pilon 400 na 1,4 KW

Debate o hitrih modelih pylon in hotlinerjih

Moderatorji: Pisaneli, AD

Odgovori
Uporabniški avatar
miskolin
Dr. Modelar
Prispevkov: 2733
Pridružen: 02 Feb 2004, 22:52
Kraj: VESOLJE

Odgovor Napisal/-a miskolin »

wind napisal/-a:Fantje a se zmenmo kakšen model bi Sašo pa Mitja skonstruirala. Jaz osebno sem za epoksidni trup pa pylon model. Hitrosti pa tam nekje 250km/h. Prosil bi da se vsi zainteresirani javite kaj bi delal.

L.P. Matej
se podpišem...pa da je masa placa za servote :D
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Krilo sendvič:

- stirodur sredica
- balsa oplata
- steklena (karbonska za malce bolj hitre) prevleka
- tloris krila eliptičen

Bi ustrezalo?



@ Miškolin;
Velik plac za servote=zračna zavora. Slika Ampak dovolj ga bo vseeno za 3s 3200 Kokam in dva D60 servota.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
brejker
Dr. Modelar
Prispevkov: 4065
Pridružen: 20 Feb 2006, 21:38
Kraj: Kamnik
Kontakt:

Re: pylon 400 la Raktivc

Odgovor Napisal/-a brejker »

gsx11 napisal/-a:pa še mal slikic...
Lp Mitja
Mat črna barva + poliran AL spiner :o
NEPRECENJIVO
www.okarbon.eu
wind
Tekmovalec
Prispevkov: 225
Pridružen: 01 Jan 2006, 23:21
Kraj: Šentjur

Odgovor Napisal/-a wind »

Meni bi takšno krilo ustrezalo. Pa mogoče bi blo zanimivo da bi model imel blizu 1m da je malce bol viden. Pa mogoče še kakšen profil pri katerem flaperon dobro "zagrabi"


Prosim da še kdo da kakšno idejo da se potem konstruktorja lažje odločita kakšen model bi skonstruirala in da ga bi tudi z veseljem izdelovali.
Ultralajt
Dr. Modelar
Prispevkov: 13473
Pridružen: 15 Nov 2004, 17:57
Kontakt:

Odgovor Napisal/-a Ultralajt »

Konstruktor je Sašo. Jaz bi samo na "papir" vrgel....
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

@Wind;

Piloni imajo hitre profile, jadralci pa take, ki primejo na flape.
1m razpona bi potreboval najmanj Mego 16/25/2 ali FAI, ter 5s, da bi potegnil na 250 km/h in še izdelava se zakomplicira, če želiš trdnost.
Raje bomo ostali na okrog 7 dm2 krilu z razponom okrog 800 mm.

Recimo ta model:
Slika

Takega videza:
Slika


Za 250 do 280 km/h mu je dovolj že 2W20 z 4s 1.800 mAh akujem in 4,1x4,1 propom ali 3s 2.400 mAh aku z 4,75x4,75 propom za okrog 250 km/h.
Profil je debeluhasti, a dober RK 40 in jadra stabilno ko jadralc, le nekaj hitreje.


Zgornji gre z "mojim" motorjem, 4,1x4,1 propom, ter 3s2.400 mAh akujem 350 km/h, spodnji pa se z 3s3200 mAh akujem ter 4x5,5 propom na mojo žalost komaj pricijazi do 340 km/h.
In razlika? Prvi ima RK40, ter 7 dm2, drugi pa na videz ugodnejši NACA 0006 in 11 dm2. Očitno velikost ni vedno glavna.



