brezhibnem stanju in je od danes naprodaj! Masa praznega modela cca 450g.




lp
Sašo
andrejfc18
Razpravljalec
Prispevkov: 95
Pridružen: 12 Dec 2005, 09:40
Kraj: MS

Odgovor Napisal/-a andrejfc18 »

cena?
sammy
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 26 Mar 2006, 06:56
Kraj: Slovenska Bistrica

Odgovor Napisal/-a sammy »

@frac ???

@raktivec
se da dobiti kaj več podatkov o sami rampi?
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Ni kaj posebnega.
Moja je iz aliminijastih profilov.

Izdelaj jo tako, da bo dvignjena pod kotom kakih 15o, dolga pa naj bo kak meter. Lahko je lesena..., samo da model po njej zdrsne. Jaz imam iz pokrovov za pvc kanale v elektro omaricah izdelane drsnike, ki jih dam pod krilo, da ga ne poškodujem.

Startna "pištola" je izdelana natanko tako kot otroške pištole za streljanje gumic.
lp
Sašo
sammy
Začetnik
Prispevkov: 41
Pridružen: 26 Mar 2006, 06:56
Kraj: Slovenska Bistrica

Odgovor Napisal/-a sammy »

Hvala ...
Uporabniški avatar
mai2sky
Freak
Prispevkov: 593
Pridružen: 05 Dec 2003, 09:32
Kraj: Semič
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a mai2sky »

Zanimiv modelček. Ampak v eni barvi [-(

REX7 imam že 5 let izključno v elektromodelih in nobene motnje - nikdar! Najprej je bil skupaj s krtačnim motorjem in sedaj je z BL. Res je bil sprejemnik vedno vsaj 25 cm od reglerja in 40 cm od motorja. Ferit je bil samo na kablu za regler.

Lp
Igor
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Zdravo!



Okrog sprejemnika ni zgubljati besed! V mojih modelih REX nekako ne najde več prostora.

Kar se modela tiče je pač take barve kot naj bi bil original. Meni osebno se zdijo pisani modeli vojaških letal precej ponesrečena zadeva.
lp
Sašo
Odgovori

Vrni se na Jet modeli