micro Flash

Debate o hitrih modelih pylon in hotlinerjih

Moderatorji: Pisaneli, AD

Uporabniški avatar
Tilen
Razpravljalec
Prispevkov: 169
Pridružen: 11 Jul 2003, 08:09
Kraj: Logatec

Odgovor Napisal/-a Tilen »

No danes sem spet letel. Moram reči da se z gp1300 ne dviga dosti hitreje kot gp1100, menda pa naj bi bila razlika očitna, ker gp1300 zdržijo višje tokove in se napetost ne sesede toliko kot pri gp1100. Tudi težko rečem da je kriv motor, ker če sem ga pregrel sem ga pri prvih dveh letih, ko je bil motor zelo vroč, takrat pa na gp1100 ni kazal kakšne posebne moči. Moral bi videti kakšnega drugega micro flasha z istim pogonom, da bi lahko ocenil kakšni mora biti dviganje.

Tilen
Uporabniški avatar
Tilen
Razpravljalec
Prispevkov: 169
Pridružen: 11 Jul 2003, 08:09
Kraj: Logatec

Odgovor Napisal/-a Tilen »

raktivec napisal/-a:

Axi 2826/10 in 14 akujev GP110 bi šlo lepo v zrak.


lp
Sašo
Koliko A pa bi prenesel za 10sec?

lp
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Tilen napisal/-a:
raktivec napisal/-a:

Axi 2826/10 in 14 akujev GP110 bi šlo lepo v zrak.


lp
Sašo
Koliko A pa bi prenesel za 10sec?

lp

Moj je šel na 75A pri 12 celicah med 15 in 20 sekund, pa se sploh ni segrel. Morda je kriv spiner...?

V tvojem modelu moraš bolj pazit na aku kot na motor. Predlagam ti 12 celic GP110 ali GP130 in Aeronauta 13x11. Mislim, da bo model mini raketa.

Morda bi bilo za tak mali model bolje izbrati Aeronauta 12x10 in kakih 14 celic GP130. Na vsak način bi moralo zažvižgat v zrak.


Po moje temu motorju prav prija tam med 55 in 65 A. Edino kar sem zasledil je to, da se radi odlepijo magneti, če ga preveč segreješ. Za to pa obstaja rešitev, ki se imenuje dobro zračenje skozi turbo spiner.


lp
Sašo
Uporabniški avatar
Brane
Dr. Modelar
Prispevkov: 4585
Pridružen: 15 Nov 2004, 12:30
Kraj: Moste

Odgovor Napisal/-a Brane »

raktivec napisal/-a:
Tilen napisal/-a:
raktivec napisal/-a:

Axi 2826/10 in 14 akujev GP110 bi šlo lepo v zrak.
Sašo


Po moje temu motorju prav prija tam med 55 in 65 A. Edino kar sem zasledil je to, da se radi odlepijo magneti, če ga preveč segreješ. Za to pa obstaja rešitev, ki se imenuje dobro zračenje skozi turbo spiner.


lp
Sašo
Nisem prepričan če je odpadanje magnetov pri AXI jih tako povezano z pregrevanjem, jaz imam malo večjega AXI ja, ki je sicer že precej star (prva generacija) ni pa bil še nikoli pošteno topel kaj šele vroč, pa sem že trikrat lepil magnete. Upam da je pri ta novih kaj bolje, saj so AXI ji kar v redu motorčki, a ne tako dobri, da bi jih kupoval, kljub temu, da vem da odpadajo magneti [-X Ali ima kdo kakšne podatke o tem, če so kaj izboljšali, ali so še vedno taki kakršni pač so.
Kaj bo, ko se razve, da so nekatere kopije že boljše od originalov???
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Brane napisal/-a:
raktivec napisal/-a:
Tilen napisal/-a:

Po moje temu motorju prav prija tam med 55 in 65 A. Edino kar sem zasledil je to, da se radi odlepijo magneti, če ga preveč segreješ. Za to pa obstaja rešitev, ki se imenuje dobro zračenje skozi turbo spiner.


lp
Sašo
Nisem prepričan če je odpadanje magnetov pri AXI jih tako povezano z pregrevanjem, jaz imam malo večjega AXI ja, ki je sicer že precej star (prva generacija) ni pa bil še nikoli pošteno topel kaj šele vroč, pa sem že trikrat lepil magnete. Upam da je pri ta novih kaj bolje, saj so AXI ji kar v redu motorčki, a ne tako dobri, da bi jih kupoval, kljub temu, da vem da odpadajo magneti [-X Ali ima kdo kakšne podatke o tem, če so kaj izboljšali, ali so še vedno taki kakršni pač so.

Pri mojih dveh axijih tega problema nisem imel. Magneti so mi odpadli pri Welkomu 2020/20, ki je trenutno v pilonu. Tudi ta motor je izdelek Modelmotorsa. Magnete sem nalepil le enkrat in to z odličnim lepilom, ki se imenuje EXTREME PATEX. Bilo je sicer nekaj zafrkancije preden so bili magneti nameščeni, vendar je sedaj motor vreden vloženega truda.