Vnaprej bi bilo dobro vedet, da je načrt za enostaven model že na tem forumu. Tale bo zahtevnejši, zato tudi malce več materiala kot je Abrajz Gewebw ali Pil-ply, steklena ali ogljikova tkanina, ogljikovi rovingi, ogljikov "štumf", ki ga lahko nadomesti 163 g karbon z malce več izkušnjami...
Lepljenje z Mitopurjem odpade, tudi prešanje se ne izide, treba bo vakuumirat in dobro pivnat!
Model bo vseeno precej cenejši od kupljenih in predvsem trdnejši, a zato nekaj malega težji kar pilonom namenjenim zabavi niti ne škodi.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

piloni so zakon

Odgovor Napisal/-a dprulles »

lepo pozdravljeni.
vprašanje za g.reaktivca:mam pilona top model stinger verjetno ga poznate pač ko neveš kupiš.sicer zadovoljen a vidim da čarate čuda skup.(crni gujo?zakon gdo ga je skup sčaral vsaka čast)zdaj pa vprašanje.
letim na turnygi 3200kv motorček je 3-5s baterije 3S 2.2a 30-40c prop 5.0x5.0.kolko se da iztisnit(hitrost) oz kolko se lahko pričakuje od tega?v kratkem dobim baterije 3.0A 4S 35-45c.sicer sem kar nov je pa tak da me drugo sploh ne zanima.fun jeta smo izmerili z temi baterijami(3s) 172 na uro in to pri prvem poletu tak da zdaj ko ga že imam v grifu mislim da bi ga več napičo.če pa primerjam stingerja pa fun jeta je pa stinger opazno hitrejši in ga z radarjem sploh ne moremo izmerit(ker ga ne moremo zadeti :roll: )
ja tak ene par solate sem napisal zdaj pa če vam da g reaktivec bi rad malo pokomentiral.

lep pozdrav vsem.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Tvoj Stinger ni tisti znani Solbakinov malček, temveč nekaj večjega, počasnejšega in bolj pohlevnega. Mogoče bo zaflatral že pri 250 km/h, ne vem. Vsekakor je 5 col propelerja MNOGO preveč! Ob tvojem motorju bi se igral z 5s akujem in 4,1x4,1 propom, ali 4s in 4,75x4,75 do 4,75x5,5 APC propom. Če model prenese katerega od teh pogonov bo vsekakor zavidljivo hiter in meritev bo možna le z vgrajenim GPSom ali z doplerjevim efektom.



Za hitre pilone so ustrezmi naslednji vsaj 30 C akuji:

- 3s 3.000 do 3.700 mAh za večje pilone in do 2.400 mAh za tvojo velikost
- 4s 2.400 mAh do 3.200 mAh za večje in 1.800 mAh do 2.400 mAh za tvojo velikost.
- 5s do 2.500 mAh za večje in do 1.800 mAh za manjše kot je tvoj.
Za še manjše pilone se pač izbere aku, ki si ga še upaš spravit v model.

Propeler moraš iskat tak z čim manjšim možnim premerom, ki bo še vlekel željene ampere. Torej mali premer in čim večji korak. Za klasično pylon tekmo je premer propa malce večji, ker so zraven še zavoji in vodoravno letenje, pa tudi hitrosti so nižje kot pri vrtoglavih brisancih.

Regler mora biti vsaj za 1,5 x močnejši od predvidene porabe, ali pa 1,1 krat in ZELO močno hlajen, model pa je z njim lahko v zraku le do dve minuti. Vsekakor mora biti skozi motor, regler in tudi celice konkreten prepih, ki pa ne sme predstavljat prevelikega zračnega upora.

Če se ti da izdelat model se naslednjič loti takega po načrtu z tega foruma, a v zmanjšanem merilu. V kolikor raje kupuješ je na trgu kar nekaj zelo hitrih malčkov, ki niso tako dobrodušni kot tvoj model, a peklensko živahni. Pred kratkim je en gorenc nekaj pisal o ta pravem Stingerju in akuju, ki ga je komaj nit dobil in podobno. Vsekakor še nisi pripravljen na tako žverco, dokler ti "veliki" Stinger dela kakršne koli težave z vodenjem. V rokah ga moraš imet kot kakega hlgja preden preklopiš na te zverke.


