Vario Eurocopter EC-135 Turbinca 1:6

Modeli s turbinskim pogonom (jet, pulzo jet, ducted fan & elektro)
Odgovori
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Vario Eurocopter EC-135 Turbinca 1:6

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Projekt je že v fazi realizacije. Preden kaj zgrešeno kupim, kot bi skoraj že (hvala Seme!) se bom kar tu posvetoval.


Za začetek sem danes naročil Graupner Ultra duo plus 50 ki bo zamenjal Robbe Power peak Infinity 3. Menjava zato, ker mi bo prihranilo polovico časa ko bom polnil 2 bateriji 5S.

Naročil sem tudi že 4 servote BLS 252 in motor Plettenberg HP370/40/A2.

Vprašanje pa se postavlja pri repnem servotu. Vario navaja, da za fenestron potrebujem minimalno 65Ncm navora na servotu, kar je potrdilo kar nekaj nečitljivih uporabnikov. Večina uporablja Futabin 9206 ampak ni digitalni in lahko v kombinaciji s GY401 deluje le v rate mode. Eden od kandidatov je BLS 451.

Gyro bo verjetno kar 401, 611 nudi premali spekter servotov. Torej, kateri servo bi bil primeren kar se tiče navora in natančnosti?
Zadnjič spremenil Phoinix, dne 19 Okt 2009, 12:22, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Parky
Dr. Modelar
Prispevkov: 3052
Pridružen: 12 Sep 2004, 18:24
Kraj: EU-Slovenia

Odgovor Napisal/-a Parky »

Za tak heli po mojem ni nujno da je super heli servo na repu ... bls-451 je fajn servo ... pomojem bi tale hitrost zadostevala 0.08-0.12sek./60° ;)
Lp,Borut
IksDe --->Das Hubschrauber Heli Team <---xD :car:
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Hitrost ni toliko pomembna kot navor. Nekateri so uporabil kar 9254 pa so leteli kot da bi bil rep v marmeladi... kar naenkrat pa skurjen servo.
Uporabniški avatar
Parky
Dr. Modelar
Prispevkov: 3052
Pridružen: 12 Sep 2004, 18:24
Kraj: EU-Slovenia

Odgovor Napisal/-a Parky »

9254 je definitivno prešvoh za tole ;) bls-451 na 6Voltov je hiter 0.10sek
Sam kakor vem 401ka ne dela na taki voltaži ali pač ?
Lp,Borut
IksDe --->Das Hubschrauber Heli Team <---xD :car:
Uporabniški avatar
Roby
Tekmovalec
Prispevkov: 408
Pridružen: 18 Nov 2004, 13:56
Kraj: Poljanska dolina

Odgovor Napisal/-a Roby »

Mislim da se bi obnesla kombinacija BLS 253+GY-520.
GY-520 podpira vse servomotorje kar jih trenutno obstaja na trgu.
BLS 253 ima pa 50% vecjo natancnost in stem tudi mocnejso moc pri drzanju pozicije kakor pa BLS 451
Drugi gyro ki je vreden razmisleka je pa spartan DS 760

Dobro bi pa bilo ce se pozanimas na tujih forumih ce im kdo izkusnje s to kombinacijo in kako deluje

Lp.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Hvala za info. Problem z scale heliji je, da jih v glavnem letijo dediji, ki uporabljajo preizkušeno in starejšo tehnologijo. Pomojem bo to prvi EC z BLS servoti v celoti.

Ironija, na največjem možnem heliju bo najbolj droben gyro. O gyrotu bom še razmislil, mogoče pa tudi kaj drugega pogledam kot futabo. Futaba mi je tako domača, zato sem najprej razmišljal o 401, ker jo poznam in zaupam, predvsem pa vem kaj bo kaka nastavitev naredila, brez presenečenj.

BLS 253 je donaročen za dzabe 98$ (cyberheli hvala Seme :D), pri nas je pa 140€.



Kaka info za powerbox mogoče?
Uporabniški avatar
Roby
Tekmovalec
Prispevkov: 408
Pridružen: 18 Nov 2004, 13:56
Kraj: Poljanska dolina

Odgovor Napisal/-a Roby »

Glede futabe za gyrote se pa popolnoma strinjam s tabo je najbolj preizkusena in vedno je delovala zaneslivo :roll:

ps: GY-520 je od futabe in mislim da se z lahoto kosa z vsemi najbolsimi gyroti na trgu pa se zelo majhen je da pase v vsak heli. dobi se tudi kabel da ga priklopis na comp in v programu lahko zmansas ali povecas agrsivnost tako da usreza od scale modelov pa do hard 3D, tega pa GY-401 ne omogoca #-o
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Bom verjetno kar 520 vzel, moram le še poiskat najbolj ugodno varianto. Upam le, da omogoča tudi navadni rate mode, se moram še pozanimat. Nastavljanje fenestrona namreč zahteva rate mode.
Uporabniški avatar
ajnstajn
Freak
Prispevkov: 577
Pridružen: 13 Avg 2006, 09:58
Kraj: Ljubljana