Axiji so po moje za modele kot je mikro Flash ena najboljših izbir, sploh če pogledaš nabavno ceno. Kateri motor ti za tako ceno dvigne ta model z 35 do 40 m/s, kar je za pričakovat pri predlagani kombinaciji?
Druga pesem je pri malce večjih modelih, če želiš npr z 2000 g v zrak z več kot 30 m/s. Tam seveda ne pridejo v poštev.



lp
Sašo
Uporabniški avatar
Tilen
Razpravljalec
Prispevkov: 169
Pridružen: 11 Jul 2003, 08:09
Kraj: Logatec

Odgovor Napisal/-a Tilen »

Ali se da kako izračunati vertikalna dviganja? Motocalc pri outrunerjih odpove, torej ne pride upoštev za axija.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Tako čez palec za vertikalna dviganja:



V= moč motorja W/(masa modela v kg x 23)
Za speed motorčke zamenjaš 23 z faktorjem 40 ali za speed z reduktorjem z okrog 35.



lp
Sašo
overlord_tm
Freak
Prispevkov: 451
Pridružen: 15 Nov 2004, 19:59
Kraj: Domžale

Odgovor Napisal/-a overlord_tm »

Brane napisal/-a: Nisem prepričan če je odpadanje magnetov pri AXI jih tako povezano z pregrevanjem, jaz imam malo večjega AXI ja, ki je sicer že precej star (prva generacija) ni pa bil še nikoli pošteno topel kaj šele vroč, pa sem že trikrat lepil magnete. Upam da je pri ta novih kaj bolje, saj so AXI ji kar v redu motorčki, a ne tako dobri, da bi jih kupoval, kljub temu, da vem da odpadajo magneti [-X Ali ima kdo kakšne podatke o tem, če so kaj izboljšali, ali so še vedno taki kakršni pač so.
Mogoče malo offtopic, ampak vseeno povem da sem pred parimi dnevi dobil nazaj noveda axija. Z magneti sem imel vedno probleme, prvi axi je odpovedal po parih letih, drugi zdržal kako slabo leto (pa je bil dobro hlajen). Axija sem polslal na češko v modelmotors, in v roku 14 dni sem dobil nazaj novega (improved verzijo - se jim baje ne odlimavajo več magneti), pa še par katalogov. Vse zastonj, edino poštnina do češke (600 sit), nazaj plačajo oni, brez komplikacij. Paketu sem priložil dopis v angleščini kjer sem napisal kaj se mi je dogajalo in prosil če lahko kaj porihtajo.
Normalnost je samo povprečje nenormalnih ...
Uporabniški avatar
Tilen
Razpravljalec
Prispevkov: 169
Pridružen: 11 Jul 2003, 08:09
Kraj: Logatec

Odgovor Napisal/-a Tilen »

Malo sem računal in ugotovil da bo pri novem setupu z močjo nekje 1100W, teoretično dviganje nekje 40m/s. Pri prejšnjem setupu z 400W je bilo 20m/s, po teoriji. Torej razlika je očitna. Ker se poveča teža se zato približam krilni obremenitvi 60g/md2 :D
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Tilen napisal/-a:Malo sem računal in ugotovil da bo pri novem setupu z močjo nekje 1100W, teoretično dviganje nekje 40m/s. Pri prejšnjem setupu z 400W je bilo 20m/s, po teoriji. Torej razlika je očitna. Ker se poveča teža se zato približam krilni obremenitvi 60g/md2 :D


Če greš na predlaganega axija ti predlagam moči do 750W, to pa je npr

1.) 12gp 110/130 + 13x11 Aeronaut
2.) 14xgp 110/130 + 12x10 ali 12x11 Aeronaut - ta bo boljša.


60 g/dm2 je šele spodnja meja za hotlinerje, ki so še dobrodušni, samo pustit moraš da letijo z svojo hitrostjo. Ko prideš čez 70 g/dm2 prične lepo žvižgat in malce težje pobirat termiko.






lp
Sašo
Uporabniški avatar
Tilen
Razpravljalec
Prispevkov: 169
Pridružen: 11 Jul 2003, 08:09
Kraj: Logatec

Odgovor Napisal/-a Tilen »

Torej naj grem ob 14xGP na največ 45A?

Ali nisi ti svojega axija pritisnil na 75A z 12 celicami?




lp
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Tilen napisal/-a:Torej naj grem ob 14xGP na največ 45A?

Ali nisi ti svojega axija pritisnil na 75A z 12 celicami?




lp

12 celic gp220 gre čez 60A, vendar dvomim, da boš uporabil te celice. To kar je po moje primerno za v mikro flasha pa gre med 55 in 60A. Lahko sicer poizkusiš kaj več, vendar ti bo regler takoj odklopil. Prvih 10 startov obremeni gp110 ali male gp130 samo do kakih 50A, nato pa lahko greš do 60, čez ti pa verjetno ne bo uspelo.

Celice morajo imeti:
-kekce
-dobro hlajenje!!
-šuse po 10 ali 15 sekund, nato pa vsaj minuto miru.

14 celic in 60A je okrog 750W! Na celico moraš računat malce čez 0,9V in ne 1,2 kot izgleda ti počneš.

Ne sekiraj se z temi 60A. Izgleda, da te je ciklonček razočaral in sedaj dvomiš v malo moč, toda poglej drugače: Moja strelica trenutno tehta 2,3 kg in ima okrog 1600W napajanja. Po moje bo v tvojem modelu razmerje med močjo in maso še boljše.




lp
Sašo
Uporabniški avatar
Tilen
Razpravljalec
Prispevkov: 169
Pridružen: 11 Jul 2003, 08:09
Kraj: Logatec

Odgovor Napisal/-a Tilen »

Ja res je. Ko sem videl teh 750W sem kar čudno pogledal, vendar je res da s ciklončkom nisem imel sreče, pa tudi za tako malega hotlinerja mislim da je to čisto dovolj. Želim si le, da bi za dvig potreboval okoli 10sec.


lp
Odgovori

Vrni se na Visokozmogljivi modeli