Si želel nekaj takega v odgovor?
lp
Sašo
Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

Odgovor Napisal/-a dprulles »

opa to pa je bilo hitro.vsaka čast =D> .
ja malo je problemov z njim .na pram fun jetu uf.ja o tem bomo še debatirali ker hitrosti so mi kar aktualne.pomaga mi prijatelj skorpjon na forumu pa še kup naših prekmurcev.sem 3 mesece v modelarstvu in mam občutek da sem zadevo kar dobro ulovil.sašo mislim da se bomo še kar slišali na forumu ko boj pa tekme pa mi je želja spoznat tebe in miho ker se dosti govori o vaju.njegov video sem že videl tvojga pa še ne.je kje na tubeju?
hvala za odgovor pa se slišimo.danes se od vzhoda približuje lep dan tak da gremo akcija.
lp

p.s:regler pa mam 80A se pravi 4.7x4.7 propeler.baterija pa je ok.sprememba pri nabavi bateij .sem mislo 3000mah 35c 4s za fun jeta in ob enem tudi za pilon.praviš da bo preveč.4s za pilona do 2400 mah .se pravi da se pri manj A da tudi dobiti hitrosti?kaj si mislo z dobrodušnostjo pri modelu?hvala za odg.


CZ Topmodel Stinger
http://shop.d-m-t.at/default.asp?shop=1
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

dprulles napisal/-a:
p.s:regler pa mam 80A se pravi 4.7x4.7 propeler.baterija pa je ok.sprememba pri nabavi bateij .sem mislo 3000mah 35c 4s za fun jeta in ob enem tudi za pilon.praviš da bo preveč.4s za pilona do 2400 mah .se pravi da se pri manj A da tudi dobiti hitrosti?kaj si mislo z dobrodušnostjo pri modelu?hvala za odg.

Prevelik aku je nesmiseln, ker hitrega moidela mentalno ne obvladaš 3 minute v zraku. Iz 4s 2.400 mAh akuja spraviš 1,3-1,4 Kw, kar je dovolj za precej čez 300 km/h.
Dobrodušen je model, ki lepo leti in lepo pristaja. Pylon 400 modeli letijo sicer solidno, a pristajajo kot kante, start je vedno tombola in na minimalki niso ravno ubogljivi. Ob prvih poletih ti praviloma konkretno zmehčajo kolena. Tale tvoj "Stinger" lahko leti zelo počasi in tudi dovolj velik je, da ga z lahkoto gledaš.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

Odgovor Napisal/-a dprulles »

ja stingerja vržem s polne in kar se vzletanja tiče je super pristajanje super brez pogaona zjadra dol.barva bela v oblačnem vremenu je neviden in sem ga na zgornji strani pobarval na florescentno oranžno(vidljivost enkratna) spodaj črn, trup crom.letalo zgleda lepo a zgoraj kar je najbolj pomembno se vidi in to iz velikih razdalj.bom upošteval tvoj nasvet glede baterij.sašo še enkrat hvala zdaj pa polnit baterije in tam ob 14 na letališče. :lol:
Uporabniški avatar
MC
Razpravljalec
Prispevkov: 175
Pridružen: 15 Nov 2004, 19:16
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a MC »

Sam nekaj mesecev vozim Topmodel Stinger-ja z Het2w20 motorjem in eliso 4,75x4,75 ali 4,75x5,5 ter 3S Zippy 2200mAh 30-40C lipoti!

WaveOsScope je (na principu Dopplerjevega efekta) pokazal 180km/h v vodoravnem preletu, kjer je poraba cca. 45A (500W)! 2x mi je že ratalo model spraviti v Flutter, ko se ga res napičil z višine, tako da 4S Lipo vprašanje, če bi krilo preneselo cca. 250W več...