Odgovor Napisal/-a ajnstajn »

Kolikor vem 520ka ima rate mode. A boš naredil tudi da se rotorji vrtijo v levo? Kaj pa cockpit? Very excited. :D
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Rotorji se že v osnovi vrtijo levo, tako kot je treba. Kokpit bom nekaj sam naredil, nekaj pa sodelavec s pomočjo 3D printerja. Kokpit bo tak kot pravi, tudi pilot bo notri. Še tuhtam kako bom naredil name tag in oznake na uniformi v 1:5,8 :)
Uporabniški avatar
Melly
Dr. Modelar
Prispevkov: 3879
Pridružen: 15 Feb 2007, 22:51
Kraj: Ankaran, Ocizla

Odgovor Napisal/-a Melly »

Spartan DS760 ni švoh. (150e polna verzija).

Tabelca servotov...

http://www.spartan-rc.com/resources/servodb/servo.php

Overview
Whether you are an ambitious beginner, a 3D Pro or simply love gadgets the Spartan ds760 is the ultimate gyro choice for you. Its easy setup, high vibration immunity, and unparalleled performance are guaranteed to give a hassle free installation and enjoyment of your hobby.

Performance
Do you love heart pounding 3D? We do; and we designed the ds760 to deliver just that! The ds760 is a high specification model helicopter gyro capable of delivering exceptionally consistent yaw rates even at eye-blurring speeds of over two full turns per second. The control is smooth and precise with a very solid feel and impressive holding power. The stopping characteristics give a nice soft, but precise response with no bounce back.

Configuration
The built in configuration routine allows adjustment of individual left and right endpoints, direction reversing and servo type selection. In addition the ds760 can be connected to a personal computer or Pocket PC offering access to more advanced parameters including yaw acceleration, deceleration, stop gain and many more. Additionally the upcoming detachable display offers quick access to all configuration parameters.

Compatibility
Don’t let your gyro restrict your choices. Whether you fly a 2.4GHz, PCM or PPM/FM radio system, use NiCDs or LiPo receiver battery, or want to use a 760uSec servo the ds760 will be happy to work with any combination you pick. In fact it can work direct from a 2S LiPo battery making it ready for the next generation of 7.4V servos.

The ds760 supports for all modern digital servos including Futaba S9251 / S9253 / S9254 / S9256 / S9257 / S9650 / S3153 / S3154 / BLS251, JR 8900G / 3400G / 2700G / 8700G / 810G, Sanwa ERG-WRX, Airtronics 94758 / 94761, Hitec 5925MG / 6965HB, Robbe FS61BB, LogicTech 3100G / 6100G, Sky HDS-577 / HDS-877. This list is not exhaustive.

Features
Measuring a mere 28.4mm square and 12mm tall (1.1 x 1.1 x 0.5 inch) and weighing just 16 grams, the ds760 is without a doubt the smallest high performance gyro on the market. The single unit and lightweight design together with adaptive control algorithms offer optimal performance for your helicopter whether you fly a miniature Hurricane 200 or large 90 size nitro machine.
lp Melly
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Ekola, powerbox sem našel, začuda ima 3 leta garancije :D

http://www.powerbox-systems.com/e/power ... /start.php
Uporabniški avatar
Boeing
Freak
Prispevkov: 710
Pridružen: 15 Nov 2004, 15:03
Kraj: Rogaška Slatina

Odgovor Napisal/-a Boeing »

Opa, en se ga je pa izprsil :P

Bravo Phoinix... kaj pa kake preliminary fotke, bo kej? Sej veš, tako, za rajo zadovoljit... ;)
Ko segaš po zvezdah, ne skrbi če katero izmed njih zgrešiš. Morebiti ujameš Luno...
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Pocasi se dalec pride :) Zadnji velik projekt za kakih 20 let bi se reklo :)
Work in progress pa še pride na forum, takoj ko kaj dobim v roke seveda.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Pravkar sem dobil email od vodje tehniko Futaba support, ki pravi, da bo BLS253 deloval povsem v redu z GY401, tako da bo v EC-ju kar dobra stara 401 :D
Uporabniški avatar
THE DOCTOR
Freak
Prispevkov: 853
Pridružen: 04 Jun 2008, 19:33

Odgovor Napisal/-a THE DOCTOR »

Hoj phonix !

Naša hiša priporoča gyro boot 7000
http://www.lf-technik.de/shop/index.php?language=en
, res da je mal več gelda ampak vredi, kuštal te bo dobrih 350 republiških, škatlco za naštelat ti pa lohka jest posodim, ker to itak samo na začetku nucaš pal ko je enkrat naštelano jo po moje ne pritakneš več.........................................danes stestirano booted rex 700" wery impresed so far ".