Model sem kupil kot vmesno fazo, za prehod na bolj "žleht" pylone in sem z njim zelo zadovoljen. Štarti so povsem neproblematični že z 1/2 plina model lepo "zagrabi", kot tudi pristanki. Ko izklopiš motor, model lepo pojadra. Vidljivost modela je v jasnem vremenu odlična, če pa je prisotna malce bolj siva oblačnost, je pa res potrebno imeti "oči na pecljih", kajti se kar hitro zgodi, da model "zgine" z vidnega polja...


Na začetku, ko sem uporabljal še 40mHz, sem imel neprestano motnje, čim še model odpeljal malce dlje (cca. 200m) katere je najverjetneje povzročal motor! Sedaj z Assanom 2,4G na Hitec Optic 6 oddajniku, motenj nič več, ne glede na oddaljenost modela...


Lp Miha
Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

Odgovor Napisal/-a dprulles »

sem probal na waveoscope pa mi ne ulovi zvoka.ma skoraj nemogoče.kolk natančno moraš letet da te ulovi oz da ti ga potem program zazna.ma 4 video posnetke pa niti eden dober .keri ve če je kje kaka finta pri nastavitvah
.hvala za odg pa lep pozdrav.
Zadnjič spremenil dprulles, dne 24 Okt 2009, 22:17, skupaj popravljeno 1 krat.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

@MC

Če motor ob 40 mHz povzroča motnje ob 2,4 pa ne je skoraj zagotovo kriv uničen ležaj, navadno prednji v motorju. Krivda za to se večinoma pripiše nebalansiranim propom. Tak kakršnega nabaviš v trgovini nikakor ni primeren za uporabo na motorjih z 3,2 mm gredjo, ker precej hitro stolče ležaj. Treba ga je dat na balanser in se malce poigrat z njim.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
MC
Razpravljalec
Prispevkov: 175
Pridružen: 15 Nov 2004, 19:16
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a MC »

Raktivec:


Motor je že kot nov povzročal motnje...


Propelerje vedno zbalansiram, predno gredo na model!


Lp Miha
Uporabniški avatar
Coil
Profesor
Prispevkov: 1145
Pridružen: 22 Mar 2008, 00:00
Kraj: Kamnik

Odgovor Napisal/-a Coil »

Od funjeta niso dobri, mogoče nekaj nasvetov: kamera naj ne sledi modelu, ko z modelom preletiš kamero nadaljuj po ravni liniji vsaj kako sekundo, leti čim nižje 8)

Če imaš avto, grej lipce kjer piha ven za gretje šipe ali pa si naredi posebno škatlico za gretje baterij. Bilo je že mogo napisanega na to temo.

@MC - nekateri reglerji tudi povzročajo motnje, po mojih izkušnjah pa jih poceni/nekvalitetni sprejemniki še bolj.
Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

Odgovor Napisal/-a dprulles »

Coil napisal/-a:Od funjeta niso dobri, mogoče nekaj nasvetov: kamera naj ne sledi modelu, ko z modelom preletiš kamero nadaljuj po ravni liniji vsaj kako sekundo, leti čim nižje 8)

Če imaš avto, grej lipce kjer piha ven za gretje šipe ali pa si naredi posebno škatlico za gretje baterij. Bilo je že mogo napisanega na to temo.

@MC - nekateri reglerji tudi povzročajo motnje, po mojih izkušnjah pa jih poceni/nekvalitetni sprejemniki še bolj.
dobro to bom upošteval.zdaj pa na wavescopu kako dolg pa naj bi bil tam posnetek.verjetno vsak prelet posebej.ali?
mamo pa merilnik radar pa ni šans de pilona ulovi.fun jeta smo dobili 172kmh velocytija(krilo) pa 142kmh.kar po videnju ni niti približno hitro kao pilon.
mi je malo žal da sem dal posnetek gor ker vreme posledično barva ...ma nisem ga vido(pilona).pa še prvi poleti so bili.ma zdaj gre pa že drugače lepo po tirnici kak treba.mogoče že ju3 nov boljši posnetek.

hvala
skymaster
Razpravljalec
Prispevkov: 103
Pridružen: 20 Feb 2009, 19:19

stinger

Odgovor Napisal/-a skymaster »

LP
Jaz imam tudi Topmodel Stingerja,poganjam ga pa z Hyperion 3s 2600 lipo
ter HET 2W20.
Propelerje sem že poskušal od 4.75x4.75, 5x5 ,5.25x4.75 ,5.5x4.5..
sedaj imam gor 5.25x4,75 in je kr hitr 760w max
na 5x5 smo ga pomerili 190km/h dopler.
mislim pa da je na 5.25x4.75 hitrost tudi 200km/h z višine

Sašo
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

Poizkusi še APC 4,7x5,5, ali še bolje 4s in 4,1x4,1. Na 4s in 4,7x4,7 bo ta Stinger gotovo zaplapolal. Ne pretiravaj z premerom propa, 4,7 je polna kapa za model te velikosti.
lp
Sašo
Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

Odgovor Napisal/-a dprulles »

Delam si stingerja,bom reko povratek ker sem ga razbil(hvala bogu nikomur nič pa ne po moji krivdi)in bi te vprašal sašo enih par stvari o pogonih.
Povej mi ali 2w25 ali 1w30 v pilona?Letet mislim na 4s 2250mah 40c.Propeler? Mislo sem 4.75x4.75.
Druga stvar pa gre za fun jeta z katerim bom probo letet z 6s,se pravi baterijami 2x3000mah 35c 3s .A zdrži ta motorček te volte,te wate,ampere?Z kakim propelerjem bi tospelali ne da bi skurili 2w25.
Se ti zahvaljujem za nasvet
Zadnjič spremenil dprulles, dne 23 Nov 2009, 19:31, skupaj popravljeno 1 krat.
skymaster
Razpravljalec
Prispevkov: 103
Pridružen: 20 Feb 2009, 19:19

Odgovor Napisal/-a skymaster »

jest mam motor 2w25 komot daš 6s sam prop max 5*5 to bo ene 80A 1w30 je ma za maxx 4celice. ker ma 4400kv U funjetu uporablam HET 2w25 4s celice 2200 35c prpo 6*4 mi da 72A in nekaj čez 1100 w zadeva gre tam okol 200kmh :-?
Uporabniški avatar
dprulles
Tekmovalec
Prispevkov: 267
Pridružen: 29 Jul 2009, 21:29
Kraj: murska sobota

Odgovor Napisal/-a dprulles »

Ma Skymaster ti si pa ene podobne krvi ko jaz.Od kod pa si?
Stinger fun jet ..zanimivo iste zadeve ...brzina.he he.Kolko časa pa letiš z fun jetom na te baterije?Pa si probo že na6s?To bo svinjarija po mojem.Za 1w30 sem mislo v pilona.Je pa motorček precej težki za stingerja.?No lepo se pravi 6 s komot na prop 5x5? Nevem če bi se upo igrat ker bo preveč A potegno in ga bom skuro.Mam dosti kurjenja motorčkov sicer so bili to kitajci ampak vseeno.Moje mnenje več kot 4.75x4.75 nebom dajal gor.
Hvala za mnenje lp
skymaster
Razpravljalec
Prispevkov: 103
Pridružen: 20 Feb 2009, 19:19

Odgovor Napisal/-a skymaster »