No tudi na Robijevem vajbu je AC -3X delal kot se zagre samo je malce dražja opcija.
Bile so glave s pedli, komande so imele dolge antene in quartze ter letelo se je na metanol
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Hvala za informacijo.

Kot na AS355 tudi na tem ne bom imel stabilizacije z izjemo repa. Če namesto mene leti elektronika, nekako izgubi stvar ves izziv. Nekaj časa sem celo razmišljal o avtopilotu Copilot II, ker je EC135 izredno podprt z elektronsko stabilizacijo. Na koncu sem prišel do zaključka da na pravem heliju te zadeve potrebuješ ker je cilj uspešno izvedena naloga, pri modelu je pa cilj izziv letenja in zabava, zato ga bom raje kar sam letel :)
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Prva komponenta je že doma. Kupil sem rabljen motor (privarčeval okrog 200€), saj pri tovrsnih ne moreš preveč zgrešiti. Seveda ga bom razstavil in pregledal. Po informacijah pošiljatelja je naletel mogoče 15 ur za snemanje iz zraka, torej bi moral še biti v perfektnem stanju.
Lahko sem srečen da je paket sploh prišel do mene, saj si je gospod US predstavljal da Slovenia-EU pomeni Slovenia - Ukraine. Good on ya mate... :D


Slika


Kakorkoli že, vsako tele ima svoje veselje in jaz sem ob pogledu na tako ogromen motor presrečen... kakšen bo šele helikopter :D


Slika
Uporabniški avatar
THE DOCTOR
Freak
Prispevkov: 853
Pridružen: 04 Jun 2008, 19:33

Odgovor Napisal/-a THE DOCTOR »

F..k ! :o :o :o :o :o

Kera žvav od motorja.

To pa je pravi arijski produkt.

Kolk kilowatow ??? Ugibam: 3-4kw na 12S ?

LP
Bile so glave s pedli, komande so imele dolge antene in quartze ter letelo se je na metanol
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Ne, tolk pa ne :D Ocenjen je nekje na 2,5kW, nekateri pravijo 3kW, na max. 12S.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Drugi paket robe je tudi že doma. Servote sem po nasvetu Seme-ta naročil pri Cyberheli v HK. HVALA!!!

V evropi pridejo 140€ po kosu (700€), iz HK pa sem jih dobil za 104€ po kosu (520€) z vsemi dajatvami (20% DDV) in poštnino.


Slika
Uporabniški avatar
THE DOCTOR
Freak
Prispevkov: 853
Pridružen: 04 Jun 2008, 19:33

Odgovor Napisal/-a THE DOCTOR »

Hja sej človek bi jih še kupil prinas te zadeve zaradi garancije in podobnih zadev, samo je problem da se tovrstnih servotov sploh ne dobi pri nas.

To je special zadeva razvita posebej za helije ker je "deadband" veliko manši kot pri ostalih servotih.

Hja za tole razliko v ceni boš moral pa pošteno za pivo porinit ! :D :D :D

LP
Bile so glave s pedli, komande so imele dolge antene in quartze ter letelo se je na metanol
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Zdi se mi da sem zasledil te servace v mantui, ampak je pac drazje. Garancija kljub tujini velja, je pa pametno zadrzat carinske papirje ce se posilja nazaj. Pivo... :) seveda, ob krstnem letu.
Phoinix
Dr. Modelar
Prispevkov: 4007
Pridružen: 27 Okt 2005, 21:19

Odgovor Napisal/-a Phoinix »

Vprašanje za štromarje. Na skici so moje želje vezave oz. elementov, katere bi rad imel na helikopterju. Kako bi to naredil čim bolj enostavno in zanesljivo? Čim manj konektorjev = zanesjivo, oz preko kakih šin, pri katerih bi lahko zavaroval konektor pred izklopom.

Jeti MUI je elektronika za telemetrijo, ki sporoča porabljene mAh, tok in voltažo do modelarja in zgleda približno takole:

Slika

Eagletree je flight data recorder in izgleda takole:

Slika

Konektorji bodo Polymax 5,5mm, katere bom vstavil tudi v MUI, da ne bo dodatnih priključkov:

Slika
Zadnjič spremenil Phoinix, dne 02 Nov 2010, 21:31, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Parky
Dr. Modelar
Prispevkov: 3052
Pridružen: 12 Sep 2004, 18:24
Kraj: EU-Slovenia

Odgovor Napisal/-a Parky »

Konektorji mislem da so uredu ... so simpl dobr držijo ... sam stran od kakšnih MPX ali Deans !!!

Te konektorji so še najbol zanisljivi ... + dobro lahko prilotaš žico ;)
Lp,Borut
IksDe --->Das Hubschrauber Heli Team <---xD :car:
Odgovori

Vrni se na Jet modeli