Kupi si DC meter da boš lahko meril ampere volte wate...jest mam pelikanovega 28eurov. cool pc ga ma.Sem pa zeeelooo daleč stran od tebe :D :D Stinger pa 1w30 motor,kot je reku reaktivec samo bruumm pa ti po zaflatral in to že na 3s.Funjeta tako uštimaj kot ga je Holc.Poreži tiste smotane tanke in že boš videl razliko.Ojačat ga boš moral za na 6s kr lepo če hočeš ,da ti tako reagira po višini kot Stinger.1w30 je idealn za v Funjeta na 4s.Samo pazi z propom 5*5 ma krepko čez 120 A.
raktivec
Dr. Modelar
Prispevkov: 5182
Pridružen: 01 Mar 2005, 13:02
Kraj: švarcnbah

Odgovor Napisal/-a raktivec »

dprulles napisal/-a:Delam si stingerja,bom reko povratek ker sem ga razbil(hvala bogu nikomur nič pa ne po moji krivdi)in bi te vprašal sašo enih par stvari o pogonih.
Povej mi ali 2w25 ali 1w30 v pilona?Letet mislim na 4s 2250mah 40c.Propeler? Mislo sem 4.75x4.75.
Druga stvar pa gre za fun jeta z katerim bom probo letet z 6s,se pravi baterijami 2x3000mah 35c 3s .A zdrži ta motorček te volte,te wate,ampere?Z kakim propelerjem bi tospelali ne da bi skurili 2w25.
Se ti zahvaljujem za nasvet

2W25 ali 1W30 sta motorja za ta prave pilone!! Lahko ju stiščiš v kak posebej ojačan in predelan 400 pilonček, a boš ob ustrezni voltaži sekal krepko čez 300 km/h.
Top modelov Stinger niti približno ni primeren za take hece. Tudi ob povsem kompozitnih ustreznih modelih moraš omenit, da naj bo v krilu dodatna karbonska tkanina.
Na omenjen 4s aku bo model odlično letel z 2W20 in 4,1x4,1 ali največ 4,5x4,1 apc prop.

2W25 je čisto dober motor za fun jeta, a tokrat ne na 6s, temveč na 4 ali 5s in ustrezen prop. Kot pravi gornji predlog si oglej Holčev prispevek.
3000 mAh aku v fun jetu je bedarija, ker boš skuhal motor in model.

1W30 lahko leti na 4s, če naročiš tistega z debelejšo gredjo. Kot vsi malčki premera speed 400 mu je glavna omejitev 60.000 rpm obremenjenega motorja, torej: tok prostega teka * število celic * 3,3V * 0,85 in bodi čim bližje 60.000 rpm.
Za debelejše motorje v velikosti speed 600 je to mejno število enkrat 50.000, drugič 55.000 rpm in najbolje je računat z 50.000 rpm


Še tole:
Če se igraš z omenjenimi vrtljaji NAJ NA LEŽAJE NE KANE NITI KAPLJICA OLJA!! Naj bodo taki kot pridejo iz trgovine.

Motorji obremenjeni do gornje predpisane meje in še daleč čez, recimo na "moj" način, bodo dolgo držali, če:
- jim privoščiš dovolj ustreznega prepiha
- letiš le z polnim plinom in niti približno z 2/3 plina!
- od časa do časa med letom nekje visoko odvzameš plin in jadraš kako minuto, da spočiješ živce in shladiš motor
- presežek watov potegneš iz motorja ob vrtljajih čim bližjih 60.000 rpm
- uporabljaš celice, ki lahko krmijo motor največ tri minute.
lp
Sašo
skymaster
Razpravljalec
Prispevkov: 103
Pridružen: 20 Feb 2009, 19:19

stinger

Odgovor Napisal/-a skymaster »

LP

Včeraj sem v Topmodel stingerja za probo dal HYPERION 4S 2200mah,ter propeler APC 4.7x4.25 potegne 1000w.
Sama hitrost pa na prvi pogled ni večja kot na 3S,ker ima očitno preveč upora na krilih.
Ni bilo pa videt ali slišat nikakoršnih kritičnih zvokov,da bi se imel namen razletet v zraku na 4S hehe.

Lep pozdrav
Odgovori

Vrni se na Visokozmogljivi modeli